Güven - Cilt 1

9,3/10  (13 Oy) · 
64 okunma  · 
14 beğeni  · 
754 gösterim
Zaman: İkinci Dünya Savaşı'nın var gücüyle devam ettiği 1940 'ların başı. İstanbul Üniversitesi'nde okuyan bir avuç anti-faşist devrimci genç, dönemin tek muhalefet partisi olan illegal Türkiye Komünist Partisi'ni aramaktadır. Bir avuç insan, 1940'ların Türkiye'sindeki tüm boyutlarıyla sergilenen karanlığı bir ucundan yırtmak için mücadele vermektedir. 

Vedat Türkali, beş kitaplık ve iki ciltlik romanı boyunca Komitern belgelerine dayanarak, hakkında verilen "desantralizasyon" kararının öncesindeki ve sonrasındaki TKP'nin durumunu romancılığının bilinen ustalığıyla; iç monologlar ve diyaloglara, olayların, olguların, kişilerin akışıyla ortaya koyar.

Türkali, İkinci Dünya Savaşı yıllarındaki Türkiye'yi anlatan "Güven"de Türkiye Komünist Partisi'nin tarihini sürece tanıklık etmiş bir yazar olarak tüm içsel dinamikleri ve sorunsallarıyla gözler önüne sererken, yalnızca o dönemdeki sol hareketin değil, demokratından faşistine, iş adamından polisine bir toplumun tüm farklı kesimlerinin aynalığını yapar. Türkali'nin coşkulu anlatımı karakterlere ve olaylara ilişkin derin bakışıyla birleşince, Türk edebiyatında benzersiz bir roman çıkar karşımıza: Toplumun her kesiminin görüşlerinin tarafsızca, ustalıkla aktarıldığı uzun bir yolculuk, bize kendi yanıtlarımızı üretmemizi sağlayacak yepyeni araçlar eden dev bir yapıt. 
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  862
 • ISBN:
  9789752892699
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
ali sahin 
 17 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

1930 lu yıllarda demokrat olmanın aydın olmanın bedellerini çok ağır ödedik işkenceler maphuslar kimini döktü aldı götürdü kimileri de kızıl bir profesör olmak için için iyi bir süre dedi 2. dünya savaşında Almanya dan yana savaşı yaşayan Türkiye ve ülkedeki devrimcilerin tutumunu çok güzel anlatıyor.. anlatılanların çoğu gerçek.. aynı zamanda adına desantralizasyon denilen tkp nin daha derinlere çekilip partinin bir süre nasıl pasifleştirildiğinide eleştiriel bir dille anlatır ..

Kitaptan 3 Alıntı

Muzaffer Akar 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Karnı tok olunca herkesi de tok sanıyormuş. Açık açık söyledi. Bir şey bilmez o daha. Açlığı tanımak için acıkmak yetmiyor.

Güven - Cilt 1, Vedat Türkali (Sayfa 10)Güven - Cilt 1, Vedat Türkali (Sayfa 10)
Kafkaslı 
22 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Böyle mi bakardı bu! Dupduruydu bu mavilik. Şu acı dolu gülümseme çabasının gizledikleriyle nasıl yapayalnız bırakıverdi beni! Nasıl dayanırım ben buna? Bir gün dayanmasını öğreneceğim diye korkuyorum Nedret'çiğim. Ne yaparım o gün ben? Niye bu kadar seviyorum bu kadını?"

Güven - Cilt 1, Vedat Türkali (Sayfa 543 - Gendaş Kültür)Güven - Cilt 1, Vedat Türkali (Sayfa 543 - Gendaş Kültür)