7,0/10  (13 Oy) · 
25 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.165 gösterim
Kuşaklar boyu büyük trapezciler yetiştirmiş bir ailenin son bireyi Joe Saul'un, geçip giden yıllara karşın bir türlü çocuğu olmaz. Genç ve güzel eşiyle aralarında güçlü bir sevgi bağı bulunmakla birlikte, çocuksuzluğun acısı ikisini de sarsar. Üstün yetenekleri olan soyunun kuruyacağı korkusu, günden güne çökertir onu. Bir de, genç akrobat Viktor'un gizli bir ilişkiyle yaşamlarına girmesi, beklenmedik bunalımlar, trajik sonuçlar doğurur. Kolay çözümlenebilecek bir düğüm değildir olup bitenler. Steinbeck, en güçlü yapıtlarından biri olan Alev'de, insanoğlunun soyunu sürdürme tutkusunu roman-oyun dediği yeni bir yazın türüyle işliyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 1951
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9789754942088
 • Çeviri:
  Orhan Aziz
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Üç Renk 
05 Ara 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yazarın deyimi ile roman-oyun tarzı bir kitap ve bu yüzden de farklı bir tür. Bu tür ile ilk defa tanışıyorum ama bu türü çok sevdim. 
Hikayede bir derinlik var ve okuru sıkabilecek detaylara inilmemiş, neredeyse hikayenin tümü kahramanların diyaloglarından oluşuyor. Bir solukta okunabilecek bir eser. Kısacası okunmalı :) derim.

Halil Yavuz KAYA 
20 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Önce cambazhane de ardından çiftlik de ve finalinde denizci olarak yaşanan aynı dramanın, aynı kahramanlarının hikayesi.
Farklı bir tür farklı bir bakış açısı ile kaleme almış konuyu John Steinbeck.
Kısır bir adamın, neslini idame ettirme hayallerini kısırlığını bilmeksizin yaşaması. Bunu bilen eşinin ona olan aşkı ve tutkusu, eşinin bu imkansız arzusunu hayata geçirmek için gösterdiği fedakarlığın ki başka birisinden çocuk sahibi olmaya kadar giden bir yol bu fedakarlık. Ve onlara destek olan emsalsiz arkadaşlık örneğini simgeleyen bir dost.
Üç ayrı mekan ve ortamda aynı husus ele alınarak neredeyse tamamı kahramanların diyaloğu halinde anlatılan güzel ve farklı bir eser. Zevkle okuyacak ve okurken düşüneceğiniz bir yapıt.

Mehmet Ali Adıgüzel 
07 Oca 13:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Steinbeck diğer kitaplarında yaptığı gibi bu kitaptada toplumsal konulara değinmiş ve çok sade bir dille olayları aktarmıştı her kitapta bir kahramana dönüştüğüm gibi bu kitaptada Ed karaketerini ve arkadaşı için yaptıkları beni bi hayli etkiledi Teşekkürler John Steinbeck...

Pavel Fyodoroviç Smerdyakov 
 01 Eki 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

John Steinbeck'in 1950 yılında yayımlanan Roman-Oyun türündeki bir eseri, Alev. Kitap adını tam olarak yine kendi içinde geçen şu ifadeden alıyor: 'Bütün kusurlarımıza, kötülüklerimize karşın, içimizde bir yerde pırıl pırıl yanan bir yerimiz kalmış meğer.'

Eser roman-oyun türünde olduğu için kitabı neredeyse diyaloglar oluşturuyor. Kitaplarda diyalog seven biri olarak bu beni oldukça memnun etti. Eserin zekice yazıldığının en önemli kanıtlarından biridir diyaloglar çünkü. Her neyse, kitap, üç farklı mekanda geçen olayları konu ediniyor ve ilginç, ilk defa farkına vardığım (zira yazar Fareler ve İnsanlar adlı eserinin de bu şekilde olduğundan bahsediyor) Roman-Oyun tarzından dolayı mekan geçişlerinde kısa bir süre dumura uğradım. Çünkü bölümlerin geçişleri ışınlanma şeklinde oldu. Arada bağlantı yokken birden karakterler yazarın istediği mekanlarda bulundular. Farklı hikayelerden oluştuğunu düşünmüştüm ancak birkaç sayfa sonra karakterlerin aynı olduğunu görünce yazarın yaratıcılığına ve farklılığına hayran oldum.

