Hayatın Gizli Hazları Geçmişi Hatırlayıp Geleceği Hayal Etmenin Yeni Bir Yolu

8,0/10  (4 Oy) · 
7 okunma  · 
4 beğeni  · 
186 gösterim
Adeta bir roman gibi akan bu kitapta, zamana ve mekâna dair bambaşka bir boyut geliştiriyor Theodore Zeldin. Geçmişi günümüzle, doğuyu batıyla birleştiriyor, belki de mümkün olan en geniş açıyla bakıyor dünyaya. Ve insanlığa dair, varoluşa dair yepyeni bir vizyon yaratıyor. Her cümlesinde düşündürüyor, insana hayatını, yaptıklarını, yapabileceklerini sorgulatıyor. Alanında ender bir çalışma bu bakımdan. Zeldin, belki de varlığından bile haberdar olmadığımız bambaşka fikirlerin, yaşam biçimlerinin ışığında insanın çıplak gözle seçemediği yolları aydınlatıyor.
Neredeyse her cümlesinde durup düşünmek isteyeceğiniz, hatta düşünmek zorunda kalacağınız bir kitap Hayatın Gizli Hazları. Varoluş hakkında sorular soran, cevaplar arayan, daha önce verilmiş cevapları sorgulayan bir kitap bu. Cevap arama süreçleri kadar, soruları da başlı başına dikkate değer: "Zamanımızın büyük macerası nedir? Heba edilmiş bir yaşam nedir? Yoksul zengine ne söyleyebilir? Zengin yoksula ne söyleyebilir? Bir din nasıl değişebilir? İnanmayan biri inananı nasıl anlayabilir? Neden bu kadar çok sayıda insan değer görmediğini, sevilmediğini ve yalnızca yarı canlı olduğunu düşünüyor? Kadınlar ve erkekler birbirlerine başka nasıl davranabilirler? Farklı bir tür cinsel devrim mümkün mü? Bu kadar çok çalışmanın ne anlamı var? Yaşıyor olmak ne anlama gelir?"
Theodore Zeldin, hepsi de kışkırtıcı olan bu sorulara sade ve sakin cevaplar vererek, bu esnada yeni soruların sorulmasına da zemin hazırlayarak, okurunu bambaşka diyarlara davet ediyor...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2016
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9786053141280
 • Orijinal Adı:
  The Hidden Pleasures of Life
 • Çeviri:
  Aydın Çavdar
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nedim Kaya 
 13 Şub 11:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Son zamanlarda okuduğum onlarca kitap arasından "işte ben buradayım" diyen kitap.

Theodore Zeldin gibi birisi ile bu kitap sayesinde tanıştım ve kendisini yazar, ünlü ya da başka bir şeyden dolayı değil yazdıklarından çıkarsadığım kadarıyla iyi bir insan olmasından dolayı sevdim.
Adam pek mütevazı. Kin, nefret, kavga gibi basit insan özelliklerinden uzak yüce gönüllü bir kişi.

Genel vurgusu "Sen birey olarak ne olursan ol, başka bireylerle etkileşim içinde olman ve onlardan bir şeyler alman seni daha fazla insan yapar, seni mutlu eder".

Ele aldığı kişiler de genelde karakter olarak aşmış kişiler.
Hacı Seyyah mesela. İran'dan çıkıyor. Dünyayı geziyor. Dünyanın sadece kendi ülkesinden ibaret olmadığını görüyor.
Çinli, Mao Ch’i Ling. Makam, mevki sahibi birisi ama kendini "kaybolmuş" olarak görüyor. Herkes Ling'e saygı duyarken o şöyle diyor: "Erdemli bir adam olamadım... Gerçek bir katkı sunmayı başaramadım... İçi boş sözlerim hiçbir amaca hizmet etmiyor... Yüreğim acılarla dolu." ve kendini kast ederek şunu diyor “Hayatı beyhude yaşandı.”

İbn Haldun "Coğrafya kaderdir" demiş. Bu kitap da coğrafyanızdan biraz uzaklaşın hele" diyor. "Dünya etrafınızdaki insanlardan ibaret değil. Tek renge mahkum olmayın, dünyanın tüm renklerini kucaklayın"

Kitap hakkında söylenecek o kadar şey var ki. Onlarca paragraf yazılır.

Ufak bir sıkıntısı var, ismi. "Hayatın Gizli Hazları" Elinizde bu kitabı gören hayta tipler kitabın içeriği hakkında değişik şeyler düşünebilir. Mahalle baskısına maruz kaldım hafiften. :( :)

Ferdi Bişkin 
 19 Nis 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Pek çok okuyucunun hemfikir olduğu gibi, "İyi kitap başka kitaplara götüren kitaptır." Hayatın Gizli Hazları bu kitaplardan biri. İçinde kitap önerisi olduğu için değil, merak uyandıracak, araştırılacak pek çok bilgi barındırdığı için. Kitap 28 bölümden oluşuyor ve her bölüm gerçek bir hikâye ile başlıyor. Bölümler biterken sonraki bölüme bağlanan cümleler okuyoruz. Zeldin'in bazı cümleleri Twitter'da yazılacak türden; kısa ve öz. Hayatın Gizli Hazları'nda, yaşamdan hayallere, yoksulluktan zenginliğe, dinden önyargılara, cinsellikten sevmeye kadar pek çok konu ele alınmış ve bitmesi istenmeyen bir kitaba dönüşerek, okuyucuyla sohbet eden bir kitap çıkmış ortaya.

