Akif Bey

6,1/10  (10 Oy) · 
49 okunma  · 
2 beğeni  · 
931 gösterim
AKİF BEY - Anlaşıldı. Biz Sinopta düşmana teslim etmeyelim diye gemiyi yakmıştık ya, herkes bizi şehid oldu zannetmişler. Bunlar da duymuşlar. Şimdi yanlarına geldik, ölü görmüş gibi gönüllerine bir hüzün, bir dehşet çöktü. Gelin, gelin şuraya oturalım da Sinoptan nasıl kurtuldum, herkesin ölü sandığı Akif nasıl karşınızda duruyor da hepinizle konuşuyor, size anlatayım.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2009
 • Sayfa Sayısı:
  130
 • ISBN:
  9789754472936
 • Yayınevi:
  Kitapzamanı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yasin Bektaş 
28 Haz 10:22 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Görev icabı gemisiyle savaşa katılan Kaptan Akif Bey'in yeni evlendiği eşini bırakarak gitmesiyle başlayan, Şehit haberi gelmesiyle iç karartıcı süreç başlıyor. Bunu fırsat bilen genç eşi iddet müddeti dolar dolmaz başka birisi ile nikah kıyarken öldü sanılan Kocasının gelmesiyle durumlar karışıyor. Kitapta kadının yılan gibi sinsi ve sessiz hareket etmesi ve aslında sevmediği erkeklerle evlenmesi belki sadece kendi nefsini köreltme çabası, saygınlık hissi kazanma, sahip olunma duygusu olarak görülebilir fakat yaptığı hainlik kabul edilemez. Bu tarz kadınların oluşu insanın kalbinde tiksinti uyandırıyor. Bir kadını sevmenin nelere gebe kaldığını gösteren güzel bir eser.

Kadınların hepsi çok edepli çok namuslu demiyorum ben. Aralarında edep ve hayadan yoksun olanlarda var. Ve bunlara inanıp tuzağına düşende birkaç masum kişi. Akif'ti bu oyunun masum karakteri. Dilruba idi melek görünümlü şeytan... Esad'dı Dilruba'nın yeni oyuncağı. Kim bilir kaç gönlü daha bu iğrenç aşk ile yaktı. Aşktan gözü kör olan Akif bir DilrubaDilruba' nın fahişe olduğunu bilmesine rağmen vazgeçemiyordu. Lakin bu kabul edilemez ve kesinlikle ceza gerektiren bir hataydı. Akif'te bunun için Dilruba'nın ölmesine karar vererek eski karısının nikahlandığı gün evine gitti. Önüne Esad engeli çıkınca onunda ölmesi gerektiğini düşündü. Esad ve Akif bir fahişe için birbirlerini öldürünce oğlunun intikamını almak isteyen Süleyman Kaptan'da bu olaylara sebep olan asıl etken Dilruba'yı öldürür. Ve Dünya'dan bir fahişe iki de masum insan göçer. Tabii bu Dünya'nın sadece bir derdidir. Unutmayın!!! Dünya, dertlerin dünyasıdır. İnsanlara düşen ise bu dertlere karşı ayakta durup direnmektir.

AKİF BEY;Anlaşıldı.biz Sinopta düşmana teslim etmeyelim diye gemiyi yakmıştıkya,herkes bizi şehit oldu zannetmişler.Bunlarda duymuşlar.şimdi yanlarına geldik,ölü görmüş gibi gönüllerine bir hüzün,,bir dehşet çöktü.Gelin, gelin şuraya oturalımda Sinoptan nasıl kurtuldum,herkesin ölü sandıgı Akif nasıl karşınızda duruyor da hepinizle konuşuyor.size anlatayım.Namık Kemalin güçlü kaleminden tek kelime ile harika...

CeyrekAsir 
 13 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 5/10 puan

Yaklaşık 10 sayfada anlatılabilecek bir hikaye.Tasvirler ve konuşmalar biraz boğuyor sanki. Yani konu neyde burada diye durup bir düşündürüyor.
Buna rağmen akıcı ve gayet anlaşılır.

Kitaptan 7 Alıntı

esraaltunerrr 
 30 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ufuk, aynı umut gibidir. Sen hep yaklaşıyorum sanarak gidersin, o hep senin ilerlediğin kadar uzaklaşır.

Akif Bey, Namık Kemal (Sayfa 20)Akif Bey, Namık Kemal (Sayfa 20)
Elif Nur Ergüç 
19 Tem 17:41 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir adam doğru olunca her yalanı nasıl doğru zanneder, şaşıyorum...

Akif Bey, Namık KemalAkif Bey, Namık Kemal
Elif Nur Ergüç 
19 Tem 18:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ya Rabbi, bu kadar, güzel vücutları niçin zehirden yaratirsin da eliyle dokunan, gözüyle gören helak olur?

Akif Bey, Namık KemalAkif Bey, Namık Kemal
Elif Nur Ergüç 
20 Tem 20:16 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ah, bilemezsiniz, insana kendi yolunda bir insanın öldüğünü görmek ne kadar ağır geliyor.

Akif Bey, Namık KemalAkif Bey, Namık Kemal
Elif Nur Ergüç 
19 Tem 17:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünyada her şey olabilir, insana gereken her fenalığa kendini hazırlamaktır. Düşündüğü başına gelmezse hiç zararı olmaz, gelirse fayda görür. Çünkü bir belaya bekleyerek uğramak ansızın tutulmaktan bin kat iyidir.

Akif Bey, Namık KemalAkif Bey, Namık Kemal
Elif Nur Ergüç 
19 Tem 17:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Insanligin ne çıkarı varsa bayraklarinin gölgesine sığınmış öyle duruyor.

Akif Bey, Namık KemalAkif Bey, Namık Kemal