Gülnihal

7,8/10  (41 Oy) · 
198 okunma  · 
29 beğeni  · 
2.888 gösterim
Namık Kemal’in temel düşünceleri kendi metinlerine dayanarak kısaca özetlenecek olursa: İnsan özgür doğar… Birinin özgürlüğü başka bir kişinin özgürlüğüyle sınırlı olmalıdır… En büyük güç, toplumdadır; onun için kişilerin özgürlüğünün korunması topluma verilir… Devletin asıl görevi, adaleti yerine getirmektir… Vatan, coğrafyadan çok millet hayatıyla kaynaşan bir tarih mirasıdır… Özgürlük, insanlık düşüncesinin ürünüdür.

Edebiyat-ı sahiha (Yalın Edebiyat) sözünü kullanmayı seven Namık Kemal, romantizmin etkisinde ve divan edebiyatının karşısındadır. Namık Kemal, romanı gerçekleşmemişse bile gerçekleşmesi mümkün olan bir olayı ahlaka, geleneklere, duygulara ve olasılıklara uygun ayrıntılarla anlatmak diye tanımlar; tiyatroyu, insanlığın durumunu anlatan eğlencelerin en faydalısı diye niteler.

Gülnihal, Namık Kemal’in ikinci tiyatro eseridir. İsmet ile Muhtar birbirini seven iki gençtir. İsmet’in dadısı Gülnihal ile mutluluk içinde yaşamaktadırlar. Ancak, amca çocukları olan Sancak Beyi Kaplan Paşa, çok zalimdir. Halka yaptığı zulüm ve işkencelerle tanınmaktadır. Olaylar, çeşitli entrikalarla devam eder.

Eser, Padişah üzerinde etki yapmış ve tiyatro üzerlerindeki sansürler ağırlaştırılıp denetlenmiştir.
 • Baskı Tarihi:
  2004
 • Sayfa Sayısı:
  154
 • ISBN:
  9789756378379
 • Yayınevi:
  İlya Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bünyamin Müftüoğlu 
 30 Oca 10:02 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Gülnihal okuduğum Namık Kemal kitapları arasında en beğendiğim, en etkileyici ve dikkat çeken tiyatro eseri. Kitapta zâlime karşı koyma, direnme, mücadele anlatılıyor. "Vatan Yahut Silistre" eserini de beğenmiştim, fakat bu kadar düzenli ve özenle hazırlanmış bir eser değildi. Gülnihal'in, tiyatro alanında, Namık Kemal'in ustalık eseri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Beğenmediğim tek yönü ise romantizmin kıvamının ayarlanamaması. Aşk konusu çok basit ve abartılı biçimde anlatılıyor. Bu durumu Namık Kemal'in diğer eserlerinde de görmek mümkün. Yazılanları sahnede oyun olarak izlemek belki bu basitliği azaltacak, seyirciyi daha fazla etkilecektir. Fakat okurken bu duyguları tam olarak alamıyorsunuz. Hep bir şeyler eksik veya fazla oluyor.

Namık Kemal yazdığı eserler sonucu birçok kez sürgüne gönderilen yazarlardan biri. Bu sürgünlere sebep olabilecek düşünce ve fikirlerini kitap içerisinde birçok yerde görmek mümkün. ( Benim dikkatimi en fazla çeken şu alıntıdır #26790615 )

Gerçekçi ve romantik bir yaklaşımla yazılan; vatan sevgisi, milliyet, hürriyet, aşk konularını içeren bu güzel eseri beğenerek okuyacağınızı umuyorum.

EMRE YAMAN 
17 Şub 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

''Eskiden ne aşklar yaşanırmış.''
''Bizde aşk mı yaşamışız.'' dedirten ustaca yazılmış bir tiyatro eseri.

Gerçekten her karakterin kendine öz sözleri ve yaşananların okuyucuya geçirilmesi açısından takdir edilecek cinsten.Sıkılacağınızı sanmıyorum.

Gülnihal benzeri kitaplar

Fatih TÜRKMEN 
 21 Oca 23:47 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Eser her ne kadar aşk hikayesi gibi gözüken bir yapıt olsada,dönem hasebiyle toplumun halk tarafından beğenilen ve sevilen kişilerin gelmesi gerektiğini ince bir ayarla bahsetmiştir. Teba'nın bir tek kişinin emrinde olduğunda nasıl sonuçlar doğurduĝunu anlatılmıştır.Zaten yazılma tarihlerine ve Namık Kemalin fikirleri düşünüldüğünde tamda tavrına uygun bir oyun olmuş.
Tabi burda benim dikkatimi çeken farklı bir durum daha oldu.O da 16 altı yaşında ki (bence daha çocuk) İsmete, Muhtar karakteri ile Kaplan paşa karakterinin sırılsıklam aşık olup onun için herşeyi göze almaları.Dahası diğer tüm karakterlerin bu çocuk için yakılan yıkılan dünyanın normal olduğunu görüp, doğal karşılamaları.Yani yazar burda sanki yaşadığı dönem için normal bir şey olduğunu mu düşünerek o yaşı verdı? Yada o yaş güzellik bakımından övülecek olduğunu mu düşünerek böle yazdı? Gerçi Gülnihal karakteri(ismetin ninesi)bir kaç yerde " O daha çocuktur niye bukadar sarsılıyorsunuz" anlamında söz söylüyor ama sonradan kendide onaylar cümlelerle söylemlerine devam ediyor.
Sonuç olarak şu çocuk meselesi haricinde harika bir eser.Anlattım gayet sanatlı ve devrin bakış açılarını rahatca kavrıyorsunuz.Yabacı kelimeler de günümüz kelimelerine çevrilmeden ek olarak verilirmiş oda güzel bir durum.Tad veren bir eser.Yani OKUmak güzeldir.