Şu ana kadar okuduğum kitaplar içerisinde kocasına bu kadar aşık, bu kadar sadık bir kadın görmedim. Bu nasıl bir aşktır ki hanım teyze, kocan kısır olduğu ve bir çocuğu olmasını çok istediği halde, sana deliler gibi aşık olan bir adamı kullanıp onunla bir defaya mahsus olmak üzere ilişkiye girip bir çocuk yaptın? Gerçekten aşık olan bir kadının yapmayı göze alamayacağı hiçbir şey olamayacağını gördüm. Victor karakterini -çocuğun biyolojik babası- başlarda sevmememe rağmen aşkıyla bu düşüncemi değiştirdi. Bir insan aşık olunca onun kötü biri olabileceğini ben düşünemiyorum.

Sadakat, bağlılık, imkansız aşk kavramlarına ilgi duyanların okumadan geçmemesi gereken bir eser...

Müzeyem 
04 Eki 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · 6/10 puan

Farklı bir tür, yazarın deyimi ile roman-oyun bu kitap. Ama ben bu türü çok sevdim çünkü hikayede hem derinlik var hem de okuru sıkabılecek detaylara inilmemiş, neredeyse tümü kahramanların diyaloglarından oluşuyor. Bir solukta okuyabileceğiniz bir eser. Aşkta ve arkadaşlıkta nerelere varılabileceğini anlatmış yazar, onları korumak için yapılan fedakarlıkları ve en önemlisi: aşktan ve hırstan kararan gözlere anca bir dostun ışık tutabilecegini. Okunmalı :)

Reyiz bu kitabının tiyatro oyunu olacağını ya hissetmiş ya da istemiş resmen. Bu kadar kısa hikayelerden derin karakterler yaratmak ta bir sanat sonuçta

Kitaptan 28 Alıntı

Halil Yavuz KAYA 
19 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Sen uzaktayken, yanımda yokken kızabilirim. Zamana, seni benden ayıran dakikalara kızar, sinirlenebilirim.

Alev, John Steinbeck (Sayfa 16)Alev, John Steinbeck (Sayfa 16)
Halil Yavuz KAYA 
19 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Biz ikimiz binlerce senenin meydana getirdiği varlıklardık.

Alev, John Steinbeck (Sayfa 10)Alev, John Steinbeck (Sayfa 10)
Halil Yavuz KAYA 
19 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Biz bir dünyanın içinde kendimize ait ayrı alemde yaşıyor gibiyiz. Birçoklarının bilmediği hayat tarzımız, telakkilerimiz ve geleneklerimiz var. Bize kızan bize hor görenler de ; bize gıpta edenler de var. Onun için biraz mağrur ve biraz da öteki insanlardan korkar gibiyiz. Kim bilir belki kendimizi pek aşırı derecede koruyoruzdur.

Alev, John Steinbeck (Sayfa 22)Alev, John Steinbeck (Sayfa 22)
Halil Yavuz KAYA 
19 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ne oldu sana Joe Saul? Nen var ? Etrafındakileri de üzüyor, sıcak bir yaz akşamı gibi etrafına sıkıntı bulutları topluyorsun.

Alev, John Steinbeck (Sayfa 10 - Varlık Yayınları.)Alev, John Steinbeck (Sayfa 10 - Varlık Yayınları.)
Halil Yavuz KAYA 
19 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kadın ile atın bir erkeğin kendine güvenip güvenmediğini hemen anladığını söylerler.

Alev, John Steinbeck (Sayfa 37)Alev, John Steinbeck (Sayfa 37)
Emre Ekinciler 
 05 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Victor'un birşey bilmeden, duymadan insanın zayıf yanlarını, dertlerini keşfetmekte özel bir yeteneği var. Birşey bilmediğinden eminim, buna karşı herşeyi hissediyor. Bir kör gibi karanlıkta yürürken bile amacına ulaşıyor.

Alev, John Steinbeck (Sayfa 47)Alev, John Steinbeck (Sayfa 47)
Halil Yavuz KAYA 
19 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İki eski
soy vardır, derdi bize... bilinen, tanınan sadece iki soydur. Soytarılarla cambazlar. Gerisi türedi, sonradan gelmedir.

Alev, John Steinbeck (Sayfa 13)Alev, John Steinbeck (Sayfa 13)
Pavel Fyodoroviç Smerdyakov 
01 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Sen de beni, benim seni istediğim kadar isteseydin, ne iyi olurdu.

Alev, John Steinbeck (Sayfa 104 - Bilgi Yayınevi)Alev, John Steinbeck (Sayfa 104 - Bilgi Yayınevi)
Halil Yavuz KAYA 
19 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

...hayatın değişmez iki kanunu, yaşamak ve başkalarına hayat verip neslinin devamını temin arzusunun bütün manası ile alev gibi içlerinde yandığını hisseden yine kısırlardır yalnız.

Alev, John Steinbeck (Sayfa 49)Alev, John Steinbeck (Sayfa 49)
3 /