Ben Tek Siz Hepiniz

7,3/10  (14 Oy) · 
35 okunma  · 
6 beğeni  · 
784 gösterim
Beni beklerken, her zaman olduğundan daha güzel, daha savunmasız, daha cazip, daha derindi. Kendi eksikliğimi onun anlamlı yüzünden okumak...

Ya gelmezsem kaygısıyla gerilen hatları, büyüleyici bir tereddütle etrafına bakınması, milyarlarca insanın yaşadığı koskoca dünyada sadece beni bekliyor olması... İşte bu baş döndürücü görüntü karşısında huzur içinde ölebilirdim. İnsanın aşık olduğu kişinin kendisini bekleyişini izlemesi harika bir şey. Biliyorum, bu pek rastlanacak bir manzara değil. Çünkü o seni beklerken, sen orada olmazsın. Orada olduğundaysa, artık seni beklemiyordur.

Cenaze evleri, egzoz kokusu, ucuz filmler, bağıran televizyonlar, kanepeler, uğultulu fotoğraflar, şehrin ağrıyan mafsalları, radyonun dalga boyunda sıkıntı, yağmurluklu adamlar, yılın en kötü gününün en berbat saatinde yaşanan hortlak beyazlığında tesadüfler, gazete ilanları, hırlayan köpekler, tribün çocukları, Hakan Bıçakcı apartmanları, paranormal domatesler, flaşlar ve evet Ninjalar Tekmili birden...

Hakan Bıçakcı tedirginliği, saplantıyı ve tatminsizliği ustaca anlatıyor. Romanlarındaki tekinsizliği bu defa hikâyeleriyle sürdürüyor.

Hakan Bıçakcı'dan tuhaf hikâyeler... Ürkek ve kasvetli zaman prelüdü...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  162
 • ISBN:
  9789750509483
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Sinan Tütüncüler 
25 Oca 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

Ben Tek Siz Hepiniz, Hakan Bıçakcı’nın ilk okuduğum kitabı. Yazardan önce ilk olarak yayınevine dair bir yorum yapacak olursam, İletişim Yayınları bir kez daha boş bir kitap basmayacağını kanıtladı. Türk edebiyatında yeni bir akım yaratabilecek bir özgünlüğe sahip bir kısa öykü kitabı ile karşı karşıyayız.

Kitabın okuduğum ilk üç öyküsü kısa süren bir hayal kırıklığı yaratsa da, ardından gelen öyküler, yazarımızın tarzını zaman içinde daha da ustalaştırdığını gösterdi. Kitabın başında yer alan notta belirtildiği üzere, kitapta yer alan 27 öyküden 15’i daha önce, Oğlak Yayınları tarafından basılmış olan Bir Yaz Gecesi Kabusu kitabında yer almış ve bu kitapta yer almadan önce gözden geçirilmiş. Diğer 12 öykü ise ilk kez yayınlanmış.

Öykülerde gerçekdışılık, gerçekdışılığa yaklaşan gerçeklik ve gerçekliğin absürtlüğü iç içe geçen durumlarla, ustaca işlenmiş. Hemen hemen bütün öyküler, modern zamanlarda, modern bireyin günlük yaşamının sıradan yaşam parçaları. İkizinin cenazede kardeşinin resmini yakasına iğneleyen adam…. Deniz otobüsüne yetişmeye çalışan yolcu… Yıllardır aynı evrak çantası ile evrak dağıtan memur ve onun parmakları… Radyosunun pilinin bitmesinden korkan gece bekçisi… Canlı müzik çalınan bar arayan turist… Buluşma yerini gözetleyip kız arkadaşını seyreden sevgili… Kahve falı… Sokak köpeği ile gözgöze gelen öğretmen… Tuvalete kilitli kalan müşteri… Sokak soyguncuları… Çocuk bakıcısı… Sokakta terk edilmiş bebekler… Hep aynı domates dilimini yiyen adam ve Japon Ninjaları…

Uykular, kabuslar, hayaller, Deja vu’lar, sanrılar, hayal güçleri iç içe günlük, sıradan yaşamların içinde, hepsi kısa öykülerin içine sığışmış.

Kitabın yeterince olgun, ustalık eseri bir kitap olduğunu iddia etmeyeceğim. Ama kendisine ait bir tarz geliştirmeye çalışan yazarın, emek sarf edilmiş, üzerine emek sarf edilmiş eseri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Öyküler ilerledikçe, kitapta çizgiroman yazarlığı tadı aldığımı düşünürken, kitabın son öyküsü de bir çizgiromanın hikayesini anlatıyordu. Kitaptaki öykülerin bir çoğu, çizgiromanı çizilebilecek, o tekniğe uygun hikâyeler. Böyle düşündükçe öykülerin zihinde canlandırılması da daha keyifli bir hal alıyor.

Bu kitap, beni Hakan Bıçakçı’nın diğer kitaplarını da okumak konusunda heyecanlandırdı. İletişim Yayınlarının eselerinden kuşku duymamam gerektiğini de bana bir kez daha hatırlattı.