Funda Cetin 
11 Oca 23:49 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ismet ile muhtar beyin aşkı, ismetin fedakar dadısı ve ülkenin içinde bulunduğu durumu ele alan bu kitap yaşananları tiyatral bir biçimde kaleme alınmış.

Dursun Yener 
28 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabın orijinal ismi, zamanın sansür kurulu tarafından değiştirilerek Gülnihal adı verilmiştir. Sebebini anlamak güç, ancak yeni isim ile kitabın geneli arasında uyuşmayan bir şeyler var..

Ahmet Yalçınkaya 
21 Ara 2017 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Namık kemal okunmaz mi türk.klasiklerinin başında geliyor kendisi toplumu icine alan bakış açısıyla topluma rehber olmuş değerli şahsiyetlerdendir.Osmanlı Tarihi eseri son gunlerinde en büyük anlatim seklidir defalarca sansür yemesine rağmen namık kemalin bu eser için çok emek harcamıştır.Osmanlı Tarihini surgun gittigi rodosta kaleme alan ancak tamamlanamadan hayata gözlerini yummuştur.

Mary Watson 
16 Oca 22:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir tiyatro eseri.Ben tiyatro eserlerini çok seviyorum,nedense daha öyle oldu benim için.Çok büyük bir aşkı,ihaneti,kıskançlığı anlatıyor.Özellikle içine biraz entrika girince ilgi çekici oluyor.Okuyun derim

Kitaptan 32 Alıntı

Bünyamin Müftüoğlu 
27 Oca 02:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ölülerden başka kimseye güvenilmez. Allah'tan onlar da konuşamazlar.

Gülnihal, Namık Kemal (Sayfa 116 - Kent Yayıncılık)Gülnihal, Namık Kemal (Sayfa 116 - Kent Yayıncılık)
Yunus Emre Dilsizmen 
17 Oca 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan, dünyada sevdiği kadar yaşar!

Gülnihal, Namık Kemal (Sayfa 125 - Akvaryum Yayınevi)Gülnihal, Namık Kemal (Sayfa 125 - Akvaryum Yayınevi)
Bünyamin Müftüoğlu 
28 Oca 01:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Zulmün pençesi bütün dünyayı sarsa, kendimde çekip kurtaracak gücü görüyorum. Bu yolda can mı gidecek, varsın hayatım feda olsun.

Gülnihal, Namık Kemal (Sayfa 132 - Kent Yayıncılık)Gülnihal, Namık Kemal (Sayfa 132 - Kent Yayıncılık)
Yunus Emre Dilsizmen 
17 Oca 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir küçük hata, bir büyük amacı bitirir,

Gülnihal, Namık Kemal (Sayfa 107 - Akvaryum Yayınevi)Gülnihal, Namık Kemal (Sayfa 107 - Akvaryum Yayınevi)
Bünyamin Müftüoğlu 
27 Oca 14:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bu kadar adam gördüm, içlerinden hiçbiri dünyadan hoşnut değil! Hiçbiri de dünyadan gitmek istemez! Ne deliliktir!

Gülnihal, Namık Kemal (Sayfa 121 - Kent Yayıncılık)Gülnihal, Namık Kemal (Sayfa 121 - Kent Yayıncılık)
Bünyamin Müftüoğlu 
29 Oca 11:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Korkmayın; bir zalim, ejderha olsa bile bir memleketin halkına karşı duramaz. Üstüne yürüyün...

Gülnihal, Namık Kemal (Sayfa 134 - Kent Yayıncılık)Gülnihal, Namık Kemal (Sayfa 134 - Kent Yayıncılık)
Yunus Emre Dilsizmen 
11 Oca 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bilir misin, insana, hâline ağlayan bir insan görmek ne büyük avunmadır!

Gülnihal, Namık Kemal (Sayfa 23 - Akvaryum Yayınevi)Gülnihal, Namık Kemal (Sayfa 23 - Akvaryum Yayınevi)
Yunus Emre Dilsizmen 
17 Oca 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öç! Ne sevimsiz, ne iğrenç söz! Öç alınacak da ne olacak? Yiten mutluluk geri mi gelecek?

Gülnihal, Namık Kemal (Sayfa 92 - Akvaryum Yayınevi)Gülnihal, Namık Kemal (Sayfa 92 - Akvaryum Yayınevi)
Bünyamin Müftüoğlu 
26 Oca 11:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Biz halka kendini sevdirmiş çok beyler gördük. Ziyafet sırasında, toplantılar içinde parçaladılar. Halk bazısını ölür ölmez unutmadı, aramaya kalkıştı, arayanların üzerine beylerinin başını atıverdiler. Arkasından da birkaç kese altın serptiler. Beyi aramaya gelenler başı bıraktılar, altını kapışmaya başladılar. İçlerinden iki saat önce taptığı adamın kellesini kanla boyanmış perçeminden tutup da altın yağmasında yer bulmak için ötekinin berikinin üzerine atanları gördük.

Gülnihal, Namık Kemal (Sayfa 36 - Kent Yayıncılık)Gülnihal, Namık Kemal (Sayfa 36 - Kent Yayıncılık)
4 /