Kahperengi

·
Okunma
·
Beğeni
·
8,7bin
Gösterim
Adı:
Kahperengi
Baskı tarihi:
Kasım 2012
Sayfa sayısı:
324
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050906059
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Romanları yayımlandığında en çok satanlar listesinden aylarca inmeyen Hande Altaylı'dan yaşamın içinden, samimi ve sarsıcı yeni bir roman.

O sabah yatakta gözlerini açtığında ise kendini iyi hissetmiyordu. Bir gece önce Fırat'ı görmek dengesini altüst etmişti. Geçmişin asla sandığımız kadar uzakta kalmadığı gerçeğiyle yüzleşmek, yeteri kadar uzağa gidemediği kaygısını doğuruyordu. Yoksa yıllar geçtikçe güçleneceğine, zayıflıyor muydu insan? Olgunlaşacağına koflaşıyor, dayanıklılığını yitiriyor muydu? Öğreneceğine unutuyor, bildiklerinden şüpheye mi düşüyordu? Geride bıraktığı onca şeyden ve onca yıldan sonra böyle yaprak gibi titremek, kendini başa dönmüş gibi hissetmesine yol açıyordu. Yürümüş, yürümüş ama hiçbir yere gidememişti. Belki de dünyanın yuvarlak olması, daima başladığın yere, yani kendine döneceğin anlamına geliyordu.

Küçük bir Anadolu kasabasından İstanbul'un ışıklı gecelerine uzanan bir yolculuğun hikâyesi. Sevginin değil, mecburiyetin birlikte tuttuğu bir ailede büyüyen Narin ilk kez âşık olduğunda yolların nihayet daha büyük yollara bağlandığını, o büyük yolların da başka şehirlere, ülkelere kavuştuğunu anlar. Ve biri gittiğinde arkasında bir yol bıraktığını. Ama o yolların nefrete, ihanete de açıldığını anlaması için aradan yılların geçmesi, dostlukların sınanması, kaybedilenlerin bulunması gerekecektir.

Aşka Şeytan Karışır ve Maraz adlı romanları yayımlandığı yıllarda en çok satanlar listesinden aylarca inmeyen Hande Altaylı'dan yaşamın içinden, samimi ve sarsıcı yeni bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
324 syf.
Yazarın okuduğum ilk ve tek kitabı.
İçinde hayal kırıklıkları, dostluklar, ihanetler , aşk ve sürprizler barındıran bir kitap olmuş.
Kitabın ana karakteri olan genç kadının hayatı 2 farklı zaman diliminde anlatılıyor. Bu iki zaman güzel kurgulanmış, bir geleceği merak edip bir geçmişe merak sarıyorsunuz.
Ayrıca diğer karakterler de başlı başına bir kitap olabilecek kadar iyi bence.
Çarpıcı cümleler ile basit ve anlaşılır bir dil kullanan yazarın betimlemeleri ve gözlemleride açıkçası çok iyi . Ama maalesef sonu tatmin edici değil.
Bence zamanı olan kişi bir günde bitirebilir.

Sonuç olarak edebi bir eser olmasada okuması keyifliydi zaman ayırırsanız bence üzülmezsiniz :)

