Güven - Cilt 2

9,4/10  (21 Oy) · 
85 okunma  · 
28 beğeni  · 
847 gösterim
Zaman: İkinci Dünya Savaşı'nın var gücüyle devam ettiği 1940'ların başı. İstanbul Üniversitesi'nde okuyan bir avuç anti-faşist devrimci genç, dönemin tek muhalefet partisi olan illegal Türkiye Komünist Partisi'ni aramaktadır. Bir avuç insan, 1940'ların Türkiye'sindeki tüm boyutlarıyla sergilenen karanlığı bir ucundan yırtmak için mücadele vermektedir...

Vedat Türkali, beş kitaplık ve iki ciltlik romanı boyunca Komintern belgelerine dayanarak, hakkında verilen "desantralizasyon" kararının öncesindeki ve sonrasındaki TKP'nin durumunu romancılığının bilinen ustalığıyla; iç monologlar ve diyaloglarla, olayların, olguların, kişilerin akışıyla ortaya koyar.

Türkali, İkinci Dünya Savaşı yıllarındaki Türkiye'yi anlatan "Güven"de Türkiye Komünist Partisi'nin tarihini sürece tanıklık etmiş bir yazar olarak tüm içsel dinamikleri ve sorunsallarıyla gözler önüne sererken, yalnızca o dönemdeki sol hareketin değil, demokratından faşistine, iş adamından polisine bir toplumun tüm farklı kesimlerinin aynalığını yapar. Türkali'nin coşkulu anlatımı karakterlere ve olaylara ilişkin derin bakışıyla birleşince, Türk edebiyatında benzersiz bir roman çıkar karşımıza: Toplumun her kesiminin görüşlerinin tarafsızca, ustalıkla aktarıldığı uzun bir yolculuk, bize kendi yanıtlarımızı üretmemizi sağlayacak yepyeni araçlar armağan eden dev bir yapıt.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  610
 • ISBN:
  9789752893221
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Taner durmaz 
02 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Tkp nin ikinci dünya savaşı yıllarında bir takım zengin fakir genç tarafindan dan ve bazı belge ve bilgilere dayanılarak yazıya döküldüğü bu kitap iki ciltten oluşuyor ve Ask dostluk ve zengin fakir konularında ele alan bu kitabı bazen pür dikkat bazen de sıradan olarak göreceksiniz

Özge 
 30 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Stalingrad önlerinde Ruslar tarafından durdurulan Naziler, ABD'nin de savaşa girmesi ve yeni cepheler açmasıyla gerilemeye başlamıştır; Kızılordu Avrupa içlerine doğru ilerlemektedir. Sovyetlerin yükselişi karşısında ülkedeki komünistler, polis tarafından tek tek avlanmaktadır.

Kahramanların, poliste verdikleri çetin sınavlar ve hayatlarına yeniden yön verişlerinin hikayesi. Türkali'nin büyük eseri...

ali sahin 
11 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

guven romanı başta tkp nin fazla bilinmeyen 40 ve 61 li yıllar- da partinin desantralizasyonu yani savaş dönemi uyuma sessizlik adı altındaki -arasındaki geçmişine bir yolculuktur ve inkar edilen parti tarihi partiye önerilen teori ve tahlillerin 2, hatta 3, kategoride kalitesiz tatlı su sosyalistleri tarafından nasıl sümenaltı edildiğini hikmet kıvılcımlı gibi samimi parti neferlerinin neler çektiğini anlatan içinde aşk parçalarınında oldugu günlük hayat sıkıntılarındanda yola çıkılarak yazılmış güzel bir eserdir .tkp tarihini bilmeden sosyalist mücadele bu ülkede asla anlaşılamaz

Kitaptan 9 Alıntı

Sadettin TANIK 
 30 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Turgut aldı,
- O zaman sizinle aynı noktaya geldik Sahir Ağbi.
- Nasıl?
-Bu hükümet faşist hükümet!
Sinirlenmiş gibi doğruldu Sahir Bey,
- Tersini söyleyen mi var?
.......

Güven - Cilt 2, Vedat Türkali (Sayfa 70 - Everest - 15. Baskı - Mayıs 2014)Güven - Cilt 2, Vedat Türkali (Sayfa 70 - Everest - 15. Baskı - Mayıs 2014)

Onunla konuşmadan yapabileceğin hiçbir şeyin olmayacak mı senin?
Onu da düşüneceğim! " Düşünmek değiştirmez Hayatı !"
Evet, Nazım öyle diyor, doğru da; bugüne dek hep düşünmeden değiştirmeye kalktım ; ortada işte!
Neymiş ortada olan ? Çektiğin acılarda bile mutluluk yok mu?

