Adı:
Kiraze
Baskı tarihi:
Mart 2000
Sayfa sayısı:
359
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751016164
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap Kitabevi
"Kiraze", 1492 yılında İspanya'dan kovulan binlerce Sefarad Yahudisi'nin çileli yaşam mücadelesinden yüzyıllık bir kesit sunuyor. Bu insanların kimi Hollanda'ya, kimi Kuzey Afrika'ya, kimi de II. Beyazid'in daveti üzerine Osmanlı topraklarına ulaşabilmenin peşindeydiler. Çoğu, daha yola çıkmadan Engizisyon'un acımasız elleriyle ya da yollarda sefalet içinde yok olup gitti.

Estler Kira da (diğer adıyla Kiraze), ağır zulümlerden geçip İstanbul'a varabilmiş bir Sefarad Yahudisi'nin kızıydı. Kısa zamanda hırsı, zekası ve cazibesiyle, Osmanlı sarayını derinden etkileyen Yahudiler'in en önünde yer almayı başardı. Önce Hürrem Sultan'ın yakın ilgisini kazandı, daha sonra Safiye Sultan'ın akıl hocası, sırdaşı oldu. İktidar, zenginlik ve gücün ne anlama geldiğini biliyordu çünkü. Ama 88 yaşındayken patlayan bir sipahi isyanı her şeyin sonu oldu.

Bu roman, Sefarad Yahudileri'nin yaşadıklarına ışık tutarken, o dönemde Osmanlı ve Avrupa saraylarının dinsel, siyasal ve toplumsal hayatı nasıl etkileyip kontrol ettiğini sergiliyor ve okuru derinden sarsan, muhteşem bir resim çiziyor.

Neler yok ki bu resimde: Sultanların ve kralların gerçek yüzleri... Batı, Doğu, Müslüman-Hıristiyan çekişmeleri, ölümcül entrikalar... İsyanlar, ayaklanmalar, yangınlar ve 1509 büyük İstanbul depremi... Lalalar, cariyeler, odalıklar... Aşk, seks, ensest... ve yönetilenlerin tüyler ürperten kaderleri...

