Theodore Zeldin

Yazar 8,5/10 · 19 Oy · 2 kitap · 30 okunma ·  8 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

8 okur beğendi.
19 puanlama · 93 alıntı
0 haber · 1.623 gösterim
30 okur kitaplarını okudu.
68 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
4 okur kitaplarını şu anda okuyor.
3 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Theodore Zeldin'in Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Theodore Zeldin'in Biyografisi

Theodore Zeldin, 22 Ağustos 1933te Filistinde doğdu. Mısırda öğrenim gördü, 15 yaşındayken Oxford Üniversitesine girdi. Oxford Muse Foundation başkanı, filozof, sosyolog, tarihçi, konuşmacı ve yazardır.rnrnZedlin ilk olarak tarhçi olarak tanındı, ancak bugün uluslararası alanda İnsanlığın Mahrem Tarihi (1994)nin yazarı olarak bilinmektedir. Bu kitapta Zeldin, insanlığın unutulmuş anılarını gün ışığına çıkararak, köşeye sıkıştığı noktalardan çıkış yoları bulabilmesi için insanoğlunun ufkunu genişletmeyi ve modern zihinlere yerleşmiş yanılsamaları yıkmayı deniyor. Zeldine göre her kuşak, tıpkı kendisinden önceki sayısız kuşak gibi, dünyayı kendi çağının gözlüklerinden bakarak binlerce yıllık insanlık deneyimini boşa harcıyor. Kendi atalarının sınırlı ve kolay kolay değişmeyen hafızasını kullanmayı tercih ederken, geçmişin karanlığına gömülüp giden koca bir insanlık hafızasından yararlanma fırsatını kaçırıyor. Bu fırsatta yatan en değerli hazine, hayatın kendi çağımızın ışığıyla aydınlanmış görüntüsünün değişmez bir son durak değil, beklenmedik dönüşler yaparak ilerleyen insanlık tarihinin rastgele bir noktası olduğunu keşfetmek. Zeldinin unutulmuşlar tarihi, insanların hayata ve kendilerine ezelden beri bugünkü gibi bakmadıklarını göstermekle kalmıyor, umudun tükenmeye yüz tuttuğu noktada insanlığın imdadına yetişen şeyin her zaman yeni bakış açıları, yeni düşünce biçimleri ve yeni yaklaşımlar olduğunu hatırlatıyor.

Theodore Zeldin'in Kitapları Kitap Ekle

2. Hayatın Gizli Hazları (Geçmişi Hatırlayıp Geleceği Hayal Etmenin Yeni Bir Yolu)
8,7/ 10  (6 Oy) ·  10 Okunma
Nedim Kaya, bir alıntı ekledi.
13 Şub 12:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çok okumak mı, nitelikli okumak ve uygulamak mı?
“Bilmeye değer olan nedir” sorusuna benim cevabım şu: önemli olan ne kadar bilgi sahibi olduğum değil, bu bilgiyle ne yaptığım.

Hayatın Gizli Hazları, Theodore ZeldinHayatın Gizli Hazları, Theodore Zeldin
Ferdi Bişkin, bir alıntı ekledi.
19 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Savaş
"Uzun zaman kralların sporu olmuş savaşlar, şimdi de popülariteye ihtiyaç duyan politikacıların sporu olmuştur."

Hayatın Gizli Hazları, Theodore Zeldin (Sayfa 215 - Ayrıntı Yayınları)Hayatın Gizli Hazları, Theodore Zeldin (Sayfa 215 - Ayrıntı Yayınları)
özlem er, bir alıntı ekledi.
01 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Belkide insanlar sisli bir denizde sürüklenen birer gemiden başka bir şey değiller, ara sıra uzaklarda birbirlerinin ışıklarını görüyorlar ve yan yana geçip giderken kısacık bir süre selamlaşıyorlar.

İnsanlığın Mahrem Tarihi, Theodore Zeldinİnsanlığın Mahrem Tarihi, Theodore Zeldin
Simurg (ϜϓſϞ), bir alıntı ekledi.
29 Ara 2017

"Belki de insanlar sisli bir denizde sürüklenen birer gemiden başka bir şey değiller, ara sıra uzaklarda birbirlerinin ışıklarını görüyorlar ve yan yana geçip giderken kısacık bir süre selamlaşıyorlar."

İnsanlığın Mahrem Tarihi, Theodore Zeldinİnsanlığın Mahrem Tarihi, Theodore Zeldin
ezgii, bir alıntı ekledi.
26 Oca 23:51 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ama cesaret şaşmaz biçimde hep beklenmedik sonuçlar doğurur; zaten cesaretin tanımı da budur, beklenmedik şeylerle karşılaşmaya hazır olmak.