Not: kitaptan uyarlanan bir dizi varmış belki merak edip izlemek isteyen olur diye belirtmek istedim :)
324 syf.
Normalde dizisi veya filmi çekilen kitapları severek okuyamıyorum.
Kahperengi kitabını yıllar önce almıştım, aldıktan sonra da Merhamet dizisinin bu kitaptan uyarlama olduğunu öğrenince kitabı okuma hevesim kaçmıştı ve kitap öylece okunmayı bekliyordu kitaplığım da.
Geçen gün televizyon da Merhamet dizisinin tekrarına denk gelince aklıma kitaplığımda okunmayı bekleyen kitabım geldi ve diziyle kitap arasında çok fark mı diye kitabı kontrol etmek istedim. Kitabı elime alınca okudukça okuyasım geldi.
Kitapla dizi arasında ki farklar göze batıcak kadar çok denilemez ama yine de farklar var. Gelelim farklara :
1-) Kitapta Narin sarı saçlı ve mavi gözlü ( kitapta üniversiteye gittikten sonra saçını siyaha boyadı. )
2-) Dizideki Şadiye hayat kadını oluyor.
Kitaptaki Şadiye ise annesi ve abisi ile birlikte ölmüştür.
3-) Dizide önce Narin'e sonra da Deniz'e aşık olan Sermet Karayel ( Babür ) karakteri vardır kitapta ise öyle bir kişi yoktur.
4-) Fırat dizide İstanbul'da üniversite okurken kitapta Ankara'da ODTÜ de okumaktadır.
Ve son olarak dizinin finalinde Narin ve Deniz ölmüştür. Kitabın sonunda ise sadece Moskof Recep ölmüştür.
Kahperengi Hande Altaylı
324 syf.
Anadolu kasabasında büyüyüp tüm sıkıntıları, zorluklara göğüs gerip bunlara rağmen babası okuldan almayı isteyen fakat Necati amcası başarılı olacağına inanan karşı gelip okumasını istedi. İstanbul' a kadar devam eden başarılı eğitim- öğretim hayatının ilk adımlarını Avukatlığı kazanarak Deniz ile tanışan bir arkadaştan öte kardeşlik bağı oluşmuştur.

Narin'in yaşadıkları üzerinden aşk, nefret, ihanet ve dostluk gibi temaları samimi ve içten bir anlatımla Hande ALTAYLI ele almıştır.


Kahperengi, akıcı ve yalın anlatımı olmasından dolayı bir sonraki sayfasında neler olacak diye merak içinde soluksuz, kolayca okunabilecek bir kitap olduğundan ötürü, okunmaya değer elit bir kitap okumanızı kesinlikle tavsiye ederim...️
324 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Kahperengi, 2012 yılında Hande Altaylı tarafından yayınlanan romandır. Hande Altaylı bu romanında, küçük bir Anadolu kasabasında büyüyüp Istanbul'da devam eden yaşamını anlattığı Narin adlı karakteri anlatmaktadır. Narin'in yaşadıkları üzerinden aşk, nefret, ihanet ve dostluk gibi temaları samimi ve içten bir anlatımla ele almaktadır.
Kahperengi, akıcı bir anlatımı olmasından dolayı kolayca okunabilecek bir kitap olduğundan, okunmaya değer olarak görülebilir...
324 syf.
Kitap aslinda guzel ama sonu cok degisik bitti ben daha devam eder diye dusunmustum ama bitti :(((( Kitap normalinde cok guzel okumanizi tavsiye ediyorum
324 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Kahperengi defalarca okuduğum ama asla sıkılmadığım,benim için özel bir kitap.Alışılmışın dışındaki benzetmeler ve tasvirler sadece kitabın içeriğini değil üslûbunu da ilginç kılıyor.Narin'i,Fırat'ı,Kara Hatice'yi,Deniz'i okurken onlar olabilecek kadar iyi anlatıyor yazar psikolojilerini.Dizisi yapılmıştı ama sarı saçlı bir Narin kızıl,uzun saçlı bir Deniz'le yeniden bir film tadında okunabilir.
324 syf.
·Puan vermedi
Yazarın okuduğum ilk kitabı. Dili akıcıydı, 2,5 saatte bitirdim. Geçmiş ve günümüz arasını sıra sıra yazması etkili oldu aslında bu kadar hızlı okumamda. Ancak karakterler hakkında eleştirim var.
###SPOILER##
Narinin karakterini gerçekten çözemedim. En yakın arkadaşına yalan söyledi. Denizin öz kardeşinin sevgilisiyle tabiri caizse yapmadığı şey kalmadı. Ama aklında hala ben ihanet edemem düşünceleri vardı.

Denize gelirsek, kardeşine yapilan ihaneti unuttu resmen. Suçsuz olmasına rağmen ırmak ı unutup, narinin yanında oldu. Anlayamadım?

Fırat zaten ayrı bir olaydı. Ne yaptığı geçmişte de, şimdi de belli değildi.

Yanı kitapta tek sevdiğim karakter Atıf'tı. Ama onun hakkında da neredeyse çok bölüm yoktu. Daha çok duymak isterdim.

