booktales

booktales
@booktales
232 okur puanı
Kasım 2021 tarihinde katıldı
248 syf.
10/10 puan verdi
Bir babaannenin 1930'lu yıllarda Maraş'ta başlayıp Istanbul'a kadar uzanan masalını dinleyeceksiniz. Bu masal bir varmış, bir yokmuşlarla başlasada babaanne'nin torunu Nazlı'ya anlattığı Cemrenin hikâyesi kendi masalıdır aslında. Cemre doğduğunda papatya mevsimi bahar olsada daha kırkı çıkmadan annesinin vefatıyla kışa dönen hayatının başlangıcıydı, tabiiki size masalını burada anlatmıycam neler sığmadıki o masala tarihimize bir kara leke gibi adını yazdıran 27 Mayıs darbesi, Maraş katliamı, Sivas Madımak otelinde diri diri yakılmak istenilen aydınlarımız,sadece bir nefes alacak parkımız olsun, agaçlarımıza dokunulmasın diye direnen insanlara orantısız güç kullanarak büyük facialara yol açılan Gezi parkı olayları, 15 Temmuz darbe girişimi... Evet masallar bütün kötülüklere rağmen hep güzel bitsin isteriz ama Torun Nazlı bizlere babaannenin masalını aktarırken kendi masalıyla devam ettiği hikayede yinede güzellikler,dostluklar,vefakârlık ,umutlar olsada hüznü bırakıp gitti.. Bizler kendi masalımızla devam etsek babaanne ve Nazlı'nın masalından farklı ne anlatabilirizki:( Yeni nesillerin anlatacağı masallar umarım güzel olur desekte bazı şeyler değişmedikçe anlatacakları güzel masalları olmayacak malesef :(
Murat DURMAZ
Murat DURMAZ
Babaannem
BabaannemMurat Durmaz · Lebis Kitap · 20244 okunma
Reklam
248 syf.
10/10 puan verdi
Babaannem
BabaannemMurat Durmaz
9.3/10 · 4 okunma

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
336 syf.
9/10 puan verdi
Merhabalar,
Her Ay Okuyanlar Kulübü
Her Ay Okuyanlar Kulübü
öncelikle söylemeliyim ki kitapta polisiye, mafya, aşk, intikam,gerilim ne ararsanız var:) Cumhuriyet döneminde varlıklı bir ailenin güzelliği ile herkesin dikkatini çeken hayat dolu bir kızı iken birden nasıl eli baltalı katile dönüştüğünü göreceksiniz. Hanzade'nin, namı diğer ""baltlı hano " bir kaç kişinin t*****ne uğramış birini eline geçirdiği cam parçasıyla öldürmüştür ancak herşey öyle güzel planlanmıştıki suç Hanza'denin üstüne kalmıştır kimseyi inandıramamış tüm dostları ona sırtını dönmüştür. Kimden olduğunu bilmediği bir çocuk, hapishane hayatı ve çocuğu ile kendisini öldürülmeye kalkılması.Bir insanın heleki bir kadının başına daha ne gelebilirki:( Komiser Muharremi'yle,hapishane kabadayısı Ligor'uyla,Hanzade'nin planlarına dahil ettiği karakterleriyle sonu ters köşe biten kurgusuyla türü seven herkes için keyifle bir solukta okunacak kitap arayanlara tavsiyemdir mutlaka okuyun diyorum. Kitaplar ışığınız olsun
Komiser Muharrem Baltalı Hano'nun Peşinde
Komiser Muharrem Baltalı Hano'nun PeşindeMehmet Işık · Yaka Yayınları · 2023208 okunma
120 syf.
