8,2/10  (57 Oy) · 
266 okunma  · 
53 beğeni  · 
1.955 gösterim
"Kiraze", 1492 yılında İspanya'dan kovulan binlerce Sefarad Yahudisi'nin çileli yaşam mücadelesinden yüzyıllık bir kesit sunuyor. Bu insanların kimi Hollanda'ya, kimi Kuzey Afrika'ya, kimi de II. Beyazid'in daveti üzerine Osmanlı topraklarına ulaşabilmenin peşindeydiler. Çoğu, daha yola çıkmadan Engizisyon'un acımasız elleriyle ya da yollarda sefalet içinde yok olup gitti.

Estler Kira da (diğer adıyla Kiraze), ağır zulümlerden geçip İstanbul'a varabilmiş bir Sefarad Yahudisi'nin kızıydı. Kısa zamanda hırsı, zekası ve cazibesiyle, Osmanlı sarayını derinden etkileyen Yahudiler'in en önünde yer almayı başardı. Önce Hürrem Sultan'ın yakın ilgisini kazandı, daha sonra Safiye Sultan'ın akıl hocası, sırdaşı oldu. İktidar, zenginlik ve gücün ne anlama geldiğini biliyordu çünkü. Ama 88 yaşındayken patlayan bir sipahi isyanı her şeyin sonu oldu.

Bu roman, Sefarad Yahudileri'nin yaşadıklarına ışık tutarken, o dönemde Osmanlı ve Avrupa saraylarının dinsel, siyasal ve toplumsal hayatı nasıl etkileyip kontrol ettiğini sergiliyor ve okuru derinden sarsan, muhteşem bir resim çiziyor.

Neler yok ki bu resimde: Sultanların ve kralların gerçek yüzleri... Batı, Doğu, Müslüman-Hıristiyan çekişmeleri, ölümcül entrikalar... İsyanlar, ayaklanmalar, yangınlar ve 1509 büyük İstanbul depremi... Lalalar, cariyeler, odalıklar... Aşk, seks, ensest... ve yönetilenlerin tüyler ürperten kaderleri...

"Kiraze", bu konuda bir Türk yazarın kaleminden çıkmış ilk roman...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2000
 • Sayfa Sayısı:
  359
 • ISBN:
  9789751016164
 • Yayınevi:
  İnkılap Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Yncslmn 
 30 Ağu 2016 · 8/10 puan

Kitap betimlemeyle başlıyor ve hep böyle devam edecek sanıyorsunuz. Sonra daha güzel bir şekilde olaylar anlatılmaya başlanıyor . Normalde tarih kitapları bana çok sıkıcı gelir, okuyamam. Fakat bu kitabı zevkle okudum .

Mithril / Luthien / Bernard 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Konu ve kitap kapağı itibariyle yine Osmanlı hareminde geçen entrika kitabı olarak düşünüp ön yargı beslediğim ve uzun yıllar okumamak konusunda inat ettiğim bir kitaptı. Ancak eşimin baskılarına daha fazla kayıtsız kalamayarak sonunda okudum ve iyi ki de okumuşum.
Kitap 15. yüzyılın son yılları ile 17. yüzyılın ilk yılları arasındaki yaklaşık 100 yıllık dönemi konu almaktadır. Genel olarak Osmanlı Tarihini anlatmakla birlikte Osmanlı'nın iç ve dış politikalarını da aktardığından net bir Avrupa tarihi içermektedir. Tüm hikayeyi, İspanya'da engizisyondan kaçan Yahudi bir ailenin gözünden aktarması ve tarihi akışı arka planda vermiş olması ile oldukça keyifli ve rahat okunan bir kitap olmasını sağlamıştır.
İspanya'dan kaçan ailenin yaklaşık 3 kuşağının yaşadığı yer yer acıklı acıklı, yer yer aşk ve nefret dolu, bol rastlantısal, başarı ve risklerin iç içe geçmiş hikayesi ise insanın gözlerini kırpmadan okuyabileceği bir akıcılıkta.
Son olarak, kitabın kurgusal olarak da beni şaşırttığını belirtmek isterim. Daha evvel bu tarz kitapları okumadığımı ilk paragrafta belirtmiştim. Genelde tarihi tek bir kesitin sürekli olarak işlendiği tarihi romanları okumuştum. Ama bu, 100 yıldan biraz fazla olan sürecin 2şer 3er yıllık aralıklı parçalı kesitler halinde ele alındığı bir eser. Kesitler arasında aktarılmamış bir sürede ölmüş bir karakteri bir sonraki bölümde cümle arasında "... öldüğünden beri hep böyle" gibi basit ve sıradan bir olaymışçasına okumak mümkün. Dolayısıyla, bir çizgi romanmış gibi araları tamamen okuyucu hayal gücüyle kolaylıkla tamamlayarak hikayenin bütününü elde edebiliyor. Kurgusunun zor olduğunu tahmin ettiğim bir eseri bu kadar yalın bir şekilde ele aldığı için de oldukça beğendiğim eserler arasında yer almıştır.

