Gece Sesleri

7,2/10  (179 Oy) · 
881 okunma  · 
115 beğeni  · 
4.140 gösterim
Çağdaş Türk edebiyatının en sevilen, en çok okunan yazarlarından biri olan Ayşe Kulin, Gece Seslerinde kapalı bir yapısı olan Anadolulu Türk ailesinin gizlerini kurcalıyor. Egeli büyük bir ailenin kuşaklardır içinde gizlediği sırların peşinde akan bu roman, şaşırtıcı olay akışıyla olduğu kadar ustalıklı kurgusuyla da okuru nefes kesen bir serüvene sürüklüyor. Özünde bir ana-kız romanı olan Gece Sesleri, bir yandan ailenin bu çok tartışmalı ilişkisini gözler önüne sererken, bir yandan da Türk toplumunun yaşadığı derin sarsıntıları dile getiriyor.

Yakın tarihin simalarını ve tarihini kurguyla gerçekliği en mükemmel biçimde harmanlayarak ele alan Ayşe Kulin, Gece Seslerinde de yüz binleri bulan okurları için neden vazgeçilmez bir yazar olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  265
 • ISBN:
  9786051410722
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:

Eski Türk filmleri tadında bir hikaye daha. O aslında onun oğluymus. O da onun babası imiş. Her ne kadar roman tanıtımında anne kız ilişkisi denilse de, başında ve sonunda bir kaç diyalog harici anne kız ilişkisi göremedim. Daha çok zengin bir konakta yaşanan çarpık ilişkiler konu edinilmiş. Klasik Türk dizilerindeki konak hayatı anlatılmış. Asmalı konakta Seymen ağa evin hizmetlisi Dicleden çocuk yapmıştı. Evet sanırım her konakta aynı hikaye yaşanıyor.

Dilan Demir 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 17 günde · 3/10 puan

Kitabı beğenmedim. Sade bir dil kullanmış. Zaten kitabın sonunda olayların nasıl şekilleneceğini tahmin ediyorsunuz. Ayşe kulinin okudugum ilk romanı sanırım tek romanı olacak.

Nazan gercek 
22 May 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Ayse Kulin bu kitabını sevdim mi sevmedim mi pek bilemedim. Konusu biraz değişik kitaba gelecek olursak Anadolu da Türk ailesinin sırlarını yıllar sonra annesinin beyin kanaması sonucu bulduğu günlüklerini sonucunda tüm sırlar açığa çıkıyor. Dili akici sizi çok sıkmadan okuyacağınız malesef hayatımızda olan olayları anlatmaktadır. Koskoca bir konak ve entrikalar la dolu koskoca yaşamlar herkesin bir sırrı var. Bakalım siz begenecekmisin iz. İyi geceler arkadaşlar güzel bir anlatım olmadı ama kitabı pek sevemediğim için herkese iyi geceler....

Zeynep 
19 Şub 18:43 · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · 8/10 puan

İnsanlara klişe gibi gelen bir kitap olmasına rağmen, benim gerçekleri yansıtma biçimi olarak, gerek hikayeleştirilmesi olarak gayet başarılıydı. 2004 yılında ilk kez yayınlanmış. 14 yıl sonra bu kitabı okumaya kalkarsan tabiki de olaylar klişe gelebilir; ama Ayşe Kulin zamanın ötesinde bir yazar. Eminim klişe diyenler 2004 yılında bu kitabı okuma şansları olsaydı, 'klişe' kelimesini bile kullanabileceklerinden emin değilim :D :D iyi okumalar.

Derya Özyurt 
29 May 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sanırım Ayşe Kulin'in en kısa sürede okuduğum kitabıydı. Film izler gibi okuyorsunuz kitabı. Edebi bir kitap değil elbette fakat sürükleyici bir roman diyebiliriz.

Merve 
 26 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ayşe Kulin'in okuduğum dördüncü kitabıydı. Ama kesinlikle ötekilerden aldığım tadı bunda bulamadım. Hatta okuduğum diğer kitapları ile kıyaslayamam bile. Tamamen bitsin de kurtulayım düşüncesiyle okudum. Tavsiye edemiyorum dolayısıyla.

Yağmur 
26 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Spoi içerir.Bir takım aile sorunları ve kuşak çatışması vardı.Ara ara demiyeyim de ara ara'dan birazcık,bir milim fazlası sıkan ve benim kitaptan kopmama neden oldu.Çünkü bana göre biraz ağır bir ilerleyişi olan bir içeriğe sahip olarak geldi ama içerik genelde iyiydi.

Bozova'da yaşayan bir ailenin sırları,bu sırların aile üzerindeki etkisi,anne-kız çatışmaları ve üniversite yılları yer alıyor.

Okuyacak olanlara keyifli okumalar... :)

şule uzundere 
07 Haz 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Gece Sesleri konu olarak klasik Türk dizileri tadında. (Zaten 2008 yılında dizisi de çekilmiş.) Anadolu’da bir konak… Ağalar, beyler, hanımağalar, konakta çalışanlar, bol dedikodu, entrika, kıskançlık falan filan… Ne demek istediğimi anladınız. Yazar sade bir dil kullanmış. Kitap akıcı, kendini bir şekilde okutuyor. Vaktiniz varsa bir günde okuyup bitirirsiniz. Yazarın hayranı değilseniz okumasanız da olur.

