Safiye Sultan 1 Hadım Edilmiş Bir Aşk

8,1/10  (77 Oy) · 
493 okunma  · 
59 beğeni  · 
2.153 gösterim
"Safiye Sultan-Hadım Edilmiş Bir Aşk", Osmanlı İmparatorluğu'nun 16. yüzyılına farklı bir ışık düşüren "üçleme"nin ilk cildi.
Diğer iki cilt ise "Safiye Sultan-Ya İpek Urgan, Ya Gümüş Hançer" ve "Safiye Sultan-Sözüm ki Tek Sana Geçmez Celladımsın Ey Zaman" adlarıyla önümüzdeki günlerde okurlarımızla buluşacak.
Bu üç ciltlik romandaki karakterlerin büyük bir bölümü gerçek kişiler, tabii olaylar da öyle. Chamberlin bize Osmanlı tarihinin önemli bir geçiş dönemini bir hadımın ağızından yazmayı tercih etmiş, bunu da, "kadın ve erkek dünyasını aynı anda gözlemleyebilecek olan yalnızca onlardı" diye açıklıyor.
Öykü 16. yy Osmanlısında geçiyor, Venedikli bir asilzadenin kızı olan güzel Sofia Baffo korsanlar tarafından kaçırılarak Şehzade Murad'a verilmek üzere Osmanlı haremine satılmıştır. Kısa zamanda haremin en önemli kadınları arasına giren ve sultan anasının gözdesi olan Safiye ile aynı gemide bulunan İtalyan gemici Giorgio Veniero'nun kaderi benzer şekilde gelişmez. Giorgio hadım edilerek kaybettiği erkekliğini Safiye'ye duyduğu tutkulu aşkta yaşar.
Tarihsel zenginlik ve çarpıcı bir romantizmle işlenmiş olan bu romanda Muhteşem Süleyman'ın hüküm sürdüğü topraklarda yaşanan büyük bir aşkın yanı sıra saray ve harem entrikalarına, hadımlar arasındaki ölümcül mücadeleye ve erotizmin en uç, en sapa boyutlarına tanık olacaksınız.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  366
 • ISBN:
  9789751015310
 • Çeviri:
  Solmaz Kamuran
 • Yayınevi:
  İnkilâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Neslihan Cayirci 
13 Haz 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kitabın yaklaşık yarısı sonradan Safiye Sultan olarak anılan Sofia'nın hareme gelene dek yaşadıklarını anlatıyor. Bu bölüm ona aşık olan Verenionun ağzından aktarılıyor, tıpkı kitabin son bölümünde olduğu gibi. İlk bölüm gerek hikayenin akışı, gerek anlatılanlardan dolayı cok sıkıcı.
Orta bolum ise Safiye Sultanın ağzından haremde yasam ve yaşadıkları anlatılıyor. Bu bolum hem akıcı hem ilgi uyandırıcı. Bu bölümlerde Osmanlının gücüne, yaşayışına ait ayrıntılar bulabiliyorsunuz. Az olsa da Kanuni, Hürrem Sultan, Nur Banu Sultan ile ilgili bölümler var.
Ama yine hikaye Verenionun anlatımı ve gereksiz bir kurgu ile son buluyor. Seri halinde yayınlanmış 3 kitaplık bir set olmamasına karşın diğer iki kitabi okumamaya karar verdim.

ayşegül şahin 
13 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Entrikalarla dolu ve kadınlar arası çatışma yüklü. İnsanlar üzerinde pisikolojik baskı kurarak kadınların yönettiği sarayı ve padişahları anlatıyor. Ve gizemli ölümler. Eski aşk, şimdi ki hizmetkar derken sürükleyici bir kitap. Bana kalırsa Nurbanu Sultanla hiç bir zaman birbirlerini sevmedikleri gibi, Sultan Muratı'da hiç bir zaman sevmemiş. Ülke idaresinde bulunabilmek için, türlü entrikalar çevirerek gözde ve eş olmayı başarmış, Safiye Sultan. Üç ciltlik bu kitabın yazarı olan Ann Chamberlin bu kitabı yazarken, Osmanlıyı padişahlardan çok el altından kadınların yönnettiği olgusunu vermesi düşündürücür. Osmalı kimseden yardım almadan ve kendi ayakları üzerinde 600 yıl durabilen tek devlettir. Bu gibi romanları sadece tarihimizin dışardan bakan gözlerde ne gibi bir intiba bıraktığını anlamak, yada aslında Osmanlıyı nasıl görmek istediklerini anlamak, akıl almaz işlerden Osmanlının nasıl korunmuş olduğunu öğrenmek için okuyorum. Roman olarak sürükleyici bir kitap.
AYGÜL

