Başkomser Nevzat: Davulcu Davut'u Kim Öldürdü?

7,4/10  (8 Oy) · 
33 okunma  · 
5 beğeni  · 
953 gösterim
Polisiye edebiyatın Türkiye'deki en önemli temsilcilerinden Ahmet Ümit'in en ünlü kahramanlarından Başkomser Nevzat'ın "Davulcu Davut'u Kim Öldürdü?" macerası da çizgi roman olarak yayımlandı.

Ümit'in "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", "Agatha'nın Anahtarı", "Kavim ve İstanbul Hatırası" adlı romanlarının başkahramanı Başkomser Nevzat'ın maceraları çizgi roman olarak yayımlandı.

İsmail Gülgeç’in çizdiği "Çiçekçi’nin Ölümü" ve "Tapınak Fahişeleri" yeniden basılırken, Aptülkadir Elçioğlu'nun çizdiği "Davulcu Davut'u Kim Öldürdü?" macerası ise ilk kez yayımlandı.

Başkomser Nevzat'ı konu alan öyküler daha önce dizi filmlerde de karşımıza çıkmıştı. Karanlıkta Koşanlar'da Başkomser Nevzat’ı Uğur Yücel; Şeytan Ayrıntıda Gizlidir'de Çetin Tekindor, 'Kanun Namına'da ise Altan Erkekli canlandırmıştı.
Mehmet Admış 
20 May 17:54 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Başkomser Nevzat'ın son çizgi roman kitabı..

Neden bilmiyorum ama, Ahmet Ümit'in çizgi romanda başarılı olduğunu düşünmüyorum. Üç maceralı Başkomser Nevzat serisinin ikinci kitabı olan Tapınak Fahişeleri dışında birinci ve ikinci kitaplarını beğenmedim. Birinci kitap, hikayenin güzel olması ile kurtarıyor yine de..

Üçüncü kitap olan 'Davulcu Davut'u Kim Öldürdü?' adlı bu çizgi roman, İsmail Gülgeç'in ölümüyle el değiştirmiş ve çizimler Aptülkadir Elçioğlu tarafından çizilmiştir. Peki ne oldu? Çizimler de daha az başarılı, hatta başarısız oldu.. İsmail Gülgeç'in çizimi daha iyiydi. Hikaye olarak ise, çok zayıf bir hikaye yaratmış bu sefer Ahmet Ümit. Daha olayın ilk cümlesinde cinayeti kimin işlediği belli, ama (ancak sonlara doğru anlıyorsunuz) niçin işlediği belli değil. Ki bu sizi hiç merak ettirmiyor.

Kitabın hiç mi güzel yanı yok? Walla kusura bakmasın kimse ama bu sefer yok! Olmamış! Böyle, sırf para kazanmak için yapılmış, çok basit bir şey olmuş. 'Tapınak Fahişeleri'nden sonra, daha başarılı bir yapıt bekliyordum. Beklediğimle kaldım..

Bu çizgi roman serisinin sadece ikinci kitabı olan, "Başkomser Nevzat: Tapınak Fahişeleri"ni okuyun, yeter. Diğer ikisi (Çiçekçinin Ölümü ve Davulcu Davut'u Kim Öldürdü?) gereksiz. Okumayın...

Fatos 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ahmet ümit polisiye romanlarında çok başarılı. Bu kitabı da üniversitede uyumadigim gecelerde okudum. Çünkü sürükleyici ve merak uyandırıcı. Akıcı ve yalın diliyle yorulmadan keyifle okuyabilirsiniz

Kitaptan 2 Alıntı

Mehmet Admış 
20 May 16:42 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Eskiden bizler 'gericilik' diye eski yazıyı öğrenmek istemezdik. Oysa ne kadar yanlış düşünceymiş. Eski kaynaklara ulaşmak için Osmanlıca bilmek o kadar önemli ki.

Başkomser Nevzat: Davulcu Davut'u Kim Öldürdü?, Ahmet Ümit (Sayfa 3 - Everest Yayınları - 2. Basım, Çizim: Aptülika (Aptülkadir Elçioğlu))Başkomser Nevzat: Davulcu Davut'u Kim Öldürdü?, Ahmet Ümit (Sayfa 3 - Everest Yayınları - 2. Basım, Çizim: Aptülika (Aptülkadir Elçioğlu))
Mehmet Admış 
20 May 16:50 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Nazım Hikmet
Beykoz'da oturmalı
Beykoz'da çalışan adam.
Fakat Kuzguncuk şirin yerdir
ve gayet nefis yapar gül reçelini
pansiyoncu Madam
ve kızı Raşel...
Aynada bir kartpostal
bir manzara Nis şehrinden.
İskemle, karyola, konsol...
Denize nazırdı pencereleri...
Güneşte tavana suların ışıltısı vurur,
karanlık şilepler geçerdi geceleri
insanı olduğu yerde
eli böğründe bırakarak...
Selim`in odası havadardı.
Kırmızı yazmalar kururdu yandaki boş arsada.
Sağda Cevdet Paşa yalısı
Yalıda bir tavus kuşu
bir de Mebrure Hanım vardı.
Merhum Cevdet Paşa yalısında
Mebrure Hanımı unutmuşlardı...

Başkomser Nevzat: Davulcu Davut'u Kim Öldürdü?, Ahmet Ümit (Sayfa 5 - Everest Yayınları - 2. Basım, Çizim: Aptülika (Aptülkadir Elçioğlu))Başkomser Nevzat: Davulcu Davut'u Kim Öldürdü?, Ahmet Ümit (Sayfa 5 - Everest Yayınları - 2. Basım, Çizim: Aptülika (Aptülkadir Elçioğlu))