Senaryo’dan Hikâyeleştiren Sebahat Altıparmakoğlu

Fatmagül'ün Suçu Ne?

Vedat Türkali

Fatmagül'ün Suçu Ne? Konusu

Sebahat Altıparmakoğlu, "Bu bir Vedat Türkali eseri. Ben sadece parçaları birleştirdim" diyor Fatmagül'ün Suçu Ne? için. Vedat Türkali'nin 1986'da film, 2010'da televizyon dizisi olarak çekilmiş senaryosu, Sebahat Altıparmakoğlu'nun düzenlemesiyle eşsiz bir romana dönüşüyor bu kitapta. Ege'de bir kıyı kasabasında tanıdık bir hayat: Balıkçıların, motor tamircilerinin yaşam mücadelesi; birbirine sevdalı Fatmagül ve Mustafa; kasabanın egemen sınıfları arasındaki siyasi-ekonomik çıkar çatışması ve garibanın direnci… Evlilik hayaliyle gün sayan Fatmagül ile Mustafa'nın aşkları önce vahim bir olaya dönüşür, ardından bu aşk kasaba siyasetinin kararıyla son bulur. Fatmagül'ün kaderini yeniden yazacaktır egemen güçler. Kerim'in iç çatışmaları, Fatmagül'ün dramı, bireyin psikolojisinden kasabalının sosyolojisine uzanan duru bir anlatım… Kadına yönelik şiddet ve istismarın gittikçe arttığı günümüz dünyasında gerçekçi anlatımı ve barındırdığı trajedi yönüyle de dikkat çeken bu eser, toplumsal hafızada yer alacak nadide bir metin... (Tanıtım Bülteninden)
Tahmini Okuma Süresi: 3 sa. 10 dk.Sayfa Sayısı: 112Yayınlanma Tarihi: 2016İlk Yayınlanma Tarihi: Kasım 2011Yayınevi: Ayrıntı Yayınları
ISBN: 9786053140887Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak
Türler:

Puan

810 üzerinden
155 Puan · 30 İnceleme

Fatmagül'ün Suçu Ne? Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
Eloloşş

Eloloşş

@Onlyelif
·
21 Ekim 2022 15:54
Puan vermedi
Merhaba Ekim ayının ilk ve benim altıncı incelemem. Dizisini izlemedim. Akıcı bir kitap olsun ve kitabı seveyim niyetiyle kitap ararken kütüphanede buldum. Sayfa sayısı az ondan ziyade kitap sanki kalın bir kitapmışta kısaltılarak ele alınmış gibiydi. Konusu itibariyle; Fatmagülün onca şeye rağmen boyun eğip Kerim le birlikte olmasına sinirlendim. Dava edip köyün dedikodusunu göze aldıysa Kerim'le olan evliliği reddebilirdi. Kitabın mesaji çok açık ve net. Akışı yakalamak mümkün. Tavsiye ederim. Bir sonraki İncelemeye dek Okurkalın Hoş'çakalın♡ Sevgilerle Elif
9 etkileşim
Özge Uyumaz

Özge Uyumaz

@naperva01
·
24 Şubat 23:56
Puan vermedi
Daha önce dizisine denk geldikce bir kaç kere izlemiştim filmini ise hiç izlemedim.Kitabini okuduğunda ise diziden farklı olduğunu gördüm.İlk kez bir dizinin kitaptan daha iyi olduğunu gördüm.Kitaptaki Fatmagül k boyun egen bir karakter,dizideki Fatmagül ise kaderine boyun eğmeyen,daha güçlü ,daha hırslı bir karakterdi.Kerem karakteri ise dizide en başından beri pişman olan bir rolundeydi fakat kitapta önce tam aksi karakterken sonradan pişman olan bir karakter oldu.Kitaptaki Kerim karakterinide,Fatmagul karakterinide pek sevmedim.
9 etkileşim
Sadettin TANIK

Sadettin TANIK

@STANIK
·
17 Kasım 2015 17:28
Puan vermedi
Daha önce senaryo olarak yazılmış olan, Fatmagül'ün Suçu Ne? kitabının filmini de dizisini de izlemediğimi belirtmek isterim. Gelecekle ilgili hayalleri olan Fatmagül kasabalı gençler tarafından tecavüze uğrar ve yaşamı altüst olur. Fatmagül'ün bundan sonra yaşadığı dram aslında ülkemizde pek çok kadının yaşadığı açığa çıkmamış yaşanmışlıkların da bir öyküsüdür. Sığınacak yeri olmayan Fatmagül'ün: Kanun tarafından, tecavüzcülerin cezadan kurtarılması için, tecavüz edenlerden birisiyle evlendirilmesi, kadının aşağılanmışlığının zirve yaptığı noktadır. Mevcut iktidarın kadına bakış açısının problemli olması nedeniyle, kadın sorunlarının katlandığı ve her zaman gündemde olduğu günümüzde bu kitabın okunması gerektiği inancındayım.
184 etkileşim
Aydın

Aydın

@Aydinkayabasi1
·
20 Şubat 19:41
Puan vermedi
Küçük bir ilçede yaşanan olay üstünden şehrin insanı, siyasi yaşamı da ele alınmış. Olay sadece Fatma Gül'ün yaşadığı dram ile kalmamış. Kadının ezilmesi, hor görülmesi de işlenmiş.
5 etkileşim
Aslı Çetin Ceylan

