İnsanlığın Mahrem Tarihi

·
Okunma
·
Beğeni
·
2649
Gösterim
Adı:
İnsanlığın Mahrem Tarihi
Baskı tarihi:
Şubat 2020
Sayfa sayısı:
480
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755395746
Orijinal adı:
An Intimate History of Humanity
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ayrıntı Yayınları
İnsanlığın Mahrem Tarihi, insanlık hafızasını tazelemeyi amaçlayan bir unutulmuşlar derlemesi, tarihe geçenlerden çok geçmeyenlerin tarihi. Zeldin, insanlığın unutulmuş anılarını gün ışığına çıkararak, köşeye sıkıştığı noktalardan çıkış yolları bulabilmesi için insanoğlunun ufkunu genişletmeyi ve modern zihinlere yerleşmiş yanılsamaları yıkmayı deniyor. Zeldin'e göre her kuşak, tıpkı kendisinden önceki sayısız kuşak gibi, dünyaya kendi çağının gözlüklerinden bakarak binlerce yıllık insanlık deneyimini boşa harcıyor. Kendi atalarının sınırlı ve kolay kolay değişmeyen hafızasını kullanmayı tercih ederken, geçmişin karanlığına gömülüp giden koca bir insanlık hafızasından yararlanma fırsatını kaçırıyor. Bu fırsatta yatan en değerli hazine, hayatın kendi çağımızın ışığıyla aydınlanmış görüntüsünün değişmez bir son durak değil, beklenmedik dönüşler yaparak ilerleyen insanlık tarihinin rastgele bir noktası olduğunu keşfetmek. Zeldin'in unutulmuşlar tarihi, insanların hayata ve kendilerine ezelden beri bugünkü gibi bakmadıklarını göstermekle kalmıyor, umudun tükenmeye yüz tuttuğu noktada insanlığın imdadına yetişen şeyin her zaman yeni bakış açıları, yeni düşünce biçimleri ve yeni yaklaşımlar olduğunu hatırlatıyor.Kayıp insanlık hafızasının içinde kolayca tarihe gömülen bu zikzaklı geçmiş, Zeldin'e göre, insanlığın gelişiminde her zamankinden daha umutsuz olmamızı gerektiren bir noktada durmadığımıza işaret ediyor.İnsanların tarih boyunca aşka, dostluğa, sekse, korkuya, mutluluğa, zamana ve yalnızlığa karşı pek çok farklı bakış açısı geliştirdiğini, iyimserlikle kötümserlik, merhametle acımasızlık, hoşgörüyle bağnazlık, diğerkâmlıkla bencillik, merakla uyuşukluk arasında her zaman gidip geldiğini bilmek, çağın gözlüklerinden kurtularak yeni gözlükler edinme fırsatını hazırlıyor. İnsanoğlunun duygular dünyasında keşfe çıkmaya her zamankinden daha istekli olduğu bir çağda Zeldin, duygular tarihinin kuytularına ışık tutarak, insanlık hafızasını tazeliyor.Son iki yüz yılın etkileyici teknolojik patlamasına rağmen insanoğlu, özel hayat kulvarında pek çok bakımdan hâlâ emekleme çağını sürüyor. Zeldin bize kıyamete doğru sürüklenmekte olmadığımızı, bildik insanlık mücadelesini sürdürdüğümüzü haber veriyor ve özel hayata yönelik yeni bakış açıları, insanlar arası ilişkilerde yeni bağlılıklar, amaç duygumuzu yeniden kazanmakta kullanabilecegimiz yeni yöntemler öneriyor.Kötümserliğe direnenler İnsanlığın Mahrem Tarihi'ni sevecekler.
480 syf.
·13 günde·Beğendi·9/10
Theodere Zeldin'in okuduğum ikinci kitabı ama bu kitap daha önce yazılmış. 25 bölüm var kitapta ve her bir bölüm sıradan bir ya da birkaç insanın yaşam hikayesiyle başlıyor. Devamında, örneklenen bu kişi ya da kişilerin hayatlarına etki etmiş olay ya da düşüncelerin insanlık tarihindeki yerine değiniliyor. Zeldin çok zor başarılabilecek bir iş çıkarmış: sıradan insanların hayatlarındaki olay ya da düşünceleri dünya insanlık tarihine eklemiş. Sıradan insanların hayatları kısa tutulsa da okurken bir an önce esas konuya girilmesi için sabırsızlandım. Çok bilgi var kitapta. Sakin sakin, sindire sindire okunmalı. Bir küçük not da yayınevi için. Okuduğum kitap, Ayrıntı Yayınları'ndan çıkan 5. Baskıydı. Kitabın kapağında yazar olarak Theodore Zeldin yazsa da sırtta yazar olarak, Elias Canetti ismi vardı. Acaba yazarın bir numarası mıdır diye çok bekledim ama kitap içinde bu durumla ilgili bir açıklama bulamadım. Sanıyorum, kapağı hazırlayan kişinin dalgınlığı sonucu ortaya çıkmış bir durum.