Bir kez okudum güzeldi ama bir daha okuyacağım bir kitap değil
324 syf.
Güzel bir kitapdı.Sonuna kadar zevkle okudum ama hikayenin sonunu çok da beklediğim gibi bulmadım.Geçmiş zaman ve şimdiki zamanla eşdeğerli olarak olaylar ilerlemiş ve böyle olması da kitaba heyecan ve renk katmış.Kahverengi renk olarak kitabın birçok yerinde tasvirlerde geçiyor ve kitaba ismini de veren kahperengi kelimesi içinde geçtiği cümleyle mükemmel uyum sağlamış şekilde karşımıza çıkıyor.Narin in ailesi ve hayat hikayesini okurken zaman zaman duygusal anlar da yaşadım.
324 syf.
·Puan vermedi
Kitapla tanışmama lise zamanında bir arkadaşım vesile olmuştu. Beni bu kitapla tanıştırıp hediye ettiği için teşekkürü bir borç bilirim.
Merhamet dizisini izleyenler bilir bu kitaptan uyarlanma bir dizidir. Kitabı okurken akıcılığı zaten dizisini izliyormuşsunuz gibi sizi alıp götürüyor. Kitabın konusuna gelirsek, küçük bir yer olan Yaslıhan’dan başlayıp İstanbul’a kadar uzanan Narin’in aile, aşk ve hayat mücadelesini anlatıyor. Narin’in babası içki ve kumar bağımlısıdır bu yüzden rahat bir hayat süremezler. Narin’i ve kardeşlerini okutmak bile istemez. Ama ne Narin ne de kardeşleri bu durum karşısında pes etmezler. Mehmet, babasından gizli futbol oynayarak Fenerbahçe yöneticilerinin gözüne girmeyi başarır. Mehmet ile anlaşma yapmak için giden Necati Bey büyük bir aile kavgasının içinde bulur kendini ve Mehmet’le Narin’in hayatını değiştirmek için babalarıyla onların okuması şartıyla anlaşma yapar. Her şey iyi giderken Mehmet kaza geçirir ayağı sakat kalır ve futbol hayatına veda eder. Bu durum Mehmet’i içki bataklığına düşürür içki alabilmek için ise küçük kız kardeşleri Sadiye’yi para karşılığı erkeklere satar. Narin ise başarılı bir öğrencidir eğitimi için hafta sonları çalışıp para biriktirir. Ailesi içinde yaşadığı durumları daha fazla kaldıramadığı için bir gece İstanbul’a kaçarak gider. Narin’in hayatla olan mücadelesi böyle devam eder. Bu süreçte eskiden platonik aşık olduğu Fırat ile karşılaşır ve Fırat’tan ailesine ne olduğunu öğrenir. Bu karşılaşma onların arasında hala bitmeyen duyguları hatırlatır. Ama önlerinde bir engel vardır…
Okurken derin üzüntü hissetmiştim. Bir babanın aileyi nasıl etkileyeceği nasıl yön olacağı çok önemli. Narin bu iyi baba yapısından uzak bir kadın olarak tutunmaya çalışıyor. Sadiye abisinin düştüğü bataklığın kurbanı oluyor. Başarılı bir kalem eseri. Okuyacak herkese keyifli okumalar.
324 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Dünyayı dolaşsanız da hayatınızdaki önemli karekterleri de beraberinde götürürsünüz. Narin, Şadiye ve Mehmet. Üç kardeş. Bu hayatta ailemizi seçme şansımız yoktur. Başımıza gelenleri ya kabul eder ya da mücadele ederiz. Narin de mücadele eden taraftaydı. Şadiye ve Mehmet için aynı şeyi söylemek zor. Hayat hiç adil değil. Bu hayatta güzel dostluklar biriktirmek lazım. Bir dost, bin aileden daha hayırlı olabilirmiş. Okurken içim sızladı :( Teşekkürler DENİZ
yüzde doksan dokuz güvenmek arasında dağlar kadar fark vardı. Çünkü eksilen yüzde birin nerden eksildiğini bilemezdin ve dünyanın bütün kazıkları o küçük yüzde birin içine saklanabilirdi. O yüzden yüzde doksan dokuz, yüzde yüze olduğundan daha yakındı yüzde sıfıra.
Herkesin şefkate ve anlayışa ihtiyacı vardı. Hatta belki de ihtiyacı yokmuş gibi görünenler diğerlerinden daha çok susamıştı sevilmeye.
"Biliyor musun," dedi Fırat, "galiba aşk birini unutamamak değil, onu her gördüğünde yeniden hatırlamak. Kaç yıl geçerse geçsin, her karşıma çıktığında aynı şekilde hissetmek."
İnsan bazen bir tek cümleye muhtaç olurdu ya, Narin'inki o hesaptı işte, bir cümleye muhtaç, bir kelimeye razı... Görmek için ölüyordu. Ölmemek için görmüyordu.
Yalnızlık tek başına kalmak değil, tek başına kalmaktan kaçmaya çalışmaktır. Bunun için ne kadar uğraşırsan durumun o kadar acıklı hale gelir. Geceyi uzatmak, son bir sigara yakmak, bir kadeh daha içmek, ayak sürümek, bin dereden su getirmek... Bütün bunlar, kapının arkasına gizlenmiş seni bekleyen tekilliğinle karşılaşmanı geciktirmekten ve çaresizliğini artırmaktan başka işe yaramaz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kahperengi
Baskı tarihi:
Kasım 2012
Sayfa sayısı:
324
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050906059
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Romanları yayımlandığında en çok satanlar listesinden aylarca inmeyen Hande Altaylı'dan yaşamın içinden, samimi ve sarsıcı yeni bir roman.