Güven - Cilt 2, Vedat Türkali (Sayfa 153)Güven - Cilt 2, Vedat Türkali (Sayfa 153)

Adalet ?
Doktor Hikmet ," Bir saatçi çırağı kitap satın almaya geldi bizim oraya, Kıvılcım Kitapçısı'na ; başımı kaldırıp şöyle bir baktım," demiş. Solculuğa özenirmiş Marksist yayın peşindeki oğlan da. " Doktor gözlüğünün altından şöyle bir baktı " diyor! Bütün olan bu.
" On beş yıl ! "

Güven - Cilt 2, Vedat Türkali (Sayfa 221)Güven - Cilt 2, Vedat Türkali (Sayfa 221)

Kanlı,acımasız bir kavga var ; bu yarında sürüp gidecek böyle. O insanca dünyaya,hiç de insanca olmayan yollardan geçerek varacaksın. Yol tıkanırsa? Yeni yollar açılır. Biz de onun peşindeyiz! Orda da tatsızlık çıkarırsın sen! Tatsızlık varsa görmezden gelemem. Niye insanız? Çirkinliklerle mutlu olamadığım için mutluyum ! Gene salt mutluluk düşü ! Çirkinlikler içinde mutluluk yaratabildiğin için insansın ! Mutsuzluk hep olacak. Evet,olacak. İyiler için mi, kötüler için mi ; sorun o. Sınırını kim çizecek iyi ile kötünün ? İyi sanılan kötüler çizerse ? Niye karamsar olayım ; bir gün iyiler çizecek o sınırı ! İşimiz iyilere kaldıysa ! Peki,Lenin niye sormuş , "söyler misiniz, iyi adam kime derler ?" Diye, "Lenin " olduğu için ! Sonunda kim haklı çıktı ? Onu da çiğneyip geçti kötüler! Yirmi yılda koca bir dünya kuruldu kötülerle !

Güven - Cilt 2, Vedat Türkali (Sayfa 237 - Everest)Güven - Cilt 2, Vedat Türkali (Sayfa 237 - Everest)
Kafkaslı 
01 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İçerde birkaç kez düşlemişti burda oturup içmeyi. Ne ilk yudum, ne sonrakiler, düşlediği tadı veriyordu."

Güven - Cilt 2, Vedat Türkali (Sayfa 449 - Gendaş Kültür)Güven - Cilt 2, Vedat Türkali (Sayfa 449 - Gendaş Kültür)

Neyse oydu Türkiye ; aralıktan gelen ışık gibiydi doğrular. Dünyada faşizm bataklığa gömüldükçe, Türkiye'de kaçamak aydınlıklara bile diş bileyen kara güçlerin kızgınlığı artıyor,gözü dönüyor. Nereye varacak bu iş ? Durağan bir şey var bu toplumda. Kafalara hep üniforma giydirilmiş. Fesi attık şapkayı geçirdik kelleye ; içi aynı. Cumhuriyet'ten önce de buydu, sonra da bu.
Eskiden Bismillah'la başlıyordu her iş, şimdi Atatürk'le.
Eskiden " şer'i şerife " uymazsan kafir oluyordun, şimdi devletin gidişine karşı çıktın mı vatan hayınısın ! Hangi düşünceyi savunacaksan savun ,başına önce devletin külahını geçireceksin! Marksist olmaklada bir yere varamadığını düşünüyordu ; oydu asıl acısıda. Orda da kırmızı külah geciriyorlardı adamın başına ; bir başka "devlet üniforması"ydı o da !

Güven - Cilt 2, Vedat Türkali (Sayfa 216 - Everest)Güven - Cilt 2, Vedat Türkali (Sayfa 216 - Everest)
Kafkaslı 
31 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Öldürenlerden olacaksın yalnız; ölenler her şeyi yitiriyor."

Güven - Cilt 2, Vedat Türkali (Sayfa 380 - Gendaş Kültür)Güven - Cilt 2, Vedat Türkali (Sayfa 380 - Gendaş Kültür)

Bu yaz sonu sabahında ne çok şey vardı mutluluğu duyumsamak için. Nazım'ın ünlü dizelerini söylendi yavaşça ; " ... Ne düşmek dalgalara / Ne kavga,ne karım / Toprak güneş ve ben / Bahtiyarım ! " Ayıbına gitti ! Kim bilir nice günler zindanda kalmış adam. " Bugün bizi ilk defa güneşe çıkardılar ," diyor. Donanma yargılanmasında,ikmal gemisi Erkin'in sintinesinde aylarca tutmuşlar. Gün yok, güneş yok. Biz de konağın bahçesinde,çamın altına oturmuş,şiir okuyoruz! Nazım otuz yılla ,yatıyor.

Güven - Cilt 2, Vedat Türkali (Sayfa 221 - Everest)Güven - Cilt 2, Vedat Türkali (Sayfa 221 - Everest)