Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
128 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
4 saatte okudu
John Stainbeck serisiyle devam ediyorum. En sevdiğim yazarlar arasında gittikçe yerini sağlamlaştıran ve hâlâ gazap üzümleri üzerine eser çıkartmayan en değerli kalemdir benim gözümde. Bir çırpıda okudum bitti kitap. Bir çırpıda okunmasının kolay oluşunun sebebi : John Stainbeck 'in de belirttiği gibi roman/piyes şeklinde yazılışındandır. Genellikle diyaloglar hâlinde geçen eser sürükleyiciliği ile adeta görünmez bir ağ atıyor üzerinize. Joe Saul , Mordeen, Ed ve Victor kahramanlarımızın isimleri... 4 bölümden oluşan eserde aşkın fedakarlık boyutu belki de en derin böylesine işlenebilirdi. Aşk için ben neleri feda ederdim ya da böylesine aşık olabilir miyim bunların sorgusunu şu an yapıyorum. Biraz spoi verecek olursam Saul'un bir türlü çocuğu olmaz ve soyunun kuruyacağı endişesiyle karamsarlığın dehlizlerinde boğulur. Bu durum karısıyla arasında can sıkıcı bir hâl alır ki işte ipler burda kopar .Victor patronunun karısı Mordeen'e karşı konulmaz duygular içerisine girer . Mordeen ise bunu eşiyle arasında çocuk sorununu çözme yolunda kullanır ve işler sarpa sarmaya başlar. Ed'in dostluğu ise bu süreç boyunca ikilinin hep yanındadır ve dost nasıl olunur canlı örneğidir. Sağlam karakterler, sağlam duygular, sağlam üslup, sağlam akıcılık, sağlam olay örgüsü ile müthiş bi eser okudum . Mutlaka okuyun şimdiden keyifli okumalar :)
Alev
AlevJohn Steinbeck · Bilgi Yayınları · 1951262 okunma
Reklam
128 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
Önce cambazhane de ardından çiftlik de ve finalinde denizci olarak yaşanan aynı dramanın, aynı kahramanlarının hikayesi. Farklı bir tür farklı bir bakış açısı ile kaleme almış konuyu John Steinbeck. Kısır bir adamın, neslini idame ettirme hayallerini kısırlığını bilmeksizin yaşaması. Bunu bilen eşinin ona olan aşkı ve tutkusu, eşinin bu imkansız arzusunu hayata geçirmek için gösterdiği fedakarlığın ki başka birisinden çocuk sahibi olmaya kadar giden bir yol bu fedakarlık. Ve onlara destek olan emsalsiz arkadaşlık örneğini simgeleyen bir dost. Üç ayrı mekan ve ortamda aynı husus ele alınarak neredeyse tamamı kahramanların diyaloğu halinde anlatılan güzel ve farklı bir eser. Zevkle okuyacak ve okurken düşüneceğiniz bir yapıt.
Alev
AlevJohn Steinbeck · Bilgi Yayınları · 1951262 okunma
128 syf.
·
Puan vermedi
·
10 saatte okudu
Ne zaman John Steinbeck okusam iyi ki okumuşum diyorum. Yazarın ele aldığı konular öyle derin ve işleyiş biçimi o kadar güzel ki. Okuyan herkesi kendine bağlayacağına eminim. Hiç sıkılmadan merakla okuduğum, içinde aşkı, tutkuyu, hırsı, gururu, sevgiyi bulduğum bir kitaptı. Sevmek için kan bağına gerek yoktu, bunu yeniden anladım. Böyle derin ve çok fazla insanın takık olduğu bir konuda böyle güzel bir eser verdiği için Jhon Steinbeck''e teşekkürü borç bilirim.. Okunmaya değer, harika bir eser... Okuyunuz okutturunuz efendim...
Alev
AlevJohn Steinbeck · Bilgi Yayınları · 1951262 okunma
128 syf.
7/10 puan verdi
Alev_Steinbeck
Steinbeck'in tiyatro romanı.Eser 4 bölümdrn oluşuyor ve gayet akıcı,ikinci bölumden sonra hepten.hızlanıyorsunuz. "İyi şeyleri daha iyi yapmak.çocuk oyununa benzer.
Alev
AlevJohn Steinbeck · Bilgi Yayınları · 1951262 okunma
Reklam
128 syf.
·
Puan vermedi
·
10 saatte okudu
Kocası kısır olan Mordeen, kocasına o kadar aşıktırki; kocası Joe Saul soyunun devam ettiğini görüp mutlu olsun diye, yanlarında çalışan ve Mordeen'a zaafı olan Victor ile bir gecelik aşk yaşar. Mordeen hamiledir, Joe Saul mutludur. Joe Saul; o zamana kadar gitmediği doktora gitme gerekliliğini hisseder ve ondan alacağı "kısır değil" raporunu, doğacak çocuğuna hediye etmek ister. Maalesef işler istediği gibi gitmez. Joe Saul başkasından olan çocuğu, kendi çocuğu olarak kabul edebilecek mi? Victor'un akıbeti ne olacak? Bu alev kimleri yakacak? Tavsiye ederekten; Keyifli okumalar...