Anıl Çapraz 
07 Haz 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Thedore zeldin günümüzün en önemli 100 düşünüründen biri olarak geçiyor. Kitap genel olarak her türlü konudan bahsediyor ve o bölümün konusuyla alakalı ilham verici birinin öyküsünü anlatıyor. Ilk elime aldığım zaman kitabı baya heyecanlandım fakat yer yer gerçekten çok sıkıldığım zamanlar oldu bunun sebebi Zeldin'in toplumun sorunu olarak nitelendirdiği her konunun çözümünü iletişime bağlıyor olması tıpkı Erich Fromm'un sevgi vurgulaması gibi. Ele alınan düşünce hoş hikayeler hoş ama çözüm olarak sunulan şey zayıf kalıyor.

Kitaptan 30 Alıntı

Nedim Kaya 
13 Şub 12:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çok okumak mı, nitelikli okumak ve uygulamak mı?
“Bilmeye değer olan nedir” sorusuna benim cevabım şu: önemli olan ne kadar bilgi sahibi olduğum değil, bu bilgiyle ne yaptığım.

Hayatın Gizli Hazları, Theodore ZeldinHayatın Gizli Hazları, Theodore Zeldin
Ferdi Bişkin 
19 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Savaş
"Uzun zaman kralların sporu olmuş savaşlar, şimdi de popülariteye ihtiyaç duyan politikacıların sporu olmuştur."

Hayatın Gizli Hazları, Theodore Zeldin (Sayfa 215 - Ayrıntı Yayınları)Hayatın Gizli Hazları, Theodore Zeldin (Sayfa 215 - Ayrıntı Yayınları)
Nedim Kaya 
 13 Şub 12:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Dostoyevski ve mahkumlar
Bir Sibirya hapishanesinde geçirdiği dört yıl, Dostoyevski’ye ender rastlanan bir başka deneyim kazandırdı, kendisinden çok farklı insanların, “kaba saba, sert, barut gibi” suçluların arasına karışmıştı.
Bu insanlar, kendilerini cezalandıran üst sınıfa mensup olması, asık suratlı, suskun, şüpheci ve dertli olması nedeniyle Dostoyevski’den nef­ret ediyorlardı. Kendisinin ifade ettiği gibi, tek bir dakikalığına dahi yalnız kalamamanın “korkunç işkencesi’ni yaşıyor, “diri diri gömülüp bir tabuta kapatılmış olmak” hissine kapılıyordu.
Ancak yavaş yavaş bazılarıyla arkadaşlık kurdu ve diğerlerini de anlar oldu. Kendisine zulmetmekten hiç yorulmayan “yüz elli düşmanla” çevrili olmaktan şikâyet etmek yerine, eğitimli elitin eğitimsizlerden öğreneceği çok şey olduğunu düşünmeye başladı.
“Haydutların içindeki insanı, içlerindeki güçlü, güzel tabiati ayırt etmeyi öğrendim, sert yüzeyin altında altın bulmak ne büyük zevkti... Ne harika insanlar; neticesinde zamanım boşa harcanmış olmadı... o kadar çok sıradan insan portresi alıp götürdüm ki... ciltlerce yazabilirim haklarında.”
Ve bir süre için, zihninde canlanan tabloda, eğitimle kirlenmemiş bu insanların dünyayı çürümekten ve yozlaşmaktan kurtarabileceğini gördü.

Hayatın Gizli Hazları, Theodore ZeldinHayatın Gizli Hazları, Theodore Zeldin
Nedim Kaya 
13 Şub 12:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Üniversite eğitiminde görülen patlamanın tüm dünyaya dev bir cehalet bulutu ya­yacağını ne ben ne de bir başkası öngörebilmişti.

Hayatın Gizli Hazları, Theodore ZeldinHayatın Gizli Hazları, Theodore Zeldin
Nedim Kaya 
13 Şub 12:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ofis çalışanlarına, yalnızca işle alakalı toplantılarda veya eğitimlerde dışarı salınan kafese tıkılmış hayvan muamelesi yapmak anlamsız.

