Safiye Sultan 1 (Hadım Edilmiş Bir Aşk)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.803
Gösterim
Adı:
Safiye Sultan 1
Alt başlık:
Hadım Edilmiş Bir Aşk
Baskı tarihi:
2008
Sayfa sayısı:
366
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751015310
Kitabın türü:
Çeviri:
Solmaz Kamuran
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkilâp Kitabevi
"Safiye Sultan-Hadım Edilmiş Bir Aşk", Osmanlı İmparatorluğu'nun 16. yüzyılına farklı bir ışık düşüren "üçleme"nin ilk cildi.
Diğer iki cilt ise "Safiye Sultan-Ya İpek Urgan, Ya Gümüş Hançer" ve "Safiye Sultan-Sözüm ki Tek Sana Geçmez Celladımsın Ey Zaman" adlarıyla önümüzdeki günlerde okurlarımızla buluşacak.
Bu üç ciltlik romandaki karakterlerin büyük bir bölümü gerçek kişiler, tabii olaylar da öyle. Chamberlin bize Osmanlı tarihinin önemli bir geçiş dönemini bir hadımın ağızından yazmayı tercih etmiş, bunu da, "kadın ve erkek dünyasını aynı anda gözlemleyebilecek olan yalnızca onlardı" diye açıklıyor.
Öykü 16. yy Osmanlısında geçiyor, Venedikli bir asilzadenin kızı olan güzel Sofia Baffo korsanlar tarafından kaçırılarak Şehzade Murad'a verilmek üzere Osmanlı haremine satılmıştır. Kısa zamanda haremin en önemli kadınları arasına giren ve sultan anasının gözdesi olan Safiye ile aynı gemide bulunan İtalyan gemici Giorgio Veniero'nun kaderi benzer şekilde gelişmez. Giorgio hadım edilerek kaybettiği erkekliğini Safiye'ye duyduğu tutkulu aşkta yaşar.
Tarihsel zenginlik ve çarpıcı bir romantizmle işlenmiş olan bu romanda Muhteşem Süleyman'ın hüküm sürdüğü topraklarda yaşanan büyük bir aşkın yanı sıra saray ve harem entrikalarına, hadımlar arasındaki ölümcül mücadeleye ve erotizmin en uç, en sapa boyutlarına tanık olacaksınız.
(Arka Kapak)
Kitabın yaklaşık yarısı sonradan Safiye Sultan olarak anılan Sofia'nın hareme gelene dek yaşadıklarını anlatıyor. Bu bölüm ona aşık olan Verenionun ağzından aktarılıyor, tıpkı kitabin son bölümünde olduğu gibi. İlk bölüm gerek hikayenin akışı, gerek anlatılanlardan dolayı cok sıkıcı.
Orta bolum ise Safiye Sultanın ağzından haremde yasam ve yaşadıkları anlatılıyor. Bu bolum hem akıcı hem ilgi uyandırıcı. Bu bölümlerde Osmanlının gücüne, yaşayışına ait ayrıntılar bulabiliyorsunuz. Az olsa da Kanuni, Hürrem Sultan, Nur Banu Sultan ile ilgili bölümler var.