İnsanlığın Mahrem Tarihi, Theodore Zeldin (Sayfa 94)İnsanlığın Mahrem Tarihi, Theodore Zeldin (Sayfa 94)
Nedim Kaya, bir alıntı ekledi.
13 Şub 12:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Üniversite eğitiminde görülen patlamanın tüm dünyaya dev bir cehalet bulutu ya­yacağını ne ben ne de bir başkası öngörebilmişti.

Hayatın Gizli Hazları, Theodore ZeldinHayatın Gizli Hazları, Theodore Zeldin
ezgii, bir alıntı ekledi.
24 Oca 17:25 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Dünyanın gürültüsü sessizliklerden kurulu.

İnsanlığın Mahrem Tarihi, Theodore Zeldin (Sayfa 23)İnsanlığın Mahrem Tarihi, Theodore Zeldin (Sayfa 23)
daral_1988, bir alıntı ekledi.
25 Nis 02:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Umut etmek
Kendine benzemeyen birini elini uzatmak ona kulak vermek dünyanın şefkat ve insanlık stokuna küçücük de olsa bir katkıda bulunmak bir parça cesareti olan herkesin gücü dahilindedir. Ama bunu yaparken önceki çabaların neden başarısız olduğunu ve bir insanın nasıl davranacağını önceden kesilmenin asla mümkün olmadığını unutmak özensizliktir. Yeryüzüne konup göçenler in oluşturduğu sonu gelmez Geçit Alayı ile ve büyük oranda kaçırılmış fırsatlardan ibaret olan karşılaştırmaları ile tarih bugüne dek ziyan edilmiş olasılıkların kaydını içeren bir vakayiname olmuştur. Ama iki insan arasında gerçekleşecek bir sonraki karşılaşmanın sonucu başka türlü olabilir. Karşılaşmaların akıbeti kaygının çıkış noktasıdır ama umut da aynı noktadan harekete geçer ve Umut insanlığın çıkış noktasıdır.

İnsanlığın Mahrem Tarihi, Theodore Zeldin (Sayfa 515 - Ayrıntı yayınları)İnsanlığın Mahrem Tarihi, Theodore Zeldin (Sayfa 515 - Ayrıntı yayınları)
Neslihan, bir alıntı ekledi.
21 Ara 2015

“Zihniyetler buyrukla değiştirilemez. Çünkü yok edilmesi neredeyse imkânsız olan bir şeye, hatıralara dayanırlar.”

Theodore ZeldinTheodore Zeldin
Bütün Alıntıları Göster

Theodore Zeldin kitap incelemeleri

Ferdi Bişkin, İnsanlığın Mahrem Tarihi'yi inceledi.
25 May 2017 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 9/10 puan

Theodere Zeldin'in okuduğum ikinci kitabı ama bu kitap daha önce yazılmış. 25 bölüm var kitapta ve her bir bölüm sıradan bir ya da birkaç insanın yaşam hikayesiyle başlıyor. Devamında, örneklenen bu kişi ya da kişilerin hayatlarına etki etmiş olay ya da düşüncelerin insanlık tarihindeki yerine değiniliyor. Zeldin çok zor başarılabilecek bir iş çıkarmış: sıradan insanların hayatlarındaki olay ya da düşünceleri dünya insanlık tarihine eklemiş. Sıradan insanların hayatları kısa tutulsa da okurken bir an önce esas konuya girilmesi için sabırsızlandım. Çok bilgi var kitapta. Sakin sakin, sindire sindire okunmalı. Bir küçük not da yayınevi için. Okuduğum kitap, Ayrıntı Yayınları'ndan çıkan 5. Baskıydı. Kitabın kapağında yazar olarak Theodore Zeldin yazsa da sırtta yazar olarak, Elias Canetti ismi vardı. Acaba yazarın bir numarası mıdır diye çok bekledim ama kitap içinde bu durumla ilgili bir açıklama bulamadım. Sanıyorum, kapağı hazırlayan kişinin dalgınlığı sonucu ortaya çıkmış bir durum.

Zordar İzol, İnsanlığın Mahrem Tarihi'yi inceledi.
20 May 2017 · Kitabı okudu · 27 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitap O'nların değil Ben'lerin tarihi... Bir Atatürk'ü, Bir Lenin'i, Bir Tolstoy'u, Bir Napolyon'u her tarih kitabında bulursun ama ben'le sen'in tarihin sadece bu kitapta....

