Safiye Sultan 2 Ya İpek Urgan ya Gümüş Hançer

8,3/10  (65 Oy) · 
420 okunma  · 
59 beğeni  · 
1.598 gösterim
"Safiye Sultan - Ya İpek Urgan, Ya Gümüş Hançer", Osmanlı İmparatorluğu'nun 16. yüzyılına farklı bir ışık düşüren "üçleme"nin ikinci cildi. Üçüncü cilt, "Safiye Sultan - Sözüm ki Tek Sana Geçmez, Celladımsın Ey Zaman" adıyla yakında okurlarımızla buluşacak.

Bu üç ciltlik romandaki karakterlerin büyük bir bölümü gerçek kişiler, tabii olaylar da öyle. Chamberlin bize Osmanlı tarihinin önemli bir geçiş dönemini bir hadımın ağzından yazmayı tercih etmiş, bunu da "kadın ve erkek dünyasını aynı anda gözlemleyebilecek olan yalnızca onlardı" diye açıklıyor. Giderek artan bir ivme kazanan romanın ikinci cildinde hadım Abdullah, ya da bir zamanların Venedikli gemicisi Giorgio Veniero, haremin binbir entrikayla dolu acımasız dünyasında varolma savaşını sürdürüyor.

Kanuni'nin torunu, II. Selim'in kızı, Sokullu'nun karısı İsmihan'ın umutsuz aşkı, hadımı ve sahibesini nereye götürecek? Belki de ölüme... Güzeller güzeli Safiye, yeni hadımı Macar Gazanfer'in yardımıyla iktidar savaşını kazanabilecek mi? Ölümün soğuk nefesi, sultanlardan halayıklara kadar herkesin ensesinde..

"Ya İpek Urgan, Ya Gümüş Hançer", birbirinden heyecanlı olaylarla dolu. Yasak ilişkiler, akla gelmez cinayetler, inanılmaz ihanetler ve her şeye karşın aşk ve rotizm. Venedik, İstanbul, Sakız Adası, Manisa, Konya... Yeniçeriler, korsanlar, dervişler... 16. yüzyıl tüm detaylarıyla yeniden canlanıyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9789751015501
 • Çeviri:
  Solmaz Kamuran
 • Yayınevi:
  İnkilâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
EZGİ AYKUT 
08 Şub 2017 · Kitabı okudu · 25 günde · Beğendi · 6/10 puan

cariyelerin acınası durumlarını anlatan haremin neden acımasız olduğunu bir kez deha objectif olarak görebileceğiniz bir roman. bu tarz hikayelerin çoğu o dönemin haremağaları ve cariyelerinin anı defterlerine dayanarak yazılıyor...

Küçük Mucizelerim 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Soffia Baffo'nun, Hürrem'den geri kalır yanı yokmuş. Hatta daha da fena. II Selim, III Murad döneminde Osmanlı'nın neden gerilediği apaçık ortada. Adamlar devlet işlerinden başka herşeye ilgililer. Hele de işin içine kadınlar da girince, gözdeler de devlet işlerine burunlarını sokunca gerilememek kaçınılmaz. Herkes oğlunun sultan, kendisinin Valide Sultan olması peşinde. Bir kadın hatta kadınlar bir dönem tarihini nasıl etkileyebilir sorusuna cevaplar ve ipuçları var kitapta.Bu yolda dönen entrikalar, ihanetler, cinayetler... Kapalı kapılar ardında, ne hırslar, kıskançlıklar, acımasızlıklar yaşanmış.

Murat Altuğ 
02 Kas 2017 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Osmanlı kadınını anlatan eserleri kaleme alanlar hayallerindeki çirkin sahneleri kağıda geçiriyorlardı 3 ciltlik Safiye Sultan romanını yazanlar, kadın efendiyi,Mısır Çarşısında türlü melanetler işliyor göstermekten çekinmemişlerdir.

Yeliz Kaynakcioglu 
06 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Serinin ikinci kitabinda ise artık işler daha da karmasiklasmaya başlar. Bu kitapta yasak ilişkiler ve iktidarı kazanma çabalarını okuyucuya sunuyor yazar. Çok keyifli bir devam kitabı

Kitaptan 1 Alıntı

"Gökyüzünde aramayın beni
Ben haremde bir yıldızım
Aldanmayın kahkahama, şıkırtıma
Ah, ben yapayalnız, zavallı bir kızım
Umutsuzca özlerim sevilmeyi
Boğazın mavi suları sürükler kederimi
Gümüş aynalar bir türlü göstermez benliğimi
Bilsem ki açıktır kapısı, yine de terkedemem kafesimi
Görmedim sarayda bir gün şefkati
Altındandır buranın kölelik zinciri
Yediklerim özendirse de cümle âlemi
Ben özlerim bir an önce ahireti
Gökyüzünde aramayın beni
Ben haremde bir yıldızım
Aldanmayın kahkahama, şıkırtıma
Ah, ben yapayalnız, zavallı bir kızım"

Safiye Sultan 2, Ann ChamberlinSafiye Sultan 2, Ann Chamberlin