Cinselliğin Tarihi

8,7/10  (9 Oy) · 
33 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.469 gösterim
Hiç tereddütsüz 20. Yüzyılın en büyük düşünürlerinden biri olarak görülebilir. Michel Foucault. Onun önemi, her şeyden önce, çağdaş Batı felsefesinde tarihdışı niteliğe sahip olduğu kabul edilen "özne" kavramını tarihselleştirme çabasından kaynaklanır. Düşünür, başta elinizdeki kitap olmak üzere birçok çalışmasında özenin bir felsefi kategori olarak kuruluşuna dair kışkırtıcı sorular ortaya atar: "Özne" dediğimiz şey tarihsel süreç içinde nasıl kurulmuştur? Bu kurtuluş sürecisin hangi söylemsel çerçeveler, hangi bilgi/iktidar mekanizmaları, hangi hakikat oyunları kuşatır? Bireyselleştikçe, yani kendimizi eylemlerimizin birer "özne"si olarak gördükçe özgürleştiğimiz düşüncesini hangi devasa tertibatlar ayakta tutar?rnrnCinselliğin Tarihi, kariyeri boyunca akıl hastalığının, tıbbın ve hapishanenin tarihi üzerine kafa yoran Foucaultnun son çalışması olur.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  509
 • ISBN:
  9789755393900
 • Çeviri:
  Hülya Uğur
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
ismail 
15 Kas 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Cinsellik asırlar boyunca İktidarlar tarafından kontol altına alınmış ve kısıtlanmıştır.Foucault ölümünden dolayı tamamlayamadığı bu yapıtında antik çağdan modern çağa kadar cinselliğin ,cinsel zevklerin ,eşcinsellerin ve sapkın diye nitelenebilecek fantezilere sahip olan insanların psikolojilerini incelemiş ve tarih içerisinde iktidarların cinselliğe bakış açılarına değinmiştir.Bu eseri okuduğunuzda cinselliğin pek çok bilinmeyen yönlerini öğrenmiş olacaksınız.Şunu da belirtmekte fayda var ki Foucault'nun belki de okuması en zor ve meşakkatli kitabıdır.

İlkay Şal 
15 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sosyoloji ve felsefe alanında incelenmesi oldukça nitelikli bir eser :) yavaş yavaş ve bağlı olduğu teoriye göre değerlendirip,düşünülmeli :)

Cinselliğin Tarihi benzeri kitaplar

Kitaptan 15 Alıntı

" Dile getirmek istediğim soru "neden baskı altındayız?" değil, neden böylesine tutkuyla ve yakın geçmişimize, günümüze ve kendimize karşı bu denli büyük bir hınçla, baskı altında olduğumuzu söylediğimizdir. "

Cinselliğin Tarihi, Michel Foucault (Ayrıntı Yayınları)Cinselliğin Tarihi, Michel Foucault (Ayrıntı Yayınları)
Barbaros 
8 saat önce · Kitabı okuyor

Kabul etmeyi istememek de yine hakikati istemenin beklenmedik bir hareketidir.

Cinselliğin Tarihi, Michel Foucault (Sayfa 45 - Ayrıntı Yayınları)Cinselliğin Tarihi, Michel Foucault (Sayfa 45 - Ayrıntı Yayınları)

Öyle deme, bizimkiler de az değil :)
Cinsellik konusunda, gücü en tükenmez, en sabırsız toplum, belki de bizimkidir.

Cinselliğin Tarihi, Michel Foucault (Sayfa 31 - Ayrıntı Yayınları)Cinselliğin Tarihi, Michel Foucault (Sayfa 31 - Ayrıntı Yayınları)

XIX. yüzyılın “burjuva” toplumu, varlığını kuşkusuz günümüzde de sürdüren toplum, çarpıcı ve çatlamış bir sapkınlık toplumudur.

Cinselliğin Tarihi, Michel Foucault (Sayfa 41 - Ayrıntı Yayınları)Cinselliğin Tarihi, Michel Foucault (Sayfa 41 - Ayrıntı Yayınları)

" Tutumların edebe uygunluğu bedenleri yok eder, sözcüklerin ağırbaşlılığı söylemleri tertemiz yapar. "

Cinselliğin Tarihi, Michel Foucault (Ayrıntı Yayınları)Cinselliğin Tarihi, Michel Foucault (Ayrıntı Yayınları)

"... Çünkü arzu insanı tümüyle ve en gizli biçimleriyle hedef alan bir ilettir."

Cinselliğin Tarihi, Michel Foucault (Ayrıntı Yayınları)Cinselliğin Tarihi, Michel Foucault (Ayrıntı Yayınları)

"Batı'nın cinselliği yönetmek için sırayla oluşturduğu iki büyük kurallar sistemi vardır: evlilik hukuku ve arzuların düzeni

Cinselliğin Tarihi, Michel Foucault (Sayfa 35 - Ayrıntı Yayınları)Cinselliğin Tarihi, Michel Foucault (Sayfa 35 - Ayrıntı Yayınları)

Modern toplumların özgüllüğü cinselliği gölgede kalmaya zorlamaları değil, onu tek, biricik giz olarak öne çıkarmak yoluyla, kendilerini sürekli cinselikten söz etmeye zorlamalarıdır.

Cinselliğin Tarihi, Michel Foucault (Sayfa 32 - Ayrıntı Yayınları)Cinselliğin Tarihi, Michel Foucault (Sayfa 32 - Ayrıntı Yayınları)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Arkada Kalanlar: "Posthumous Books"
Arkada Kalanlar: "Posthumous Books" Bugünlerde Umberto Eco’nun yeni bir kitabı yayınlanabilir desem ne dersiniz? 19 Şubat 2016 edebiyat ve kültür dünyası için önemli iki kaybın yaşandığı, Umberto Eco ve Harper Lee’nin gözlerini bu dünyaya kapadığı bir tarihti. Ancak Umberto Eco’nun “Pape Satàn Aleppe: Chronicles of a Liquid Society” adlı kitabının İtalyancası 26 Şubat’ta yayınlandı. Yakında İngilizce ve Türkçe baskısını da görebiliriz. Peki yazarlarının ölümünden sonra yayınlanan diğer kitapları merak ettiniz mi?