İnsanlığın Mahrem Tarihi

9,3/10  (4 Oy) · 
9 okunma  · 
3 beğeni  · 
715 gösterim
İnsanlığın Mahrem Tarihi, insanlık hafızasını tazelemeyi amaçlayan bir unutulmuşlar derlemesi, tarihe geçenlerden çok geçmeyenlerin tarihi. Zeldin, insanlığın unutulmuş anılarını gün ışığına çıkararak, köşeye sıkıştığı noktalardan çıkış yoları bulabilmesi için insanoğlunun ufkunu genişletmeyi ve modern zihinlere yerleşmiş yanılsamaları yıkmayı deniyor. Zeldine göre her kuşak, tıpkı kendisinden önceki sayısız kuşak gibi, dünyayı kendi çağının gözlüklerinden bakarak binlerce yıllık insanlık deneyimini boşa harcıyor. Kendi atalarının sınırlı ve kolay kolay değişmeyen hafızasını kullanmayı tercih ederken, geçmişin karanlığına gömülüp giden koca bir insanlık hafızasından yararlanma fırsatını kaçırıyor. Bu fırsatta yatan en değerli hazine, hayatın kendi çağımızın ışığıyla aydınlanmış görüntüsünün değişmez bir son durak değil, beklenmedik dönüşler yaparak ilerleyen insanlık tarihinin rastgele bir noktası olduğunu keşfetmek. Zeldinin unutulmuşlar tarihi, insanların hayata ve kendilerine ezelden beri bugünkü gibi bakmadıklarını göstermekle kalmıyor, umudun tükenmeye yüz tuttuğu noktada insanlığın imdadına yetişen şeyin her zaman yeni bakış açıları, yeni düşünce biçimleri ve yeni yaklaşımlar olduğunu hatırlatıyor.Sİ
Ferdi Bişkin 
25 May 02:59 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 9/10 puan

Theodere Zeldin'in okuduğum ikinci kitabı ama bu kitap daha önce yazılmış. 25 bölüm var kitapta ve her bir bölüm sıradan bir ya da birkaç insanın yaşam hikayesiyle başlıyor. Devamında, örneklenen bu kişi ya da kişilerin hayatlarına etki etmiş olay ya da düşüncelerin insanlık tarihindeki yerine değiniliyor. Zeldin çok zor başarılabilecek bir iş çıkarmış: sıradan insanların hayatlarındaki olay ya da düşünceleri dünya insanlık tarihine eklemiş. Sıradan insanların hayatları kısa tutulsa da okurken bir an önce esas konuya girilmesi için sabırsızlandım. Çok bilgi var kitapta. Sakin sakin, sindire sindire okunmalı. Bir küçük not da yayınevi için. Okuduğum kitap, Ayrıntı Yayınları'ndan çıkan 5. Baskıydı. Kitabın kapağında yazar olarak Theodore Zeldin yazsa da sırtta yazar olarak, Elias Canetti ismi vardı. Acaba yazarın bir numarası mıdır diye çok bekledim ama kitap içinde bu durumla ilgili bir açıklama bulamadım. Sanıyorum, kapağı hazırlayan kişinin dalgınlığı sonucu ortaya çıkmış bir durum.

Zordar İzol 
20 May 12:23 · Kitabı okudu · 27 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitap O'nların değil Ben'lerin tarihi... Bir Atatürk'ü, Bir Lenin'i, Bir Tolstoy'u, Bir Napolyon'u her tarih kitabında bulursun ama ben'le sen'in tarihin sadece bu kitapta....

Kitaptan 7 Alıntı

Kaçışın ne gibi işe yarar sonuçları olabileceğini sormak kaçış düşüncesinin özüne aykırıdır, çünkü kaçış, amaçlardan kaçmayı da içerir. Bu amaçları olsun isteyenler, kendilerine kaçmanın dışında çözümler aramak zorundadırlar.

İnsanlığın Mahrem Tarihi, Theodore Zeldin (Sayfa 232)İnsanlığın Mahrem Tarihi, Theodore Zeldin (Sayfa 232)

Belkide insanlar sisli bir denizde sürüklenen birer gemiden başka bir şey değiller, ara sıra uzaklarda birbirlerinin ışıklarını görüyorlar ve yan yana geçip giderken kısacık bir süre selamlaşıyorlar.

İnsanlığın Mahrem Tarihi, Theodore Zeldin (Sayfa 223)İnsanlığın Mahrem Tarihi, Theodore Zeldin (Sayfa 223)
Özlem 
 13 May 11:59 · Kitabı okuyor

Kendi kimliklerine ilişkin fikirleri fazlasıyla kısıtlı olduğunda, insanların kardeş ruhlarını tanımaları uzun zaman alıyor.

İnsanlığın Mahrem Tarihi, Theodore Zeldin (Sayfa 23)İnsanlığın Mahrem Tarihi, Theodore Zeldin (Sayfa 23)
Özlem 
13 May 20:38 · Kitabı okuyor

Gereğinden fazla bilgiyle ne yapılacağı, çağımızın büyük bilmecesini oluşturuyor.

İnsanlığın Mahrem Tarihi, Theodore Zeldin (Sayfa 28)İnsanlığın Mahrem Tarihi, Theodore Zeldin (Sayfa 28)
Özlem 
 25 May 09:09 · Kitabı okuyor

Özgürlüğe yönelik her akım, yalnızlık duvarıyla karşı karşıya geldiğinde duraklamak zorunda kalır

İnsanlığın Mahrem Tarihi, Theodore Zeldin (Sayfa 67)İnsanlığın Mahrem Tarihi, Theodore Zeldin (Sayfa 67)
Ferdi Bişkin 
25 May 03:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Değişim
"(...) hoşnutsuzluklarınız için başkalarını suçlamak yerine kendi kişisel davranışınızı değiştirmeliydiniz; kamusal gidişatı etkilemenin en iyi yolu davranışlarınızla herkese örnek olmaktı."

İnsanlığın Mahrem Tarihi, Theodore Zeldin (Sayfa 262 - Ayrıntı Yayınları)İnsanlığın Mahrem Tarihi, Theodore Zeldin (Sayfa 262 - Ayrıntı Yayınları)
Özlem 
13 May 20:20 · Kitabı okuyor

Dünyanın her türlü karmaşayla her zamankinden daha çok dolmuş olması açmazlarımıza çözüm bulmanın güçleştiğini düşündürebilir, halbuki karmaşa çoğaldıkça, kıvrılıp içinden geçebileceğimiz çatlaklar da çoğalır.

İnsanlığın Mahrem Tarihi, Theodore Zeldin (Sayfa 23)İnsanlığın Mahrem Tarihi, Theodore Zeldin (Sayfa 23)