7,8/10  (20 Oy) · 
86 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.123 gösterim
Değirmen, Reşat Nuri Güntekin'in kısa romanlarıdan biri.

Bir kasabada yaşanan acı tatlı olaylar, kasabanın ileri gelenlerinin ruh dünyası, Sarıpınar'daki depremin açtığı yaralar ile çıkarcı, entrikacı tiplerin acımasız davranışları, ibret verici bir biçimde başarıyla işleniyor. Toplumun gerçekleriyle bir kez daha yüzyüze gelerek irkiliyorsunuz. Çarpıcı bir roman.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 1998
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789751001825
 • Yayınevi:
  İnkılâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:

Tabii ki dili günümüze göre daha ağır kelimeler eski tarihlerden ama anlaşılır, arada anlamadığınız birkaç kelimeyi de olayın akışına göre değerlendirebiliyorsunuz.

Sarıpınar'da bir deprem, aslında olup olmadığı bile tam anlaşılmayan küçücük bir deprem ama gelin görün ki kaymakamın başına ne işler açıyor. Çünkü gazetelerde yer alan bu haber yüzünden valilikten tutun da dış devletlere kadar yardım yağıyor, ama yardımı harcayacakları yıkıntı yok. Resmi makama ait olan bu parayı kendi ihtiyaçları için de kullanamıyorlar haliyle.
Sonra ne mi oluyor, geçmiş olsun gidelim hasar çok mu bakalım yardımlarımızı artıralım diyorlar fakat gelin görün ki üst üste duran iki taş bile yerinden kımıldamamış, sadece köyün kendi viraneliğinden, eskiliğinden kaynaklanan yapım onarım gerektiren şeyler var...
Yaralısı, ölüsü olmayan bu depremin yarattığı hengamenin altından Halil Hilmi Efendi sağ salim çıkabilecekler mi dersiniz?

İyi okumalar dilerim.

Serdar Poirot 
12 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Oldukça güzel bir roman daha. Sarıpınar adında bir kasabada kaymakam Halil Hilmi efendi bir gece eğlencesindeyken ufak bir zelzele olur. Bir kaç binada hasar vardır ve kaymakam yaralanmıştır. Etrafı tetkik ederken durum ile ilgili merkeze bilgi verilmediğinden depremi basın olduğundan daha fazla gösterir ve yardım yağmaya başlar. Bu arada sırasıyla mutasarrıf ve vali de durumu kontrole gelir. İş artık uluslararası bir seviyededir ve kasaba da hiç deprem görmüş gibi değildir. Şehzade ziyarete gelene kadar ne yapılacaktır? Çözümü köyün mühendisi deli Kazım bulur ve kaymakam kovulmayı beklerken çok farklı bir muamele ile karşılaşır. Keyifle okunan bir roman.

Duygu Kr 
01 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Düşük şiddetli bir deprem çeşitli uydurmalarla Osmanlı Devleti'nin ve hatta dünyanın gündemine yerleşiyor. Yardımların ardı arkası kesilmezken, olaylar kontrolden çıkıyor. Kasabanın ileri gelenlerine, çıkarcı ve entrikacı devlet adamlarına da alttan alttan dokundurulmuş. Keskin bir mizah anlayışıyla yazılmış, ağır diline rağmen kısa zaman da okuyabileceğiniz sürükleyici bir roman

Furkan 
15 May 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 6/10 puan

Reşat Nuri Güntekin'in kısa hikayelerinden biri.Olay kısa bir zaman diliminde geçiyor.Sarıpınar daki zelzelenin ardından meydana gelen olaylar anlatılmış.Fazla güzel bulmasamda okuduğuma fazla pişman sayılmam.Ama bi Acımak Damga seviyesinde de değildi fikrimce.

Melinsa Damla 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Sarıpınar da kaymakam olarak görev almaktadır Halil Hilmi Efendi. Bir gece bağ evinde düzenlenen eğlenceye kendiside çağrılmıştır gecenin ilerleyen zamanlarında zelzele meydana gelmiştir .İşin aslı Bulgar kızı Nadya/Naciye yüzünden kavga çıkmış bağ evindeki adamlar birbirine girmiştir ve gerçeği söyleyemediklerinden zelzele meydana geldiğini söylemişlerdir. Konunun jandarma Komutanı vasıtasıyla üst makamlara ve bununla birlikte gazeteye haber verilmesiyle olayın durumunu ve sonrasıda nasıl geliştiğinin anlatıldığı muazzam bir kitabı daha bitirmiş oldum

Sayfa bakımından kitap çabuk biter gibi görünse de eski Türkçe kelime sıklığı fazla olduğundan uzerine biraz fazla düşmeniz gerekiyor .Hayatınız da zaten muhakkak edebiyatımız köklü tarihi olan yazarlarımızın kitaplarından muhakkak bir kitabı da dahi olsa okumak lazım .

mehmet temiz 
14 Oca 23:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

olay osmanlı'nın son döneminde Sarıpınar isimli bir anadolu kasabasında geçiyor.kasabanın ileri gelenlerinin katıldığı bir eğlence sırasında meydana gelen zelzele'nin(?) hem ülkede ki hemde dünya daki yankılarını konu alıyor.ve tabii ki esas itibariyle Sarıpınar'daki trajik-komik olaylar anlatılıyor.Reşat Nuri Güntekin'in mutlaka okunması gereken eserlerinden biri diye düşünüyorum.

Golyadkin 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Reşat Nuri Gültekin' in biraz sıkılarak okuduğum kitabıdır kendisi. Bir zelzele ile bir köyde gelişen ilginç olaylar ve yetkililerin bir bakıma girdikleri sıkıntılar işleniyor. İlginç bir sonla bitiyor.

Sadık Kocak 
20 Oca 18:22 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 4/10 puan

Her harika yazarın, harika olana kadar geçirdiği standart dönemleri vardır.
Reşat Nuri gibi insandan alıştığımız kitapların yanında bu ortanca sınıfta kalan bir kitaptır tabii okunabilir de ..

Kitaptan 5 Alıntı

Hokkabazın yumurtasında olduğu gibi, sözlerde de meseleler iç içedir.

Değirmen, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 58 - İnkılâp Kitabevi)Değirmen, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 58 - İnkılâp Kitabevi)
Sadık Kocak 
27 Oca 00:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 4/10 puan

...
hiç değilse çoluk çocuğu ile başını sokacak bir küçük ev parası umuyordu. Fakat günün birinde paradan daha kıymetli bir şey, hamiyetli göğsünü süsleyecek bir altın Osmanî nişanı geldi.

Değirmen, Reşat Nuri GüntekinDeğirmen, Reşat Nuri Güntekin