"Kiraze", bu konuda bir Türk yazarın kaleminden çıkmış ilk roman...
(Arka Kapak)
Konu ve kitap kapağı itibariyle yine Osmanlı hareminde geçen entrika kitabı olarak düşünüp ön yargı beslediğim ve uzun yıllar okumamak konusunda inat ettiğim bir kitaptı. Ancak eşimin baskılarına daha fazla kayıtsız kalamayarak sonunda okudum ve iyi ki de okumuşum.
Kitap 15. yüzyılın son yılları ile 17. yüzyılın ilk yılları arasındaki yaklaşık 100 yıllık dönemi konu almaktadır. Genel olarak Osmanlı Tarihini anlatmakla birlikte Osmanlı'nın iç ve dış politikalarını da aktardığından net bir Avrupa tarihi içermektedir. Tüm hikayeyi, İspanya'da engizisyondan kaçan Yahudi bir ailenin gözünden aktarması ve tarihi akışı arka planda vermiş olması ile oldukça keyifli ve rahat okunan bir kitap olmasını sağlamıştır.
İspanya'dan kaçan ailenin yaklaşık 3 kuşağının yaşadığı yer yer acıklı acıklı, yer yer aşk ve nefret dolu, bol rastlantısal, başarı ve risklerin iç içe geçmiş hikayesi ise insanın gözlerini kırpmadan okuyabileceği bir akıcılıkta.
Son olarak, kitabın kurgusal olarak da beni şaşırttığını belirtmek isterim. Daha evvel bu tarz kitapları okumadığımı ilk paragrafta belirtmiştim. Genelde tarihi tek bir kesitin sürekli olarak işlendiği tarihi romanları okumuştum. Ama bu, 100 yıldan biraz fazla olan sürecin 2şer 3er yıllık aralıklı parçalı kesitler halinde ele alındığı bir eser. Kesitler arasında aktarılmamış bir sürede ölmüş bir karakteri bir sonraki bölümde cümle arasında "... öldüğünden beri hep böyle" gibi basit ve sıradan bir olaymışçasına okumak mümkün. Dolayısıyla, bir çizgi romanmış gibi araları tamamen okuyucu hayal gücüyle kolaylıkla tamamlayarak hikayenin bütününü elde edebiliyor. Kurgusunun zor olduğunu tahmin ettiğim bir eseri bu kadar yalın bir şekilde ele aldığı için de oldukça beğendiğim eserler arasında yer almıştır.
Tarihe ilgi duyanların çok seveceği bir gerçek hikaye. Kiraze'nin hikayesi beni çok etkiledi. Solmaz Kamuran'ın bu kitabı birçok dile tercüme edildi. 2001 senesinde de ödül aldı. Osmanlı Devri'nin ihtişamını yaşatan bir kitap....
Solmaz Kamuran bugüne kadar adını duymadığım bir yazardı, ta ki hazırlayıp sunmam için Kiraze kitabı elime tutuşturulana kadar. Kitabın konusu tarihi gerçeklere dayanıyor. Kitap 2000 yılında yazılmış. Yine aynı yılda Sabah Gazetesi'ne verdiği röportajdan anladığım kadarıyla, kitabın hikayesi tarihi gerçeklere dayanıyor. Tarihsel süreç içinde yazılan kitaplarda Ester Kira, yani Kiraz hakkında bazı bilgiler bulabiliyoruz. Solmaz Kamuran olayların geçtiği yıllara ve şehirlere bağlı kalmaya çalışsa da bazı karakterleri kurguladığını söylüyor. Yani kitap için yarı biyografik bir kitap diyebiliriz. Kitapta Ester'in Hürrem Sultan ve Safiye Sultan ile kurduğu ilişkiler ile ticari yönden kendini geliştirip, başarısı ile civar şehir ve ülkelerde adını duyurması konu ediliyor. Yazar konuyu genel olarak öznel bir şekilde işlemiş. Saray ve kilise içi çıkar ilişkileri, taht kavgaları, yöneten ve yönetilenlerin kaderleri gibi mensup olunan ülkenin vatandaşları tarafından hassas karşılanan konuları cesurca ve yarı öznel bir şekilde işleyen yazarın bu konuda pek çok kitabı var.
Biraz Osmanlı İmparatorluğunu karalasa da bu kitap bende bir çok algıyı değiştirdi. Yahudi Devleti kurma hayalleri, taa ucu 1500'lere dayanan bir alt yapı çalışmaları... Ve bir yahudi tüccar kadının haremi nasıl elinde oynattığının göstergeleri.
Kitabın başları oldukça durağan bir süre ara verip tekrar başlamıştım. Belli bir kısmı aştıktan sonra elinizden bırakmak istemiyorsunuz. Tahmin bile edemeyeceğiniz bir olay örgüsünde ilerliyor. Okumaya başladığınızda karmakarışık gelecek ama pes etmeden okuyun. :)
Bir Seferad'ın İspanya'dan Osmanlı'ya gelişini kendisinden toruna kadar anlatan döneminin üç padişahını da yansıtan muazzam bir tarihi roman.
#Kitapyorum
#SolmazKâmuran
#Kirâze
#syf390

Bitti...
Yazarın okuduğum ilk kitabıydı ve kesinlikle kalemine hayran kaldığımı söylemeden geçemeyeceğim. Kitabı okurken o dönemi yaşatan muhteşem bir anlatım. 1492-1598 yılları arasında yaşamış müslüman, Yahudi, Katolik, Hristiyan ayrımını tüm gerçekleri ile ortaya koyan ve buram buram tarih kokan harika bir kitap.
İspanya kraliçesi tarafından sürgün edilmiş sefarad Yahudileri ile başlayıp 100 yıllık bir dönemi kesitler halinde ele alarak sunmuş yazar. İspanya'da engizisyondan kaçan Yahudi bir ailenin gözünden aktarılıyor olaylar. Ester diğer adı ile Kirâze ağır zulümlerden geçip İstanbul'a ulaşabilen bir sefarad Yahudisinin kızıydı. Hırsı, zekası ve cazibesi ile kısa zamanda Osmanlı sarayına girerek önce Hürrem sonrada Safiye Sultan'ın ilgisi çekerek yakınlık sağlamıştır. Kitap Osmanlı ve Avrupa saraylarının da dinsel, siyasal ve toplumsal hayatı nasıl etkileyip kontrol ettiğinide gözler önüne sermiş. Sultanların ve kralların gerçek yüzleri, Batı-Doğu, Müslüman-Hristiyan çekişmeleri, entrikalar, isyanlar, ayaklanmalar, yangınlar, lalalar, cariyeler ve yöneticilerin tüyler ürpertici kaderleri... Osmanlı sarayının ihtişamı ve tarihine de ışık tutan güzel tarihi gerçek bir hikaye...

