Mavi Karanlık

7,6/10  (17 Oy) · 
89 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.065 gösterim
Zaman: 12 Eylül 1980 Darbesi öncesinin minyatür, kaotik "iç savaş" yılları.
Yer: Bodrum...
Kişiler: Aydınlar...

Olayların eksenini, doktora öğrencisi Nergis'in ölümle tehdit edilen sevgilisi, fizik asistanı Korhan'ı ölümden kurtarmak için Bodrum'a getirilişi, orada eski sevgilisi Özgür'le karşılaşması oluşturuyor. Nergis-Korhan, Nergis-Özgür ilişkisinin çevresinde, ülkenin içinde bulunduğu durum, "terör"ün tırmanışı, Bodrum'daki yaşayış ele alınıyor.

Ölümün kol gezdiği bir dönemde her sınıftan aydının toplandığı Bodrum sığınağı şöyle çiziliyor:

"Tabaklarla, içki şişeleriyle donanmış masalardaki arkeolog, gazeteci, yazar, öğretmen, doktor, mimar, hukukçu, radyocu, televizyoncu, büyük kent sosyetelerinden kadınlı erkeli bilinen yüzler, türkülü, kahkahalı, gülücüklü, konuşmalı, alkol kokulu, sigara dumanlı bir ortalıkta karman çorman..."

"Mavi Karanlık", Korhan'la Özgür arasında bocalayan Nergis'in sevdası ekseninde; asıl, aydınlarla halk arasındaki ilişki ve çelişkinin hesaplaşmasının sergilendiği, bugün de güncelliğini yitirmemiş bir romandır.
(Tanıtım Yazısı'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2005
 • Sayfa Sayısı:
  448
 • ISBN:
  2789785837114
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Turgay Daryavuz 
19 Şub 14:58 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Vedat Türkali Türkiye'nin kaotik yıllarını olaylara uzak kalan yerler birini kullanarak çok iyi bir şekilde aktarmayı başarmış. Özellikle kendi türüne gereksiz yere zarar veren tek canlının ne kadar ileriye gidebileceğinin göstergesi işkencenin sonuçlarını anlaşılabilir bir akıcılıkla anlatmıştır.

Tuğba GÜNERİ 
19 Oca 2015 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Kitap da akıcılık kesinlikle yok . Kahramanların karakterleri ve duyguları da iyi verilmemiş. Vedat Türkali'nin bu kitabı " Bir Gün Tek Başına " tadında değil. Sanki dağınık ve ruhsal bir çöküntü ile yazılmış bir kitap . Benim için vakit kaybı idi .

Aristokrat İşçi 
 17 Tem 2016 · Kitabı okudu · 31 günde

Mavi Karanlık yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Kitap da 80 öncesine yönelik olayların içinden değil de dışından bir bakışla anlatılmak istenmiş. Ve yazar bunu yaparken karakterler üzerinden o dönemin karanlık yönlerinden de bahsetmiş ki, kitabı etkileyici kılan da bu özelliği. Kitap bittiğinde etkisinde kaldığınızı hissediyorsunuz kesinlikle. Yazarın diğer kitaplarını okumak istiyorum.

Kitaptan 6 Alıntı

Sadettin TANIK 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kim büyük sanatçı olabilmişti başkaldırmadan?

Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 63 - Everest - 9. Baskı - Eylül 2012)Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 63 - Everest - 9. Baskı - Eylül 2012)
Sadettin TANIK 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bitmemek için savaştığımız kadar insanız.

Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 390 - Everest - 9. Baskı - Eylül 2012)Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 390 - Everest - 9. Baskı - Eylül 2012)
Çiğdem Aksoy 
09 Oca 09:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çektiği acının nedenine yabancı bu adamın gözleri.

Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 254)Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 254)
Çiğdem Aksoy 
09 Oca 09:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yaşamımızda hiçbir şey doğal gelmiyor bana, dedi Korhan. Yapay, uyduruk hepsi. Eğreti yaşıyoruz sanki...

Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 159)Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 159)

Vedat Türkali, Mavi Karanlık
_Bir kez bir ülkede, dedi Özgür, hoşgörü yok, düşünceden, düşünmekten korku yaygınlaştırılıyorsa ne parlementosu, ne özgürlüğü be; ne demokrasisi?.."Ya tam susturacağız ya kan kusturacağız" diye bas bas bağırıyor adam. Yani onun gibi düşünmedin mi yasak koyuyor, öldürecek seni...Sonra da elini kolunu sallayarak dolaşabiliyorsa hangi özgürlük be? Bırak ki elini kolunu da sallamıyor boşu boşuna; bomba sallıyor, bıçak sallıyor, kurşun sıkıyor...O sloganı atmaktan daha büyük suç da yoktur aslında, demokrasi deniyorsa...

Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 91 - everest yayınları)Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 91 - everest yayınları)

'Ya tam susturacağız; ya kan kusturacağız' diye bas bas bağırıyor adam. Yani onun gibi düşünmedin mi yasak koyuyor, öldürecek seni.. Sonra da elini kolunu sallayarak dolaşabiliyorsa hangi özgürlük be.? Bırak ki elini kolunu da sallamıyor boşu boşuna; bomba sallıyor, bıçak sallıyor, kurşun sıkıyor.. O sloganı atmaktan daha büyük suç da yoktur aslında, demokrasi deniyorsa..

Mavi Karanlık, Vedat TürkaliMavi Karanlık, Vedat Türkali