Mavi Karanlık

7,8/10  (48 Oy) · 
167 okunma  · 
45 beğeni  · 
1.700 gösterim
Zaman: 12 Eylül 1980 Darbesi öncesinin minyatür, kaotik "iç savaş" yılları.
Yer: Bodrum...
Kişiler: Aydınlar...

Olayların eksenini, doktora öğrencisi Nergis'in ölümle tehdit edilen sevgilisi, fizik asistanı Korhan'ı ölümden kurtarmak için Bodrum'a getirilişi, orada eski sevgilisi Özgür'le karşılaşması oluşturuyor. Nergis-Korhan, Nergis-Özgür ilişkisinin çevresinde, ülkenin içinde bulunduğu durum, "terör"ün tırmanışı, Bodrum'daki yaşayış ele alınıyor.

Ölümün kol gezdiği bir dönemde her sınıftan aydının toplandığı Bodrum sığınağı şöyle çiziliyor:

"Tabaklarla, içki şişeleriyle donanmış masalardaki arkeolog, gazeteci, yazar, öğretmen, doktor, mimar, hukukçu, radyocu, televizyoncu, büyük kent sosyetelerinden kadınlı erkeli bilinen yüzler, türkülü, kahkahalı, gülücüklü, konuşmalı, alkol kokulu, sigara dumanlı bir ortalıkta karman çorman..."

"Mavi Karanlık", Korhan'la Özgür arasında bocalayan Nergis'in sevdası ekseninde; asıl, aydınlarla halk arasındaki ilişki ve çelişkinin hesaplaşmasının sergilendiği, bugün de güncelliğini yitirmemiş bir romandır.
(Tanıtım Yazısı'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2005
 • Sayfa Sayısı:
  448
 • ISBN:
  2789785837114
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Özge 
 27 May 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

12 Eylül'e aylar kala yaşanır bu roman. Nergis, ölüm tehditleri alan sevgilisini koruyabilmek için Ankara'dan uzağa, ülkedeki kanlı olaylara rağmen bohem hayatın devam ettiği Bodrum'a kaçırır. Çocukluğundan bilir Bodrum'u; olaylardan uzakta en güvenli yerdir. Ancak ülkedeki karanlık, bol güneşli Bodrum'a da askerlerini salar.

Türkali'nin eleştiri hedefinde bu kez, her gün birileri öldürülürken, hayatlarına, eğlencelerine, felekten her gece çalmalarına, büyük bir aldırışsızlıkla devam eden sanatçı, aydın kesim var.

Yazarın, alıştığımız 'derinlikli' karakterlerinden yoksun bir roman. Bu nedenle damakta biraz yavan bir tat bırakıyor. Hele bu kitaptan önce 'Bir Gün Tek Başına'yı okuyanlar için.

Seda 
 26 Şub 12:06 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yazarın okuduğum ilk kitabı. Genellikle Bir Gün Tek Başına ile kıyaslanmış ve ona göre daha yüzeysel bulunmuş. Evet, bilmediğimiz veya duymadığımız bir şey söylemiyor fakat bana çok hırçın bir şekilde eleştirilmiş gibi geldi. Farklı gözlemlerle dinlemek dönemi çok hoşuma gitti. Bir zamana bağlı olarak konusunu çok güzel harmanlamış.
1980 döneminin karanlığını farklı bir yönden ele almış. Bodrum'un mavi güzel denizi, gizemli koyları ile bol rakılı bir kitap. Bodrum'a kaçan (yaşamayı seçen!) her türden aydının kaotik çelişkileriyle, sorunlardan uzak kalarak, sorunların onlara asla dokunmayacağı sanrılarını yaşadığı, toplumsal ve siyasal mücadele yerine kendi kişisel küçük sorunlarına odaklandığı ama maalesef ki ne kadar uzak olurlarsa olsunlar ortak sorunlardan elbet bir gün nasipleneceklerini fark ettiklerini, inceden iğneleyerek gösteriyor Türkali.

"Aydın kişi toplumunun sorunlarına duyarsız kalarak üretimine nasıl devam eder? O üretim halkı için yararlı olur mu? Halktan beslenip, halkın yaşadığı zulümlere sessiz mi kalmalıdır? Vazgeçilmişlikler ve baskılamalar aydın kişiyi yıldırmalı mı?" gibi birçok soruyu sorduruyor. Bana göre 'sözde aydınları' çok güzel anlatmış.

Ve gelelim kitabın en dikkat çeken kahramanına; Nergis.
Nergis iki erkek arasında kalmış, kendine kızgın çevresine daha da kızgın, çoğu ne yapacağını bilemeyen bir kadın. Kitapta en çok Nergis'in iç sorgulamalarını, kendisiyle kavgalarını ve hesaplaşmalarını görüyoruz. Öyle ki bir yandan Nergis için üzülürken, diğer yandan çok kızıyorsunuz. Hem derin fakat aynı zamanda bu kadar yüzeysel işlemek karakterde yaratılmak istenen muğlaklığı güzelce ortaya koymuş.
Bunlara ek Korhan karakteri daha fazla işlenebilirdi bana göre.

Üslubu çok sevdim. Bir filmin içindeymiş gibi, akıcı ve sürükleyici. Başladığınızda hemencecik bitirebileceğiniz bir kitap.