Ben şahsen böyle muhteşem bir kitabı okumak için çok geç kaldığımı düşünüyorum kesinlikle tarihi, biyografik roman severlere tavsiye ederim...
Nasıl bir kitaptı ya. O kadar çok tarihi olay vardı ki. Yazar fazla ayrıntıya girmeden hikayesini çok güzel anlatmış. Kiraze hikayesi o kadar dokunaklı geldi ki bana inşallah gerçek değildir dedim. Tarihi olaylara hızlıca bakış atarken güzel bir hikaye dinliyorsunuz.Tavsiye ederim.
Çok beğenerek okuduğum akıcı dili sade güzel bir kitap. Osmanlının en iyi olduğu dönem ve duraklamaya başladığı dönemi güzel etkileyici bir hikâyeyle anlatmış.tarihi roman sevenler için kesinlikle tavsiye ediyorum.
Tarih sevenler için, okunması gereken güzel bir tarihi roman. Olaylar ve betimlemeler anlaşılır bir dille anlatılmış. Hiç sıkılmadan beğenerek okudum.
1492-1598 yılları arasında yaşanmış müslüman,yahudi,katolik,hristiyan ayrımını bütün gerçekleriyle ortaya koyan tarih kokan bir kitap..Tavsiye ederim ..Tarihte yaşanan zorbalıklar ve savaşları birkez daha kanım donarak okudum ..
Kiraze şimdiye dek okuduğum en güzel tarihi roman. İspanya'dan kovulan Sefarat Yahudilerinin, Kanuni Sultan Süleyman dönemindeki İstanbul'a ulaşana dek yaşadıkları çileliği yolculukla başlayıp, Osmanlı Sarayını da kapsayan müthiş hikayeleri.Kitabın dili çok akıc,ı kurgu mükemmel. Tarihi roman severlerin elinden bırakamayacağı bir kitap. Solmaz Kamuran cidden tebrik edilmeyi hak ediyor.
Murad, Fatih kanunuyla kardeşlerinin boğulmasından sonra az ağlamamıştı. Ama Mehmed on dokuz kardeşinin boğulmasını gözünü kırpmadan seyretmişti. Babasından ve diğer şehzadelerden gebe kalmış cariyeleri de ayaklarına taş bağlayıp denize attırmıştı.
"İstanbul'da büyük ticari itibar ve servete sahip seksen yaşlarında bir Yahudi kadın, bugün Sadrazam'ın Divanı'nın önünde öldürüldü. Harem duvarındaki bir pencereden Sultan III. Mehmed bu olayı seyretti. Kadının cesedi meydanlarda sürüklendi ve köpeklere yem yapıldı, aç hayvanlar onu hırıltılarla parçaladı. Kesik başı ve hatta mahrem yeri kazıkların ucunda sokaklarda dolaştırıldı. Vücudunun bazı parçaları da askerler tarafından, gözdağı olsun diye, ona rüşvet vererek makam sahibi olduğu söylenenlerin kapılarına asıldı. Bunlardan birini Galata'daki evimizin civarında ben de gördüm.
Oğulları da aynı yerde öldürülüp cesetleri köpeklere atıldı. Ertesi gün de onlardan kalanlar aynı yerde yakıldı. Bütün bunlar, Valide Sultan'a karşı çıkan bir sipahi isyanı sonucunda oldu. Valide Sultan, tüm rüşvetlerini bu kadın aracılığıyla alıyordu. Kadının oğulları da İstanbul'un en varlıklı ve etkin tacirleriydiler. Servetleri milyonlarca duka değerindeydi ve tabii ki bunların hepsi, onlar öldürülünce Sultan'ın hazinesine gitti."
John Sanderson
"Levant'ta Seyahat" kitabından
Solmaz Kamuran
Sayfa 7 - İnkılap Kitabevi (2000)
"Tek bir namazı bile kaçırmazdı, katı kalpli görünse de verdiği sadakalar, yaptırdığı hastaneler ve imarethanelerle namı tüm Osmanlı toprağında almış başını yürümüştü. Cumadan cumaya atına binip vezirlerini paşalarını lalalarını yanına alıp Ayasofya'ya gittiğinde millet birbirini çiğnerdi onu bir kez görebilmek için. Bu şehrin fatihi II. Mehmed'in oğlu II. Bayezid işte böyle bir adamdı."
Her zaman söylendiği gibi, hata yapanın adı ne kadar büyükse hata da o kadar büyür.
Hatalar erken teşhis edilirse düzeltilebilir. Yanlış bir karar da zamanında tespit edilirse geri alınabilir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kiraze
Baskı tarihi:
Mart 2000
Sayfa sayısı:
359
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751016164
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap Kitabevi
"Kiraze", 1492 yılında İspanya'dan kovulan binlerce Sefarad Yahudisi'nin çileli yaşam mücadelesinden yüzyıllık bir kesit sunuyor. Bu insanların kimi Hollanda'ya, kimi Kuzey Afrika'ya, kimi de II. Beyazid'in daveti üzerine Osmanlı topraklarına ulaşabilmenin peşindeydiler. Çoğu, daha yola çıkmadan Engizisyon'un acımasız elleriyle ya da yollarda sefalet içinde yok olup gitti.