480 syf.
·27 günde·Beğendi·9/10
Bu kitap O'nların değil Ben'lerin tarihi... Bir Atatürk'ü, Bir Lenin'i, Bir Tolstoy'u, Bir Napolyon'u her tarih kitabında bulursun ama ben'le sen'in tarihin sadece bu kitapta....
480 syf.
İnsanlığın Mahrem Tarihi, Theodore Zeldin’in yazdığı, arzuları ve pişmanlıkları olan, öte yandan çoktandır unuttuğumuz köklerden devralınmış davranış biçimleri içerisine hapsolmuş insan portreleri üzerinden, insanlık hafızasını tazelemeyi amaçlayan bir unutulmuşlar derlemesi, bir nevi insanlığın kayıt dışı tarihi. İlk basımı 1994 yılında yapılmış olmasına rağmen yazarın fikir ve önerileri umuda en çok ihtiyacımız olan bu günlerde zamanımıza ışık tutacak şekilde özgünlüğünü koruyor.
Zeldin, insanlığın unutulmuş tarihini gün ışığına çıkararak, köşeye sıkıştığı noktalardan çıkış yolları bulabilmesi için insanoğlunun ufkunu genişletmeyi ve modern zihinlere yerleşmiş yanılsamaları yıkmayı amaçlıyor. İnsanoğlunun günden güne duygularını yitirerek mekanikleştiği zamane dünyasında Zeldin, duygular tarihinin derinliklerine ışık tutarak, insanlık hafızasını tazeliyor.

Uzun ve karmaşık bir metin olması sebebiyle okurken konsantrasyon problemleri yaşayabilme ihtimaliniz olsa bile insanlık tarihine dair çok güzel bilgiler ihtiva ediyor olması sebebiyle her zaman kütüphanenizde bulunması gereken ve dönüp dönüp bakmak isteyeceğiniz bir eser olduğunu düşünüyorum.
Kendine benzemeyen birini elini uzatmak onu kulak vermek dünyanın şefkat ve insanlık stokuna küçücük de olsa bir katkıda bulunmak bir parça cesareti olan herkesin gücü dahilindedir. Ama bunu yaparken önceki çabaların neden başarısız olduğunu ve bir insanın nasıl davranacağını önceden kestirmenin asla mümkün olmadığını unutmamak gerekir. Yazarın da dediği gibi UMUT İNSANLIĞIN ÇIKIŞ NOKTASIDIR.
480 syf.
Yazarın diğer kitabını da okuyup değerlendirmek istedim. Bu kitabın neden Ağır Kitaplar dizisinden yayımlandığını anlamadım. Değil ağır söylendiği gibi bir sosyoloji kitabı bile değil. Zeldin gerçek bir olayı anlatarak başlıyor her bölüme. Bölüm devamında o olaydan bir analiz yapmaya çalışıyor. Bu bireyci bilimi doğru bulmuyorum. Byung Chul Han’ı da sevmeme nedenim bu. Yalnızca özne üzerine gidiliyor. Bu özne ne politik ne de tarihselliği var. Seçtiği örnekleri her sınıftan almış. Bir bölümde dört kadının ortak yönlerine odaklanıyordu. Hiçbir bilimselliği yok. Buna da insanlık halleri diyor. İnsanlık halleri diyerek her türden tümevarımı yapabiliriz. Başlangıç noktası için duygusal bir yön seçmek yeterli. Zaten Hayatın Gizli Hazları’nda zengini de fakiri de bulunduğu yerden rahatsız gibi kaba çözümlemeleri var. Zeldin’e göre statüden kurtulmak istiyor çağımızın insanı. Çağımızın insanı, modern insan gibi kalıplar spekülasyon yapmaktan başka bir şeye yaramıyor. Son dönemde çok fazla türedi bu gibi yazarlar. Eva Illouz, Byung Chul Han, Steinweg benim gördüklerim. Bireyci, sistem içindeki en ufak hayal kırıklığını bir tez haline getirmeye çalışıyorlar.