8/10 puan verdi
#karanlıkempat bir anlamda el rehberide diyebilecegimiz karanlık üçlü özelliklerine sahip kişilerin ne gibi davranışlar sergiledikleri bu insanların çevremizde,yanıbaşımızda, yakınlarımızda olma olasılığı varmı,hatta kendimizde bu karanlık üçlü varmı? 1.Narsisizm 2.Makyavelizm 3.Psikopati Bir insanın sahip olabileceği en yakıcı ve zararlı kişilik özelliklerini ifade eden kavramları başlıklar altında okuruna yazarların kitaplarında karakter ve olayları ile aktarması güzeldi. Jack London'un Kızıl Veba, Oscar wilde'nin Dorian Gray'in Potresi gibi.. "Hiçbir şey kötülük edeni kınamaktan daha kolay değildir; onu anlamaktan daha zor olan birşey yoktur." Kitaplar ışığınız olsun
Her Ay Okuyanlar Kulübü
Her Ay Okuyanlar Kulübü
Karanlık Empat: Narsist- Psikopat - Makyavelist - Kendi Kendine Terapi Serisi
Karanlık Empat: Narsist- Psikopat - Makyavelist - Kendi Kendine Terapi SerisiHicran Tülüce · Destek Yayınları · 202320 okunma
Reklam
"Insan hayallerine sırtını döndüğünde, kendi kendinin katili olmazmı sence?Ya da hayallerini başkaları öldürdüğünde katil sayılamazlarmı?Bence en büyük cinayet bu.Bir insanın elleri yerine,vicdanının kanla kaplı olması. "
Sayfa 280Kitabı okudu
288 syf.
9/10 puan verdi
gerçek yaşam öyküsü olan @michelleknight 11 yıllık esaretin ardından kurtuluş öyküsü.. Şimdi nerden başlanır nasıl anlatılır bilemedim bir kadın olarak o kadar sarsıcı şeyler okudumki bazı yerlerde Michelle'yi gidip kurtarma hissiyatına kapılıyorsunuz. Aslında onun hayatının zorluğu çocukluğundan başlıyor, yerleşik olmayan ordan oraya sürekli taşınan yoksul bir ailede akraba olduklarını bildiği bir çok insanların bir arada yanlarında kalmalarının yanısıra birde onlarla kalan bir adam tarafından küçük yaşta başlayıp uzun yıllar tacize uğraması:( onbir yaşında adet olup aslında beş yaşından beri kanaması olduğu için onu bile anlamayan Michelle... Evden kaçış köprü altında yaşama tutunma ve uyuşturucu satıcılığına uzanan yolda yakalanıp tekrar kendine cehennem olan eve dönüş. Artık onaltı yaşına gelmiş bir genç kız tekrar okula 7.sınıftan başlar ama evdeki tec***ler malesef devam etmekte. Okulun ikinci yılında kütüphanede tanıştığı Erik onun kirlenmiş hayatına umut olmuştu.Dersleri kırıp birlikteliklerini ilerletmişlerdi ve Michelle hamile kalır fakat Erik ile olan ilişkisi onun hayal kırıklığı olsada çocuğunu doğuracaktır ve doğururda.. Bundan sonrasında yaşananlar esas kitabın can alıcı yerleri, arkadaşının babası tarafından kaçırılıp 11 yıllık esaretin öyküsü ve yanlızda değildir. Belirli aralıklarla kaçırılan ve aynı evde hapsolan diğer iki kızda onunla aynı kaderi paylaşır.. Sarsıcı gerçek yaşam öyküsü okumak isteyen herkese tavsiye edebileceğim bir kitap.
Beni Bulun
Beni BulunMichelle Burford · Martı Yayınları · 2014595 okunma
392 syf.