Estler Kira da (diğer adıyla Kiraze), ağır zulümlerden geçip İstanbul'a varabilmiş bir Sefarad Yahudisi'nin kızıydı. Kısa zamanda hırsı, zekası ve cazibesiyle, Osmanlı sarayını derinden etkileyen Yahudiler'in en önünde yer almayı başardı. Önce Hürrem Sultan'ın yakın ilgisini kazandı, daha sonra Safiye Sultan'ın akıl hocası, sırdaşı oldu. İktidar, zenginlik ve gücün ne anlama geldiğini biliyordu çünkü. Ama 88 yaşındayken patlayan bir sipahi isyanı her şeyin sonu oldu.

Bu roman, Sefarad Yahudileri'nin yaşadıklarına ışık tutarken, o dönemde Osmanlı ve Avrupa saraylarının dinsel, siyasal ve toplumsal hayatı nasıl etkileyip kontrol ettiğini sergiliyor ve okuru derinden sarsan, muhteşem bir resim çiziyor.

Neler yok ki bu resimde: Sultanların ve kralların gerçek yüzleri... Batı, Doğu, Müslüman-Hıristiyan çekişmeleri, ölümcül entrikalar... İsyanlar, ayaklanmalar, yangınlar ve 1509 büyük İstanbul depremi... Lalalar, cariyeler, odalıklar... Aşk, seks, ensest... ve yönetilenlerin tüyler ürperten kaderleri...

"Kiraze", bu konuda bir Türk yazarın kaleminden çıkmış ilk roman...
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 357 okur

  • Ersin Esen
  • Gökmen Ortaç
  • Kirazem
  • FUNDA NESLİHAN VARKOL
  • Bir okuyucu
  • Hülya
  • Tuğba
  • Seda Çınar
  • Ayhan Poyraz
  • B. Aktuna

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.6
14-17 Yaş
%1
18-24 Yaş
%8.9
25-34 Yaş
%26.7
35-44 Yaş
%39.3
45-54 Yaş
%15.2
55-64 Yaş
%3.7
65+ Yaş
%2.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%88.9
Erkek
%11.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.5 (19)
9
%25.9 (21)
8
%24.7 (20)
7
%17.3 (14)
6
%7.4 (6)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%1.2 (1)