Kayıp Romanlar

8,7/10  (52 Oy) · 
152 okunma  · 
50 beğeni  · 
1.626 gösterim
Doktor Nahit Kotar yıllar süren siyasal sürgünden, tutkuyla bağlı olduğu İstanbul'una dönebildiğinde yetmişinin sonlarındadır. Devrimci bir emeklilik yaşam çizgisi çekmiştir kendince. İstanbul'uyla özlem giderecek, dış ülkelerde sürekli içinde olduğu sanat etkinliklerini ülkesinde izleyecek, artık kapalı olan eski örgütü adına dış ülkelerde sürdürdükleri etkinliklerden üstünde kalmış yüklüce parayı vereceği en uygun örgütü arayıp bu ağır yükten kurtulacaktır. Bir de roman yazmayı düşünmektedir bu arada. Çelişkilerle çalkalanarak değişen, değişemeyen Türkiye'de şaşkınca dolaşmaya başladığı daha ilk günlerinde bir genç kız çıkar karşısına. Aralarında yaş uçurumu olan, inandıklarının tam karşısında değerler tablosunu benimsemiş görünen bu genç kızla, Esme'yle karşılaşması yeni bir dönem başlatmıştır yaşamında. Kızgınlıklar, karşılıklı suçlamalar içinde bağlı oldukları değerleri tartışmaları, birbirlerini gizli, açık, kaçınılmaz biçimde de kendilerini sorgulamaya başlamalarıyla yepyeni bir yola düşerler. Ülkenin özgürlük kavgası, tarihten gelen, çözüm bekleyen Kürt, Ermeni sorunları, tüm bu sorunlarla birlikte dış-iç egemen karanlık güçlerin, mafyaların kanlı gölgesi vardır bu bin bir tehlikeyle dolu yolun üzerinde. Cennet, cehennem karışımı ülkemizde, yer yer yazarın da katıldığı kendine özgü acı, buruk tadıyla bir aşk romanı çıkar ortaya böylece.
Vedat Türkali'den bir aşk romanı...
(Tanıtım Yazısı'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2004
 • Sayfa Sayısı:
  631
 • ISBN:
  9789752891777
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kerim Aydın 
21 Nis 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

Vedat Türkali'nin ülkenin acılarının yer aldığı, büyüleyici aşk öyküsünü barındıran bir kitabı daha.
Kitap Esme ve Dr. Nahit'in aşkını anlatıyor olsa da arka planda çok derin konular işlenmekte bu kitapta. Özellikle, İstanbul'dan nefret eden ben'e, İstanbul'un güzel olabileceğini düşündürttü. Çok güzel İstanbul güzellemelerine ve aynı zamanda hicivlerine sahip. Bir başka olay ise, dönemim ideolojik çatışmalarına değinmesi. Bu noktada okuyanların mutlaka farklı düşünüp, yazarla ciddi bir çatışma yaşayacağı açık. Tatlı su komünistlerine, faşistliğe varan milliyetçiliğe kadar bir çok konuda sert eleştiriler mevcut. Kitabı okurken kimi kısımlarda, aşktan ziyade, kendinizi ideolojik bir çatışmanın içerisinde buluyorsunuz.
Karakterlere hayran kalmamak elde değil. Özellikle Esme karakteri çok etkileyiciydi. Hazırcevaplılığı, asi laf dinlemez oluşu, bir o kadar kırılgan ve düşünceli oluşu, kendine olan güveni, başlı başına bir hikaye.
Ayrıca, bugüne kadar yaşlı-genç ilişkileri bana hep itici gelmiştir veya samimi gelmemiştir. Art niyet ararım her defasında. Ama öyle bir kitap ki, yeri geliyor bu aşkı iliklerinize kadar hissediyor, kıskanıyorsunuz. Vıcık vıcık bir aşk hikayesi değil, bir tarafta yaşlılığın verdiği acizliği ile mücadele eden bir adam diğer yanda gururu ve asiliği, dik başlılığı ile bütün sevgisini ona adamış bir kadın..

