Kayıp Romanlar

8,3/10  (20 Oy) · 
72 okunma  · 
19 beğeni  · 
991 gösterim
Doktor Nahit Kotar yıllar süren siyasal sürgünden, tutkuyla bağlı olduğu İstanbul'una dönebildiğinde yetmişinin sonlarındadır. Devrimci bir emeklilik yaşam çizgisi çekmiştir kendince. İstanbul'uyla özlem giderecek, dış ülkelerde sürekli içinde olduğu sanat etkinliklerini ülkesinde izleyecek, artık kapalı olan eski örgütü adına dış ülkelerde sürdürdükleri etkinliklerden üstünde kalmış yüklüce parayı vereceği en uygun örgütü arayıp bu ağır yükten kurtulacaktır. Bir de roman yazmayı düşünmektedir bu arada. Çelişkilerle çalkalanarak değişen, değişemeyen Türkiye'de şaşkınca dolaşmaya başladığı daha ilk günlerinde bir genç kız çıkar karşısına. Aralarında yaş uçurumu olan, inandıklarının tam karşısında değerler tablosunu benimsemiş görünen bu genç kızla, Esme'yle karşılaşması yeni bir dönem başlatmıştır yaşamında. Kızgınlıklar, karşılıklı suçlamalar içinde bağlı oldukları değerleri tartışmaları, birbirlerini gizli, açık, kaçınılmaz biçimde de kendilerini sorgulamaya başlamalarıyla yepyeni bir yola düşerler. Ülkenin özgürlük kavgası, tarihten gelen, çözüm bekleyen Kürt, Ermeni sorunları, tüm bu sorunlarla birlikte dış-iç egemen karanlık güçlerin, mafyaların kanlı gölgesi vardır bu bin bir tehlikeyle dolu yolun üzerinde. Cennet, cehennem karışımı ülkemizde, yer yer yazarın da katıldığı kendine özgü acı, buruk tadıyla bir aşk romanı çıkar ortaya böylece.
Vedat Türkali'den bir aşk romanı...
(Tanıtım Yazısı'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2004
 • Sayfa Sayısı:
  631
 • ISBN:
  9789752891777
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muzaffer Akar 
08 Eyl 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · 10/10 puan

Yanlış anlaşılmasın kitap tek kelimeyle harika ancak romanın daha başında
yazarın "güven" kitabına çok atıfta bulunduğundan ilk o kitabı okuyacağım.

erdal kucuk 
27 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

iyiki okumuşum dedigim muhteşem bir kitap herkese tavsiye ederim . vedat türkali nin artık bütün kitapları benim için okunması gerekenler listesine girmiştir çok naif bir aşk derin tarihi bilgiler ve sonu çok ince biten çok duygulandıran bir kitap bence klasiklerimin arasındas ilk sıraya girer.teşekkürler vedat türkali...

Zühal Uğur 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Senelerce politik düşünceleri yüzünden yurt dışında yaşamış bir adamın ülkesine dönünce yaşadıkları..Yaşlı bir adamın aşk hakkında düşündükleri , neredeyse torunu yaşında bir genç kız ile yaşadıkları ilginçti...

Kitap okunduğunda en çok akılda kalan, aralarında çok fazla yaş farkı olan iki kişinin aşk hikayesi oluyor doğal olarak. Ama karakterler arası diyaloglar, işlenen konular açısından da ilgi çekici ve değerli bir roman..

Irem 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatının son döneminde ülkesine dönen eski siyasilerden bir doktorun son bir kaç ayını anlatan bu yaşında bile neler yaşıyor dedirten bir adamın eskileri de hatırladığı güzel bir roman.

Döngüsel 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Çok sıkıcı bir kitaptı. Nasıl bitirebildiğime şaşıyorum. Bitmeyen betimlemeleri ile aklımda kalmış. Bir daha kesinlikle Vedat Türkali okumak istemiyorum.

Kitaptan 44 Alıntı

Sadettin TANIK 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hangi nedenle olursa olsun, insanların birbirlerini öldürmek zorunda oldukları dünyayı sevmiyorum ben.

Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 343 - Everest - 1. Baskı - Ekim 2004)Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 343 - Everest - 1. Baskı - Ekim 2004)
Sadettin TANIK 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yetişmiş en iyi gençlerini düşman gören toplumda yaşamak ne ağır işti!

Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 604 - Everest - 1. Baskı - Ekim 2004)Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 604 - Everest - 1. Baskı - Ekim 2004)
Sadettin TANIK 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bitmeyen ne var ki? Dünya da bitecek. Güneş bitecek. Yıldızlar bitecek. Kıpkırmızı umudumuz, sevgi yüklü tomurcuk, sen bitmedikçe hiçbir şey bitmeyecek! ..."

Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 630 - Everest - 1. Baskı - Ekim 2004)Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 630 - Everest - 1. Baskı - Ekim 2004)
Sadettin TANIK 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Süleymaniye'ye uzanan sokağa girince bir sızı düştü içine. Yetmişli yıllarda, tam bu sokağın başında, yürüyüşteki solcu öğrencilere bomba atıp yedi genci öldürmüşlerdi faşistler. Yapanları da çıkarmamışlardı ortaya.

Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 39 - Everest - 1. Baskı - Ekim 2004)Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 39 - Everest - 1. Baskı - Ekim 2004)
Sadettin TANIK 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

- Evet, dedi acılıkla, bu rezil soygun düzeni öldürmeyi öğrettikçe tüm çiçekler kanlı!

Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 603 - Everest - 1. Baskı - Ekim 2004)Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 603 - Everest - 1. Baskı - Ekim 2004)
Sadettin TANIK 
 27 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Acı çektirilen bir halka nasıl uzak dururum (...) Türk'üm ama insanım önce! Ermenilere, Süryanilere, Alevilere de yakınlık duyuyorum. Biliyorum ki, onlara acı çektirenler, Türk de içinde, herkese çektiriyorlar. Onlar kurtulmazsa bize de kurtuluş yok.

Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 214 - Everest - 1. Baskı - Ekim 2004)Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 214 - Everest - 1. Baskı - Ekim 2004)
Cemre Kara 
13 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

- Nasıl bir şey bu aşk? dedi. Bana da bir anlatsana! Gözlerini umursamazlıkla dikti doktora: Yaşaması kolay değil ki, anlatması kolay olsun.

Kayıp Romanlar, Vedat TürkaliKayıp Romanlar, Vedat Türkali

Türkümüz , Kürdümüz , ikide bir söylediği gibi , aynı tenekenin hamuru , aynı tarlanın çamuruyduk !

Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 28 - Everest Yayınları)Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 28 - Everest Yayınları)
sezgin 
12 Ara 2016 · 10/10 puan

- Sizde Kürtlük var mı amca ?
Şerifey'di soran. Güldü Doktor
-Yok dedi nereden çıktı?
-Bizim Kürtlerde de söyleyenler oldu. Çok yakınlık gösteriyorsunuz Kürtlere !
-Acı çektirilen bir halka nasıl uzak dururum kızım! Komünistim ben,Türk'üm ama insanım önce! Ermenilere,Süryanilere,Alevilere de yakınlık duyuyorum. Biliyorum ki, onlara acı çektirenler,Türk'de içinde, herkese çektiriyorlar. Onlar kurtulmazsa bize de kurtuluş yok.

Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 214 - Everst)Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 214 - Everst)

- Bizim Kürtlerden de söyleyenler oldu . Çok yakınlık gösteriyorsunuz Kürtlere !
-Acı çektirilen bir halka nasıl uzak dururum kızım ? Komünistim ben ,Türk 'üm, ama insanım önce ! Ermenilere , Süryanilere ,Alevilere de yakınlık duyuyorum . Biliyorum ki , onlara acı çektirenler , Türk de içinde , herkese çektiriyorlar . Onlar kurtulmazsa bize de kurtuluş yok.

Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 214 - Everest Yayınları)Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 214 - Everest Yayınları)
5 /