Cinselliğin Tarihi

8,2/10  (6 Oy) · 
23 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.134 gösterim
Hiç tereddütsüz 20. Yüzyılın en büyük düşünürlerinden biri olarak görülebilir. Michel Foucault. Onun önemi, her şeyden önce, çağdaş Batı felsefesinde tarihdışı niteliğe sahip olduğu kabul edilen "özne" kavramını tarihselleştirme çabasından kaynaklanır. Düşünür, başta elinizdeki kitap olmak üzere birçok çalışmasında özenin bir felsefi kategori olarak kuruluşuna dair kışkırtıcı sorular ortaya atar: "Özne" dediğimiz şey tarihsel süreç içinde nasıl kurulmuştur? Bu kurtuluş sürecisin hangi söylemsel çerçeveler, hangi bilgi/iktidar mekanizmaları, hangi hakikat oyunları kuşatır? Bireyselleştikçe, yani kendimizi eylemlerimizin birer "özne"si olarak gördükçe özgürleştiğimiz düşüncesini hangi devasa tertibatlar ayakta tutar?rnrnCinselliğin Tarihi, kariyeri boyunca akıl hastalığının, tıbbın ve hapishanenin tarihi üzerine kafa yoran Foucaultnun son çalışması olur.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  509
 • ISBN:
  9789755393900
 • Çeviri:
  Hülya Uğur
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
imran Kurttekin 
14 Tem 01:16 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kim olduğumuzu anlamada cinselliğin merkezi bir rol üstlendiğini düşünüyor musunuz? sorusuna cevap veriyor Foucault. Karşımıza çıkan ilk kelime şüphesiz 'ahlak'tır. Nietzsche'nin görüşlerinden beslenmek Foucault'un ahlak ile kast ettiklerini algılamamızda bizi rahatlatacak bir kavistir. Kartezyen görüş ile modern dünyada hüküm süren doğru algısı bio-iktidarı doğurmuş, cinsellik artık kontrol edilmesi, yönetilmesi, toplumda anomaliyi, histeriği yaratan, onları ayrıştıran, geri kalanı tek-tipleştiren bir kontrol işlevine dönüşmüştür.Foucault terminolojisinden yargılayan ve cezalandıran ahlakı kaldırmış yerine varoluş problemini aşmış, duyarlılaştıran ve ruhun ruh üzerinde düşünmesiyle dönüşmesine sebebiyet veren işlemleri yerine getirebilecek net berrak insanı koymuştur.

İlkay Şal 
15 Şub 01:53 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sosyoloji ve felsefe alanında incelenmesi oldukça nitelikli bir eser :) yavaş yavaş ve bağlı olduğu teoriye göre değerlendirip,düşünülmeli :)

Kitapla ilgili 1 Haber

Arkada Kalanlar: "Posthumous Books"
Arkada Kalanlar: "Posthumous Books" Bugünlerde Umberto Eco’nun yeni bir kitabı yayınlanabilir desem ne dersiniz? 19 Şubat 2016 edebiyat ve kültür dünyası için önemli iki kaybın yaşandığı, Umberto Eco ve Harper Lee’nin gözlerini bu dünyaya kapadığı bir tarihti. Ancak Umberto Eco’nun “Pape Satàn Aleppe: Chronicles of a Liquid Society” adlı kitabının İtalyancası 26 Şubat’ta yayınlandı. Yakında İngilizce ve Türkçe baskısını da görebiliriz. Peki yazarlarının ölümünden sonra yayınlanan diğer kitapları merak ettiniz mi?