1000Kitap Logosu

Sosyoloji

4.673 Takipçi
TAKİP ET
Araştırmaların “kadın” başlıklı bir öznesinin ve nesnesinin oluşmaya başlaması ile kadınlar toplumsal anlamda dikkate alınmaya başladılar. Bu çalışmalar bize eğer kadınlar olarak kendine ait bir tarihin olmadı mı dikkate alınır toplumsal bir grup bile olunamadığım gösterdi. Bu anlamda feminist araştırmalar kadınlara bellek ve tarih kazandırdıkları kadar toplum- sal görünürlük ve siyasal tanımdık da sağladılar ve sağlamaya da devam ediyorlar.
Serpil Sancar Üşür
Sayfa 14 - İletişim Yayınları - İstanbul.
"Post-endüstriyel toplumun bireyciliğe ve üne tapınmaya verdiği önemin sosyal medyanın yaygın kullanımıyla birleşmesiyle bireylerin görünür olma konusunda hissettikleri baskının arttığı da bir gerçek. Nitekim kalabalığın arasından sıyrılma, kendi reklamını yapma konusundaki maharet ve sosyal medya paylaşımlarının beğenilmesiyle tanınırlık kazanmanın önemi sıklıkla vurgulanıyor. Kişiselliğin profesyonelleşmesi olarak tanımlanabilecek bu sürecin nihai ifadesiyse, profilini ve mevcut gücünü çevrimiçi olarak başkalarını etkilemek için kullanan sosyal medya influencerlarının ve insanlara sadece daha üretken olmayı değil, başkalarını manipüle etmeyi ve hedeflerine acımasızca da olsa nasıl ulaşabileceklerini gösteren bir tavsiye ve "koçluk" sektörünün yaratlması oldu" -Renata Salecl, Cehalet Tutkusu, Timaş Yayınları, syf: 123 #felsefe #psikoloji #sosyoloji
Baudrillard'a göre medya simülasyonu, temsil etmeye çalıştığı dünyayı "içeriye doğru patlattı": Askeri şiddet, terör ve terörizmin küreselleşmesiyle geride kaldı; cinsellik, silikonlu ve sert seks pornografisi tarafından arkadan vuruldu; moda, süper modellerle birlikte ikinci güç haline geldi.
“Her insan, var olmak için, kendinden önce gelmiş ve geçmiş öteki insanların varlığını gereksinir. Bir çocuk, ancak mevcut bir insan topluluğu ya da öbeği içinde, ona ayak uydurarak büyürse gelişebilir, insan olabilir.”
10bin öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.