Safiye Sultan 3 Sözüm ki Tek Sana Geçmez Celladımsın Ey Zaman

8,3/10  (46 Oy) · 
293 okunma  · 
34 beğeni  · 
1.177 gösterim
"Safiye Sultan - Sözüm ki Tek Sana Geçmez Celladımsın Ey Zaman", Osmanlı İmparatorluğu'nun 16. yüzyılına farklı bir ışık düşüren "üçleme'nin" son cildi.

Bu üç ciltlik romandaki karakterlerin büyük bir bölümü gerçek kişiler, tabii olaylar da öyle. Chamberlin, Osmanlı tarihinin önemli bir geçiş dönemini bir hadımın ağzından yazmayı tercih etmiş, bunu da "kadın ve erkek dünyasını aynı anda gözlemleyebilecek olan yalnızca onlardı" diye açıklıyor.

"Safiye Sultan"ın üçüncü cildinde haremde yaşanan olaylar doruğa tırmanırken, entrikaların sır perdesi sonunda aralanıyor. II. Selim ve III. Murad, ardından da III. Mehmed'in iktidarları döneminde zaman kanatlanıyor sanki. Bir yanda dünya güç dengesinde meydana gelen çatışmalar ve savaşlar, diğer yanda harem içinde sürüp giden ölümcül entrikalar... Merdivenlerden atılan bebekler, denizin dibini boylayan cariyeler, hançerlenen sadrazamlar... Ve birbirinden çarpıcı sorular: Sokullu'yu kim, neden öldürttü? Sultan Selim gerçekten de hamamda kayıp başını taşa çarparak mı can verdi? Kanuni'nin torunu, Sultan kızı İsmihan neden hep ölü doğumlar yapıyordu?

Ya Safiye Sultan?..

Güç ve iktidardan başka hiçbir şeye değer vermeyen Safiye, sonunda muradına eriyor mu?
Bütün soruların yanıtı bu son ciltte!..
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  440
 • ISBN:
  9789751015952
 • Çeviri:
  Solmaz Kamuran
 • Yayınevi:
  İnkilâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Deliler Cumhuriyeti 
25 Mar 02:20 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tarihsel carpitmalarla dolu bir kurgu sahip bir kitap. Bu da doğaldır, zira kitap tarihsel bir gerçekliği anlatmak için değil, oryantalist hikayeleri sevenleri tatmin etmek için yazılmış.

missbee 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

kitapları çok önceden okudum. kitapların okunması akıcı, dili güzel, kurgusu güzel ancak gerçeklik payı düşündürücü... belki de yabancı yazardan olduğu için inandırıcı bulmamışımdır...

Ayten Ernaz Tiryaki 
08 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Çok uzun zaman önce uyudum bu kitap serisini. Saray yaşantısı, entrikalari, saray kadınlarının, daha doğrusu haremdeki kadınların saraydaki gizli hakimiyeti. Birbirleri ile sinsi mücadeleleri. Bu uğurda yaktıkları canlar, harcadiklari insanlar vs vs...

Yeliz Kaynakcioglu 
06 Haz 19:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Serinin son kitabinda hatemde yaşanan entrikalar ve güç kavgaları zirveye çıkıyordu. Harem içersinde yaşamlar rağmen Safiye Sultanın iktidar hırsı giderek artiyor

intifa 
07 Oca 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Tarihte neler olduğunu gayet güzel anlatmış keyifle okudum

gülten kırmızıgül 
18 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

safiye sultanın 3 cildinide okudum osmanlı sarayındaki entrkalar çok güzel anlatılmış osmanı şehzadelerinin annelerinin hep hırstyan olması güç ve ikdidar ve entrika yozlaşan işişkiler okumaya değer.

Öznur Bedir 
27 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Entrikalar birinci kitaptan itibaren hiç bitmedi ama heyecenlı keyifli bir seriydi benim için. Bir günde okumuştum kitabı, gayet sürükleyici. Sıkılmadan okunabilecek bir seri.

Kitaptan 1 Alıntı