Kırk Gram Tebessüm

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.962
Gösterim
Adı:
Kırk Gram Tebessüm
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
167
Format:
Karton kapak
ISBN:
9757762652
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zafer Yayınları
Mizah unsuru, bugüne kadar genellikle inançlarımıza yönelik bir silah olarak kullanıldı. Ve zehirli fikirlerin çoğu, insanımıza o yolla şırınga edildi. Bir başka ifadeyle yüzler gülerken, ruhlar ağlatıldı. Elinizdeki kitap, 40 gramlık hacmiyle 40 yıllık mizah anlayışına yeni boyutlar kazandıracak, sıcak bir tebessümle birlikte duygu ve tefekkür ufkunuzu genişletecektir.
208 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
"Cüneyd Suavi'yi ilk kez ortaokul yıllarında Hayatın İçinden Sevgi Hikayeleri setiyle tanıdım. Orta okul yıllarında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Zafer Yılmaz, ders aralarında bize onun öykülerini okurdu. Bizde merak edip betiği okutucudan (hocadan) alıp okurduk.

Yazar bize eksik duyguları anımsatırken diğer taraftan geçici olan Yer'in büyüsüne kapılırsan neler olacakları kalemiyle gösteriyor. Yıllar içinde Hayatın İçinden'i her defa okudukça özümü manevi onarımdan geçtiğimi seziyorum.

Bu betik hem öykülerden hem de yazarın anılarından oluşuyor. Okurken bazen düşündürüyor bazen güldürüyor. Bu betikte en sevdiğim öykü ise Süleyman'ın Dönüşü'dür. Buram buram gülümseme kokan yazarın anılarında nedense Zafer Yılmaz ile karşılaşıyorum. Yazar da okutucum gibi peygamber ahlaklı, efendi, inançlı ve sıkıntılar karşısında istifini bozmayan bir karaktere iyedir. Yazarın iki defa burun estetiği geçirmesine çok şaşırdım. İnançlı kişi, öz bedeniyle barışık olur. Bence o anısı kurgu olmalıdır.

Tanrı, ona sağlıklı ve dinçli (huzurlu) bir yaşam versin. Onun kaleminin ışığından hiç ayrılmayalım. Severek okudum ve şiddetle sizlere tavsiye ediyorum."