ESRA KADIOGLU 
11 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tarihe ilgi duyanların çok seveceği bir gerçek hikaye. Kiraze'nin hikayesi beni çok etkiledi. Solmaz Kamuran'ın bu kitabı birçok dile tercüme edildi. 2001 senesinde de ödül aldı. Osmanlı Devri'nin ihtişamını yaşatan bir kitap....

Mâsiva 
23 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabın başları oldukça durağan bir süre ara verip tekrar başlamıştım. Belli bir kısmı aştıktan sonra elinizden bırakmak istemiyorsunuz. Tahmin bile edemeyeceğiniz bir olay örgüsünde ilerliyor. Okumaya başladığınızda karmakarışık gelecek ama pes etmeden okuyun. :)

,..... 
18 May 2015 · Kitabı okumadı · 9/10 puan

Bir Seferad'ın İspanya'dan Osmanlı'ya gelişini kendisinden toruna kadar anlatan döneminin üç padişahını da yansıtan muazzam bir tarihi roman.

Sevil Özsoy 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nasıl bir kitaptı ya. O kadar çok tarihi olay vardı ki. Yazar fazla ayrıntıya girmeden hikayesini çok güzel anlatmış. Kiraze hikayesi o kadar dokunaklı geldi ki bana inşallah gerçek değildir dedim. Tarihi olaylara hızlıca bakış atarken güzel bir hikaye dinliyorsunuz.Tavsiye ederim.

Güler Bilkay Aygün 
08 May 21:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kiraze şimdiye dek okuduğum en güzel tarihi roman. İspanya'dan kovulan Sefarat Yahudilerinin, Kanuni Sultan Süleyman dönemindeki İstanbul'a ulaşana dek yaşadıkları çileliği yolculukla başlayıp, Osmanlı Sarayını da kapsayan müthiş hikayeleri.Kitabın dili çok akıc,ı kurgu mükemmel. Tarihi roman severlerin elinden bırakamayacağı bir kitap. Solmaz Kamuran cidden tebrik edilmeyi hak ediyor.

Müjgan Şahin 
22 Oca 20:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

1500 lü yıllarda İspanya kraliçesi tarafından sürgün edilmiş Sefarad Yahudilerini anlatan daha doğrusu bunların içerisinde İstanbul'a gelip yerleşen bir yahudi kadının biyografisi olan bu kitabı,eğer tarihe ve özellikle Osmanlı tarihine ilginiz varsa okumanızı tavsiye ederim.

Eda Arda Ylmz 
03 Tem 2016 · Puan vermedi

1492-1598 yılları arasında yaşanmış müslüman,yahudi,katolik,hristiyan ayrımını bütün gerçekleriyle ortaya koyan tarih kokan bir kitap..Tavsiye ederim ..Tarihte yaşanan zorbalıklar ve savaşları birkez daha kanım donarak okudum ..

