Kahperengi

8,2/10  (118 Oy) · 
523 okunma  · 
89 beğeni  · 
2.225 gösterim
Romanları yayımlandığında en çok satanlar listesinden aylarca inmeyen Hande Altaylı'dan yaşamın içinden, samimi ve sarsıcı yeni bir roman.

O sabah yatakta gözlerini açtığında ise kendini iyi hissetmiyordu. Bir gece önce Fırat'ı görmek dengesini altüst etmişti. Geçmişin asla sandığımız kadar uzakta kalmadığı gerçeğiyle yüzleşmek, yeteri kadar uzağa gidemediği kaygısını doğuruyordu. Yoksa yıllar geçtikçe güçleneceğine, zayıflıyor muydu insan? Olgunlaşacağına koflaşıyor, dayanıklılığını yitiriyor muydu? Öğreneceğine unutuyor, bildiklerinden şüpheye mi düşüyordu? Geride bıraktığı onca şeyden ve onca yıldan sonra böyle yaprak gibi titremek, kendini başa dönmüş gibi hissetmesine yol açıyordu. Yürümüş, yürümüş ama hiçbir yere gidememişti. Belki de dünyanın yuvarlak olması, daima başladığın yere, yani kendine döneceğin anlamına geliyordu.

Küçük bir Anadolu kasabasından İstanbul'un ışıklı gecelerine uzanan bir yolculuğun hikâyesi. Sevginin değil, mecburiyetin birlikte tuttuğu bir ailede büyüyen Narin ilk kez âşık olduğunda yolların nihayet daha büyük yollara bağlandığını, o büyük yolların da başka şehirlere, ülkelere kavuştuğunu anlar. Ve biri gittiğinde arkasında bir yol bıraktığını. Ama o yolların nefrete, ihanete de açıldığını anlaması için aradan yılların geçmesi, dostlukların sınanması, kaybedilenlerin bulunması gerekecektir.

Aşka Şeytan Karışır ve Maraz adlı romanları yayımlandığı yıllarda en çok satanlar listesinden aylarca inmeyen Hande Altaylı'dan yaşamın içinden, samimi ve sarsıcı yeni bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  324
 • ISBN:
  9786050906059
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:

Kitap aslinda guzel ama sonu cok degisik bitti ben daha devam eder diye dusunmustum ama bitti :(((( Kitap normalinde cok guzel okumanizi tavsiye ediyorum

şule uzundere 
01 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap elinize aldığınız anda su gibi akmaya başlıyor. Kolaylıkla okunuyor ve aynı zamanda insanı etkiliyor. Özellikle Narin’in çocukluğunda yaşadığı sıkıntıları, o fakir mahallenin insanlarını ve ailesinin yaptıklarını soluksuz okudum.

Kitapla ilgili sadece iki eleştirim var, onlar da kitabın içeriğiyle alakalı değil. Kitabın ismini ve kapağını beğenmedim. Kitabın konusunu bilmeseydim Kahperengi ismini okuyunca ve kitabın kapağında çıplak bir kadın boynu olunca erotik bir kitap okuyacakmışım veya hayat kadını olan bir kadın anlatılıyormuş gibi hissederdim herhalde. Halbuki kitabın içeriğiyle kapağının ve isminin hiç alakası yok. Okuyucuya yanlış bir izlenim veriliyor. Bunun dışında kitapta eleştirebileceğim bir şey yok. Kahperengi size gönül rahatlığıyla önerebileceğim bir kitap. Eğer henüz okumadıysanız mutlaka okuyun.

Derya Berber Tali 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Hani hepimizin izlemesek de bildiğimiz diziler vardır. Fakir ailenin genç kızı ve aile bireyleri içkici babadan şiddet görür,kahraman kız bir yolunu bulup üniversiteye kapağı atar ve iyi bir kariyer elde eder..Bu sırada eskiden fakir olduğu için ulaşamadığı sevgili tesadüfen ortaya çıkar ve kız için yapmayacağı fedakarlık yoktur ..Sonu da bellidir bu dizilerin ama bile bile her bölümün de heyecanla dizinin saatini bekleriz. İşte "Kahperengi"de benim için aynen bu tanıma uygun ..Moskof Recep in yani babasının dayağına katlanan Narin ,İstanbul hukuk fakültesini kazanır ..Bir şekilde köyden çıkan Narin tesadüfler sonucu eski sevgiliyle karşılaşır ve bilinen son

Acapella Mellon 
24 Mar 19:40 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Merhamet diye bir dizi vardı, çok severdim. Bu kitaptan uyarlandığını öğrenince merak edip okudum. İsimler ve belli başlı olaylar dışında diziyle bir alakası yok öncelikle. Ama kitabı sevemememin nedeni olayları çok hızlı geçmiş olması. Her şey çok hızlı oldu ve bitti. Narin ve Fırat bir an kavgalıydı bir an aşkları tekrar alevlendi kısa bir an pişmanlık duyuldu ve saçma bir şekilde tekrar kavuştular. Genelde kitapları dizilerine veya filmlerine tercih ederim ama bu kitap pek tatmin etmedi beni.

