Miskinler Tekkesi

8,2/10  (29 Oy) · 
109 okunma  · 
23 beğeni  · 
1.438 gösterim
Miskinler Tekkesi; Türkiyedeki dilencilerin dünyasını ve cahil hocaları başarıyla tasvir eder. Güntekinin en dikkate değer eserlerinden biridir. Padişah II. Mahmut dönemi ileri gelenlerinden olup padişaha yakınlığıyla tanınan Kocabaş Kazasker Şemsettin Mollanın torununun hayatı üzerine kurulmuş bir kitaptır. Padişahın ekmek kırıntılarının kat kat işlemeli bohça ve sedef kutularda saklandığı bir ortamda, padişah dilencisi bir dedenin torunu olan ve hem Meşrutiyet hem Cumhuriyet dönemlerinde yaşayan roman kahramanı, bir çeşit soyaçekimle, dilenciliği meslek edinir.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2010
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789751002280
 • Yayınevi:
  İnkılap Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Süheyla Merve 
16 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çalıkuşu gibi değildir diye kestirip atarsak içindeki eleştirileri, anlatımları, insanların yaşamlarındaki çirkinlikleri ve güzellikleri, paranın nasıl değiştirdiğini, dilenciliğin tamamen bir tembellik mesleği olduğunu anlatır ama bunu anlatırken çok çalışan bir memurun, dilenci kadar para almadığını da söyler, kızar. Bir imamdan bahseder, elinden aldıklarında mesleği başka yollara saptığını anlatır, bir fabrika kızı gösterir bize ipek elbiselere donatıldığında kavga kıyamete sürüklendiğini ve bir İsmail getirir, kitabın en güzel köşesine. Hiçbir şeyi utanmadan, sıkılmadan ve babasının gözlerinin içine bakarak gururla tanıtır, eşine. Çarpık hayatların birleşen dünyalarından küçük parçalar verir bize, Reşat Nuri. Elbet, görebilene.

Aslı To 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bence betimlemeler ve gözlemler muhteşem. Belki de hiç düşünmeyeceğiniz bir insan tipinin ilginç hayatına tanıklık ediyorsunuz. Ben merakla ve keyifle okudum. Keisnlikle okunmalı...

Metin Yılmaz 
17 Oca 01:12 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Miskinler Tekkesi’nde kökleri Padişah II. Mahmud devrine kadar uzanan Kocabaş ailesinin son ferdinin dilenciliği meslek edinmesi anlatılmaktadır. Eser zaman olarak Osmanlı’nın son dönemleri ile Cumhuriyet döneminin ilk dönemlerini kapsar. Bu zaman dilimi ülkenin en sancılı dönemlerindendir. Bundan dolayı kahramanın “Doğduğu paşa konağından dilenciliğe doğru düşüşünde savaşın ve savaşla sarsılan toplum düzenin de tesiri vardır.” Ayrıca, yazar eser boyunca kahramanın adını kullanmaz. Miskinler Tekkesi kavramı ise Osmanlı döneminden beri kullanılan bir tabirdir. Osmanlı kültüründe Miskinler Tekkesi tabiri ile cüzzam hastalığına yakalanmış kişiler için şehir dışına yapılmış mekanlar kastedilirdi. Cüzzam hastalığına da miskin hastalığı denirdi.

Fatih 
03 Ara 2016 · Kitabı okudu

İyi halli bir evde büyüyen kahramanımız savaşlar ve olaylar neticesinde yardıma muhtaç bir duruma düşer. Kitabın bende düşündürdüğü durum da bundan sonra başlar. Dilenciliği sadece yardıma ihtiyacı olanlar mı yapar yoksa günlük hayatta da bizler birer dilenci miyiz? İzmir'in, İstanbul'un fakir hayatını, yozlaşan bir toplumun içinde bulunduğu hali çok iyi bir biçimde tasvir ederek araya güzel de bir ana hikaye koyarak bu sorunun cevabını aramış Reşat Nuri. Bir dilencinin gördüğü yaşadığı olaylar üzerinden yaptığı tahliller ise derin mana barındırıyor. Kitapta bunun yanı sıra birçok da küçük hikaye var ama bu hikayeler biraz kopuk ve konudan konuta atlama tarzında olmuş. Bu yüzden biraz dikkatli bir okuma istese de akıcı ve bilgilendirici bir kitap.

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dilenciliğin bir ihtiyaç, bir zorda kalmak olmayıp alenen bir meslek olduğunu anlatan, ilginç bir hikaye... Yer yer zorlama parçalar katılmış gibi araya, bir Çalıkuşu ya da Acımak değil belki ama tipik bir Reşat Nuri eseri...

Kitaptan 6 Alıntı

Ayten Ernaz Tiryaki 
13 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Evet, insanın bir cenaze arkasında yürüdüğü zaman, dünya hırslarından en temizlendiği zamandır. "

Miskinler Tekkesi, Reşat Nuri GüntekinMiskinler Tekkesi, Reşat Nuri Güntekin

"İnsan, yedisinde neyse yetmişinde de odur!" derler. Amenna! Fakat yedisinde neyse on yedisinde, hatta yirmi yedisinde, pek o kadar o" değildir de ancak kırka doğru tekrar yedisindekine benzemeye başlar. Mesela, yedisinde korkak olan çocuğa on yediye doğru bir cesaret gelir; kanı kaynar; ötede, beride bazı tehlikeli atılganlıklar yaptığını görürsünüz. Fakat kırktan sonra damarlar katılaşmaya başlayınca eski korkaklık gene deliğinden burnunu gösterir..."

Miskinler Tekkesi, Reşat Nuri GüntekinMiskinler Tekkesi, Reşat Nuri Güntekin

İstanbul'un hali başkadır. Orada kimse kimsenin farkında değildir. Ayaklara dolanmamak şartıyla bir duvar kenarına upuzun yatarak ölmeye kalksan kimse, ''Ne yapıyorsunuz'' diye sormaz.

Miskinler Tekkesi, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 83)Miskinler Tekkesi, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 83)

Çok kere başkalarında ayıplıyor gibi yaptığımız şeyler için içimizde ne hevesler,ne hasetler çöreklenip yatar

Miskinler Tekkesi, Reşat Nuri GüntekinMiskinler Tekkesi, Reşat Nuri Güntekin