1000Kitap Logosu
Theodore Zeldin
Theodore Zeldin
Theodore Zeldin

Theodore Zeldin

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.4
128 Kişi
315
Okunma
77
Beğeni
3.544
Gösterim
Unvan
Filozof, sosyolog, tarihçi, konuşmacı ve yazar
Doğum
Filistin, Ağustos 1933
Yaşamı
Theodore Zeldin, 22 Ağustos 1933te Filistinde doğdu. Mısırda öğrenim gördü, 15 yaşındayken Oxford Üniversitesine girdi. Oxford Muse Foundation başkanı, filozof, sosyolog, tarihçi, konuşmacı ve yazardır.rnrnZedlin ilk olarak tarhçi olarak tanındı, ancak bugün uluslararası alanda İnsanlığın Mahrem Tarihi (1994)nin yazarı olarak bilinmektedir. Bu kitapta Zeldin, insanlığın unutulmuş anılarını gün ışığına çıkararak, köşeye sıkıştığı noktalardan çıkış yoları bulabilmesi için insanoğlunun ufkunu genişletmeyi ve modern zihinlere yerleşmiş yanılsamaları yıkmayı deniyor. Zeldine göre her kuşak, tıpkı kendisinden önceki sayısız kuşak gibi, dünyayı kendi çağının gözlüklerinden bakarak binlerce yıllık insanlık deneyimini boşa harcıyor. Kendi atalarının sınırlı ve kolay kolay değişmeyen hafızasını kullanmayı tercih ederken, geçmişin karanlığına gömülüp giden koca bir insanlık hafızasından yararlanma fırsatını kaçırıyor. Bu fırsatta yatan en değerli hazine, hayatın kendi çağımızın ışığıyla aydınlanmış görüntüsünün değişmez bir son durak değil, beklenmedik dönüşler yaparak ilerleyen insanlık tarihinin rastgele bir noktası olduğunu keşfetmek. Zeldinin unutulmuşlar tarihi, insanların hayata ve kendilerine ezelden beri bugünkü gibi bakmadıklarını göstermekle kalmıyor, umudun tükenmeye yüz tuttuğu noktada insanlığın imdadına yetişen şeyin her zaman yeni bakış açıları, yeni düşünce biçimleri ve yeni yaklaşımlar olduğunu hatırlatıyor.
Gizem Do
Hayatın Gizli Hazları'ı inceledi.
400 syf.
·
9 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Hayatın Gizli Hazları
Her bölüme yeni bir soru başlığı atarak başlayan yazar, günlük hayatın içinden ancak durup düşünmeye fırsat bulamadığımız olguları felsefik sorgulama yöntemiyle edindiği çıkarımlarını sohbet edercesine paylaşarak ve biyografi ve bilimsel verilerden yararlanarak açıklıyor. Yazar bu kitabında ağırlıklı olarak özgür düşünebilme süreci, bilgi edinmenin aciliyeti, zıt niteliklere sahip insanların ilişkilerine alternatif bakış açıları ve iş dünyasının sanata ve çalışana olan ilgisindeki eksiklikleri konularını işlemiş. Örnek verdiği kişilerin hayat maceraları ve tutumları sayesinde okur için konuya hafif bir giriş sunuyor ve sorduğu direkt sorularla okuyucunun kendi fikrine ulaşmasına olanak sağlıyor. Yazar kitabın sonunda, çok verimli bir diyaloğun bıraktığı damak tadıyla, geleceği kurtarmaya ve inşa etmeye dair taşıdığı umudun okurların da fikirlerini yazarak paylaşmasından geçtiğini belirtiyor.
Hayatın Gizli Hazları
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
14
Wosjsbxbcbcncnxnznzbzvzb
İnsanlığın Mahrem Tarihi'yi inceledi.
%35 (170/480)
·
1/10 puan
Bu kitabı bitiremedim. Günde on sayfaya kadar düşürdüm tempomu ama yok, olmadı. Zaman zaman altı çizilesi sözler var ama bir türlü sevemedim. Okurken çok sıkıldım. Kitabın içeriği, tekil yaşam deneyimlerinden yola çıkarak tarihi olayları bir bağlam içinde değerlendirmek şeklinde. Düşünce güzel ama bence birbirinden çok kopuk bölümler. Bana güzel gelmeyen bu kitap, bir başkası için çekici gelebilir. Keşke etrafımda bu kitabı verebileceğim biri olsaydı zira kitaplığımda da tutmak istemiyorum.
İnsanlığın Mahrem Tarihi
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Fehime ERGÜN
Hayatın Gizli Hazları'ı inceledi.
400 syf.
·
125 günde
İnsan ve Varoluşu
Hayatın Gizli Hazları son yıllarda okuduğum en iyi kitap. Bu kitabının yazarın "İnsanlığın Mahrem Tarihi" adlı kitabından önce okudum. Kitap insanı şaşkına çeviriyor. Çünkü zamana mekana ve insana dair hemen her yerden sesleniyor. Doğu ile batıyı birleştiriyor. Çok geniş bir bakış açısını yakalıyarak, varoluşa dair yepyeni bir vizyon yaratıyor. Her cümlesinde durup düşünüyorsunuz. insana hayatını yaptıklarını yapabileceklerini sorgulatıyor. Belki de varlığından hiç haberimiz olmayan pekçok fikirden ve yaşam biçiminden haberdar ediyor. soruları başlı başına dertlerimiz; Zamanımızın büyük macerası nedir? Yoksul zengine ne söyleyebilir? Zengin yoksula ne söyleyebilir? Bir din nasıl değişebilir? İnanmayan biri inananı nasıl anlayabilir? Neden bu kadar çok sayıda İnsan değer görmediğini sevilmediğini ve yalnızca yarı canlı olduğunu düşünüyor? Kadınlar ve erkekler birbirlerine başka nasıl davranabilirler? Farklı bir cinsel devrim mümkün mü? Bu kadar çok çalışmanın ne anlamı var? Yaşıyor olmak ne anlama gelir?işte bu devasa soruların yanıtlarını bölüm bölüm insan yaşamlarına değerek anlatıyor. Bu anlatı insanı şaşkına çeviriyor
Hayatın Gizli Hazları
OKUYACAKLARIMA EKLE
5