O sabah yatakta gözlerini açtığında ise kendini iyi hissetmiyordu. Bir gece önce Fırat'ı görmek dengesini altüst etmişti. Geçmişin asla sandığımız kadar uzakta kalmadığı gerçeğiyle yüzleşmek, yeteri kadar uzağa gidemediği kaygısını doğuruyordu. Yoksa yıllar geçtikçe güçleneceğine, zayıflıyor muydu insan? Olgunlaşacağına koflaşıyor, dayanıklılığını yitiriyor muydu? Öğreneceğine unutuyor, bildiklerinden şüpheye mi düşüyordu? Geride bıraktığı onca şeyden ve onca yıldan sonra böyle yaprak gibi titremek, kendini başa dönmüş gibi hissetmesine yol açıyordu. Yürümüş, yürümüş ama hiçbir yere gidememişti. Belki de dünyanın yuvarlak olması, daima başladığın yere, yani kendine döneceğin anlamına geliyordu.

Küçük bir Anadolu kasabasından İstanbul'un ışıklı gecelerine uzanan bir yolculuğun hikâyesi. Sevginin değil, mecburiyetin birlikte tuttuğu bir ailede büyüyen Narin ilk kez âşık olduğunda yolların nihayet daha büyük yollara bağlandığını, o büyük yolların da başka şehirlere, ülkelere kavuştuğunu anlar. Ve biri gittiğinde arkasında bir yol bıraktığını. Ama o yolların nefrete, ihanete de açıldığını anlaması için aradan yılların geçmesi, dostlukların sınanması, kaybedilenlerin bulunması gerekecektir.

Aşka Şeytan Karışır ve Maraz adlı romanları yayımlandığı yıllarda en çok satanlar listesinden aylarca inmeyen Hande Altaylı'dan yaşamın içinden, samimi ve sarsıcı yeni bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.706 okur

  • Şeyma
  • Melike kerman
  • BANU ALTIN
  • Hande
  • _Meyrem_
  • Kitap Sever Psikolog
  • Clmn ipeak
  • Pınar YAĞLI
  • Hayattan Biri
  • Derya Dede

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.4
14-17 Yaş
%1.2
18-24 Yaş
%16.9
25-34 Yaş
%26.8
35-44 Yaş
%32.6
45-54 Yaş
%16.6
55-64 Yaş
%1.5
65+ Yaş
%0.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%90.9
Erkek
%9.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25.1 (104)
9
%19.1 (79)
8
%24.2 (100)
7
%15.5 (64)
6
%8.9 (37)
5
%3.6 (15)
4
%1.7 (7)
3
%1.2 (5)
2
%0.7 (3)
1
%0

Kitabın sıralamaları