Safiye Sultan 1 (Hadım Edilmiş Bir Aşk)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4117
Gösterim
Adı:
Safiye Sultan 1
Alt başlık:
Hadım Edilmiş Bir Aşk
Baskı tarihi:
2008
Sayfa sayısı:
366
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751015310
Kitabın türü:
Çeviri:
Solmaz Kamuran
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkilâp Kitabevi
"Safiye Sultan-Hadım Edilmiş Bir Aşk", Osmanlı İmparatorluğu'nun 16. yüzyılına farklı bir ışık düşüren "üçleme"nin ilk cildi.
Diğer iki cilt ise "Safiye Sultan-Ya İpek Urgan, Ya Gümüş Hançer" ve "Safiye Sultan-Sözüm ki Tek Sana Geçmez Celladımsın Ey Zaman" adlarıyla önümüzdeki günlerde okurlarımızla buluşacak.
Bu üç ciltlik romandaki karakterlerin büyük bir bölümü gerçek kişiler, tabii olaylar da öyle. Chamberlin bize Osmanlı tarihinin önemli bir geçiş dönemini bir hadımın ağızından yazmayı tercih etmiş, bunu da, "kadın ve erkek dünyasını aynı anda gözlemleyebilecek olan yalnızca onlardı" diye açıklıyor.
Öykü 16. yy Osmanlısında geçiyor, Venedikli bir asilzadenin kızı olan güzel Sofia Baffo korsanlar tarafından kaçırılarak Şehzade Murad'a verilmek üzere Osmanlı haremine satılmıştır. Kısa zamanda haremin en önemli kadınları arasına giren ve sultan anasının gözdesi olan Safiye ile aynı gemide bulunan İtalyan gemici Giorgio Veniero'nun kaderi benzer şekilde gelişmez. Giorgio hadım edilerek kaybettiği erkekliğini Safiye'ye duyduğu tutkulu aşkta yaşar.
Tarihsel zenginlik ve çarpıcı bir romantizmle işlenmiş olan bu romanda Muhteşem Süleyman'ın hüküm sürdüğü topraklarda yaşanan büyük bir aşkın yanı sıra saray ve harem entrikalarına, hadımlar arasındaki ölümcül mücadeleye ve erotizmin en uç, en sapa boyutlarına tanık olacaksınız.
(Arka Kapak)
366 syf.
·6/10
Kitabın yaklaşık yarısı sonradan Safiye Sultan olarak anılan Sofia'nın hareme gelene dek yaşadıklarını anlatıyor. Bu bölüm ona aşık olan Verenionun ağzından aktarılıyor, tıpkı kitabin son bölümünde olduğu gibi. İlk bölüm gerek hikayenin akışı, gerek anlatılanlardan dolayı cok sıkıcı.
Orta bolum ise Safiye Sultanın ağzından haremde yasam ve yaşadıkları anlatılıyor. Bu bolum hem akıcı hem ilgi uyandırıcı. Bu bölümlerde Osmanlının gücüne, yaşayışına ait ayrıntılar bulabiliyorsunuz. Az olsa da Kanuni, Hürrem Sultan, Nur Banu Sultan ile ilgili bölümler var.
Ama yine hikaye Verenionun anlatımı ve gereksiz bir kurgu ile son buluyor. Seri halinde yayınlanmış 3 kitaplık bir set olmamasına karşın diğer iki kitabi okumamaya karar verdim.
366 syf.
·Beğendi·7/10
Entrikalarla dolu ve kadınlar arası çatışma yüklü. İnsanlar üzerinde pisikolojik baskı kurarak kadınların yönettiği sarayı ve padişahları anlatıyor. Ve gizemli ölümler. Eski aşk, şimdi ki hizmetkar derken sürükleyici bir kitap. Bana kalırsa Nurbanu Sultanla hiç bir zaman birbirlerini sevmedikleri gibi, Sultan Muratı'da hiç bir zaman sevmemiş. Ülke idaresinde bulunabilmek için, türlü entrikalar çevirerek gözde ve eş olmayı başarmış, Safiye Sultan. Üç ciltlik bu kitabın yazarı olan Ann Chamberlin bu kitabı yazarken, Osmanlıyı padişahlardan çok el altından kadınların yönnettiği olgusunu vermesi düşündürücür. Osmalı kimseden yardım almadan ve kendi ayakları üzerinde 600 yıl durabilen tek devlettir. Bu gibi romanları sadece tarihimizin dışardan bakan gözlerde ne gibi bir intiba bıraktığını anlamak, yada aslında Osmanlıyı nasıl görmek istediklerini anlamak, akıl almaz işlerden Osmanlının nasıl korunmuş olduğunu öğrenmek için okuyorum. Roman olarak sürükleyici bir kitap.
AYGÜL
366 syf.
·Beğendi·6/10
Ann Chamberlin'den Safiye Sultan 1 (Hadım Edilmiş Bir Aşk) kitabı o zamanın olaylarına ışık tutan bir kitap. Keşke iktidar için bebekler ve yetişkenler boğulmasaydı, keşke iktidar sahibi ülkeyi yöneten şahıs hareminde çok fazla kadın istediği için sarayda çalışan genç erkekleri hadım ettirmeseydi.Erkeklerin iktidarını ellerinden almasaydı. Seri 3 kitaptan oluşsa da diğer 2 kitabı okumadım.Dönem kitabı sevenler için iyi bir alternatif olabilir.
366 syf.
Colin Falconer'in Bir Hürrem Masalı'ndan sonra acaba daha böyle güçlü entrikalarla dolu başka Sultanlar var mı diye araştırıp büyük bir beklentiyle okuyup kısa sürede hüsrana uğradığım bir kitap,maalesef ki!