Ayşe kulin gece sesleri okuduğum ilk kitabı, sırada bekleyen birkaç eseri daha var onları da okuma noktasında beni bu kitabı ikna etti diyebilirim.Klasik Türk filmi gibi, zengin aile Konak, hizmetçiler, zengin aile çocuklarının ilk. Erkek lık tecrubelerini konak hizmetçiler i ile yaşamaları çocuğun doğumda öldü denilerek gizli tutulması ,sonunda o senin babandi, yok senin çocuğundu hayatlarinin son perdesinde söyle mesem olmaz telaşı iki nesil eserde dünyayı yeni jenerasyon a bırakıp Gidiyor ve roman bitiyor...

Sümeyye Babal 
23 Eki 2017 · Kitabı okudu · 99 günde · 1/10 puan

Kitabı büyük umutlarla almama rağmen ilk başlarda karşılaştığım bazı şeyler kitabı devam etmeme gerek olmadığını gösterdi. İnsanların dinine saygı duymayı bilmeyen karakterler oluşturup midesizce ve gerçek anlamda ahlak dışı olaylar -süt annesi ile cinsel deneyimler yaşayan karakter- yazmak edebiyat değildir ve en yakın zamanda bunu tüm insanlar anlarsa belki edebiyatımız bir nebze ilerleyebilir. Ben bitirmedim. Benim gibi düşünen insanlara da tavsiye etmem. Okumayın.

3 /

Kitaptan 22 Alıntı

Tüm iyiliklerin, güzelliklerin, değerlerin hiçbir anlam kazanamadan yitip gittiği bir uçurum vardı içinde.

Gece Sesleri, Ayşe Kulin (undefined)Gece Sesleri, Ayşe Kulin (undefined)

Hep rahatsız olmuşumdur yabancı bakışlardan. Sanki bana bakıyorlarmış gibi huzursuz oluyorum...

Gece Sesleri, Ayşe KulinGece Sesleri, Ayşe Kulin
Didem 
 09 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

" Otoriteye sorgusuz teslim olmak ile hiçbir düzene boyun eğmemek arasinda gidip gelen zırdeli insanlarıydık çileli memleketin.

Gece Sesleri, Ayşe KulinGece Sesleri, Ayşe Kulin
Didem 
11 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

" Rüşvet işi kartopu gibidir, her gün biraz daha büyüyerek ve hızlanarak yuvarlanıp gider ve çığ olur."

Gece Sesleri, Ayşe KulinGece Sesleri, Ayşe Kulin
mavera 
10 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Memur ve mahmur. Memur ve mahzun. Memur ve memnu. Memur ve muhtaç. Memur ve memnun... Ah, o mümkün değil işte! Hem memur hem de memnun olmak olası değildir, bilirim, ben de bir memurum çünkü. Memurluk bir iş veya meslek değil, bir 'insanlık hali'dir benim ülkemde..

Gece Sesleri, Ayşe Kulin (Sayfa 3)Gece Sesleri, Ayşe Kulin (Sayfa 3)
mavera 
10 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hiçbir yere ulaşamadan dönüp duruyorum olduğum yerde, aynı tatsız sesi çıkararak ve hiçbir yere varamayacak... Tam bir kısırdöngü benim durumum. Hiçbir şey olmuyor, hiçbir şey değişmiyor, hiçbir şey düzelmiyor..

Gece Sesleri, Ayşe Kulin (Sayfa 207)Gece Sesleri, Ayşe Kulin (Sayfa 207)
ŞEYMA 
26 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Hepimiz suçluyduk; biz öğrenciler de, idareciler de hükümet de. Genlerimize işlemiş suçumuz, asırlar öncesine aitti. Otoriteye sorgusuz teslim olmak ile hiçbir düzene boyun eğmemek arasında gidip gelen zırdeli insanlarıydık çileli memleketin. Ne tarihten ders alıyor ne de yaşarken öğrenebiliyorduk işin doğrusunu. Sürekli kavga, sürekli uyuşmazlık, sürekli başkaldırı, aşırı kıskançlık, pire için yorgan yakmak ve bunu marifet sanmak, istediklerimizi şiddete başvurarak elde etmek, başkaldıranı şiddetle yola getirmek... Bu kısırdöngünün içinde yuvarlanıp gidiyorduk. ''

Gece Sesleri, Ayşe Kulin (Sayfa 24)Gece Sesleri, Ayşe Kulin (Sayfa 24)
Gülsen 
 23 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Hepimiz bir günahın bedelini ödüyoruz, Ayda. Hepimiz suçluyuz bir şekilde."

Gece Sesleri, Ayşe KulinGece Sesleri, Ayşe Kulin
Gülsen 
04 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Tıpkı bu pervane gibiyim, hiçbir yere ulaşamadan dönüp duruyorum olduğum yerde, aynı tatsız sesi çıkararak ve hiçbir yere varamayarak..."

Gece Sesleri, Ayşe KulinGece Sesleri, Ayşe Kulin
3 /