·
Puan vermedi
1930 lu yıllarda Almanya-da Naziler'in Yahudilere yaptığı baskıların kaleme aldığı #kanadıkırıkkuşlar kitabıylayım. Tıp doktoru Gerhard Schilmann ve ailesinin bu baskılar sonucu 1933 yılında Istanbul üniversitesi'nin ilk hocalarından biri olarak Türkiye 'ye uzanan yolculuğunu ve zorlu şartlarda kendilerine kucak açan Türkiye 'de dört kuşak sonrasına 2000 'li yıllara kadar olan süreçte hayat hikayelerine tanıklık ediyoruz. Gerhard'in yanısıra birçok yahudi meslek hayatları son bulmuşken Türkiye onlar içinde başlangıç olmuştur. Yaşanan sıkıntılar sona ersede ilerleyen zaman içersinde aynı sorunlar farklı şekilde tekrar meydana gelir. Yıllar içinde Türki'yede yaşanan önemli olaylarada yer verilen kitapta Gerhard'da şu sözleri ile Atatürk'e ve Türk milletine olan minnettarlığını dile getirmiş.. “İyi miyim? İyi miyim? Ben! Kendi vatanımda Yahudi olduğum için aşağılık ırktan sayılan ben, hor görülen, kürsümden kovulan, işimi, evimi, vatanımı terk edip kaçmak zorunda kalan mülteci ben, dünyanın öteki ucunda ki bu ülkede, billurların, mermerlerin, paha biçilemez sedef kakmaların ışıltısıyla parlayan, nice değerli mobilyalarla, tablolar ve halılarla süslü bu muhteşem Saray’da, Türkiye’nin en seçkin bin kişisinden biri, saygıdeğer bir profesör olarak bulunuyorum. Evet efendim, iyiyim. Çok iyiyim. Yeniden doğmuş gibiyim.” "Doğduğun yer değil, yaşadığın yerdir senin vatanın. Ekmek teknenin menzilini dolduran yerdir."
Kanadı Kırık Kuşlar
Kanadı Kırık KuşlarAyşe Kulin · Everest Yayınları · 20166,8bin okunma
216 syf.
9/10 puan verdi
içinde yaşadığımız dünyanın her duyarlı okurun hiçte yabancısı olmadığı küresel ısınma, enerji kaynakları ve doğal felaketlerle, bir yandan da yanlış ve çıkarcı politikaların doğurduğu ekonomik ve siyasal krizleri,Arap siyasetini,Amerika politikalarını,Orta Doğu'nun 1950-60 yıllarını anlatmış. Batı'nın,en modernlik yanlısı seçkinlerinin bile kendine yabancılaştırdı,bir yandanda gerici güçlerle uzlaşma sağlayıp, ittifak alanları yaratmaya çalıştı, çıkar ortaklıkları yapıldı. Kitabı okurken bu çıkar ortaklıklarının ülkelerin menfaatinemi yoksa tepedeki kapitalistler mi nemalanıyor diyemeden geçemiyorsunuz. Yazarın yaşamın devamlılığının olmazsa olmazı olarak gördüğü "hoşgörü" çığlığını yeniden duymaya davetini keşke günümüzde tüm dünya ve dünya liderleri duyabilse diyor içimizdeki o umudu hiç kaybetmeyelim diyorum.
Çivisi Çıkmış Dünya
Çivisi Çıkmış DünyaAmin Maalouf · Yapı Kredi Yayınları · 20193,392 okunma
"Tarih boyunca gerçekleşen hiçbir devrim, hiçbir baskı, hiçbir zorlama, doğal olmayan hiçbir müdahale dünyaya huzur ve saadet getirmemiştir. Zira canlıları değiştirebilecek tek şey sevgidir."
Reklam
"Insan kendinde bir şeyin olduğuna inanırsa, ister olumlu olsun ister olumsuz,bunu yansıtacak şekilde davranır. Sürekli onu başkalarına gösterir. Bu başlangıçta ruhun yarattığı bir şey olsa bile,önce başkaları için gerçek olur,sonra da kendi için. " "Mümkün. Bütün bunlar bir yere kadar bana birşey ifade ediyor. Hâlâ biraz soyut kalsa da..." "Adım adım daha anlaşılır olacak. Yaşadığımız her şeyin kökeninde aslında inandığınız şeyin olduğunu, farklı örneklerden yola çıkarak size keşfettirmeye hazırım."
389 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.