Tahir Demir 
21 Tem 13:21 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Çığlık çığlığa kaçışan insanların peşinden koşup yumruğumu yetiştiğime indiriyordum. Kimisine sağlam bir kroşe; patlayan bir kulak.. Kimisine doğrudan bir direkt; infilak eden bir burun. Kimisine çene dağıtan bir aparkat... Swing, hook, jab ve diğerleri... Ezbere bildikleri boks terimleri... Teoriden pratiğe sert bir geçiş. Diş döken iç kanatan, kaburga kıran, dalak patlatan, kafatası çatlatan, omuz çıkaran, kornea yırtan, dudak yaran bir uygulamalı ders... Hızlandırılmış boks kursu... Çok hızlandırılmış... Yumruklarım gözle görülmüyordu. Bazılarına da duruma göre dirsek, diz, tekme, kafa... Aynı anda geriye doğru bir kafa, yanlara iki dirsek, ileri bir tekme... Bir saniye içinde dört leş...
Seyircimle kaynaşıyordum."

Halis Yıldız 
15 Kas 2015 · Kitabı okudu · 21 günde · 4/10 puan

Büyük bir hevesle almıştım.Muhtemelen algımı çok yükselttiğim için kitap biraz düşük kaldı.Yazarla okuycu arasında bir frekans vardır.O frekansın tutması gerekir ne yazıkki bu kitapla aramda bir frekans tutturamadık.Belki kitaptan belki benim kitapla ilgili yeterli birikimim olmasından bilemiyorum.

Evren Erarslan 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Hakan Bıçakcı, çağdaş Türk edebiyatının parlayan yıldızlarından. Yazarlık amacı olmadan aklına gelen hikayeleri içten biçimde anlatan Bıçakcı kitapları çok değişik atmosferleri bir arada barındırıyor. Genelde rüya- gerçek arasında gidip gelen hikayeleri benzerlik taşısa da kendi içerisinde bağımsız tatlar taşıyor. Özellikle ilk hikaye (nakavt) ve kapağa resmini veren kesik parmak hikayesine bayıldım. Her hikaye 5-6 sayfa sürüyor ve yolda kitap okuyanlar için mükemmel bir seçim gibi gözüküyor. Diğer kitaplarını sipariş verdim bile. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Kitaptan 11 Alıntı

“İnsanın aşık olduğu kişinin kendisini bekleyişini izlemesi harika bir şey. Biliyorum, bu pek rastlanacak bir manzara değil. Çünkü o seni beklerken, sen orada olamazsın.
Orada olduğundaysa, artık seni beklemiyordur.”

Ben Tek Siz Hepiniz, Hakan BıçakcıBen Tek Siz Hepiniz, Hakan Bıçakcı

“Olan biten hiçbir şeyin merkezinde değildim. Hiçbir zaman, hiçbir yerde önem taşımıyordum. Sadece geçip gidiyordum. Dokunmadan. Teğet… Rolüm yoktu. Figüran gibi.”

Ben Tek Siz Hepiniz, Hakan BıçakcıBen Tek Siz Hepiniz, Hakan Bıçakcı
Sadettin TANIK 
17 Mar 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Mutluluğun anısı kişiye mutluluk vermez.
Acının anısı ise acıyı yeniden duyurur.

Ben Tek Siz Hepiniz, Hakan Bıçakcı (L. Byron)Ben Tek Siz Hepiniz, Hakan Bıçakcı (L. Byron)
Sadettin TANIK 
17 Mar 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Herkes kahraman olamaz. Kimilerinin de onları alkışlaması gerekir.

Ben Tek Siz Hepiniz, Hakan Bıçakcı (W. Rogers)Ben Tek Siz Hepiniz, Hakan Bıçakcı (W. Rogers)
Sadettin TANIK 
17 Mar 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

"Başımızdan geçen hikayelerle, kafamızdan geçen hikayeler arasında hiçbir fark yoktur."

Ben Tek Siz Hepiniz, Hakan Bıçakcı (R. L. Stevenson)Ben Tek Siz Hepiniz, Hakan Bıçakcı (R. L. Stevenson)
Sadettin TANIK 
17 Mar 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

İşler bizden sonra dünyaya gelmişlerdir.
İşleri, onları görecek adamlar icat eder.

Ben Tek Siz Hepiniz, Hakan Bıçakcı (A. H. Tanpınar)Ben Tek Siz Hepiniz, Hakan Bıçakcı (A. H. Tanpınar)
Sadettin TANIK 
17 Mar 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Yaşamak, başkaları tarafından muhasara altına alınmak, yavaş yavaş boğulmaktır.

Ben Tek Siz Hepiniz, Hakan Bıçakcı (A. H. Tanpınar)Ben Tek Siz Hepiniz, Hakan Bıçakcı (A. H. Tanpınar)
Sinan Tütüncüler 
21 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Ağır parfümünü sayısız kez üzerine sıkarak tuvalet masasından kalkıp tuvalete girdi. Parfümün kokusu ne kadar kadınsıysa, tuvaletin kokusu o kadar hayvaniydi. Melahat Hanım'ın araştırmacı burnu, parfüm kokusunun derinlerinde yatan bu korkunç kokuyu alabilecek kadar şeytaniydi. Sifonu çekti. Tuvaletten çıkıp tuvalet masasına döndü. Birkaç kez daha parfüm sıktı. Boynuna sefil bir sinek gibi konan Melahat Hanım'ın üzerine böcek ilacı sıkar gibi...

Ben Tek Siz Hepiniz, Hakan Bıçakcı (Sayfa 29 - "Misafirperest" isimli öyküden / İletişim Yayınları)Ben Tek Siz Hepiniz, Hakan Bıçakcı (Sayfa 29 - "Misafirperest" isimli öyküden / İletişim Yayınları)
2 /