Sabiha Güler 
21 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu seriyi çok severek ve ilgiyle okumuştum...ne kadarı doğru bilemiyorum ama Osmanlı saraylarında yaşananlarla ilgili epey bilgi sahibi olmuştum

Yeliz Kaynakcioglu 
06 Haz 18:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yasanan o zamanı anlatan en keyifli seriydi. Safiye Sultan yani Sofia Baffo' nun Venedik' ten kaçırılarak şehzade Murat' a verilir. Onunla aynı gemide ona aşık Giogio geldiğinde ise kaderi hadim edilmek olur.

Seda Gözükara 
22 Haz 17:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Harem hayatının gizli ve karanlık yüzünü anlatan bir kitap. Üçlemenin hepsini okudum ve çok beğendim. Entrika sevenlere kesinlikle tavsiye ederim.

Yıldız Kuter 
18 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yıllar önce tüm seriyi okumama rağmen yeni okumuşum gibi hissediyorum.Kanuni Sultan Süleyman'ın torunu III. Murad'ın hasekisi olan Safiye sultanın ,nasıl Sofia iken Safiye olduğu,saray kadınları arasındaki rekabeti anlatan,tarihi bir roman.
Safiye Sultan serisinin tümünü okumanızı tavsiye ediyorum.Her seri birbirinden güzel.

Elif Küçükler 
13 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu seriyi de birkaç yıl önce okumuştum ve bayılmıştım anlatımı kurgusu dili çok güzeldi kitap kapaklarındaki cümleler de çok hoştu...

reyhan bozkurt 
12 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sözüm ki tek sana Geçmaz Celladımsın Ey Zaman

Öznur Bedir 
27 Oca 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Saifiye Sultan sıkılmadan iki kez okuduğum nadir kitaplardan biri. Kanuni Sultan Süleyman, 2.Selim ve 3.Murad dönemlerini içine alan, harem hayatını, doğru ya da yanlış, hoş bir kurguyla anlatan bir roman. Bu kitaptan yola çıkarak Osmanlının kitapta anlatılan dönemiyle ilgili çok fazla bilgi sahibi de oldum. Tarih sevenlerin Osmanlı'ya meraklı olanların ilgiyle okuyabileceği bir roman serisi.

F.İ. 
25 Mar 01:30 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yıllar önce okumuş olmama rağmen aklımda hala etkileyici bir kaç "sahne" var. Kitapta yer alan olayların kurgu olduğunu bilerek okusak da öyle çarpıcı bir üslup kullanılmış ki okuyucuda saray, harem yaşantısına dair büyük merak uyandırıyor. Üçlemenin her biri birbirinden güzel. Tavsiye ederim.

2 /

Kitaptan 3 Alıntı

Atilla erdil 
10 Ara 2016 · Kitabı okuyor · Beğendi

"Çünkü o bir köle değil,bir köle sahibiydi.
Benim sahibimdi."

Safiye Sultan 1, Ann Chamberlin (Sayfa 9 - İnkılap)Safiye Sultan 1, Ann Chamberlin (Sayfa 9 - İnkılap)
Neslihan Cayirci 
06 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Dostum, bu Allah'ın ellerindedir, bizim gibi küçük karıncaların yapabileceği pek fazla bir şey yoktur. Biz Müslümanlar onun için, 'inşallah' deriz, 'Allah'ın dediği olur' deriz.

Safiye Sultan 1, Ann ChamberlinSafiye Sultan 1, Ann Chamberlin
Neslihan Cayirci 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Türkler yalnızlığı sevmiyorlardı. Onlar için en kötü birliktelik bile yalnızlığın şiddetinden daha iyiydi.

Safiye Sultan 1, Ann ChamberlinSafiye Sultan 1, Ann Chamberlin