Tanrı Misafiri

7,8/10  (37 Oy) · 
147 okunma  · 
27 beğeni  · 
1.939 gösterim
Tanrı Misafiri; Reşat Nuri Güntekin'in, Türkiye toplumunun her kesiminden eşsiz insan manzaralarını ustalıkla sunduğu hikayelerini kapsar. Hikayelerin adları bile yazarın geniş yelpazesi hakkında fikir vericidir: Tanrı Misafiri, Yaseminli Yuva, Deniz Banyosu, Münzevinin Esrarı, Yanakların Taksimi, Gece Ziyaretçileri, Su Çekme ve Bulaşık Yıkama, Şapka Duası, Bir Aile Meselesi, Medeni Gühanlar, Bir İstifa, Bir Centilmen, Porselen Çay İbriği, Hatıra Defteri, Kesatlık, Bir Modern Genç Kız, Sinema, Çocuk ve Sokak, Biçilmiş Kaftan, Bir Artist, Diplomasız Doktor, Hasta Çocuk, Bir Gümrük Kaçakçılığı.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  175
 • ISBN:
  9789751001054
 • Yayınevi:
  İnkilâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Özlem Ekici 
21 Mar 16:07 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Okurken güldürdü., düşündürdü. Kısa kısa birçok hikayenin birleşimi bir kitap ve ismini aldığı hikaye de çok hoşuma gitmişti. Bir türlü gitmeyen misafir...

Serdar Poirot 
12 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yazardan oldukça güzel bir roman daha. İçerisinde irili ufaklı bir çok hikaye içeren kitap bir solukta okunanlardan. Kadın erkek ilişkileri, ticaret ahlakı, yazıldığı dönemin adetleri hakkında ciddi ipuçları ve oldukça yerinde tespitleri var. Edebiyat seven herkesin mutlaka okuması gerekenlerden. Özellikle bir kadını kandırmaya çalışan bir şairi alt eden koca ve karısını aldatan ve bunu kılıfına uyduran adamın hikayeleri oldukça güzel bir şekilde hazırlanmış.

instgrmkahvecisi 
02 Eyl 23:01 · Kitabı okudu · 3 günde

iki uzun diğerleri de normal öykülerden oluşan bir kitap. Suçunu ele veren çapkınlar, bildiğimiz profilde bir hakim,her zaman çat kapı gelen akrabalar,....vb. Yaseminli Yuva kitaptaki sevdiğim öyküdür.

Tuncay YILDIRIM 
29 Tem 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Hepsi birbirinden güzel ve farklı konular içeren kısa hikayeleri olan başarılı bir kitap.Toplumsal olayları ve mizah içeren hikayeleri seveceksiniz.

Mustafa gökhan kösem 
 19 Haz 16:24 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Bir solukta tekrar tekrar okuduğum yaprak dökümünü akıcı ve sade bir dille anlatan reşat nuri'nin bir baska eseri tanrı misafiri küçük hikayelerde anadolu insanlarını anlatmış bakalim neler var

İsmet Erdem Durmuş 
15 Haz 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Farklı insanlar, farklı yaşamlar ile hayat dersleri veren hikayeler, özellikle hayata yeni atılan arkadaşlara yardımcı olacaktır. Arasıra sözlüğe ihtiyaç olabilir.

Elif Dülger 
15 Tem 20:26 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Hikâyelerden oluşan kitabı zaman zaman anlamakta zorlandım. Oldukça fazla eski Türkçe kelimeler vardı ve dipnot ile açıklamaları yoktu. Kimisinin cümleden anlamı çıkıyordu, kimisi aşina geliyordu ama bazılarının internette bile tam mânâsını bulamadım. Bu arada sanırım ben de eski Türkçe konuşmaya başladım. Mamafih beğendiğimi söyleyebilirim :)))

Kitaptan 18 Alıntı

Zagor 
 05 Haz 13:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşım henüz yirmi dört. Fakat ruhum öyle ihtiyar ki...

Tanrı Misafiri, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 41 - İnkılap Kitabevi 28. Baskı İstanbul / "Yaseminli Yuva" öyküsünden)Tanrı Misafiri, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 41 - İnkılap Kitabevi 28. Baskı İstanbul / "Yaseminli Yuva" öyküsünden)
Zagor 
 06 Haz 14:13 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Pakize'nin Sitemi
— Şimdi çok şeyler anladım... Bir kadını mesut etmek için onu servete gargetmek kâfi değil; onun ruhunu anlamalı.
— Biz acaba birbirimizi anlamadık mı dersin?
— Maalesef öyle, Müeyyet... Sen çok maddi adamsın... Hiçbir akşam güneşin karşısında daldın mı? Hiçbir gece yıldızların arasında hudutsuz mesafelerde hayali bir seyran yaptın mı?

Tanrı Misafiri, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 50 - İnkılap Kitabevi 28. Baskı İstanbul / "Yaseminli Yuva" öyküsünden)Tanrı Misafiri, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 50 - İnkılap Kitabevi 28. Baskı İstanbul / "Yaseminli Yuva" öyküsünden)
Nisa 
24 Şub 00:10 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ben de duyduklarımı söyleyebilsem öyle bir şiir yazacaktım ki bütün dünyayı bir tek ruh gibi ağlatacaktım...

Tanrı Misafiri, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 41)Tanrı Misafiri, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 41)
Nisa 
24 Şub 00:41 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Günlerimiz hep birbirine benzer... Bu renksiz günlerden birini güzel heyecanlı bir vaka ile canlandırmak onu boyamak gibidir.

Tanrı Misafiri, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 53)Tanrı Misafiri, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 53)
Büşra ÖRGEN 
20 Tem 22:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan denen mahlûkun bugünden yarına ne olacağına dair kimsenin bir şey bildiği yoktu ki...

Tanrı Misafiri, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 167)Tanrı Misafiri, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 167)
2 /