Gülnihal

·
Okunma
·
Beğeni
·
7,5bin
Gösterim
Adı:
Gülnihal
Baskı tarihi:
2004
Sayfa sayısı:
154
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756378379
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İlya Yayınları
Namık Kemal’in temel düşünceleri kendi metinlerine dayanarak kısaca özetlenecek olursa: İnsan özgür doğar… Birinin özgürlüğü başka bir kişinin özgürlüğüyle sınırlı olmalıdır… En büyük güç, toplumdadır; onun için kişilerin özgürlüğünün korunması topluma verilir… Devletin asıl görevi, adaleti yerine getirmektir… Vatan, coğrafyadan çok millet hayatıyla kaynaşan bir tarih mirasıdır… Özgürlük, insanlık düşüncesinin ürünüdür.

Edebiyat-ı sahiha (Yalın Edebiyat) sözünü kullanmayı seven Namık Kemal, romantizmin etkisinde ve divan edebiyatının karşısındadır. Namık Kemal, romanı gerçekleşmemişse bile gerçekleşmesi mümkün olan bir olayı ahlaka, geleneklere, duygulara ve olasılıklara uygun ayrıntılarla anlatmak diye tanımlar; tiyatroyu, insanlığın durumunu anlatan eğlencelerin en faydalısı diye niteler.

Gülnihal, Namık Kemal’in ikinci tiyatro eseridir. İsmet ile Muhtar birbirini seven iki gençtir. İsmet’in dadısı Gülnihal ile mutluluk içinde yaşamaktadırlar. Ancak, amca çocukları olan Sancak Beyi Kaplan Paşa, çok zalimdir. Halka yaptığı zulüm ve işkencelerle tanınmaktadır. Olaylar, çeşitli entrikalarla devam eder.

Eser, Padişah üzerinde etki yapmış ve tiyatro üzerlerindeki sansürler ağırlaştırılıp denetlenmiştir.
154 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10 puan
Gülnihal okuduğum Namık Kemal kitapları arasında en beğendiğim, en etkileyici ve dikkat çeken tiyatro eseri. Kitapta zâlime karşı koyma, direnme, mücadele anlatılıyor. "Vatan Yahut Silistre" eserini de beğenmiştim, fakat bu kadar düzenli ve özenle hazırlanmış bir eser değildi. Gülnihal'in, tiyatro alanında, Namık Kemal'in ustalık eseri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Beğenmediğim tek yönü ise romantizmin kıvamının ayarlanamaması. Aşk konusu çok basit ve abartılı biçimde anlatılıyor. Bu durumu Namık Kemal'in diğer eserlerinde de görmek mümkün. Yazılanları sahnede oyun olarak izlemek belki bu basitliği azaltacak, seyirciyi daha fazla etkilecektir. Fakat okurken bu duyguları tam olarak alamıyorsunuz. Hep bir şeyler eksik veya fazla oluyor.

Namık Kemal yazdığı eserler sonucu birçok kez sürgüne gönderilen yazarlardan biri. Bu sürgünlere sebep olabilecek düşünce ve fikirlerini kitap içerisinde birçok yerde görmek mümkün. Benim dikkatimi en fazla çeken şu sözleridir, "Bu memleket çiftlik midir babadan oğla, kardeşten kardeşe, yeğenden yeğene kalıp duracak?"

Gerçekçi ve romantik bir yaklaşımla yazılan; vatan sevgisi, milliyet, hürriyet, aşk konularını içeren bu güzel eseri beğenerek okuyacağınızı umuyorum.
131 syf.
Gülnihal eseri daha önce okuduğum tiyatro eserlerine nazaran daha farklı geldi. Öncelikle konuşma kısımları çok uzun. Namık Kemal bu kısımlarda duygularını romantizm ve vatanseverlik süslemeleriyle dile getiriyor. Eserde iktidarlık ve zorbalık konularında bol eleştiride bulunmuş. Bazı konularda derinlik sağlayamadığı açık. Örneğin aşk konusu çok basit şekilde anlatılmış.
Öbür türlü baktığımızda okuduğum en güzel tiyatrolardan biri Gülnihal oldu. Her yaş kategorisinde rahatlıkla okunabilecek bir eser...
126 syf.
·3 günde·7/10 puan
Namık Kemal'in ihtilalci ruhunu yansıtan bir tiyatro eseridir. İntikam fikri, esasını oluşturur. Rumeli ayanlarının, kendi başlarına buyruk hareket etmeleriyle adeta birer despot kesilmelerini anlatan eserin kahramanları; sevilen Muhtar Bey ile nefret edilen Kaptan Paşa ve onların çevresinde yer alanlardır. Keyifli Okumalar.
136 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Namık Kemal'in gerçekçi ve romantik tarzında yazdığı bu tiyatro eseri, vatan sevgisi ve milliyetçilik konularını da vurgulamaktadır. Hele bir cümle var ki eserde başka söz söylemeye gerek kalmıyor:
"Bu memleket çiftlik midir babadan oğula, kardeşten kardeşe, yeğenden yeğene kalıp duracak?"
149 syf.
·2 günde·Puan vermedi
İsmet ve Muhtar'ın aşkının ve etrafında gelişen olayların anlatıldığı, Namık Kemal'in mükemmel betimlemeleriyle dolu hoş bir tiyatro eseri. Okurken o güzel diyaloglar içinde kayboldum...
148 syf.
·2 günde·9/10 puan
Akif Bey ile birlikte en çok sevdiğim eseriydi. Hatta Gülnihal açık ara önde diyebilirim. Olayların akışı, karakterlerin konuşmaları hepsi gerçekçiydi. Özellikle altı çizilesi tiratlarla olaylar zenginleşmiş. Herkese tavsiye edeceğim Namık Kemal’in bu tiyatrosunu.
136 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Yeterince derdimiz yokmuş gibi İsmet ile Gülnihal'in derdiyle dertlendik,
Baştan sona bi kargaşa bi hüzün yüklü bulutu anımsatıyor..
Her ne olursa olsun sadakatli olmayı öğretiyor, güvenmeyi, canı pahasına olsun sevmeyi öğretiyor..
Güzel kitap okuyun okutun efendim,
Okuduğuma öyle bir olaya tanık olduğuma hiç pişman değilim, gün gelir tekrar da okuyabilirim..
Siz de okuyun.

