Mavi Karanlık

8,0/10  (31 Oy) · 
132 okunma  · 
32 beğeni  · 
1.386 gösterim
Zaman: 12 Eylül 1980 Darbesi öncesinin minyatür, kaotik "iç savaş" yılları.
Yer: Bodrum...
Kişiler: Aydınlar...

Olayların eksenini, doktora öğrencisi Nergis'in ölümle tehdit edilen sevgilisi, fizik asistanı Korhan'ı ölümden kurtarmak için Bodrum'a getirilişi, orada eski sevgilisi Özgür'le karşılaşması oluşturuyor. Nergis-Korhan, Nergis-Özgür ilişkisinin çevresinde, ülkenin içinde bulunduğu durum, "terör"ün tırmanışı, Bodrum'daki yaşayış ele alınıyor.

Ölümün kol gezdiği bir dönemde her sınıftan aydının toplandığı Bodrum sığınağı şöyle çiziliyor:

"Tabaklarla, içki şişeleriyle donanmış masalardaki arkeolog, gazeteci, yazar, öğretmen, doktor, mimar, hukukçu, radyocu, televizyoncu, büyük kent sosyetelerinden kadınlı erkeli bilinen yüzler, türkülü, kahkahalı, gülücüklü, konuşmalı, alkol kokulu, sigara dumanlı bir ortalıkta karman çorman..."

"Mavi Karanlık", Korhan'la Özgür arasında bocalayan Nergis'in sevdası ekseninde; asıl, aydınlarla halk arasındaki ilişki ve çelişkinin hesaplaşmasının sergilendiği, bugün de güncelliğini yitirmemiş bir romandır.
(Tanıtım Yazısı'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2005
 • Sayfa Sayısı:
  448
 • ISBN:
  2789785837114
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Özge 
 27 May 05:52 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

12 Eylül'e aylar kala yaşanır bu roman. Nergis, ölüm tehditleri alan sevgilisini koruyabilmek için Ankara'dan uzağa, ülkedeki kanlı olaylara rağmen bohem hayatın devam ettiği Bodrum'a kaçırır. Çocukluğundan bilir Bodrum'u; olaylardan uzakta en güvenli yerdir. Ancak ülkedeki karanlık, bol güneşli Bodrum'a da askerlerini salar.

Türkali'nin eleştiri hedefinde bu kez, her gün birileri öldürülürken, hayatlarına, eğlencelerine, felekten her gece çalmalarına, büyük bir aldırışsızlıkla devam eden sanatçı, aydın kesim var.

Yazarın, alıştığımız 'derinlikli' karakterlerinden yoksun bir roman. Bu nedenle damakta biraz yavan bir tat bırakıyor. Hele bu kitaptan önce 'Bir Gün Tek Başına'yı okuyanlar için.

Kaax 
12 Eki 16:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

12 Eylül 1980 darbesinin hemen öncesinin Bodrum’da, bir grup aydının, elit çevrenin yaşantısı üzerinden ülkenin içine girdiği girdabın karanlığını anlatan, bence okunması gereken çok akıcı bir kitap..
Sorgulatan, düşündüren, duygulandıran muazzam bir roman...

Tuğba GÜNERİ 
19 Oca 2015 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Kitap da akıcılık kesinlikle yok . Kahramanların karakterleri ve duyguları da iyi verilmemiş. Vedat Türkali'nin bu kitabı " Bir Gün Tek Başına " tadında değil. Sanki dağınık ve ruhsal bir çöküntü ile yazılmış bir kitap . Benim için vakit kaybı idi .

Merdümgiriz 
20 Mar 01:41 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Ülkedeki kargaşadan kaçıp bir sahil kasabasına yerleşen bilim adamı ve psikolog sevgilisinin kaçış serüvenini anlatan bir kitap. Yazarın kahramanların iç sesine de yer vermesi kitabı değişik kılıyor. Zorla bitirdiğim bir kitap olmasına karşın sonu güzeldi.

Aristokrat İşçi 
 17 Tem 2016 · Kitabı okudu · 31 günde

Mavi Karanlık yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Kitap da 80 öncesine yönelik olayların içinden değil de dışından bir bakışla anlatılmak istenmiş. Ve yazar bunu yaparken karakterler üzerinden o dönemin karanlık yönlerinden de bahsetmiş ki, kitabı etkileyici kılan da bu özelliği. Kitap bittiğinde etkisinde kaldığınızı hissediyorsunuz kesinlikle. Yazarın diğer kitaplarını okumak istiyorum.

Kitaptan 23 Alıntı

Sadettin TANIK 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kim büyük sanatçı olabilmişti başkaldırmadan?

Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 63 - Everest - 9. Baskı - Eylül 2012)Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 63 - Everest - 9. Baskı - Eylül 2012)
Sadettin TANIK 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bitmemek için savaştığımız kadar insanız.

Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 390 - Everest - 9. Baskı - Eylül 2012)Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 390 - Everest - 9. Baskı - Eylül 2012)
Merdümgiriz 
18 Mar 21:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yanlış yapmış bile olsak sonunda doğruyu bulmamıza yaramışsa niye üzülelim?

Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 361)Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 361)
Çiğdem Aksoy Kahraman 
09 Oca 09:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çektiği acının nedenine yabancı bu adamın gözleri.

Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 254)Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 254)
Özge 
24 Nis 23:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Dinleyen olsun olmasın, dedi, doğruyu kendine söyler insan."

Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 72 - Everest Yayınları, Özgür)Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 72 - Everest Yayınları, Özgür)
Özge 
 01 May 15:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Düşünme yeteneğini edindikçe, doğal düşünemediğini, ölümden söz etmek, ölümü düşlemekle somut ölüm arasındaki boşluğu aşacak güçten umutsuz, umarsız biçimde yoksun olduğunu anlamaya başlamıştı."

Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 421 - Everest Yayınları, Nergis)Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 421 - Everest Yayınları, Nergis)
Özge 
27 Nis 14:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Kadın olarak yenilmemenin savaşı içindeysen, yaşam boyu sürecek bir savaş bu!"

Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 241 - Everest Yayınları, Nergis)Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 241 - Everest Yayınları, Nergis)
Özge 
25 Nis 23:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Ülkenin ekonomik bağımlılıktan kurtulmasını sağlayacak aşamaya varmadan, bir köşeye yol, otel yapmışsın, n'olacak?"

Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 152 - Everest Yayınları, Korhan)Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 152 - Everest Yayınları, Korhan)
Özge 
01 May 16:55 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Kişiliğinin örtülerini değil, dayanıklılığına güvendiği katı özünü de eritip tüketecek diye korkuyordu, tiksinerek katlandığı bu erozyon."

Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 436 - Everest Yayınları, Nergis)Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 436 - Everest Yayınları, Nergis)
Çiğdem Aksoy Kahraman 
09 Oca 09:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yaşamımızda hiçbir şey doğal gelmiyor bana, dedi Korhan. Yapay, uyduruk hepsi. Eğreti yaşıyoruz sanki...

Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 159)Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 159)
3 /