Ama yine hikaye Verenionun anlatımı ve gereksiz bir kurgu ile son buluyor. Seri halinde yayınlanmış 3 kitaplık bir set olmamasına karşın diğer iki kitabi okumamaya karar verdim.
Entrikalarla dolu ve kadınlar arası çatışma yüklü. İnsanlar üzerinde pisikolojik baskı kurarak kadınların yönettiği sarayı ve padişahları anlatıyor. Ve gizemli ölümler. Eski aşk, şimdi ki hizmetkar derken sürükleyici bir kitap. Bana kalırsa Nurbanu Sultanla hiç bir zaman birbirlerini sevmedikleri gibi, Sultan Muratı'da hiç bir zaman sevmemiş. Ülke idaresinde bulunabilmek için, türlü entrikalar çevirerek gözde ve eş olmayı başarmış, Safiye Sultan. Üç ciltlik bu kitabın yazarı olan Ann Chamberlin bu kitabı yazarken, Osmanlıyı padişahlardan çok el altından kadınların yönnettiği olgusunu vermesi düşündürücür. Osmalı kimseden yardım almadan ve kendi ayakları üzerinde 600 yıl durabilen tek devlettir. Bu gibi romanları sadece tarihimizin dışardan bakan gözlerde ne gibi bir intiba bıraktığını anlamak, yada aslında Osmanlıyı nasıl görmek istediklerini anlamak, akıl almaz işlerden Osmanlının nasıl korunmuş olduğunu öğrenmek için okuyorum. Roman olarak sürükleyici bir kitap.
AYGÜL
 • Adı: Aylin
  8.1/10 (934 Oy)842 beğeni4.442 okunma95 alıntı16.013 gösterim
 • Veda
  8.3/10 (698 Oy)628 beğeni3.209 okunma109 alıntı10.043 gösterim
 • Sevdalinka
  8.3/10 (566 Oy)506 beğeni2.460 okunma280 alıntı9.437 gösterim
 • Nefes Nefese
  8.4/10 (540 Oy)496 beğeni2.405 okunma117 alıntı8.938 gösterim
 • Füreya
  8.5/10 (380 Oy)344 beğeni1.776 okunma228 alıntı7.392 gösterim
 • Kumral Ada Mavi Tuna
  8.5/10 (615 Oy)549 beğeni2.057 okunma583 alıntı8.754 gösterim
 • Kızım Olmadan Asla
  8.7/10 (296 Oy)258 beğeni1.186 okunma64 alıntı6.244 gösterim
 • Umut
  8.2/10 (392 Oy)379 beğeni1.940 okunma95 alıntı5.901 gösterim
 • İki Yeşil Susamuru
  7.5/10 (312 Oy)234 beğeni1.323 okunma246 alıntı4.191 gösterim
 • Gizli Anların Yolcusu
  7.6/10 (472 Oy)334 beğeni1.933 okunma138 alıntı5.429 gösterim
Colin Falconer'in Bir Hürrem Masalı'ndan sonra acaba daha böyle güçlü entrikalarla dolu başka Sultanlar var mı diye araştırıp büyük bir beklentiyle okuyup kısa sürede hüsrana uğradığım bir kitap,maalesef ki!