%28 (134/480)
·Puan vermedi
Ayrıntı Yayınlarının Ağır Kitaplar serisinden çıkan İnsanlığın Mahrem Tarihi'nde yazar, insanlığın her haline tek tek bireylerin hayat hikayeleri üzerinden değinmiş. Özellikle bölüm başlıklarıyla ilgimi çeken kitabı çok istememe rağmen okuma konusunda çok da hevesli olmadığım bir dönemde olduğumdan yarım bıraktım. Sosyoloji, antropoloji gibi alanlara ilgi duyup, ağır kitaplardan sıkılanlara tavsiye edilebilecek bir kitap kanımca. Kitabı satın almama neden olan şu başlıklar belki size bir fikir verebilir:
I. İnsanların üst üste umutsuzluğa kapılması; sonra yeni insanlarla karşılaşarak ve yeni bir gözlük takarak kendilerini toparlamaları
IV. Bazı insanların yalnızlığa bağışıklık kazanması
XVIII. Dertlerden kaçma sanatının gelişip de nereye kaçacağını bilme sanatının gelişememesi
%94 (448/480)
·9/10
Eser seni beni bizi yaşadığımız ama gün yüzüne pek çıkmamış ilişkilerimizi anlatıyor, bir bakıma kendinizle yüzleşme, ilişkilerinizde ne durumda olduğunuzu farkettiriyor.
480 syf.
Kitapta anlatılan bütün hikayelerde ortak bir yön bulmak mümkün, birbirlerinden farklı yollardan gitmelerine rağmen ve bambaşka hayatlar yaşamalarına rağmen. Zaten kitabın amacı da bize bütün farklılıklarımıza rağmen ortak yönlerimiz vr duygularımızı keşfetmemize yardımcı olarak, kardeş ruhlarımızın bizimle her zaman aynı kanı, aynı teni veya aynı ülkeyi paylaşmadığımızı göstermektir. Geçmişteki bütün atalar ve deneyimlerden birer hayaletmiş gibi bahsediyor yazar ve bunların günümüzdeki kararlarımızı ve seçimlerimizi de etkileyerek aynı hataları tekrarlayabileceğimizden bahsedip bizi uyarıyor. Geçmişten bolca örnekler ve hikayeler anlatarak bir konuyu bir çok farklı yönleriyle özenle bize gösteriyor. Örneğin zamanın bize yetmediğine dair bir çok örnek verdikten sonra bütün hayatımızı tek bir işe harcayıp ziyan etmemek adına yahudilerin 'sebt tatilini' yani tanrının vermiş olduğu emir üzerine her on senede bir bir 'sebt' tatili yapmalarını emrettiği uygulama şeklini önermiştir. Ve hatta bunu en aşağı yedi senelik dönemler çerçevesinde düşünmektir diyor kendisi ve bence 21. Yya çok yakışacak bir uygulama olabilir.
480 syf.
·40 günde·Puan vermedi
"Tarih bize tekrar tekrar göstermiştir ki,iktidarı ustaca kullanmayı bilenler,ancak aynı yeteneğe sahip olanlar tarafından yerinden oynatabilirler ve bu da aynı sistemin sonsuza kadar sürüp gitmesine hizmet eder."
Bir angaryayı gönülsüzce kabul etmenin, kaçamadığınız bir şeye mecburen katlanmanın heyecan verici bir yanı yoktur. 1933 senesinde Avrupa'nın en eğitimli ulusunun birdenbire gelmiş geçmiş en tahammülsüz ulusa dönüşmesinden de anlaşıldığı üzere, bu yolda eğitim de fazla işe yaramamaktadır. Eğitimli insanların hoşgörü sicili de eğitimsiz olanlarınki kadar zayıftır, çünkü hoşgörüsüzlük nezle gibi bulaşıcıdır.
Kendilerine tam aradıkları gibi bir partner bulamayan ve sayıları giderek artmakta olan müşkülpesent insanlar, dünyaya sırtlarını dönmüş âşıkların karşılıklı hayranlığından fazlasını aramaktadır; uzlaştırılamaz gibi görünen isteklerini gerçekleştirebilmek için, ölü gibi katılıp kalmayacak ilişkilere ihtiyaçları vardır.
