Güven - Cilt 1

9,3/10  (26 Oy) · 
100 okunma  · 
32 beğeni  · 
1.036 gösterim
Zaman: İkinci Dünya Savaşı'nın var gücüyle devam ettiği 1940 'ların başı. İstanbul Üniversitesi'nde okuyan bir avuç anti-faşist devrimci genç, dönemin tek muhalefet partisi olan illegal Türkiye Komünist Partisi'ni aramaktadır. Bir avuç insan, 1940'ların Türkiye'sindeki tüm boyutlarıyla sergilenen karanlığı bir ucundan yırtmak için mücadele vermektedir. 

Vedat Türkali, beş kitaplık ve iki ciltlik romanı boyunca Komitern belgelerine dayanarak, hakkında verilen "desantralizasyon" kararının öncesindeki ve sonrasındaki TKP'nin durumunu romancılığının bilinen ustalığıyla; iç monologlar ve diyaloglara, olayların, olguların, kişilerin akışıyla ortaya koyar.

Türkali, İkinci Dünya Savaşı yıllarındaki Türkiye'yi anlatan "Güven"de Türkiye Komünist Partisi'nin tarihini sürece tanıklık etmiş bir yazar olarak tüm içsel dinamikleri ve sorunsallarıyla gözler önüne sererken, yalnızca o dönemdeki sol hareketin değil, demokratından faşistine, iş adamından polisine bir toplumun tüm farklı kesimlerinin aynalığını yapar. Türkali'nin coşkulu anlatımı karakterlere ve olaylara ilişkin derin bakışıyla birleşince, Türk edebiyatında benzersiz bir roman çıkar karşımıza: Toplumun her kesiminin görüşlerinin tarafsızca, ustalıkla aktarıldığı uzun bir yolculuk, bize kendi yanıtlarımızı üretmemizi sağlayacak yepyeni araçlar eden dev bir yapıt. 
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  862
 • ISBN:
  9789752892699
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Taner durmaz 
02 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Tkp nin ikinci dünya savaşı yıllarında bir takım zengin fakir genç tarafindan dan ve bazı belge ve bilgilere dayanılarak yazıya döküldüğü bu kitap iki ciltten oluşuyor ve Ask dostluk ve zengin fakir konularında ele alan bu kitabı bazen pür dikkat bazen de sıradan olarak göreceksiniz

Özge 
30 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İlk cildi 861, ikinci cildi 607 sayfa olan GÜVEN yazarın kendi hayat hikayesinden yola çıkarak yazdığı, kurgusal karakterlere olduğu kadar gerçek hayattan kişilere de yer verdiği bir dönem romanı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında geçen romanda, bir grup komünistin TKP'yi arayışı, bu süreçte yaşadıkları, aşkları; ülkedeki komünist ve casus avı, arka planda Almanya ve Sovyet Rusya mücadelesi ile farklı görüşlerdeki, toplumun çeşitli sosyal sınıflarına mensup karakterlerin bakışından anlatılıyor.

Oldukça sade bir dille yazılmış olan kitap, karakterlerin içsel konuşmalarından, anlatıcıya yaptığı ani geçişler ile okuyucuyu şaşırtıyor.

Türkali, ilk basımı 1999 yılında yapılan romanı yazarken rahatsız edilmemek için 10 yıl boyunca Londra'da yaşamış.
Güven'i okumak isterseniz, öncesinde yazarın çocukluğundan 1951 yılındaki tutuklanmasına kadar geçen anılarını anlattığı KOMÜNİST'i okumanızı öneririm. 94 sayfalık bu kısa kitap Güven'i anlamanın anahtarı.

ali sahin 
 17 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

1930 lu yıllarda demokrat olmanın aydın olmanın bedellerini çok ağır ödedik işkenceler maphuslar kimini döktü aldı götürdü kimileri de kızıl bir profesör olmak için için iyi bir süre dedi 2. dünya savaşında Almanya dan yana savaşı yaşayan Türkiye ve ülkedeki devrimcilerin tutumunu çok güzel anlatıyor.. anlatılanların çoğu gerçek.. aynı zamanda adına desantralizasyon denilen tkp nin daha derinlere çekilip partinin bir süre nasıl pasifleştirildiğinide eleştiriel bir dille anlatır ..

Kitaptan 10 Alıntı

Muzaffer Akar 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Karnı tok olunca herkesi de tok sanıyormuş. Açık açık söyledi. Bir şey bilmez o daha. Açlığı tanımak için acıkmak yetmiyor.

Güven - Cilt 1, Vedat Türkali (Sayfa 10)Güven - Cilt 1, Vedat Türkali (Sayfa 10)
Pelda Yılmaz 
20 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Issız mezarlık kıyılarında, korkular içindeki mutluluklar da bitti artık..

Güven - Cilt 1, Vedat TürkaliGüven - Cilt 1, Vedat Türkali
Pelda Yılmaz 
20 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Suç mu bağımsızlık savaşı şiiri yazmak?
Suç olmayan ne var bu ülkede?

Güven - Cilt 1, Vedat TürkaliGüven - Cilt 1, Vedat Türkali
Pelda Yılmaz 
04 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İki tür oluyor bu Atatürkçüler.Dangul dungul ordu tipleri.Bir de bu duygulu Aydınlar.Eşeledin mi pek ayrılıkları yok kişiliklerinin temelinde. Dar, sınırlı, kısıtlı ama yerleşik bir siyasal bağlılık var tümünde. Ödleri patlıyor ötesine. Gericilere düşmanlar; dedikleri de şeriatçılar, 31 Mart'çılar, Menemenciler, Padişahçılar. Kim kaldı onlardan? Hepsi takmış maskeleri, başka kimliklerle kol geziyorlar ülkede.Onu bir türlü göremezler. Sınıf kavramını, ekonomik yapıyı silip attın mı kafadan, nasıl bakarsa baksın yöresine. Gene de bir şey ülkede, bu ortamda Atatürkçü olmak.

Güven - Cilt 1, Vedat TürkaliGüven - Cilt 1, Vedat Türkali

..., yakalayıp buldular cebimdeki şiirleri; kimden aldın diyecekler. Ben yazdım! Yuttular da! Kim yazarsa yazsın; suç mu Bağımsızlık Savaşı şiiri yazmak? Suç olmayan ne var bu ülkede? Niye yıllardır cezaevinde Nazım? Şiir yazdığından mı? Komünist olduğundan. Ozanlığı ile komünistliğini nasıl ayırırsın Nazım'ın? Bir Harbiye davası, bir Donanma davası; otuz yıl... Kızgınlıkla karışık önleyemediği bir ürperti gezindi içinde..
(iç monolog)
Sayfa;11

Güven - Cilt 1, Vedat Türkali (Sayfa 11)Güven - Cilt 1, Vedat Türkali (Sayfa 11)
Kafkaslı 
22 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Böyle mi bakardı bu! Dupduruydu bu mavilik. Şu acı dolu gülümseme çabasının gizledikleriyle nasıl yapayalnız bırakıverdi beni! Nasıl dayanırım ben buna? Bir gün dayanmasını öğreneceğim diye korkuyorum Nedret'çiğim. Ne yaparım o gün ben? Niye bu kadar seviyorum bu kadını?"

Güven - Cilt 1, Vedat Türkali (Sayfa 543 - Gendaş Kültür)Güven - Cilt 1, Vedat Türkali (Sayfa 543 - Gendaş Kültür)