Melih Yabancı

Melih Yabancı
@MelihYabanci
Kitaplar güzel bir dostluğa aracılık yapabilir...
405 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
11 günde okudu
Petrol, Para ve İktidar +3
Petrol Para İktidar
Petrol Para İktidar
F. William Engdahl
F. William Engdahl
Yeni dünya düzeninin büyük gücü olan küresel sermaye oluşumunun temellerini petrolün değer keşfine ve petrolün kontrolüne bağlayarak derin Rockefeller ailesi ve Rothschild ailesi gibi ailelerin petrol hegemonyası haline gelişi konularını detaylı, açıklayıcı ve irdeleyici bir şekilde uzun soluklu okuma yapılacak bir kitap olarak biz okuyucuya sunulmuş. Dikkatimizi en çok çekecek olan şey ise petrol hegemonyasını yönetiyor olan Shell, BP gibi paravan şirketlerin dünyanın en büyük petrol rezerv alanları menşeili olmamasıdır. Dünya üzerinde öyle bir yönetim sistemi kurulmuş ki petrolün fiyatını belirleyen petrolü üretenler değil yönetenler olmuştur. Bu durum küresel sermaye gücünün oluşumuna elverişli ortam hazırlayarak dünya yönetiminin ekonomik olarak ipleri bu derin ailelerin veya yöneten üst güruhun elinde olmuştur. Yaşıyor olduğumuz zamanda da bu küresel sermaye gücünün etkisini çok iyi hissediyor hangi ülke bu küresel güç sermayesi ile fonlanırsa o zamana damgasını vurduğunu net bir şekilde görebiliyoruz. Dünyayı, yönetimi ve uluslararası stratejiyi iyi okumak hem mikro düzeyde hem de makro düzeyde avantajlı olmayı sağlayacaktır. Bu sebeple bu eser etkili bir eser diyebilirim. Biraz fazla detay vererek okuyucu sıkacak bölümler olabiliyor olsa da bu konu eğlenilecek bir konu olarak bakılmamalı ve tüm ciddiyetiyle bilgi edinimi sağlanmalı düşüncesi içerisindeyim. Bu eseri ciddiyetli bir okuma yapacağınızı düşünüyorsanız siz okuyuculara önerebilirim. Keyifli okumalar dilerim. Sevgiyle ve kitapla kalın. :)
Petrol Para İktidar
Petrol Para İktidarF. William Engdahl · Alfa Yayınları · 200810 okunma
Reklam
405 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
11 günde okudu
Petrol Para İktidar
F. William Engdahl
8.8/10 · 10 okunma

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
ABD: Tam tekmil hakimiyet
Her imparatorluk, resmi söyleminde diğerlerinin hiçbiri gibi olmadığını, onu yaratan koşulların özel olduğunu, aydınlatmak, uygarlaştırmak, düzen ve demokrasi getirmek misyonu olduğunu ve kaba kuvvete ancak son çare olarak başvurduğunu söylemiştir.
Sayfa 382 - Alfa YayınlarıKitabı okudu
Terörle savaş büyük ölçüde daha geniş çaplı ABD stratejik jeopolitik hedeflerini elde etmek için uydurma bir paravan olarak kullanılıyor.
Sayfa 364 - Alfa YayınlarıKitabı okudu
Reklam
Reklam
1.964 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.