"Duygularıyla" yaşayanlar için hayatın bir trajedi, "mantığıyla" yaşayanlar içinse bir komedi olduğu söylenegelmiştir. Yarım hayatlarla yetinmemiz için hiçbir neden yoktur. Hem duygularını hem mantığını kullananlar için hayat bir serüvendir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İnsanlığın Mahrem Tarihi
Baskı tarihi:
Şubat 2020
Sayfa sayısı:
480
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755395746
Orijinal adı:
An Intimate History of Humanity
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ayrıntı Yayınları
İnsanlığın Mahrem Tarihi, insanlık hafızasını tazelemeyi amaçlayan bir unutulmuşlar derlemesi, tarihe geçenlerden çok geçmeyenlerin tarihi. Zeldin, insanlığın unutulmuş anılarını gün ışığına çıkararak, köşeye sıkıştığı noktalardan çıkış yolları bulabilmesi için insanoğlunun ufkunu genişletmeyi ve modern zihinlere yerleşmiş yanılsamaları yıkmayı deniyor. Zeldin'e göre her kuşak, tıpkı kendisinden önceki sayısız kuşak gibi, dünyaya kendi çağının gözlüklerinden bakarak binlerce yıllık insanlık deneyimini boşa harcıyor. Kendi atalarının sınırlı ve kolay kolay değişmeyen hafızasını kullanmayı tercih ederken, geçmişin karanlığına gömülüp giden koca bir insanlık hafızasından yararlanma fırsatını kaçırıyor. Bu fırsatta yatan en değerli hazine, hayatın kendi çağımızın ışığıyla aydınlanmış görüntüsünün değişmez bir son durak değil, beklenmedik dönüşler yaparak ilerleyen insanlık tarihinin rastgele bir noktası olduğunu keşfetmek. Zeldin'in unutulmuşlar tarihi, insanların hayata ve kendilerine ezelden beri bugünkü gibi bakmadıklarını göstermekle kalmıyor, umudun tükenmeye yüz tuttuğu noktada insanlığın imdadına yetişen şeyin her zaman yeni bakış açıları, yeni düşünce biçimleri ve yeni yaklaşımlar olduğunu hatırlatıyor.Kayıp insanlık hafızasının içinde kolayca tarihe gömülen bu zikzaklı geçmiş, Zeldin'e göre, insanlığın gelişiminde her zamankinden daha umutsuz olmamızı gerektiren bir noktada durmadığımıza işaret ediyor.İnsanların tarih boyunca aşka, dostluğa, sekse, korkuya, mutluluğa, zamana ve yalnızlığa karşı pek çok farklı bakış açısı geliştirdiğini, iyimserlikle kötümserlik, merhametle acımasızlık, hoşgörüyle bağnazlık, diğerkâmlıkla bencillik, merakla uyuşukluk arasında her zaman gidip geldiğini bilmek, çağın gözlüklerinden kurtularak yeni gözlükler edinme fırsatını hazırlıyor. İnsanoğlunun duygular dünyasında keşfe çıkmaya her zamankinden daha istekli olduğu bir çağda Zeldin, duygular tarihinin kuytularına ışık tutarak, insanlık hafızasını tazeliyor.Son iki yüz yılın etkileyici teknolojik patlamasına rağmen insanoğlu, özel hayat kulvarında pek çok bakımdan hâlâ emekleme çağını sürüyor. Zeldin bize kıyamete doğru sürüklenmekte olmadığımızı, bildik insanlık mücadelesini sürdürdüğümüzü haber veriyor ve özel hayata yönelik yeni bakış açıları, insanlar arası ilişkilerde yeni bağlılıklar, amaç duygumuzu yeniden kazanmakta kullanabilecegimiz yeni yöntemler öneriyor.Kötümserliğe direnenler İnsanlığın Mahrem Tarihi'ni sevecekler.

Kitabı okuyanlar 79 okur

  • Hüseyin Çelik
  • Demet Elmas
  • Hypatia
  • irem doğan
  • Ezgi
  • Umut Erdem
  • araftabirmevsim
  • Ferhat Akpınar
  • Fahri Güler
  • Mehmet Durar

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%34.4 (11)
9
%40.6 (13)
8
%18.8 (6)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%3.1 (1)
1
%3.1 (1)