ebru cemre 
06 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Doktor Nahit,yıllarca yurt dışında,sürgünde yaşamış eski bir TKP'li dir. (Türkiye komünist partisi) 70’li yaşlarının sonuna doğru ülkeye geri döner.
Bu arada,28 yaşlarını süren Esme ile karşılaşır ve aralarında çatışmalı bir aşk hikâyesi başlayıverir… '
'
80’e merdiven dayamış bir adamla 28 yaşındaki bir kadının aşkı, oldukça “uç” bir aşk hikâyesi.Üstelik bu aşk,öyle sadece duygusal boyutuyla değil,yoğun cinselliği ile birlikte veriliyor romanda.Ancak sayfalar ilerledikçe,insan bu durumu daha olağan karşılamaya başlıyor.Çünkü fazlasıyla derin bir Aşk yaşadıkları...
Aşkın ne yaşı ne de kuralları var… Basmakalıp ilişkiler yaşayıp da birbirine “Aşkım” diye seslenen onca insanın yanında Esme ile Doktor Nahit’in aşkı daha anlaşılabilir bir aşk bence.
Ben yadırgamadım bu ilişkiyi.
'
'
Okuduğum ilk Vedat Türkali kitabıydı.Yazarın gözüyle günümüz sol'una ve sorunlarına bakmak çok keyifliydi,özellikle sonu çok güzel bir şekilde bağlanmıştı "Aşka ve devrime dair söylenecek daha çok şey var!" diyenlere şiddetle tavsiye ediyorum.
Zaten Aşk da bir devrim
değil mi ?

Kayıp Romanlar benzeri kitaplar

Muzaffer Akar 
08 Eyl 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · 10/10 puan

Yanlış anlaşılmasın kitap tek kelimeyle harika ancak romanın daha başında
yazarın "güven" kitabına çok atıfta bulunduğundan ilk o kitabı okuyacağım.

Zühal Uğur 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Senelerce politik düşünceleri yüzünden yurt dışında yaşamış bir adamın ülkesine dönünce yaşadıkları..Yaşlı bir adamın aşk hakkında düşündükleri , neredeyse torunu yaşında bir genç kız ile yaşadıkları ilginçti...

ilknur insaf turan 
09 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 8/10 puan

Hikaye çok etkileyiciydi. Yazarın İstanbul'u güzellikleriyle anlatması oraları görme isteği uyandırıyor. Yaşlı adamın genç bir kızla yaşadığı aşkın yanında ideolojik fikirlere de oldukça yer verilmiş. Okurken keyif aldığım kitaplardan biri.

Özge 
08 Nis 2017 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · Puan vermedi

Hakkındaki yasakların kalkmasıyla birlikte uzun yıllar yurt dışında yaşadıktan sonra ilk defa ülkeye ayak basan Doktor Nahit Kotar, Vedat Türkali'nin Güven romanının sonunda, hikayesini okurun tamamlaması istenen Turgut ve Seher'in romanını yazacaktır emeklilik günlerinde. Kendi başına kalmak isteyen, geçmişi den köşe bucak kaçan eski komünist, tesadüfen tanıştığı ve hiç beklemediği bir anda hayatının ayrılmaz bir parçası olan torunu yaşındaki Esme'ye aşık olur.

Yurt dışındayken TKP'ye gelir etmek için düzenlediği etkinliklerden üzerinde kalan ve başına iş açan paranın yarattığı gerginliğin gölgesinde, arka planda İstanbul, hayatının son baharında aşkın tadını çıkarır.

Yazarın, bölümler arasında kendisini kitaba konuk ettiği zekice kurgulanmış bu romanda, yine içsel konuşmalar ağırlıklı olarak yer tutmakta. Karakterlerin geçmişlerine ilişkin sırlar, roman ilerledikçe hem diyalog hem de monologlar şeklinde ortaya dökülmektedir.

erdal kucuk 
27 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

iyiki okumuşum dedigim muhteşem bir kitap herkese tavsiye ederim . vedat türkali nin artık bütün kitapları benim için okunması gerekenler listesine girmiştir çok naif bir aşk derin tarihi bilgiler ve sonu çok ince biten çok duygulandıran bir kitap bence klasiklerimin arasındas ilk sıraya girer.teşekkürler vedat türkali...

Dılda Delal 
 06 Oca 00:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Vedat Türkali, bildiğim fakat daha önce hiç okumadığım bir yazar.Ama bu romanını okuduktan sonra daha önce neden okumadım diye kendime kızdım.Yılların devrimcisi Dr.NAHİT KOTAR ile neredeyse torunu yaşında olan ESME'nin aşkı etrafında gezinen roman, aşkı anlamak isteyen herkesin okuması gereken bir roman.Okurken hem dönemi anlamaya çalışıtım hem de inanılmaz zevk alarak okudum. Bunda dilinin akıcı olmasının payı da büyük tabi.

gizem toksoy 
29 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Türkali okumaya Kayıp Romanlar ile başlamıştım.
Fakat Güven'i bitirdikten sonra tekrar okudum.
Gerçekten yine çok çok çok başarılı bir roman. Türkali'yi çok seviyorum.