Gülnihal Namık Kemal
136 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Namık Kemal'in Vatan yahut silistre adlı tiyatro eserinden sonra yazdığı ve bu oyunun sahnelendiği yıllar olan 1870 lerde, Osmanlıda iktidarın baskıları neticesinde, Gülnihal adıyla yayınlanan ikinci tiyatro eseridir. Kitabın basılabilmesi için epeyce bir uğraş ve gelişi güzel metin çıkarmalar sonucu yazar keşke bu oyunu hiç yazmasaydım bile dediği rivayet edilir.

Eser balkanlarda bir sancak beyinin fevri hareketleri ile yaşayan halka yaptığı zulümleri anlatır. Eserde tıpkı shakespeare tarzı taht ve gönül oyunlarını bulabilirsiniz. Keyifle okudum ve çok da beğendim. Öneririm.
126 syf.
·28 günde·8/10 puan
Namık Kemal'in ihtilalci ruhunu yansıtan bir tiyatro eseridir. Yazarın daha önce okuduğum kitapları gibi güzeldi.
Gerçekçi ve vatan sevgisi, milliyet, hürriyet, aşk konularını içeren bu güzel eseri beğenerek okudum. İntikam fikri, eserin esasını oluşturur. Rumeli ayanlarının, kendi başlarına buyruk hareket etmeleriyle adeta birer despot kesilmelerini anlatan eserin kahramanları; sevilen Muhtar Bey ile nefret edilen Kaptan Paşa ve onların çevresinde yer alanlardır.
✔Kitap Alıntıları:
"Bu kadar insan gördüm; içlerinden hiç biri bu dünyadan hoşnut değil, hiç biri de dünyadan gitmek istemez..."
"Bu memleket çiftlik midir babadan oğla, kardeşten kardeşe, yeğenden yeğene kalıp duracak?"
"Dert saklamak nedir bilir misin? Gönlünde dert sakladın mı sen hiç?"
"Şaşırtıcı değil mi, herkes ölümden korkar; ama kimse, sonu ölüm olan yaşamaktan korkmaz. Herkes ölümden kaçar; ama kimse, her adım attıkça mezara bir adım daha yaklaştığını düşünmez."
"İnsan, dünyada sevdiği kadar yaşar!"
135 syf.
·2 günde·9/10 puan
Namık Kemal’in daha önce yazdığı kitaplarından dolayı hapishanede yazdığı oyunlardan biridir Gülnihal . Gülnihal İsmet hanımın dadısıdır . Karakterler genelde Aşk , sadakat , intikam gibi duyguları barındırır . Makam ve mal hırsınını da işleyen kitap okunmaya değer bir Namık Kemal eseridir .
154 syf.
·4 günde·8/10 puan
Namık Kemal hiç okumadığım ama adını çok iyi bildiğim bir kişilik oldu. Özellikle lise edebiyatı bunun için başlı başına bir sebeptir. Adının çokça Galatasaray ile anılması küçükken hafızama daha da kazınmasına sebep olmuştu. Namık Kemal'i hiç bu kadar kasvetli, kaos düşkünü, ölümü çeşitli tasvirlerle anan, okudukça karakterler arası nefreti bu kadar hissettirecek biri olarak düşünmemiştim. Kimi yerlerde adeta gotik roman okuyormuşum gibi hissettirdi.

Kaplan paşa sözde padişahın(3. Selim döneminde geçiyor) emriyle bir sancağa hükmetmektedir. 300 bin kişi emri altındadır. Evliliği olmasına rağmen 16 yaşında bir kıza tutkundur. Bu kızda Gülnihal'in himayesindedir. Gülnihal ise onun dadısıdır fakat kız yani İsmet anne yadigarıdır. İsmet'te Gülnihal'i annesi gibi sevmektedir. Kaplan paşa ise aşık olduğu kız için birinden kurtulması gerekmektedir. Bu kişi ise akrabası olan Muhtar beydir -ki bu adam gücüyle, kişiliğiyle nam salmış dürüst bir insandır. Kaplan paşa elindeki gücü kullanarak Muhtar beyi zindana attırır.

