Olmayan Ülke Renkli Resimli

8,9/10  (26 Oy) · 
74 okunma  · 
22 beğeni  · 
2.240 gösterim
"… Büyücüler, ay tozundan yaratıldıkları için topraktan gelen insanları küçümsermiş. İnsanlar da büyücülerin kendilerinden daha yetenekli olmasını çekemez, onları uğursuz sayarmış. Böylece bu iki zeki varlık karşılıklı hep düşmanlık besler, birbiriyle hep savaşırmış.

Bu savaşların sonuncusu, yeryüzünün en güzel köşelerinden biri olan Gül Ovası'nda, insanların kurduğu akıl ülkesinin topraklarından birinde yaşanmış…

Akıl Ülkesinin Padişah'ı, Hayal Ülkesi'nin Büyücü Kralı'nı yenmiş…"

Usta yazar Ahmet Ümit'ten küçük ama enginlere sığmaz bir masal Olmayan Ülke; tüm evreni içinde barındıran bir su damlası gibi…
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  170
 • ISBN:
  9786051417103
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Admış 
19 May 14:47 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Ahmet Ümit'in, ikinci masal kitabı.. İnsanımız her zaman masallarla büyümüş belki de bu yüzden masallar hayatımızda önemli bir yere sahiptir.

Ümit, bu kitabını torunu Rüzgar'a ithaf etmiş ve masal kahramanının adına da Rüzgar demiştir. Kitabın bir nevi önsözü olan 'Annemden Dinlediğim Masallar' başlığı altında bu durumu; "...Rüzgar, kitabın ortalarında bir yerde çıkageldi. Tam da, "Bu kitabı kime adasak?" diye düşünürken. Sanki bu sorunun yanıtı gibi..." şeklinde ifade ediyor.

Olmayan Ülke hakkında da; "Olmayan Ülke bir ütopya aslında." diyor. Masalların hepsi birer ütopya değil midir zaten? Gerçek hayatta karşılaşamayacağımız güzellik ve ilginçlikte olaylar, mutlu sonlar ancak masallarda yaşanır çünkü. Ardından; "Olmayan Ülke ismini ben bulmadım. Peter Pan'ı okuyanlar, orada da Olmayan Ülke'den bahsedildiğini bilirler." diye ekliyor ve Peter Pan'ın yazarı James Matthew Barrie'ye saygısını sunarak, yazarlık borcunu yerine getiriyor Ahmet Ümit. Özellikle günümüzde, kültür ve sanat ve edebiyat alanlarında karşılaştığımız, başka sanatçı ve ya yazarların görüş, fikir ve yapıtlarını kısmen ya da tamamını araklayarak kendine mal eden hırsızların (santçı ve ya yazar demeye dilim varmıyor) artmasına adeta bir tepki niteliğindeki bu güzide cümlelerinden dolayı ben de Ahmet Ümit'e hayranlık ve saygılarımı iletmeyi borç biliyorum.

Ümit'in ilk kitapları diğer romanları kadar başarılı olmadığı doğru ama diğer romanlarının başarısını da biliyoruz. Hakkını da iade ediyorum. Ayrıca diğer türlerde de başarılı olduğunu kanıtlıyor bu eserlerinde..

Her masal kitabında olduğu gibi, Olmayan Ülke'de de barış, sevgi, mutluluk, iyimseriliğin yüceltilmesi ve nefretin, öfkenin, ayrımcılık ve ırkçılığın ve aynı zamanda törelerden kaynaklı kan davalarının kötü ve iğrençliklerine kurulan kurgular ile başarılı bir şekilde gönderme yapıyor.

Kendinizin de okuyabileceğiniz gibi, çocuklarınıza da güvenle okuyabileceğiniz bir masal kitabı.. Tavsiye ederim.. :)

Kitap okumak 
28 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Yazarın her zaman ki akıcılığı ile kaleme aldığı güzel bir masal. Çocuklar okumalı ama büyüklerde hem kendileri hem de küçüklerine anlatabilecek bir şeyleri olması için okumalı. Merak etmeyin elinize alınca bırakmadan bitireceksiniz.

Kitaptan 11 Alıntı

Zagor 
12 Kas 18:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşktan sarhoş olduğum doğru, ama kime zararı var bunun?