Bunu üzülerek söylüyorum ve baktığımda incelemelerin hemen hemen hepsinin olumlu olması da beni şaşırtan bir başka konu.Belki de kitaba böyle yaklaşmamdaki bir sebep de Colin Falconer'in akıcı üslubunu Ann Chamberlin'den alamamam,çeviriyi yapan da suç desem,ki bana tarihi sevdiren yazar/çevirmen olan Solmaz Kâmuran'a asla böyle bir kötülük etmem.

Gelgelelim kitabı okumaya nasıl başladığıma,birinci kitabını okul kütüphanemizde bulamadığım için ikincisinden başladım(bazılarınız diyebilir ikincisinden başladığın için olabilir bu yorumların ama hayır.Hatta ikincisinden başlamam daha iyi oldu diyebilirim çünkü birincisinden başlasaydım ikinci kitaba bir şans vermezdim bile.).

İkinci kitap hadım edilmiş Abdullah'ın ağzından anlatılıyordu ve kitabı çoğu İsmihan Sultan üzerine durulmuş ve beklediğim Güçlü Safiye'yi pek bulamadım da.Hürrem'le karşılaştırıracak olursam eğer Safiye çok sabırsız,ve Osm. İmparatorluğunu Hürrem kadar iyi tanıyamamış.Safiye istiyor ki elde etmek istediği güç hemen ayağına gelsin.Fazla fikir üretemediğini gördüm Hürrem'e oranla.Mesela Hürrem,iktidara giden gücün erkek çocuk doğurmaktan geçtiğini biliyor ve hamile kalabilmek gerekse Kanuni'yi etkileyebilmek için sürekli fikir üretme içerisinde,mümkün olduğunca tüm fırsatlardan istifade etmeye bakıyor ama gel gör ki Safiye Sultan korunuyor. Ha bunun bir nedeni de güzelliğinin bozulmasını düşüneceği ve 3.Murad'ın başka kadınlara yönelebileceği düşüncesi.Aslında oldukça doğal bir konu bunu Hürrem de oldukça takmıştı bir nevi güzelliği onun şah damarıydı ama bununla ugraşmayı da öğrendi,bakımına yine devam etti,çocuklarını kendisi emzirmedi mesela.
Neyse Safiye sonunda buna sıcak bakıyor(Nur Banu,Murad'ın şu ana kadar baba olamamasında Safiye'nin korunduğu düşüncesini Murad'a söylemese Safiye daha nereye kadar korunacaktı orası da başka merak konusu.) ve bir erkek çocuğu oluyor.Sonra tutturuyor evlenelim diye.3.Murad da bir zamanlar Kanuni'nin Hürrem'e söylediklerini aktarıyor Safiye'ye(Kanuni'den farklı olarak Murad annesine evlenmeyeceğine dair söz vermiştir ve bunu da söylüyor) ,Safiye de surat asıyor;bu konuyu yine ara ara Murad'a hatırlatıp onu bunaltmaktan başka bir şey yapmıyor.Ama Hürrem bunları mı yapmıştı?

