Giriş Yap

Theodore Zeldin

Yazar
8.4
163 Kişi
Unvan
Filozof, sosyolog, tarihçi, konuşmacı ve yazar
Doğum
Filistin, Ağustos 1933
Yaşamı
Theodore Zeldin, 22 Ağustos 1933te Filistinde doğdu. Mısırda öğrenim gördü, 15 yaşındayken Oxford Üniversitesine girdi. Oxford Muse Foundation başkanı, filozof, sosyolog, tarihçi, konuşmacı ve yazardır.rnrnZedlin ilk olarak tarhçi olarak tanındı, ancak bugün uluslararası alanda İnsanlığın Mahrem Tarihi (1994)nin yazarı olarak bilinmektedir. Bu kitapta Zeldin, insanlığın unutulmuş anılarını gün ışığına çıkararak, köşeye sıkıştığı noktalardan çıkış yoları bulabilmesi için insanoğlunun ufkunu genişletmeyi ve modern zihinlere yerleşmiş yanılsamaları yıkmayı deniyor. Zeldine göre her kuşak, tıpkı kendisinden önceki sayısız kuşak gibi, dünyayı kendi çağının gözlüklerinden bakarak binlerce yıllık insanlık deneyimini boşa harcıyor. Kendi atalarının sınırlı ve kolay kolay değişmeyen hafızasını kullanmayı tercih ederken, geçmişin karanlığına gömülüp giden koca bir insanlık hafızasından yararlanma fırsatını kaçırıyor. Bu fırsatta yatan en değerli hazine, hayatın kendi çağımızın ışığıyla aydınlanmış görüntüsünün değişmez bir son durak değil, beklenmedik dönüşler yaparak ilerleyen insanlık tarihinin rastgele bir noktası olduğunu keşfetmek. Zeldinin unutulmuşlar tarihi, insanların hayata ve kendilerine ezelden beri bugünkü gibi bakmadıklarını göstermekle kalmıyor, umudun tükenmeye yüz tuttuğu noktada insanlığın imdadına yetişen şeyin her zaman yeni bakış açıları, yeni düşünce biçimleri ve yeni yaklaşımlar olduğunu hatırlatıyor.

İncelemeler

Tümünü Gör
400 syf.
·
125 günde
İnsan ve Varoluşu
Hayatın Gizli Hazları son yıllarda okuduğum en iyi kitap. Bu kitabının yazarın "İnsanlığın Mahrem Tarihi" adlı kitabından önce okudum. Kitap insanı şaşkına çeviriyor. Çünkü zamana mekana ve insana dair hemen her yerden sesleniyor. Doğu ile batıyı birleştiriyor. Çok geniş bir bakış açısını yakalayarak, varoluşa dair yepyeni bir vizyon yaratıyor. Her cümlesinde durup düşünüyorsunuz. insana hayatını yaptıklarını yapabileceklerini sorgulatıyor. Belki de varlığından hiç haberimiz olmayan pekçok fikirden ve yaşam biçiminden haberdar ediyor. soruları başlı başına dertlerimiz; Zamanımızın büyük macerası nedir? Yoksul zengine ne söyleyebilir? Zengin yoksula ne söyleyebilir? Bir din nasıl değişebilir? İnanmayan biri inananı nasıl anlayabilir? Neden bu kadar çok sayıda İnsan değer görmediğini sevilmediğini ve yalnızca yarı canlı olduğunu düşünüyor? Kadınlar ve erkekler birbirlerine başka nasıl davranabilirler? Farklı bir cinsel devrim mümkün mü? Bu kadar çok çalışmanın ne anlamı var? Yaşıyor olmak ne anlama gelir?işte bu devasa soruların yanıtlarını bölüm bölüm insan yaşamlarına değerek anlatıyor. Bu anlatı insanı şaşkına çeviriyor
Reklam
480 syf.
·
45 günde
·
Puan vermedi
“Hatalarınızdan ders çıkarabilirseniz hata yaptığınız için o kadar üzülmezsiniz, Her deneyimin olumlu bir yanı vardır.” Ayrıntı Yayınlarının “ağır kitaplar” kategorisindeki bu 528 sayfalık kurgu dışı kitap hakkında ne yazsam eksik kalacak diye düşündüğüm kitaplardan. Yazarımız, Filistin doğumlu olup, dünyadaki en ünlü yüz düşünür arasındadır. Rus-Yahudi kökenli ebeveynler daha sonra İngiliz vatandaşlığına geçmişler. İngiltere Oxford Üniversitesinde eğitim görmüş Zeldin’in, filozof, tarihçi, sosyolog ve konuşmacı olduğunu belireyim. Kitabımıza gelecek olursak; Yirmi beş bölüm ve konu başlığı altında, On sekiz değişik milletten ama aynı ülkenin (Fransa) vatandaşları olan kadınların hayat hikayeleriyle başlıyor. Her bölümün konu başlığı farklı olsa da, konumuz genel olarak, insan doğasında ve yaşamında olan her şeyi, (psikoloji, iş, aile, arkadaşlık, adalet, kadın erkek ilişkileri, aşk, seks, saygı, özgürlük vb.) günümüzle ve eski medeniyetlerle köprü kurarak, tarihi olay ve kişiliklerden örneklerle zenginleştirilmiş kitapta hayata dair ne varsa okuyoruz. Tüm bunları okurken yazarın kullandığı akıcı dil, detaylı ama bir o kadar da ilginç bilgiler sizin kitaptan sıkılmanızı ya da kopmanızı engelleyerek, oldukça zevkli bir okuma yapmanızı sağlıyor. Her bir bölümde kendimizden bir şeyler bulduğumuz, sorguladığımız, titizlikle ve muazzam bir bilgi birikiminin ürünü olduğunu her satırda hissettiğimiz, başucu kitabı kategorisindeki bu eseri uzun bir süreye yayarak okudum sizlere de çok tavsiyemdir. Not: Yazarın ülkemizde en bilinen Hayatın Gizli Hazları kitabını da mutlaka okunacaklar listeme aldım. “Karizmatik ve devrimci lider tipine giderek büyüyen bir kuşkuyla bakılıyor çünkü dünya artık yerine getirilmeyen vaatlerden usanmış durumda ve kendisini dinleyecek birini tercih ediyor.”
480 syf.
·
32 günde
·
8/10 puan
değerli bir okur arkadaşımın tavsiyesi üzerine başladığım bu kitap, insanın sürekli kendini bulduğu bir anlatıma sahip. insan davranışları, inançlar, ikilemler, ilişkiler ve arkadaşlıklar üzerine çeşitli örnekler veriliyor. ismine bakıp cinsel içerikli bir kitap okuyacağınızı sanmayın. konu tamamen insanın kendine, insanlara ve dünyaya bakış açısı üzerine. okurken kendi iç dünyanıza dair bir yolculuk yapıyorsunuz.
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42