#BetikEli #KırkGramTebessüm #CüneydSuavi #HayvanlarlaNasılKonuşulur? #SüleymanınDönüşü #GeriAlınanDua #İnsanlıkHali #Hortlak #Makİntoş #SavaşBöyleÇıkar #AhŞuDoktorlar #HocalıkVazifesi #BirİftarınArdından #KomşulukVazifesi #EstetikBirKaza #DeterjanEvliyası #YazdanKalmaBirGün #HuzurApartmanı #HayırlıBirİş #YaşlılıkBelirtisi #SonModaBirDüğün #PembePijama #BirHaftalıkEvliya #BodyBuilding #YorumFarkı #ZaferYayınları
167 syf.
·21 günde·Beğendi·10/10 puan
Gerçekten mizah kalitesi çok yerli yerinde olan " Kırk Gram Tebessüm" insanı bazı yerlerde güldürüyor fakat benim açımdan tıpkı Nasrettin Hoca'nın fıkraları gibi insanın ders çıkarması gerektiğini yerlerde var bu yüzden dolayı şunu diyebilirim ki herkesin okuması gerekip ders çıkarması lazımdır diye düşünüyorum.Cüneyd Suavi bu kitapla da toplumun aksayan yönlerini de anlatırken insana güzell bir yol deneyerek anlatır ve bu farkındalağı oluşturmayı başarmış bir yazar bence son olarak beni hem sıkmadan hem güldüren hem de ders çıkartağım mizah kitaplarından biri
167 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Fırtınalı bir dünyada yaşayan insanoğlu, yaratılış sırrını
bilmiyorsa ve çekilen zorlukların. kolaylık ve güzelliklere açılan bir kapı olduğunu göremiyorsa, o dehşetli tırtınada kuru bir yaprak gibi
savruluyor. Bu arada bir yerlere sığınmak istese de, seçilen yanlış yerler onu barındırmıyor, bazen hem kendisini, hem de sevdiklerini perişan ediyor.
Bu duruma düşenler, geleceğe bakmaktan korktuklarından , gunünü gün etmeye, hiç bir sınır tanımadan mutluluk peşinde koşmaya başhyorlar. Ne yazık ki elde ettikleri şey, sahte bır
mutluluktan ve sahte gülümsemelerden öteye gidemiyor. ·Ruhen ağlayan kişiler. gerçek anlamda gülemez" dıyenler
dogru demiş. Ruhlar gülerse eğer, insan da güler. üstelik de her ıki cihanda ınşallah.
Kitap yepyeni tefekkür kapıları açıyor ve edepli mızahın en güzel örnekleriyle okuyucuyu gülümsetiyor
çok güzel bir kitap ve inanılmaz derecede sürükleyici kitap elinize aldığınızda bırakamazsınız...
167 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Beklenmeyen bir mizah anlayışı ile yeni bir boyut kazandıran yazar ;değişik konulara farklı yaklaşımıyla dikkat çekiyor. Okumaya değer bir kitap.
167 syf.
·Puan vermedi
muhteşem her yaşa tavsiye ederim. yazarın çoğu kitabını da... kısa kısa olması da başucu kitabı olması için ona 1 şans daha veriyor... pek çok ders verici hikayeler var... son notum okuyun nooolurr...
167 syf.
Kucukken dostumla okudugum şirin bi fikra kitabi :) tanidiginiz seker cocuklara armagan ediniz . Kitabi okurken gulmekten agladigimi hatirliyorum keske yine boyle samimi bi kitap ciksa karsima :)
167 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Yine Hayatın İçinden kitapları gibi çok etkileyici.Mizah hikayeleri olan neredeyse herkesin sevdiği önemli bir kitap.Cüneyd Suavi bu kitabında bazıları kendi hayatından bazıları ise uydurma ama çok etkileyici olan hikayelerden oluşuyor.Kitapı okurken nasıl zamanın geçtiğini anlamıyorsunuz.Kitap çok kalın olmasına rağmen hemen bitiyor.Zaten yazar bunu düşünüp Mizah Hikayeleri kitaplarından üç tane yayınladı.Kendim okudum ve çok beğendim.Herkesin okumasını tavsiye ederim.
167 syf.
Başlarda bilhassa melekleri hikaye içine katıp ders verme amacı güden hikayeler var. Açıkçası bunu Allah ve elçilerinin anlatımları dışında görmekten hoşlanmıyorum. İlerledikçe kendini de karakter olarak sunduğu hikayeler var ki, bunlar yer yer gülümsetti. Bu şekilde devam etseydi kitap zihnimde daha hoş bir konumda kalabilirdi ama sonunda yine meleklerle ilgili bir anlatı sunması daha farklı konumlandırdı. Okurken hatırımda kaldığı şekliyle Mine Sota'nın kitapları aklıma geldi. Okumuş bulunduk.
167 syf.
·Puan vermedi
Yazarın bir mizah şaheseri olarak kabul edilen "Kırk Gram Tebessüm" adlı kitabı, yıllar boyu özlenen kaliteli ve edepli mizahın en güzel örneklerini sunarken, "İki Çuval Altın" adlı çocuk hikayesi de, yavrularımızın masum gönüllerinde apayrı bir yer tuttu :)
“Yüz insanın aynasıdır. Bu yüzden de ruhen ağlayan bir insanın gerçek manada gülmesi mümkün değildir. O halde bütün mesele ebedi olan ve ebedi bir alem için yaratılan ruhların güldürülmesine bağlıdır.”
Hayvanlar, belki de bizimle konuşabilecek yetenektedir.
Ama başlarına gelecekleri bildiklerinden, susuyor olmalılar.
16

"Kalacağın yeri iyi seçmen gerekir. Çok iyi bilirsin ki,
dünyada ve ahirette yanmanın yolu, plajlardarı geçer"
135
....Kimbilir,hayvanlar,belki de bizimle çok rahat konuşabilecek kabiliyettedir. Ama başlarına gelecekleri bildiklerinden,susuyor olmalılar. Günümüz insanının hayvanlardan anladığı Kuş sesi (çık,çık,çık ),
Kurbağa sesi (bırak,bırak,bırak ),Tavuk sesi (git,git,git),Horoz sesi (yürü,yürü,yürü) .???

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kırk Gram Tebessüm
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
167
Format:
Karton kapak
ISBN:
9757762652
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zafer Yayınları
Mizah unsuru, bugüne kadar genellikle inançlarımıza yönelik bir silah olarak kullanıldı. Ve zehirli fikirlerin çoğu, insanımıza o yolla şırınga edildi. Bir başka ifadeyle yüzler gülerken, ruhlar ağlatıldı. Elinizdeki kitap, 40 gramlık hacmiyle 40 yıllık mizah anlayışına yeni boyutlar kazandıracak, sıcak bir tebessümle birlikte duygu ve tefekkür ufkunuzu genişletecektir.

Kitabı okuyanlar 166 okur

  • Berfin
  • Kasım Fidan
  • red john
  • meryem
  • Elif Kaya
  • Behlül Kaplan
  • Feray
  • ismail kurt
  • Emre
  • Aybike Selcen Küçüksoy

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%14.7
13-17 Yaş
%11.8
18-24 Yaş
%17.6
25-34 Yaş
%38.2
35-44 Yaş
%8.8
45-54 Yaş
%5.9
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%79.3
Erkek
%20.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%32.5 (13)
9
%7.5 (3)
8
%30 (12)
7
%10 (4)
6
%10 (4)
5
%5 (2)
4
%5 (2)
3
%0
2
%0
1
%0