Alev
AlevJohn Steinbeck · Bilgi Yayınları · 1951262 okunma
128 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
15 saatte okudu
Yazarın deyimi ile roman-oyun tarzı bir kitap ve bu yüzden de farklı bir tür. Bu tür ile ilk defa tanışıyorum ama bu türü çok sevdim.  Hikayede bir derinlik var ve okuru sıkabilecek detaylara inilmemiş, neredeyse hikayenin tümü kahramanların diyaloglarından oluşuyor. Bir solukta okunabilecek bir eser. Kısacası okunmalı :) derim.
Alev
AlevJohn Steinbeck · Bilgi Yayınları · 1951262 okunma
128 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
Yine John Steinbeck ve yine hızlı akan bir hikayenın içinde kaybolma hali.. konularının seçimi ve sürükleyiciliğiyle Steinbeck okunması gereken bir yazar.. Bu kitap ise Türkçe baskısı az olan bir kitap, sahaflardan bulabilirsiniz. (Bilgi ve varlık) Konuya hiç girmiyorum, haydi biraz sahaf gezin ve bu çarpıcı kitabın dünyasında dolaşalım hep beraber..
Alev
AlevJohn Steinbeck · Bilgi Yayınları · 1951262 okunma
128 syf.
6/10 puan verdi
·
1 saatte okudu
Farklı bir tür, yazarın deyimi ile roman-oyun bu kitap. Ama ben bu türü çok sevdim çünkü hikayede hem derinlik var hem de okuru sıkabılecek detaylara inilmemiş, neredeyse tümü kahramanların diyaloglarından oluşuyor. Bir solukta okuyabileceğiniz bir eser. Aşkta ve arkadaşlıkta nerelere varılabileceğini anlatmış yazar, onları korumak için yapılan fedakarlıkları ve en önemlisi: aşktan ve hırstan kararan gözlere anca bir dostun ışık tutabilecegini. Okunmalı :)
Alev
AlevJohn Steinbeck · Bilgi Yayınları · 1951262 okunma
Reklam
108 syf.
·
Puan vermedi
·
3 saatte okudu
Joe soul sevdigin kadın tarafından ihanete uğrar. Kendisi kısır olmasına rağmen karısı hamiledir. İlk başta ondan zanneder sonra belirli şikayetlerden ötürü doktora gider ve doktor ona spermlerin öldüğünü söyler ve orda anlar karısının onu aldattığını. Karısı ise eşinin sevmediği bir adam tarafından hamile kalır ancak eşine sadık bir aşk ile bağlıdır. mordeen eşi Joe'nin nefret ettiği adam Viktor'dur. Viktor mordeen'e onunla beraber yaşamasını teklif eder ve zorla gotumek ister ancak buna müsade edilmez ED tarafından. Joe karısının hamileliğini kabullenir ve çocuğu dogurmasini bekler. Sonunu yazmak istemedim çünkü merak etmek en iyisidir tavsiye ederim iyi okumalar
John Steinbeck
John Steinbeck
Alev
AlevJohn Steinbeck · Varlık Yayınları · 1954262 okunma
150 syf.
5/10 puan verdi
·
27 saatte okudu
John Steinbeck bu eseri tiyatro romanı şeklinde yazmış. Eser 4 bölümden oluşuyor ve gayet akıcı,ikinci bölumden sonra daha hızlı ilerliyor. Bir solukta okuyabileceğiniz bir eser. Aşkta ve arkadaşlık da nerelere varılabileceğini anlatmış yazar, onları korumak için yapılan fedakarlıkları ve en önemlisi: aşktan ve hırstan kararan gözlere anca bir dostun ışık tutabilecegini görebiliyoruz. Şimdi den iyi okumalar
Alev
AlevJohn Steinbeck · Bilgi Yayınevi · 1991262 okunma
150 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
22 saatte okudu
Sanırım sevdiğim yazarlar listesine John Steinbeck'i de ekleyebilirim artık diye düşünüyorum. Sayfa sayısı az olsa da hikâyenin bu kadar başarılı bir şekilde işlenmiş olması yazarın maharetini ve ustalığını gösteriyor bence. Diğer kitaplarını da okumayı çok istiyorum bu sebeple. Üslubu kolay anlaşılır, okurken zihninizi yormayan bir çırpıda bitebilecek bir kitap Alev. Büyük bir sirkte nesiller boyunca trapezcilik yapan ailenin son üyesi Joe Saul'dur. Bilgilerini ve mesleğini kendi kanından olan çocuklarına aktarmak için yanıp tutuşan bu adamın ne yazıktır ki çocuğu olmaz. Genç karısına tutkuyla bağlı olsa da çocuk sahibi olamaması ve üstün yetenekleri olan soyunun devam edemeyeceği düşüncesi onu kahreder. Birbirlerine tutkuyla bağlı olan çift bir gün bebekleri olacağı haberini alır fakat bebeğin babası Joe Saul değildir. Eşine aşkla bağlı olan ,Joe Saul'un karısı onu mutlu edebilmek için fedakârlık yapmaktan çekinmez. Fakat kendi kanı ve soyunun devamlılığını hayat memat meselesi yapmış Joe bu fedakarlığı anlayabilecek midir? Yukarıda da söylediğim gibi bir çırpıda bitebilecek bir kitap. Herkese tavsiye eder, keyifli okumalar dilerim.
Alev
AlevJohn Steinbeck · Bilgi Yayınevi · 1991262 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.