Aslı Çetin Ceylan

@ctnasl
·
07 Ocak 2022 11:44
Puan vermedi
Daha önce dizisini denk geldikçe bir kaç kere izlemiştim, filmini ise hiç izlemedim. Kitabını okuduğumda diziden daha farklı olduğunu gördüm. Normalde kitapların, dizi ya da filmlerinden daha iyi olmasına rağmen burada dizisi daha iyi olmuş bence. Kitapta Fatmagül karakteri boyun eğen bir karakter, dizide ise daha güçlü, daha hırslı ve boyun eğmeyen bir karakterdi. Kerim karakteri ise dizide en başından beri pişman rolündeydi fakat kitapta önce tam aksi bir karakterken sonradan pişman olan bir karakter oldu. Kitaptaki Kerim karakterini hiç sevemedim açıkçası. Kısacası okumasam da olurmuş dediğim bir kitap oldu. Çok beğenemedim. Yazarın okuduğum ilk kitabıydı ancak yazarı tanımak için yeterli olduğunu düşünmüyorum. İlk fırsatta yazarın bir kitabını daha okumak istiyorum.
7 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 63.1
Erkek% 36.9
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Vedat Türkali
Vedat TürkaliYazar · 35 kitap
Vedat Türkali (doğumu. 13 Mayıs 1919, Samsun) Abdülkadir Demirkan 'ın (1950'li yıllarda Abdülkadir Pirhasan olmuştur) yazılarında kullandığı ismidir. Senarist, şair ve romancı olan Türkali, liseyi Samsun Lisesi'nde okuduktan sonra 1942 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun olmuştur. Aynı yıl eşi Merih Pirhasan'la evlenmiştir. Maltepe Askeri Lisesi ve Kuleli Askeri Lisesi'nde edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra 1951'de siyasi eylemleri sebebiyle tutuklanmış; 9 yıl ceza almış 7 yıl sonunda koşullu olarak serbest kalmıştır. Gar Yayınları'nı Rıfat Ilgaz ile kurduktan sonra, 1960'da Dolandırıcılar Şahı ile senaristliğe başlamıştır. Senaristliğine devam eden Türkali, 1965'de yönetmenliği denemiştir. Bir Gün Tek Başına ve Mavi Karanlık gibi romanları Türk edebiyatının en büyük eserleri arasına girmiş; daha sonra da Yeşilçam Dedikleri Türkiye ve Tek Kişilik Ölüm romanlarını da yazmıştır. Mihri Belli'nin yakın arkadaşı ve Atıf Yılmaz'ın arkadaşı ve akrabasıdır. TKP'nin eski üyelerindendir. 2002 seçimlerinde DEHAP'dan aday olarak aktif siyasete atılmıştır. Vedat Türkali, oyuncu Deniz Türkali ve yönetmen Barış Pirhasan'ın babası, Deniz Türkali'nin kızı şarkıcı Zeynep Casalini'nin dedesidir.

Fatmagül'ün Suçu Ne? Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Emre Bulut

Emre Bulut

@Emrebuluttt
·
08 Kasım 21:10
Kimsenin dolduruşuna da gelme oğlum. Pislikle dolu bu dünya.
697 etkileşim
Emre Bulut

Emre Bulut

@Emrebuluttt
·
08 Kasım 21:08
Allah kimsenin günahını başkasına sormaz.
168 etkileşim
Emre Bulut

Emre Bulut

@Emrebuluttt
·
08 Kasım 21:09
Her dost göründüğü gibi dosdoğru dost olmuyor!
111 etkileşim
Eloloşş

Eloloşş

@Onlyelif
·
21 Ekim 2022 15:48
-Oldu mu Galip yahu! Şurada eski arkadaşlığımız var... Tam gideceği sırada dönüp sertçe baktı Galip; -Neredenmiş arkadaşlığımız? Sen gariban döversin, ben demir döverim...
18 etkileşim
Okyanus Deniz Gök

Okyanus Deniz Gök

@CalvinAndHobbes87
·
08 Ağustos 2019 15:29
"Her dost göründüğü gibi dosdoğru dost olmuyor Sezar! Brutus'un kalbi bunu bilmekle inciniyor!",
2 etkileşim

Fatmagül'ün Suçu Ne? İletileri

Tümünü gör
Sinemaya Başarıyla Uyarlanmış Romanlar
Sinema-edebiyat ilişkilerindeki başarılı yapımları, tavsiye film listesi haline getirmek için öncelikle
Edebiyat Atlası
Edebiyat Atlası
‘ndan bir alıntıyı daha önce paylaşmıştım.(#46533729) Romanlardan sinemaya aktarılan filmlerde eserin aslına ne
Model-Yalnızlık Semfonisi
Alışır her insan alışır zamanla Kırılıp incinmeye Çünkü olağan yıkılıp yıkılıp Yeniden ayağa kalkmak Yalnızlığım yollarıma pusu kurmuş beklemekte Acılar gözlerini dikmiş üstüme nöbette Bekliyorum, bekliyorum, bekliyorum Hadi gelin üstüme korkmuyorum 👨‍⚖️👨‍⚖️ youtu.be/R-ikRiNA64c
Fatmagül'ün Suçu Ne?
Fatmagül'ün Suçu Ne?