Yazarın üslubuna gelirsem eğer,ara ara benzetmelerinin beni çileden çıkardığı oldu,bunun bir nedeni de kitapta her "Osmanlılar,Türkler,Müslümanlar" vs gibi kelimeler gectiğinde yazarın objektifliğini kaybedip aleyhimize eleştiri yapması,en basit bir şeyden bile o zamanların güç sahibi dedelerimiz Osmanlılar"a gönderme yapması oldukça canımı sıktı.Bu yüzden kitabı bırakma noktasına geldim,daha sonra ben niye yazarı araştırmıyorum dedim ve ekşi sözlükte ilk gözüme çarpan yorumun,düşüncelerimle kelimesine kelimesine aynı olduğunu görünce içim bir nebze ferahladı.

Kısacası hayal kırıklığı oldu benim için.Umarım Safiye Sultan'ı anlatan başka kaynaklar bulabilirim...
366 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Bu üç ciltlik romanın ilk cildini okudum. Kitabı Chamberlin bize Osmanlı tarihinin önemli bir geçiş dönemini bir hadımın ağızından yazmayı tercih etmiş, bunu da, "kadın ve erkek dünyasını aynı anda gözlemleyebilecek olan yalnızca onlardı" diye açıklıyor.
Öykü 16. yy Osmanlısında geçiyor, Venedikli bir asilzadenin kızı olan güzel Sofia Baffo korsanlar tarafından kaçırılarak Şehzade Murad'a verilmek üzere Osmanlı haremine satılmıştır. Kısa zamanda haremin en önemli kadınları arasına giren ve sultan anasının gözdesi olan Safiye ile aynı gemide bulunan italyan gemici Giorgio Veniero'nun kaderi benzer şekilde gelişmez. Giorgio hadım edilerek kaybettiği erkekliğini Safiye'ye duyduğu tutkulu aşkta yaşar.
Tarihsel zenginlik ve çarpıcı bir romantizmle işlenmiş olan bu romanda Muhteşem Süleyman'ın hüküm sürdüğü topraklarda yaşanan büyük bir aşkın yanı sıra saray ve harem entrikalarına, hadımlar arasındaki ölümcül mücadeleye ve erotizmin en uç, en sapa boyutlarına tanık olacaksınız.