Paşa aynı zamanda esip, gürleyerek herkesi asıp, keser. Hakim bu duruma dayanamaz ve baş kaldırır. Bu kişi Hilmi efendi Muhtar beyle iletişim kurar. Tüfekçi başı Zülfikar ağa ise İsmet'in süt kardeşidir. Gülnihal'e aşık olan Zülfikar ağa ile anlaşan Gülnihal Muhtar beyi öldü süsü ile hem İsmet'i kandırır hem de paşaya oyun oynar. Çünkü İsmet o yaşarken paşa ile nişan yapmaz. Oyun tutar. Akşam 8'de tüm ekip ve millet paşanın konağını basar. Fakat hemen öncesinde paşa artık yeter diyerek Gülnihal'i İsmet'i fikirleriyle zehirliyor diye azarlar ve sonunda sinirden onu bıçaklar. Gülnihal gelen yardıma rağmen kurtulamaz. Zülfikar ağanın kardeşini de öldüren paşa onun gazabından kurtulamaz. Sancağa artık Muhtar bey hükmedecektir. Yönetim hırsını kötü kullanan akılsız bir adamın sonu da ölüm olmuştur. Okuduğum en iyi tiyatro eseriydi.
120 syf.
Cümleler çok vurucu fakat tiyatro vari yazıldığı için çok kısa sonuca ulaşılmış ve tam zirveye çıkacakken kursağınızda kalan bir eser. Ama kesinlikle her cümle edebi değer taşımakta kendi içerisinde.
Dert saklamak nedir bilir misin? Hiç, gönlünde dert sakladığın var mı? Yine Allah ne dert versin, ne de saklatsın. İnsan gönlünü bir kimseye açmazsa, içindeki gamların her biri bir parça ateş oluyor, her yapıştığı yerde yara açıyor, her açtığı yarada bir ateş alevleniyor. Bak, daha sözlerimden korkuyorsun. Ya, gönlümü görsen ne yapacaksın?
Herkes ölümden korkar, fakat kimse sonu ölüm olan yaşamaktan korkmaz. Herkes ölümden kaçar, fakat kimse her adım attıkça mezara bir adım daha yaklaştığını düşünmez.
Namık Kemal
Sayfa 96 - Bilgi Kültür Sanat

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gülnihal
Baskı tarihi:
2004
Sayfa sayısı:
154
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756378379
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İlya Yayınları
Namık Kemal’in temel düşünceleri kendi metinlerine dayanarak kısaca özetlenecek olursa: İnsan özgür doğar… Birinin özgürlüğü başka bir kişinin özgürlüğüyle sınırlı olmalıdır… En büyük güç, toplumdadır; onun için kişilerin özgürlüğünün korunması topluma verilir… Devletin asıl görevi, adaleti yerine getirmektir… Vatan, coğrafyadan çok millet hayatıyla kaynaşan bir tarih mirasıdır… Özgürlük, insanlık düşüncesinin ürünüdür.

Edebiyat-ı sahiha (Yalın Edebiyat) sözünü kullanmayı seven Namık Kemal, romantizmin etkisinde ve divan edebiyatının karşısındadır. Namık Kemal, romanı gerçekleşmemişse bile gerçekleşmesi mümkün olan bir olayı ahlaka, geleneklere, duygulara ve olasılıklara uygun ayrıntılarla anlatmak diye tanımlar; tiyatroyu, insanlığın durumunu anlatan eğlencelerin en faydalısı diye niteler.

Gülnihal, Namık Kemal’in ikinci tiyatro eseridir. İsmet ile Muhtar birbirini seven iki gençtir. İsmet’in dadısı Gülnihal ile mutluluk içinde yaşamaktadırlar. Ancak, amca çocukları olan Sancak Beyi Kaplan Paşa, çok zalimdir. Halka yaptığı zulüm ve işkencelerle tanınmaktadır. Olaylar, çeşitli entrikalarla devam eder.

Eser, Padişah üzerinde etki yapmış ve tiyatro üzerlerindeki sansürler ağırlaştırılıp denetlenmiştir.

Kitabı okuyanlar 1.008 okur

  • Berkay kaymak
  • Büşra Güven
  • zeynep kavraz
  • Raskolnikov
  • laflamingo
  • Emine Köse
  • okurdurur
  • Nidanur Yıldız
  • A.
  • Gülşah METE

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%2.5
13-17 Yaş
%6.7
18-24 Yaş
%30.3
25-34 Yaş
%33.6
35-44 Yaş
%11.8
45-54 Yaş
%10.9
55-64 Yaş
%3.4
65+ Yaş
%0.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%71.8
Erkek
%28.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%9.2 (18)
9
%9.7 (19)
8
%10.2 (20)
7
%9.2 (18)
6
%2.6 (5)
5
%2 (4)
4
%2 (4)
3
%0.5 (1)
2
%0.5 (1)
1
%0