Bunu üzülerek söylüyorum ve baktığımda incelemelerin hemen hemen hepsinin olumlu olması da beni şaşırtan bir başka konu.Belki de kitaba böyle yaklaşmamdaki bir sebep de Colin Falconer'in akıcı üslubunu Ann Chamberlin'den alamamam,çeviriyi yapan da suç desem,ki bana tarihi sevdiren yazar/çevirmen olan Solmaz Kâmuran'a asla böyle bir kötülük etmem.

Gelgelelim kitabı okumaya nasıl başladığıma,birinci kitabını okul kütüphanemizde bulamadığım için ikincisinden başladım(bazılarınız diyebilir ikincisinden başladığın için olabilir bu yorumların ama hayır.Hatta ikincisinden başlamam daha iyi oldu diyebilirim çünkü birincisinden başlasaydım ikinci kitaba bir şans vermezdim bile.).

İkinci kitap hadım edilmiş Abdullah'ın ağzından anlatılıyordu ve kitabı çoğu İsmihan Sultan üzerine durulmuş ve beklediğim Güçlü Safiye'yi pek bulamadım da.Hürrem'le karşılaştırıracak olursam eğer Safiye çok sabırsız,ve Osm. İmparatorluğunu Hürrem kadar iyi tanıyamamış.Safiye istiyor ki elde etmek istediği güç hemen ayağına gelsin.Fazla fikir üretemediğini gördüm Hürrem'e oranla.Mesela Hürrem,iktidara giden gücün erkek çocuk doğurmaktan geçtiğini biliyor ve hamile kalabilmek gerekse Kanuni'yi etkileyebilmek için sürekli fikir üretme içerisinde,mümkün olduğunca tüm fırsatlardan istifade etmeye bakıyor ama gel gör ki Safiye Sultan korunuyor. Ha bunun bir nedeni de güzelliğinin bozulmasını düşüneceği ve 3.Murad'ın başka kadınlara yönelebileceği düşüncesi.Aslında oldukça doğal bir konu bunu Hürrem de oldukça takmıştı bir nevi güzelliği onun şah damarıydı ama bununla ugraşmayı da öğrendi,bakımına yine devam etti,çocuklarını kendisi emzirmedi mesela.
Neyse Safiye sonunda buna sıcak bakıyor(Nur Banu,Murad'ın şu ana kadar baba olamamasında Safiye'nin korunduğu düşüncesini Murad'a söylemese Safiye daha nereye kadar korunacaktı orası da başka merak konusu.) ve bir erkek çocuğu oluyor.Sonra tutturuyor evlenelim diye.3.Murad da bir zamanlar Kanuni'nin Hürrem'e söylediklerini aktarıyor Safiye'ye(Kanuni'den farklı olarak Murad annesine evlenmeyeceğine dair söz vermiştir ve bunu da söylüyor) ,Safiye de surat asıyor;bu konuyu yine ara ara Murad'a hatırlatıp onu bunaltmaktan başka bir şey yapmıyor.Ama Hürrem bunları mı yapmıştı?

Yazarın üslubuna gelirsem eğer,ara ara benzetmelerinin beni çileden çıkardığı oldu,bunun bir nedeni de kitapta her "Osmanlılar,Türkler,Müslümanlar" vs gibi kelimeler gectiğinde yazarın objektifliğini kaybedip aleyhimize eleştiri yapması,en basit bir şeyden bile o zamanların güç sahibi dedelerimiz Osmanlılar"a gönderme yapması oldukça canımı sıktı.Bu yüzden kitabı bırakma noktasına geldim,daha sonra ben niye yazarı araştırmıyorum dedim ve ekşi sözlükte ilk gözüme çarpan yorumun,düşüncelerimle kelimesine kelimesine aynı olduğunu görünce içim bir nebze ferahladı.