Noble Lady 
13 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Son derece statik bir tarzda devam edip sonlara doğru polisiye romanlarına taş çıkaracak bir ivme kazanan okuduğum bu kitapta Türkiye'de yaşayan etnik kökenlerin hayatlarının nasıl da gözyaşı ve acıyla yoğurulduğunu gözler önüne seriyor Türkali.
80 yaşına merdiven dayamış Dr. Nahit ve üniversite öğrencisi Esme'nin duygusal hallerini betimlemesi bakımından durumu nahoş karşılamış olsam da arka planda baskın olan olaylara odaklandım.
Okunası bir kitap...

2 /

Kitaptan 64 Alıntı

Sadettin TANIK 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hangi nedenle olursa olsun, insanların birbirlerini öldürmek zorunda oldukları dünyayı sevmiyorum ben.

Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 343 - Everest - 1. Baskı - Ekim 2004)Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 343 - Everest - 1. Baskı - Ekim 2004)
Sadettin TANIK 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yetişmiş en iyi gençlerini düşman gören toplumda yaşamak ne ağır işti!

Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 604 - Everest - 1. Baskı - Ekim 2004)Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 604 - Everest - 1. Baskı - Ekim 2004)
Sadettin TANIK 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bitmeyen ne var ki? Dünya da bitecek. Güneş bitecek. Yıldızlar bitecek. Kıpkırmızı umudumuz, sevgi yüklü tomurcuk, sen bitmedikçe hiçbir şey bitmeyecek! ..."

Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 630 - Everest - 1. Baskı - Ekim 2004)Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 630 - Everest - 1. Baskı - Ekim 2004)
Sadettin TANIK 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Süleymaniye'ye uzanan sokağa girince bir sızı düştü içine. Yetmişli yıllarda, tam bu sokağın başında, yürüyüşteki solcu öğrencilere bomba atıp yedi genci öldürmüşlerdi faşistler. Yapanları da çıkarmamışlardı ortaya.

Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 39 - Everest - 1. Baskı - Ekim 2004)Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 39 - Everest - 1. Baskı - Ekim 2004)
Sadettin TANIK 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

- Evet, dedi acılıkla, bu rezil soygun düzeni öldürmeyi öğrettikçe tüm çiçekler kanlı!

Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 603 - Everest - 1. Baskı - Ekim 2004)Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 603 - Everest - 1. Baskı - Ekim 2004)
Sadettin TANIK 
 27 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Acı çektirilen bir halka nasıl uzak dururum (...) Türk'üm ama insanım önce! Ermenilere, Süryanilere, Alevilere de yakınlık duyuyorum. Biliyorum ki, onlara acı çektirenler, Türk de içinde, herkese çektiriyorlar. Onlar kurtulmazsa bize de kurtuluş yok.

Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 214 - Everest - 1. Baskı - Ekim 2004)Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 214 - Everest - 1. Baskı - Ekim 2004)
sezgin 
12 Ara 2016 · 10/10 puan

- Sizde Kürtlük var mı amca ?
Şerifey'di soran. Güldü Doktor
-Yok dedi nereden çıktı?
-Bizim Kürtlerde de söyleyenler oldu. Çok yakınlık gösteriyorsunuz Kürtlere !
-Acı çektirilen bir halka nasıl uzak dururum kızım! Komünistim ben,Türk'üm ama insanım önce! Ermenilere,Süryanilere,Alevilere de yakınlık duyuyorum. Biliyorum ki, onlara acı çektirenler,Türk'de içinde, herkese çektiriyorlar. Onlar kurtulmazsa bize de kurtuluş yok.

Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 214 - Everst)Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 214 - Everst)
Cemre Kara 
13 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

- Nasıl bir şey bu aşk? dedi. Bana da bir anlatsana! Gözlerini umursamazlıkla dikti doktora: Yaşaması kolay değil ki, anlatması kolay olsun.

Kayıp Romanlar, Vedat TürkaliKayıp Romanlar, Vedat Türkali
Özge 
03 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Acıyı göze alamayacak yüreksiz, mutluluktan pay alamaz."

Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 337)Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 337)
BARAN 
12 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Birlikteyken etinin tadına yenik düşüp’’seni seviyorum ‘’ demek kolay bir kadına! Kendinle baş başa kalınca söyleye biliyor musun!

Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 380)Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 380)