Miskinler Tekkesi

8,0/10  (46 Oy) · 
155 okunma  · 
34 beğeni  · 
1.684 gösterim
Miskinler Tekkesi; Türkiyedeki dilencilerin dünyasını ve cahil hocaları başarıyla tasvir eder. Güntekinin en dikkate değer eserlerinden biridir. Padişah II. Mahmut dönemi ileri gelenlerinden olup padişaha yakınlığıyla tanınan Kocabaş Kazasker Şemsettin Mollanın torununun hayatı üzerine kurulmuş bir kitaptır. Padişahın ekmek kırıntılarının kat kat işlemeli bohça ve sedef kutularda saklandığı bir ortamda, padişah dilencisi bir dedenin torunu olan ve hem Meşrutiyet hem Cumhuriyet dönemlerinde yaşayan roman kahramanı, bir çeşit soyaçekimle, dilenciliği meslek edinir.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2010
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789751002280
 • Yayınevi:
  İnkılap Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Metin Yılmaz 
17 Oca 01:12 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Miskinler Tekkesi’nde kökleri Padişah II. Mahmud devrine kadar uzanan Kocabaş ailesinin son ferdinin dilenciliği meslek edinmesi anlatılmaktadır. Eser zaman olarak Osmanlı’nın son dönemleri ile Cumhuriyet döneminin ilk dönemlerini kapsar. Bu zaman dilimi ülkenin en sancılı dönemlerindendir. Bundan dolayı kahramanın “Doğduğu paşa konağından dilenciliğe doğru düşüşünde savaşın ve savaşla sarsılan toplum düzenin de tesiri vardır.” Ayrıca, yazar eser boyunca kahramanın adını kullanmaz. Miskinler Tekkesi kavramı ise Osmanlı döneminden beri kullanılan bir tabirdir. Osmanlı kültüründe Miskinler Tekkesi tabiri ile cüzzam hastalığına yakalanmış kişiler için şehir dışına yapılmış mekanlar kastedilirdi. Cüzzam hastalığına da miskin hastalığı denirdi.

Süheyla Merve 
16 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çalıkuşu gibi değildir diye kestirip atarsak içindeki eleştirileri, anlatımları, insanların yaşamlarındaki çirkinlikleri ve güzellikleri, paranın nasıl değiştirdiğini, dilenciliğin tamamen bir tembellik mesleği olduğunu anlatır ama bunu anlatırken çok çalışan bir memurun, dilenci kadar para almadığını da söyler, kızar. Bir imamdan bahseder, elinden aldıklarında mesleği başka yollara saptığını anlatır, bir fabrika kızı gösterir bize ipek elbiselere donatıldığında kavga kıyamete sürüklendiğini ve bir İsmail getirir, kitabın en güzel köşesine. Hiçbir şeyi utanmadan, sıkılmadan ve babasının gözlerinin içine bakarak gururla tanıtır, eşine. Çarpık hayatların birleşen dünyalarından küçük parçalar verir bize, Reşat Nuri. Elbet, görebilene.

KubraYSN(RJ) 
02 May 14:18 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Reşat Nuri’nin her kitabına, her cümlesine BAYILIYORUM. Bu kadar içten, bu kadar farklı, hiç aklınıza gelmeyecek pencerelerden o kadar güzel bakıyor ki hayata.. Peki bu kitapta nereden bakacağız hayata? Varlıklı ailelerden birinin Küçük Bey’inin gözlerinden, Arap bacıların deyimiyle Gucubey’in. Bu öyle bir Küçük Bey ki , küçükken oyun olsun diye taklidini yaptığı dilenciliği, kendisine meslek olarak seçecek ya da şöyle demeli , bugün dilenci olarak yaşamını sürdüren bir insanın Küçük Bey iken nasıl dilenci olduğunun hikayesi. İkisi farklı sonuçta biri sondan biri baştan başlar hikayeye. Bu Küçük Bey’in hayatı, insanları değerlendirme şekli o kadar farklı o kadar yerinde ki , sık sık gerçekten de ne kadar haklı dedim . Çoğu insanın belki de yanlarından kaçarak uzaklaştığı, toplumun en aşağı sayacağı bir konumdan dünyaya bakmak , hele ki bu insan bir zamanlar diğer insanlarla aynı konumda ise , inanın çok fazla gerçeği yüzünüze çarpıyor. Ben burada ne Mesule Bacı’nın, ne İsmail’in ne de Talat Bey’in öylesine hikaye içine serpiştirilmiş karakterler olduğunu düşünmüyorum. Bunlar toplumun aynalarıdır bence. Yetiştiği aileyi hor gören bir çocuk , eski bir ahbabı düşmüş olduğu için onunla el sıkışmayı bile kendine yediremeyen bir arkadaş, tek yaptığı eski günlerini, alıştığı sorumluluğu devam ettirmek olan bunun için kaç yaşına gelmiş yaşlı bir insanı dahi Gucubey’im diye anan bir kadın. Bunların her birinin kitapta aldığı rol hayata dair bir eleştiridir. Yazar belki de en büyük eleştiriyi İsmail üzerinden yapar ve kahramanımızla İsmail arasındaki ‘duygusal’ bağa diğerlerinden daha çok yer verir. Kitabın sonunda İsmail’i okumuş, çok yüksek mevkilere gelmiş olduğu halde baba dediği bir dilencinin eline öpmeye getirerek eleştirisini noktalar. Benim için bu olay örgüleri içinde dikkat ettiğim iki süreç vardı. Kahramanımızın dilenci haline gelirken ve dilenci olduktan sonra çevresindeki insan tahlilleri ve İsmail’in ona onun İsmail’e karşı duygularındaki değişiklikler. İnanın bunların pek çoğu ile hem ben, hem de sizler hayatınızın pek çok döneminde karşılaştık ve ya karşılaşacağız.
Reşat Nuri’nin her kitabında olduğu gibi bu kitapta da herkes için bir şeyler vardı.O yüzden kendi payınıza düşeni almanızı kesinlikle öneriyorum.

