1000Kitap Logosu
Resim
Murattgenstein
TAKİP ET
Murattgenstein
@murattgenstein
Edebiyatı ve güzel sanatları sevmek; yeryüzünün güzelliklerini tatmak, onun için de maddi bakımdan azla yetinmek; doğruluktan ayrılmamak, insanlarla kardeşçe geçinmek, iyi bir arkadaşa bağlanmak...
Finans
Master
İstanbul
istanbul, 19 Mart 1990
634 okur puanı
16 Tem 2017 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
119 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
"Kimliği belirleyen nedir?" sorusu kitabın okuyucuyu düşündürmeye sevk eden ana teması. Kitap içinde "kimlik" dendiğinde benim için politik ve bireysel kimlik inşası ön plana çıktı. Okurken aklıma Albert Einstein'ın o mükemmel tespiti geldi. Ki bu tespiti Bauman'ın kimlik inşası üzerine yazdığı kitabı en iyi özetleyecek cümle olabilir. "Görelilik kuramım başarıyla kanıtlanırsa Almanya benim bir Alman olduğumu iddia edecek. Fransa ise dünya vatandaşı olduğumu açıklayacaktır. Kuramım gerçek dışı çıktığında ise, Fransa bir Alman olduğumu söyleyecek. Almanya ise bir Yahudi olduğumu açıklayacaktır." Amerika, Avustralya ve Kanada örnekleri bu kitabı okuduktan sonra daha derinlemesine incelenebilir. Bu ülkeler bir zamanlar İngiliz sömürgesiydi ve son 250 yılda yoğunlukla göç alan ülkelerdi. Bugün bu ülkeler her dinden, her mezhepten ve her milliyetten gelen insanları kabul etmeye devam ediyor. Yeter ki anayasanın belirttiği kurallara uyarak vatandaşlığın gerektirdiği asli sorumlulukları yerine getirsinler. Burada dayatılan kimlik anayasal düzenle inşa edilen bir kurallar bütünü. Ama geçmişe baktığımızda bugün gözlemlediğimiz hoşgörülü manzarayı göremeyiz tabi ki. Beyaz Anglosaksonların yerlileri yerinden yurdundan ettiğini, asimile ettiğini ve farklılıklarına hoşgörü ve müsamaha göstermediğini görüyoruz. Hepimiz tercihimiz dahilinde olmayan bir kimlikle doğuyoruz. Eskiden kimliklerde din ibaresi bile vardı. Daha henüz doğmadan dininiz, mezhebiniz, ulusunuz belli oluyor. Zaman içinde doğup büyüdüğünüz toplumun ahlaki değerlerini bu kimliğe ekliyorsunuz. Ama günü geldiğinde tüm bu yerleşik değerleri bir kenara bırakıp, kendi özgür iradenizle yeni bir kimlik inşa edebiliyorsunuz. Tabi bu o kadar kolay da olmayabiliyor. Bugün Türkiye kimlik araştırmaları üzerine araştırma yapılabilecek en ideal ülkelerden birisi. Hali hazırda üniter devletin sağladığı bir T.C vatandaşlığı var. Ama etnik aidiyet, yaşanmışlıklar, cinsel tercihler, farklı kimlik arayışları açısından bir membağ.
Kimlik
8.6/10 · 236 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
İlişkilere ihtiyacımız var; içinde bir anlam ifade ettiğimiz ve kendimizi tanımlamak için başvurduğumuz ilişkilere ihtiyacımız var. Sadece başkalarının iyiliğiyle ilgili ahlaki kaygılarımız nedeniyle değil, kendi iyiliğimiz ve kendi varoluşumuzun mantık ve tutarlılığı için de ilişkilere ihtiyacımız var.
Sayfa 85 - Heretik Yayınları, çev. Mesut Hazır
Bir paradoksla karşı karşıyayız. Çözüm umuduyla yola çıkıp yeni sorunlar bulduk. Yardım, güven ve emniyet bulmak için aşkı aradık fakat belirsiz derecede uzun ve sonu gelmek aşk arayışları kendi belirsizlikleri ve güvensizlikleriyle karşılaşmaya gebedir. Aşkta hızlı çareler, hemen ve sonsuza kadar elde edilen çözümler yoktur.
Sayfa 79 - Heretik Yayınları, çev. Mesut Hazır
1
2
3
4
...
203
2.030 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.