Olmayan Ülke, Ahmet Ümit (Sayfa 109 - Doğan Egmont Yayıncılık 1.Baskı 2011)Olmayan Ülke, Ahmet Ümit (Sayfa 109 - Doğan Egmont Yayıncılık 1.Baskı 2011)
Mehmet Admış 
19 May 10:48 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Seni görmeden önce, kendi kozasında yaşayan bir kelebektim, seni gördüm uçmaya başladım.

Olmayan Ülke, Ahmet Ümit (Sayfa 43 - Everest Yayınları - 16. Basım)Olmayan Ülke, Ahmet Ümit (Sayfa 43 - Everest Yayınları - 16. Basım)
Mehmet Admış 
19 May 10:21 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Gerçekten de beni yazar yapan olguların başında okuduğum kitaplar, yaşadığım hayat kadar, belki de hepsinden daha fazla, annemden miras kalan anlatma yeteneği gelir.

Olmayan Ülke, Ahmet Ümit (Sayfa 13 - Everest Yayınları - 16. Basım)Olmayan Ülke, Ahmet Ümit (Sayfa 13 - Everest Yayınları - 16. Basım)
Zagor 
12 Kas 16:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gönül artık masumiyetini yitirmiştir, sevda artık eskisi kadar temiz değildir. Ama kızgın değilim sana, çok gençsin, çok toysun daha. Büyüyünce bugünleri hatırla, öfke ve nefreti değil; sevgiyi miras bırak çocuklarına.

Olmayan Ülke, Ahmet Ümit (Sayfa 59 - Doğan Egmont Yayıncılık 1.Baskı 2011)Olmayan Ülke, Ahmet Ümit (Sayfa 59 - Doğan Egmont Yayıncılık 1.Baskı 2011)
Mehmet Admış 
19 May 12:13 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Yazık, çok yazık. Sen büyük bir padişahsın ama hoşgörün yok. Eğer yüreğin kinle değil, sevgiyle dolu olsaydı; eğer aklın nefret için değil, hoşgörü için çalışsaydı, inan bana dünya daha güzel bir yer olurdu."

Olmayan Ülke, Ahmet Ümit (Sayfa 79 - Everest Yayınları - 16. Basım)Olmayan Ülke, Ahmet Ümit (Sayfa 79 - Everest Yayınları - 16. Basım)
Zagor 
12 Kas 19:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Onlar iyiliği görev gereği değil, cennete gitmek için de değil, cehennemde yanmamak için de değil, başkasına hoş görünmek için hiç değil, içlerinden geldiği için yaparlarmış. İyilik, doğruluk ve güzellik onların varoluş biçimiymiş.

Olmayan Ülke, Ahmet Ümit (Sayfa 142 - Doğan Egmont Yayıncılık 1.Baskı 2011)Olmayan Ülke, Ahmet Ümit (Sayfa 142 - Doğan Egmont Yayıncılık 1.Baskı 2011)
Mehmet Admış 
 19 May 13:53 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Aşağıdaki ovaya indiklerinde Su Hanım, yanında yürüyen Rüzgar'a sormuş:
"Sahi biz nereye gidiyoruz?"
Rüzgar büyük bir güvenle bakmış genç kıza, sonra eliyle gökyüzündeki Kutup Yıldızı'nı göstermiş.
"Bu, Kutup Yıldızı'dır. İnsanlar ile büyücüler yüzyıllardır bu yıldızı takip ederek başka ülkeleri işgal ettiler, başka halkları ele geçirdiler, onların zenginliklerini yağmaladılar. Çok para kazandılar, çok servet yaptılar, ama vicdanlarını yitirdiler. Vicdanlarıyla birlikte yitirdikleri bir şey daha vardı: Mutlulukları. O yüzden, biz Kutup Yıldızı'nı izlemeyeceğiz."

Olmayan Ülke, Ahmet Ümit (Sayfa 165 - Everest Yayınları - 16. Basım)Olmayan Ülke, Ahmet Ümit (Sayfa 165 - Everest Yayınları - 16. Basım)
Mehmet Admış 
19 May 11:50 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Rüzgazlık hali biraz özgürlüğe benzer. Ben de özgürlüğüme düşkünüm, dünyanın her yerinde gezmek dolaşmak isterim.

Olmayan Ülke, Ahmet Ümit (Sayfa 59 - Everest Yayınları - 16. Basım)Olmayan Ülke, Ahmet Ümit (Sayfa 59 - Everest Yayınları - 16. Basım)
2 /