Peter McKENNITT HARPER 
30 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Meraktan başladığım ve ilk baştan beni çabuk sıkacağını düşündüğüm bir kitaptır. Lâkin tersine, daha dizi başlamadan heyecanla, akıcı bir şekilde bitirdim. Muhtemelen Türk çağdaş edebiyatın okuduğum ilk eseridir.

Minipamuk 
 12 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Daha önce bu kitaptan esinlenilmiş olan "Merhamet" isimli diziyi uzunca bir süre izlemiş fakat diziyi uzatmak adına konunun sakız gibi uzamasından rahatsız olup yarım bırakmıştım. O zamandan beri kitabın diziden daha güzel olduğunu duyuyordum. Öncelikle konu çok daha yalın ve kurgu daha gerçekçi. Karakterler de daha güzel işlenmiş. Arkadaşlık ve aşk üzerine derin ve içli bir kitap. Diziyle bir yerden sonra hiç ilgisi yok, okuyun derim.

sonay malcı 
07 Eki 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi

Hande Altaylı'nın okuduğum ikinci kitabı. Yazımı , dili çok güzel tadı damağımda kalarak bitirdiğim bir kitap oldu yine. Merhamet dizisini bilenler için yabancı gelemeycek konusu. İyi ki filmini izlememişim dedim. Gerçi oyuncular gözümde canlandı hep okurken.:) Kenar mahallede büyüyen Narinin hikayesi. Hayat, kader, baht yine bunları uzun uzun sorguladım.

Eda Arda Ylmz 
28 Eki 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Kitabı diziyi izledikten sonra okuduğum için kişilerin yerine ünlüleri koyunca daha farklı bir tat aldım sanki :) Ama film-dizi izleme konusunda maalesef çok iyi değilim kitaplar hep en güzeli ..Keyifli okumalar dilerim

Derya 
27 Şub 15:55 · Kitabı okudu · 1 günde · 6/10 puan

bu kitabın önce dizisini seyrettiğim için kitap çok yavan geldi...hande altaylının kalemine bayılıyorum ama bu kitabı sanırım bana çok şey vermedi...dizisi merhameti izlemediyseniz okuyun derim...

Feride Kaptan 
11 Oca 00:41 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Dili akıcı, kurgu oldukça güzel. Dizisini arada bir izlesem de kitabın tadı ayrı. Hiç bir film, dizi okumanın verdiği duyguyu, keyfi vermiyor.

3 /

Kitaptan 39 Alıntı

ecicekk 
15 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Biliyor musun," dedi Fırat, "galiba aşk birini unutamamak değil, onu her gördüğünde yeniden hatırlamak. Kaç yıl geçerse geçsin, her karşıma çıktığında aynı şekilde hissetmek."

Kahperengi, Hande AltaylıKahperengi, Hande Altaylı
NLY 
27 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Unutulmuş biri olmak kötüydü, unutulmuş ama unutamamış biri olmak ise korkunçtu....

Kahperengi, Hande Altaylı (Sayfa 54)Kahperengi, Hande Altaylı (Sayfa 54)
rumeysa ata 
29 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Bir insana yüzde yüz güvenmekle yüzde doksan dokuz güvenmek arasında dağlar kadar fark vardı. Çünkü eksilen yüzde birin nereden eksildiğini bilemezdin ve dünyanın bütün kazıkları o küçük “bir”in içine saklanabilirdi. O yüzden yüzde doksan dokuz, yüzde yüze olduğundan daha yakındı yüzde sıfıra.”

Kahperengi, Hande Altaylı (Sayfa 257)Kahperengi, Hande Altaylı (Sayfa 257)
Arhon 
 23 Mar 2016 · Kitabı okudu

Bir insana yüzde yüz güvenmekle yüzde doksan dokuz güvenmek arasında dağlar kadar fark vardı. Çünkü eksilen yüzde birin nereden eksildiğini bilemezdin ve dünyanın bütün kazıkları o küçük “bir”in içine saklanabilirdi

Kahperengi, Hande AltaylıKahperengi, Hande Altaylı
ecicekk 
15 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Geçmişle hesaplaşmanın bir yolu yoktu; çünkü geçmiş geçiyordu. Kalan sendin.

Kahperengi, Hande AltaylıKahperengi, Hande Altaylı
Nazlıcan Tekdoğan 
18 Nis 15:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Galiba aşk birini unutmamak değil, onu her gördüğünde yeniden hatırlamak.Kaç yıl geçerse geçsin, karşına her çıktığında aynı şekilde hissetmek.

Kahperengi, Hande AltaylıKahperengi, Hande Altaylı
Tuncay YILDIRIM 
07 Nis 10:55 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kimsenin hayatı kolay değildi, şanslı doğmak diye bir şey yoktu. Doğan her insan şanssızdı ve sabırla bunu öğreneceği günü bekliyordu.

Kahperengi, Hande Altaylı (Sayfa 180)Kahperengi, Hande Altaylı (Sayfa 180)
4 /