Devamını uzun vadede okuyacağım.
366 syf.
·Beğendi·8/10
Bu seriyi çok severek ve ilgiyle okumuştum...ne kadarı doğru bilemiyorum ama Osmanlı saraylarında yaşananlarla ilgili epey bilgi sahibi olmuştum
366 syf.
·Beğendi·10/10
Yasanan o zamanı anlatan en keyifli seriydi. Safiye Sultan yani Sofia Baffo' nun Venedik' ten kaçırılarak şehzade Murat' a verilir. Onunla aynı gemide ona aşık Giogio geldiğinde ise kaderi hadim edilmek olur.
366 syf.
·Beğendi·9/10
Harem hayatının gizli ve karanlık yüzünü anlatan bir kitap. Üçlemenin hepsini okudum ve çok beğendim. Entrika sevenlere kesinlikle tavsiye ederim.
366 syf.
·Beğendi·8/10
Yıllar önce tüm seriyi okumama rağmen yeni okumuşum gibi hissediyorum.Kanuni Sultan Süleyman'ın torunu III. Murad'ın hasekisi olan Safiye sultanın ,nasıl Sofia iken Safiye olduğu,saray kadınları arasındaki rekabeti anlatan,tarihi bir roman.
Safiye Sultan serisinin tümünü okumanızı tavsiye ediyorum.Her seri birbirinden güzel.
366 syf.
·Beğendi·10/10
Bu seriyi de birkaç yıl önce okumuştum ve bayılmıştım anlatımı kurgusu dili çok güzeldi kitap kapaklarındaki cümleler de çok hoştu...
366 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
akıcı ve güzel bir kitap bir çok bildiğimiz doğruları sorgulama sebebi olabiliyır gerçi tarih kitaplarında nereden başlarsak başlayalım mutlaka eksik bir şeyler kalıyor ve takrar tekrar baştan başlıyoruz :)
"Ben buradaydım. Dünya benim kısa ve zavallı yaşantımdan habersiz, ama Tanrı şahidimdir ki ben buradaydım."
Ann Chamberlin
Sayfa 166 - İnkılap Kitabevi
Dostum, bu Allah'ın ellerindedir, bizim gibi küçük karıncaların yapabileceği pek fazla bir şey yoktur. Biz Müslümanlar onun için, 'inşallah' deriz, 'Allah'ın dediği olur' deriz.
"Hiçbir şey söylemedi, küçücük bir an gözkapaklarını indirdi.Bir Osmanlı şehzadesi birine borçluluk duyarak, onun önünde ancak bu kadar eğilebilirdi."
Ann Chamberlin
Sayfa 357 - İnkılâp yayınevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Safiye Sultan 1
Alt başlık:
Hadım Edilmiş Bir Aşk
Baskı tarihi:
2008
Sayfa sayısı:
366
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751015310
Kitabın türü:
Çeviri:
Solmaz Kamuran
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkilâp Kitabevi
"Safiye Sultan-Hadım Edilmiş Bir Aşk", Osmanlı İmparatorluğu'nun 16. yüzyılına farklı bir ışık düşüren "üçleme"nin ilk cildi.
Diğer iki cilt ise "Safiye Sultan-Ya İpek Urgan, Ya Gümüş Hançer" ve "Safiye Sultan-Sözüm ki Tek Sana Geçmez Celladımsın Ey Zaman" adlarıyla önümüzdeki günlerde okurlarımızla buluşacak.
Bu üç ciltlik romandaki karakterlerin büyük bir bölümü gerçek kişiler, tabii olaylar da öyle. Chamberlin bize Osmanlı tarihinin önemli bir geçiş dönemini bir hadımın ağızından yazmayı tercih etmiş, bunu da, "kadın ve erkek dünyasını aynı anda gözlemleyebilecek olan yalnızca onlardı" diye açıklıyor.
Öykü 16. yy Osmanlısında geçiyor, Venedikli bir asilzadenin kızı olan güzel Sofia Baffo korsanlar tarafından kaçırılarak Şehzade Murad'a verilmek üzere Osmanlı haremine satılmıştır. Kısa zamanda haremin en önemli kadınları arasına giren ve sultan anasının gözdesi olan Safiye ile aynı gemide bulunan İtalyan gemici Giorgio Veniero'nun kaderi benzer şekilde gelişmez. Giorgio hadım edilerek kaybettiği erkekliğini Safiye'ye duyduğu tutkulu aşkta yaşar.
Tarihsel zenginlik ve çarpıcı bir romantizmle işlenmiş olan bu romanda Muhteşem Süleyman'ın hüküm sürdüğü topraklarda yaşanan büyük bir aşkın yanı sıra saray ve harem entrikalarına, hadımlar arasındaki ölümcül mücadeleye ve erotizmin en uç, en sapa boyutlarına tanık olacaksınız.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 1.359 okur

  • irem kebabcı
  • Merve BÖGE
  • Meltem Öztürk
  • Zeynep Durmaz
  • Nesrin
  • Ece Yıldız Durmuş
  • Gul Gurler
  • Elif Öztürk
  • Teslime AKGÜL ARSLAN
  • Fairclough

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.6
14-17 Yaş
%0.8
18-24 Yaş
%4.9
25-34 Yaş
%25.4
35-44 Yaş
%42.5
45-54 Yaş
%20.5
55-64 Yaş
%2.1
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%89.7
Erkek
%10.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%17.9 (40)
9
%15.6 (35)
8
%27.7 (62)
7
%19.6 (44)
6
%8.5 (19)
5
%4.9 (11)
4
%1.8 (4)
3
%1.3 (3)
2
%0.9 (2)
1
%1.8 (4)

Kitabın sıralamaları