Sev!L YeL 
15 Tem 12:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tarih sevenler için, okunması gereken güzel bir tarihi roman. Olaylar ve betimlemeler anlaşılır bir dille anlatılmış. Hiç sıkılmadan beğenerek okudum.

2 /

Kitaptan 9 Alıntı

Sadettin TANIK 
 12 Tem 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Osmanlı
Murad, Fatih kanunuyla kardeşlerinin boğulmasından sonra az ağlamamıştı. Ama Mehmed on dokuz kardeşinin boğulmasını gözünü kırpmadan seyretmişti. Babasından ve diğer şehzadelerden gebe kalmış cariyeleri de ayaklarına taş bağlayıp denize attırmıştı.

Kiraze, Solmaz Kamuran (Sayfa 379)Kiraze, Solmaz Kamuran (Sayfa 379)
Sadettin TANIK 
 09 Tem 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"İstanbul'da büyük ticari itibar ve servete sahip seksen yaşlarında bir Yahudi kadın, bugün Sadrazam'ın Divanı'nın önünde öldürüldü. Harem duvarındaki bir pencereden Sultan III. Mehmed bu olayı seyretti. Kadının cesedi meydanlarda sürüklendi ve köpeklere yem yapıldı, aç hayvanlar onu hırıltılarla parçaladı. Kesik başı ve hatta mahrem yeri kazıkların ucunda sokaklarda dolaştırıldı. Vücudunun bazı parçaları da askerler tarafından, gözdağı olsun diye, ona rüşvet vererek makam sahibi olduğu söylenenlerin kapılarına asıldı. Bunlardan birini Galata'daki evimizin civarında ben de gördüm.
Oğulları da aynı yerde öldürülüp cesetleri köpeklere atıldı. Ertesi gün de onlardan kalanlar aynı yerde yakıldı. Bütün bunlar, Valide Sultan'a karşı çıkan bir sipahi isyanı sonucunda oldu. Valide Sultan, tüm rüşvetlerini bu kadın aracılığıyla alıyordu. Kadının oğulları da İstanbul'un en varlıklı ve etkin tacirleriydiler. Servetleri milyonlarca duka değerindeydi ve tabii ki bunların hepsi, onlar öldürülünce Sultan'ın hazinesine gitti."
John Sanderson
"Levant'ta Seyahat" kitabından

Kiraze, Solmaz Kamuran (Sayfa 7 - İnkılap Kitabevi (2000))Kiraze, Solmaz Kamuran (Sayfa 7 - İnkılap Kitabevi (2000))
safiye yitük 
15 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Tek bir namazı bile kaçırmazdı, katı kalpli görünse de verdiği sadakalar, yaptırdığı hastaneler ve imarethanelerle namı tüm Osmanlı toprağında almış başını yürümüştü. Cumadan cumaya atına binip vezirlerini paşalarını lalalarını yanına alıp Ayasofya'ya gittiğinde millet birbirini çiğnerdi onu bir kez görebilmek için. Bu şehrin fatihi II. Mehmed'in oğlu II. Bayezid işte böyle bir adamdı."

Kiraze, Solmaz Kamuran (Sayfa 15)Kiraze, Solmaz Kamuran (Sayfa 15)
Mithril / Luthien / Bernard 
01 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Her zaman söylendiği gibi, hata yapanın adı ne kadar büyükse hata da o kadar büyür.

Kiraze, Solmaz Kamuran (Sayfa 39)Kiraze, Solmaz Kamuran (Sayfa 39)
Kitap Postası 
22 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yaşamak, ne kadar çok, ne kadar şaşırtıcı sürprizlerle doluydu.

Kiraze, Solmaz Kamuran (Sayfa 136)Kiraze, Solmaz Kamuran (Sayfa 136)
Kitap Postası 
22 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hatalar erken teşhis edilirse düzeltilebilir. Yanlış bir karar da zamanında tespit edilirse geri alınabilir.

Kiraze, Solmaz Kamuran (Sayfa 39)Kiraze, Solmaz Kamuran (Sayfa 39)