Kütüphane kedisi 
20 Şub 12:34 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Kitabı okumak biraz yorucu.Nergis karakterinin kafasından geçen sayısız düşünce insanı yoruyor. Vedat Türkali romanlarında görülen klasik temalar bu romana da hakim. Türkali'nin sosyalist dünya görüşü, kadın erkek ilişkilerine dair bakış açısı, girift insan ilişkileri Türkali romanlarının olmazsa olmazı. Kitaplarında yaşadığı dönemin siyasi çatışmalarını, polisten ya da karşıt görüşteki gruplardan kaçan bunalımlı komünist karakterleri, aydın yada enlelektüel olarak nitelendirilen orta sınıf burjuva yaşamı, çoğunlukla rakı sofraları etrafında dönen fikir alışverişleri romanların atmosferini oluşturur.
Bu romanda Doktora öğrencisi Nergis Fizik asistanı sevgilisi Korhanla Bodrum'a gelir. Korhan sol görüşlü olduğu için ölüm tehdidi altındadir.Burada eski sevgilisi Özgür ile karşılaşır ve ikisi arasında gelgitler yaşar.Bu arada Özgür tutuklanır ve işkence görür. Devamını anlatmayayım.Ben Nergis karakterini sevmedim.

AsiRuh 
12 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

12 Eylül 1980 darbesinin hemen öncesinin Bodrum’da, bir grup aydının, elit çevrenin yaşantısı üzerinden ülkenin içine girdiği girdabın karanlığını anlatan, bence okunması gereken çok akıcı bir kitap..
Sorgulatan, düşündüren, duygulandıran muazzam bir roman...

Tuğba GÜNERİ 
19 Oca 2015 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Kitap da akıcılık kesinlikle yok . Kahramanların karakterleri ve duyguları da iyi verilmemiş. Vedat Türkali'nin bu kitabı " Bir Gün Tek Başına " tadında değil. Sanki dağınık ve ruhsal bir çöküntü ile yazılmış bir kitap . Benim için vakit kaybı idi .

Turgay Daryavuz 
19 Şub 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Vedat Türkali Türkiye'nin kaotik yıllarını olaylara uzak kalan yerler birini kullanarak çok iyi bir şekilde aktarmayı başarmış. Özellikle kendi türüne gereksiz yere zarar veren tek canlının ne kadar ileriye gidebileceğinin göstergesi işkencenin sonuçlarını anlaşılabilir bir akıcılıkla anlatmıştır.

Merdümgiriz 
20 Mar 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Ülkedeki kargaşadan kaçıp bir sahil kasabasına yerleşen bilim adamı ve psikolog sevgilisinin kaçış serüvenini anlatan bir kitap. Yazarın kahramanların iç sesine de yer vermesi kitabı değişik kılıyor. Zorla bitirdiğim bir kitap olmasına karşın sonu güzeldi.

Tuğba kara 
29 Ara 2017 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · Puan vermedi

Vedat Türkali'nin okuduğum ilk kitabı. İlk önceleri sıkıcı gelmişti biraz okuduktan sonra bıraktım kitabı. Biraz zaman sonra tekrar aldım elime bu sefer bitirme niyetiyle. İyi ki de almışım. Hem hikaye sardı hem dilini beğendim. Arka kapakta dönemin siyasi durumununun ele alındığından bahsediyor ama sanki hikayenin ve karakterlerin gölgesinde kalmış gibi. Yine de güzeldi eleştiriler. Özellikle aydın kesimin umarsızlığı ki günümüzde de 'gemisini kurtaran kaptan' mantıklı "aydın"ları düşünürsek yergiler yerini bulmuş diyebilirz. Sonuç olarak çok şey beklemeden okunulabilecek güzel bir eser.

rtgrlsln 
 17 Tem 2016 · Kitabı okudu · 31 günde

Mavi Karanlık yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Kitap da 80 öncesine yönelik olayların içinden değil de dışından bir bakışla anlatılmak istenmiş. Ve yazar bunu yaparken karakterler üzerinden o dönemin karanlık yönlerinden de bahsetmiş ki, kitabı etkileyici kılan da bu özelliği. Kitap bittiğinde etkisinde kaldığınızı hissediyorsunuz kesinlikle. Yazarın diğer kitaplarını okumak istiyorum.

Kitaptan 61 Alıntı

Sadettin TANIK 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kim büyük sanatçı olabilmişti başkaldırmadan?

Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 63 - Everest - 9. Baskı - Eylül 2012)Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 63 - Everest - 9. Baskı - Eylül 2012)
Sadettin TANIK 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bitmemek için savaştığımız kadar insanız.

Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 390 - Everest - 9. Baskı - Eylül 2012)Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 390 - Everest - 9. Baskı - Eylül 2012)
Merdümgiriz 
18 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yanlış yapmış bile olsak sonunda doğruyu bulmamıza yaramışsa niye üzülelim?

Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 361)Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 361)

“birleşecek başka şeyim kalmadı benim... Denizle evleneceğim artık!.. Tekne, deniz, balık...”

Mavi Karanlık, Vedat TürkaliMavi Karanlık, Vedat Türkali
Çiğdem Aksoy Kahraman 
09 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çektiği acının nedenine yabancı bu adamın gözleri.

Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 254)Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 254)

“Kim oynuyor, kimler oynuyor bu ülkeyle? Niçin oynuyorlar? Niçin oynadıkları belli de... Kimlerin oynadığı belli değil mi?”

Mavi Karanlık, Vedat TürkaliMavi Karanlık, Vedat Türkali
Seda 
25 Şub 07:34 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Yolun sonu yok ki... Öyle demez miydi o? Yol hep yeniden başlıyor. Biten biziz. Bitmemek için savaştığmız kadar insanız.

Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 390 - Everest Yayınları)Mavi Karanlık, Vedat Türkali (Sayfa 390 - Everest Yayınları)