Kısacası hayal kırıklığı oldu benim için.Umarım Safiye Sultan'ı anlatan başka kaynaklar bulabilirim...
Bu seriyi çok severek ve ilgiyle okumuştum...ne kadarı doğru bilemiyorum ama Osmanlı saraylarında yaşananlarla ilgili epey bilgi sahibi olmuştum
Yasanan o zamanı anlatan en keyifli seriydi. Safiye Sultan yani Sofia Baffo' nun Venedik' ten kaçırılarak şehzade Murat' a verilir. Onunla aynı gemide ona aşık Giogio geldiğinde ise kaderi hadim edilmek olur.
Harem hayatının gizli ve karanlık yüzünü anlatan bir kitap. Üçlemenin hepsini okudum ve çok beğendim. Entrika sevenlere kesinlikle tavsiye ederim.
Yıllar önce tüm seriyi okumama rağmen yeni okumuşum gibi hissediyorum.Kanuni Sultan Süleyman'ın torunu III. Murad'ın hasekisi olan Safiye sultanın ,nasıl Sofia iken Safiye olduğu,saray kadınları arasındaki rekabeti anlatan,tarihi bir roman.
Safiye Sultan serisinin tümünü okumanızı tavsiye ediyorum.Her seri birbirinden güzel.
Bu seriyi de birkaç yıl önce okumuştum ve bayılmıştım anlatımı kurgusu dili çok güzeldi kitap kapaklarındaki cümleler de çok hoştu...
akıcı ve güzel bir kitap bir çok bildiğimiz doğruları sorgulama sebebi olabiliyır gerçi tarih kitaplarında nereden başlarsak başlayalım mutlaka eksik bir şeyler kalıyor ve takrar tekrar baştan başlıyoruz :)
Yıllar önce okumuş olmama rağmen aklımda hala etkileyici bir kaç "sahne" var. Kitapta yer alan olayların kurgu olduğunu bilerek okusak da öyle çarpıcı bir üslup kullanılmış ki okuyucuda saray, harem yaşantısına dair büyük merak uyandırıyor. Üçlemenin her biri birbirinden güzel. Tavsiye ederim.
Giysiden yana zengin ilgiden yana yoksul buyutulmus bir kız cocugu:Ismihan Sultan....ismihan sultan sokullu mehmet paşa ile evlendirildi...kanuninin öz torunudur..kanuni veziri sokullu mehmet paşa 'nin torunu ile evlenmesini istemişti...sokullu bosna li bir devsirmeydi...
"Ben buradaydım. Dünya benim kısa ve zavallı yaşantımdan habersiz, ama Tanrı şahidimdir ki ben buradaydım."
Ann Chamberlin
Sayfa 166 - İnkılap Kitabevi
Dostum, bu Allah'ın ellerindedir, bizim gibi küçük karıncaların yapabileceği pek fazla bir şey yoktur. Biz Müslümanlar onun için, 'inşallah' deriz, 'Allah'ın dediği olur' deriz.
Türkler yalnızlığı sevmiyorlardı. Onlar için en kötü birliktelik bile yalnızlığın şiddetinden daha iyiydi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Safiye Sultan 1
Alt başlık:
Hadım Edilmiş Bir Aşk
Baskı tarihi:
2008
Sayfa sayısı:
366
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751015310
Kitabın türü:
Çeviri:
Solmaz Kamuran
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkilâp Kitabevi
"Safiye Sultan-Hadım Edilmiş Bir Aşk", Osmanlı İmparatorluğu'nun 16. yüzyılına farklı bir ışık düşüren "üçleme"nin ilk cildi.
Diğer iki cilt ise "Safiye Sultan-Ya İpek Urgan, Ya Gümüş Hançer" ve "Safiye Sultan-Sözüm ki Tek Sana Geçmez Celladımsın Ey Zaman" adlarıyla önümüzdeki günlerde okurlarımızla buluşacak.
Bu üç ciltlik romandaki karakterlerin büyük bir bölümü gerçek kişiler, tabii olaylar da öyle. Chamberlin bize Osmanlı tarihinin önemli bir geçiş dönemini bir hadımın ağızından yazmayı tercih etmiş, bunu da, "kadın ve erkek dünyasını aynı anda gözlemleyebilecek olan yalnızca onlardı" diye açıklıyor.
Öykü 16. yy Osmanlısında geçiyor, Venedikli bir asilzadenin kızı olan güzel Sofia Baffo korsanlar tarafından kaçırılarak Şehzade Murad'a verilmek üzere Osmanlı haremine satılmıştır. Kısa zamanda haremin en önemli kadınları arasına giren ve sultan anasının gözdesi olan Safiye ile aynı gemide bulunan İtalyan gemici Giorgio Veniero'nun kaderi benzer şekilde gelişmez. Giorgio hadım edilerek kaybettiği erkekliğini Safiye'ye duyduğu tutkulu aşkta yaşar.
Tarihsel zenginlik ve çarpıcı bir romantizmle işlenmiş olan bu romanda Muhteşem Süleyman'ın hüküm sürdüğü topraklarda yaşanan büyük bir aşkın yanı sıra saray ve harem entrikalarına, hadımlar arasındaki ölümcül mücadeleye ve erotizmin en uç, en sapa boyutlarına tanık olacaksınız.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 706 okur

 • Serkan Demirci
 • Mustafa Beyazdaş
 • Yasemin Arıcan
 • Betül ÖZTÜRK
 • Handan Maytalman
 • Esra Ceylan
 • Tuba
 • Lucy
 • Emine Uğur
 • Melek Alban

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.6
14-17 Yaş
%0.8
18-24 Yaş
%4.9
25-34 Yaş
%25.4
35-44 Yaş
%42.5
45-54 Yaş
%20.5
55-64 Yaş
%2.1
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%89.7
Erkek
%10.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20.4 (22)
9
%17.6 (19)
8
%32.4 (35)
7
%14.8 (16)
6
%6.5 (7)
5
%3.7 (4)
4
%0
3
%1.9 (2)
2
%0.9 (1)
1
%1.9 (2)

Kitabın sıralamaları