dilek pekşen 
23 Mar 09:17 · Kitabı okudu · 10 günde · Puan vermedi

Kitabın konusu güzeldi.II.Mahmut döneminde Kocabaş Kazasker'in torunun hayatını anlatıyor.Çocukluğunda bulduğu dilencilik oyunu büyüdüğünde ise kendine meslek edinmesidir.Üslubu biraz bazılarına biraz ağır gelebilir.Ara ara duraksayıp anlatımın yoğunlaşıp sıkıcılaştığı yerler vardı.Farklı gözlemler,hayata farklı bir açıdan bakış vardı.

Aslı To 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bence betimlemeler ve gözlemler muhteşem. Belki de hiç düşünmeyeceğiniz bir insan tipinin ilginç hayatına tanıklık ediyorsunuz. Ben merakla ve keyifle okudum. Keisnlikle okunmalı...

Fatih 
03 Ara 2016 · Kitabı okudu

İyi halli bir evde büyüyen kahramanımız savaşlar ve olaylar neticesinde yardıma muhtaç bir duruma düşer. Kitabın bende düşündürdüğü durum da bundan sonra başlar. Dilenciliği sadece yardıma ihtiyacı olanlar mı yapar yoksa günlük hayatta da bizler birer dilenci miyiz? İzmir'in, İstanbul'un fakir hayatını, yozlaşan bir toplumun içinde bulunduğu hali çok iyi bir biçimde tasvir ederek araya güzel de bir ana hikaye koyarak bu sorunun cevabını aramış Reşat Nuri. Bir dilencinin gördüğü yaşadığı olaylar üzerinden yaptığı tahliller ise derin mana barındırıyor. Kitapta bunun yanı sıra birçok da küçük hikaye var ama bu hikayeler biraz kopuk ve konudan konuta atlama tarzında olmuş. Bu yüzden biraz dikkatli bir okuma istese de akıcı ve bilgilendirici bir kitap.

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dilenciliğin bir ihtiyaç, bir zorda kalmak olmayıp alenen bir meslek olduğunu anlatan, ilginç bir hikaye... Yer yer zorlama parçalar katılmış gibi araya, bir Çalıkuşu ya da Acımak değil belki ama tipik bir Reşat Nuri eseri...

Kitaptan 79 Alıntı

Wdwttz 
28 Ağu 02:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Gözler, birbiriyle karşılaştıktan sonra, inkâr kabil mi?"

Miskinler Tekkesi, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 102)Miskinler Tekkesi, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 102)
KubraYSN(RJ) 
02 May 14:17 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Seviyorum onu muhakkak.Daima da seveceğim fakat korkuyorum ki birbirimizi anlamadan öleceğiz.

Miskinler Tekkesi, Reşat Nuri GüntekinMiskinler Tekkesi, Reşat Nuri Güntekin
Ayten Ernaz Tiryaki 
13 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Evet, insanın bir cenaze arkasında yürüdüğü zaman, dünya hırslarından en temizlendiği zamandır. "

Miskinler Tekkesi, Reşat Nuri GüntekinMiskinler Tekkesi, Reşat Nuri Güntekin
Seval Arslan 
27 Ağu 20:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanlığın dirisi gibi ölüsü etrafında kalabalık ne kadar çok olursa pislik de o kadar çok oluyor.

Miskinler Tekkesi, Reşat Nuri GüntekinMiskinler Tekkesi, Reşat Nuri Güntekin

"İnsan, yedisinde neyse yetmişinde de odur!" derler. Amenna! Fakat yedisinde neyse on yedisinde, hatta yirmi yedisinde, pek o kadar o" değildir de ancak kırka doğru tekrar yedisindekine benzemeye başlar. Mesela, yedisinde korkak olan çocuğa on yediye doğru bir cesaret gelir; kanı kaynar; ötede, beride bazı tehlikeli atılganlıklar yaptığını görürsünüz. Fakat kırktan sonra damarlar katılaşmaya başlayınca eski korkaklık gene deliğinden burnunu gösterir..."

Miskinler Tekkesi, Reşat Nuri GüntekinMiskinler Tekkesi, Reşat Nuri Güntekin
Seval Arslan 
27 Ağu 15:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Beni, sevdiğimin yanında küçük düşüren ayıya karşı aylarca karanlık intikamlar düşündüm.

Miskinler Tekkesi, Reşat Nuri GüntekinMiskinler Tekkesi, Reşat Nuri Güntekin
Metin Özdemir 
26 Ağu 10:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yalvarmasını, amma usul ve âdabına göre yalvarmasını bilen insan için açılmayacak kapı, erilmeyecek mertebe yoktur.

Miskinler Tekkesi, Reşat Nuri GüntekinMiskinler Tekkesi, Reşat Nuri Güntekin