Hayatın Gizli Hazları, Theodore ZeldinHayatın Gizli Hazları, Theodore Zeldin
Nedim Kaya 
 13 Şub 11:55 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Soytarı
Soytarılar, eğlendirme işlevleri veya melankolinin ilacı olmaları itibarıyla da kesinlikle değer görürlerdi; ancak onların asıl öne­mi “darılmaca olmadan” her şeyi söyleyebilme hakkına sahip olmalarındaydı; hakarete verilen cezaya karşı dokunulmazlık­ları vardı, başka hiç kimsenin sahip olmadığı bir ayrıcalıktı bu.
Kraliçe I. Elizabeth’in soytarısı Richard Tarlton, kraliçeyi yüzüne karşı eleştirmek ve kraliçenin en sevdiği kişileri de “düzenbaz” diyerek alenen suçlamak hakkına sahipti. Etrafları dalkavukluk ve entrikayla çevrili kralların dışlanmışlığı ve yalnızlığı, yüksek mevkiler talep etme imkânı bulunmayan mütevazı soytarıla­rı, hükümdarları gerçeklerle yüzleştirmek ve ikiyüzlülüklerle düzenbazlıkların maskesini düşürmek açısından vazgeçilmez hale getiriyordu.

Hayatın Gizli Hazları, Theodore ZeldinHayatın Gizli Hazları, Theodore Zeldin
Nedim Kaya 
13 Şub 11:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Devrimler zaman zaman başarıya ulaştığında bile, bu başarı sıklıkla kendi kendilerine ihanet etmeleriyle, yani şiddete başvurup muhaliflerin sesini kesmek suretiyle karşıtlarının silahlarını kullanmalarıyla oluyor.

Hayatın Gizli Hazları, Theodore ZeldinHayatın Gizli Hazları, Theodore Zeldin
Nedim Kaya 
13 Şub 11:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Okulda herkese itaat öğretilirken, başkaldırı ise yol göstericisiz kalıyor ve çok ender ödüllendiriliyor.

Hayatın Gizli Hazları, Theodore ZeldinHayatın Gizli Hazları, Theodore Zeldin
Nedim Kaya 
13 Şub 12:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Başkasının öğretisiyle toplanan meyveler çok çabuk çürür; insanın yaralarına yalnızca kendi arayışıyla bulduğu hakikat merhem olur, zenginleştirir ve aydınlatır

Hayatın Gizli Hazları, Theodore ZeldinHayatın Gizli Hazları, Theodore Zeldin
Nedim Kaya 
13 Şub 11:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Değişik bir tip: Abdurrahman Wahid
Abdurrahman Wahid, Java’da dünyaya gelmişti. Yurtdışında Karachi Dil Okulu’nda eğitim gördü, öğrenimine Kahire’deki Al Ahzar Üniversitesi İlahiyat Bölümünde İslami araştırmalar alanında devam etti ve Bağdat’ta Arap edebiya­tı dersleri aldı. Belli başlı dini ve felsefi Arap klasiklerinden, modern “İslamizm”in Mısırlı kurucuları Qutb ve El-Banna’nın çalışmalarından alıntılar yapabiliyordu. Ancak Fas’taki bir fu­arda Aristo’nun Etik'ini görünce gözleri yaşlarla doldu; çünkü kitap, bir zamanlar Batı dünyasının düşmanı olmaya ne kadar yakın olduğunu hatırlatmıştı:
"Genç bir adamken Aristo’yu ve muhteşem kitabını okumuş olmasaydım” demişti, “kendim de kökten dinci bir Müslüman olabilirdim.” Aristo ona, “insanın gerçeğe dinin yardımı olmadan da, yalnızca mantığını kullanarak ve insan ruhunu anlayarak ulaşabilmesinin mümkün olduğunu göstermişti.
Wahid, Hindu felsefesini de araştırmıştı, dünyanın en büyük Müslüman ülkesinin devlet başkanı seçilmesinin, ardından da ilk yaptığı işlerden biri bir Hindu tapınağında dua etmek oldu. Endonezya’daki Çinli azınlığa yapılan zulmü sona erdirdi, Salman Rushdie’nin Şeytan Ayetleri’ni savundu ve İsrail’i i altı kez ziyaret etti; şunu deklare ediyordu: “Yeterince İslamcı olmadığımı düşünenler Kuran’ı okumalı. İslam kucak açmaktır, hoşgörüdür ve biraradalıktır... İslam’ın özü Kuran’ın sözlerinde saklıdır, senin dinin sana, benim dinim bana" Ve dahası, “İslam’da demokrasi haram olmamakla kalmaz, aynı zamanda İslam’ın zaruri bir öğesidir.”
Bastırılamaz bir mizah ruhuyla, Sovyet mizahının bir kitabını Endonezyaca’ya çevirdi; amacı yurttaşlarına kendi kendine gülebilmeyi öğretmekti. İktidarı kaybettiğinde de, topladığı 27 farklı Dokuzuncu Senfoni kaydını kaybettiğinde çok daha fazla üzülmüş olduğunu söyledi.

Hayatın Gizli Hazları, Theodore ZeldinHayatın Gizli Hazları, Theodore Zeldin
3 /