EMRE YAMAN'ın Kapak Resmi
EMRE YAMAN, Hırçın Kız'ı inceledi.
09 Nis 18:17 · Kitabı okudu · 14 günde · 7/10 puan

İnsanların nasıl değişebildiğini anlatan,okurken çok yerde 'vay be' dedirten bir kitap.Tabi yine mitolojik ögelere rastlamak mümkün.

Hikaye pek hoşuma gitmedi fakat orta çağ kadınına bakışı iyi anlatıyor.

EMRE YAMAN, Bir Dinozorun Anıları'ı inceledi.
27 Mar 16:24 · Kitabı okudu · 52 günde · 7/10 puan

Mina Urgan hem kendi yaşadıkları hem de yakından tanıdığımız diğer önemli edebiyat simaları ile olan münasebetleri ile hem kendisini hem de farklı karakterleri tanıtmış.

Kitap okurken beni biraz yordu.Ancak yazarın yaşadığı dönemin bütün görmüşlüklerini anlatmış.Eğitim,siyaset ideoloji ve daha nice konu.

EMRE YAMAN, Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı'ı inceledi.
 04 Şub 13:35 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Abdülhamid'İ tam olarak tanıyamadığım için okuduğum bir kitaptı.Övgü ve yüceltmelerden dolayı fazla tanıma fırsatı bulamadım desem yanlış söylemiş olmam herhalde.Abdülhamid'i tanıtmak amacıyla yazıldığını düşünerek yanılmış olabilirim.Anlaşılan tarih ile aram hep soğuk kalacak. :(

EMRE YAMAN, Kim Var İmiş Biz Burada Yoğ İken'i inceledi.
04 Şub 13:31 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kafadar'ın daha önce farklı yerlerde yayınlanmış İngilizce makalelerinin (4 adet) çevirisinden oluşuyor.Okurken bir terim olarak değil gerçek anlamda ampirik tarih incelemesini bulabiliyorsunuz.

Ben okurken biraz zorlandım.Tarih bilgimin az olmasından kaynaklandığını düşünüyorum.

EMRE YAMAN, Eyvallah 1'ı inceledi.
04 Şub 13:26 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Lise ve dengi okullarda okuyan,kitap okumayı sevmeyen ve kitap okumak isteyip hangi kitapla başlayacağını bilemeyen yakınlarınıza tavsiye edebileceğiniz bir kitap.

Sosyal medyanın gelişimiyle bağlantılı bir kitap gibi geldi.Aşk,acı,özlem ve sevgi sözleriyle dolu bir kitap.Okul zamanlarında okusaydım belki sevebilirdim hatta sosyal medya hesaplarım kitaptaki sözlerle dolabilirdi. :)

EMRE YAMAN, Satranç'ı inceledi.
04 Şub 13:22 · Kitabı okudu · 7/10 puan

New York'tan Buenos Aires'e yapılan bir gemi yolculuğunda, dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic, kendisi için beklenmedik bir rakip olan Dr. B. ile karşılaşır. İsimsiz bir amatör olan bu gizemli rakibin satrançla tanışmasının olağanüstü bir hikâyesi vardır. Bir Nazi kurbanı olan Dr. B., o kara günlerde sadece satranç sayesinde ayakta kalabilmiştir.

Hikâyenin diğer kahramanı Czentovic ise iletişim kurmakta zorlanan, yaşamında satranç dışında hiçbir şey olmayan, kazanmaya kurulu bir saat, soğuk, küstah, kuralcı, yüzeysel, kültürsüz, karacahil bir "dahi"dir.

Zweig'in kitabı bitirdikten sonra intihar etmesi, daha bir önemli kılıyor kitabı.