Özlem, İnsanlığın Mahrem Tarihi'yi inceledi.
06 Tem 2017 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Ayrıntı Yayınlarının Ağır Kitaplar serisinden çıkan İnsanlığın Mahrem Tarihi'nde yazar, insanlığın her haline tek tek bireylerin hayat hikayeleri üzerinden değinmiş. Özellikle bölüm başlıklarıyla ilgimi çeken kitabı çok istememe rağmen okuma konusunda çok da hevesli olmadığım bir dönemde olduğumdan yarım bıraktım. Sosyoloji, antropoloji gibi alanlara ilgi duyup, ağır kitaplardan sıkılanlara tavsiye edilebilecek bir kitap kanımca. Kitabı satın almama neden olan şu başlıklar belki size bir fikir verebilir:
I. İnsanların üst üste umutsuzluğa kapılması; sonra yeni insanlarla karşılaşarak ve yeni bir gözlük takarak kendilerini toparlamaları
IV. Bazı insanların yalnızlığa bağışıklık kazanması
XVIII. Dertlerden kaçma sanatının gelişip de nereye kaçacağını bilme sanatının gelişememesi

Ferdi Bişkin, Hayatın Gizli Hazları'ı inceledi.
 19 Nis 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Pek çok okuyucunun hemfikir olduğu gibi, "İyi kitap başka kitaplara götüren kitaptır." Hayatın Gizli Hazları bu kitaplardan biri. İçinde kitap önerisi olduğu için değil, merak uyandıracak, araştırılacak pek çok bilgi barındırdığı için. Kitap 28 bölümden oluşuyor ve her bölüm gerçek bir hikâye ile başlıyor. Bölümler biterken sonraki bölüme bağlanan cümleler okuyoruz. Zeldin'in bazı cümleleri Twitter'da yazılacak türden; kısa ve öz. Hayatın Gizli Hazları'nda, yaşamdan hayallere, yoksulluktan zenginliğe, dinden önyargılara, cinsellikten sevmeye kadar pek çok konu ele alınmış ve bitmesi istenmeyen bir kitaba dönüşerek, okuyucuyla sohbet eden bir kitap çıkmış ortaya.

Bu kitabı bitiremedim. Günde on sayfaya kadar düşürdüm tempomu ama yok, olmadı. Zaman zaman altı çizilesi sözler var ama bir türlü sevemedim. Okurken çok sıkıldım. Kitabın içeriği, tekil yaşam deneyimlerinden yola çıkarak tarihi olayları bir bağlam içinde değerlendirmek şeklinde. Düşünce güzel ama bence birbirinden çok kopuk bölümler. Bana güzel gelmeyen bu kitap, bir başkası için çekici gelebilir. Keşke etrafımda bu kitabı verebileceğim biri olsaydı zira kitaplığımda da tutmak istemiyorum.

Ümit G., Hayatın Gizli Hazları'ı inceledi.
17 Nis 11:49 · Kitabı okudu · 333 günde · Beğendi · 9/10 puan

Belkide başlayıp bitirmek için değilde arasıra açıp yirmi sekiz bölüm arasından herhangi birini okumak daha keyifli olabiliyor.[Galiba uzun süren okuma macerama kılıf arıyorum:))] Neyse halim çıksın falım hesabı... evet kitap 28 bölümden oluşuyor ve her bir bölümde genelde iki ana karakter yer alıyor. ve onların hayatları arasından hayata dair okumalar anlamlandırmalar yapılmakta...
Yıllaaar evvelll NTV de Oğuz Haksever in Ve İnsan programı vardı. dünyadan insanlardan hayattan bize dair ne varsa fotoğraflar eşliğinde sunulur ve Oğuz beyde yorumlardı..
Heh işte kitapta belki fotoğraf yok ama yazarın üslubu öyle güzel ki o kadar güzel tasvir ediyor ki, hayatlar adeta bir fotoğraf gibi gözünüzde canlanıyor.
Okuyunuz efendimmm...

Anıl Çapraz, Hayatın Gizli Hazları'ı inceledi.
07 Haz 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Thedore zeldin günümüzün en önemli 100 düşünüründen biri olarak geçiyor. Kitap genel olarak her türlü konudan bahsediyor ve o bölümün konusuyla alakalı ilham verici birinin öyküsünü anlatıyor. Ilk elime aldığım zaman kitabı baya heyecanlandım fakat yer yer gerçekten çok sıkıldığım zamanlar oldu bunun sebebi Zeldin'in toplumun sorunu olarak nitelendirdiği her konunun çözümünü iletişime bağlıyor olması tıpkı Erich Fromm'un sevgi vurgulaması gibi. Ele alınan düşünce hoş hikayeler hoş ama çözüm olarak sunulan şey zayıf kalıyor.