Tanrı Misafiri

8,0/10  (31 Oy) · 
123 okunma  · 
25 beğeni  · 
1.759 gösterim
Tanrı Misafiri; Reşat Nuri Güntekin'in, Türkiye toplumunun her kesiminden eşsiz insan manzaralarını ustalıkla sunduğu hikayelerini kapsar. Hikayelerin adları bile yazarın geniş yelpazesi hakkında fikir vericidir: Tanrı Misafiri, Yaseminli Yuva, Deniz Banyosu, Münzevinin Esrarı, Yanakların Taksimi, Gece Ziyaretçileri, Su Çekme ve Bulaşık Yıkama, Şapka Duası, Bir Aile Meselesi, Medeni Gühanlar, Bir İstifa, Bir Centilmen, Porselen Çay İbriği, Hatıra Defteri, Kesatlık, Bir Modern Genç Kız, Sinema, Çocuk ve Sokak, Biçilmiş Kaftan, Bir Artist, Diplomasız Doktor, Hasta Çocuk, Bir Gümrük Kaçakçılığı.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  175
 • ISBN:
  9789751001054
 • Yayınevi:
  İnkilâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Özlem Ekici 
21 Mar 16:07 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Okurken güldürdü., düşündürdü. Kısa kısa birçok hikayenin birleşimi bir kitap ve ismini aldığı hikaye de çok hoşuma gitmişti. Bir türlü gitmeyen misafir...

Serdar Poirot 
12 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yazardan oldukça güzel bir roman daha. İçerisinde irili ufaklı bir çok hikaye içeren kitap bir solukta okunanlardan. Kadın erkek ilişkileri, ticaret ahlakı, yazıldığı dönemin adetleri hakkında ciddi ipuçları ve oldukça yerinde tespitleri var. Edebiyat seven herkesin mutlaka okuması gerekenlerden. Özellikle bir kadını kandırmaya çalışan bir şairi alt eden koca ve karısını aldatan ve bunu kılıfına uyduran adamın hikayeleri oldukça güzel bir şekilde hazırlanmış.

Tuncay YILDIRIM 
29 Tem 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Hepsi birbirinden güzel ve farklı konular içeren kısa hikayeleri olan başarılı bir kitap.Toplumsal olayları ve mizah içeren hikayeleri seveceksiniz.

İsmet Erdem Durmuş 
15 Haz 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Farklı insanlar, farklı yaşamlar ile hayat dersleri veren hikayeler, özellikle hayata yeni atılan arkadaşlara yardımcı olacaktır. Arasıra sözlüğe ihtiyaç olabilir.

Kitaptan 6 Alıntı

Nisa 
24 Şub 00:10 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ben de duyduklarımı söyleyebilsem öyle bir şiir yazacaktım ki bütün dünyayı bir tek ruh gibi ağlatacaktım...

Tanrı Misafiri, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 41)Tanrı Misafiri, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 41)
Nisa 
24 Şub 00:41 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Günlerimiz hep birbirine benzer... Bu renksiz günlerden birini güzel heyecanlı bir vaka ile canlandırmak onu boyamak gibidir.

Tanrı Misafiri, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 53)Tanrı Misafiri, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 53)
Nisa 
24 Şub 00:13 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sanırım ki mevcudiyetim zerre zerre denizin içine yayılıyor, yahut deniz bütün esrarı, bütün derinliğiyle, yosunlarının vahşi kokusuyla ruhuma doluyor.

Tanrı Misafiri, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 34)Tanrı Misafiri, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 34)

Istırabın en ulvi, en yüksek kısmı sebepsiz ruh elemleridir. Güya bu dünyaya gelmeden evvel başka bir dünyada yaşamışız, orada ruhumuz hicran oklarıyla delinmiş. Şimdi o hayatı hatırlamıyoruz.. Ruhumuzda duyduğumuz gizli sızılar bu ilk yaraların acısıdır. Sebepsiz ruh elemleri işte bunlardır.

Tanrı Misafiri, Reşat Nuri GüntekinTanrı Misafiri, Reşat Nuri Güntekin
İsmet Erdem Durmuş 
13 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Dost
...
- Aziz ahbap için ne güzel şeyler düşünüyorsunuz?
- Ne yaparsın evlat!.. İçinde yaşadığımız kibar muhitin nizamı böyle... İnsanın sevdiklerine, dostlarına oyun oynaması yabancıları aldatmasından makul addediliyor...
...

Tanrı Misafiri, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 30 - Yaseminli Yuva hikayesi)Tanrı Misafiri, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 30 - Yaseminli Yuva hikayesi)