Tutsak Güneş

·
Okunma
·
Beğeni
·
13477
Gösterim
Adı:
Tutsak Güneş
Baskı tarihi:
Ekim 2015
Sayfa sayısı:
440
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051419336
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
"Güneşimizle aramızda kara kedi gibi duran o Gökcisim, bir gün çekip gidecekti elbette. Belki çok yakındı çözüm. Kapıdaydı. O an gelene kadar bize düşen, sanki güneş gökte parlıyormuşçasına yaşamayı sürdürmekti. Hayata tutunmaktı.
"

Yakın gelecekte, yeryüzünde bir ülke… Tiran ölmüş ve oğlu başa geçmiştir. Ülke, din ulemaları ve polisler ordusundan oluşan bir demir yumrukla yönetilmektedir. Katı yasalarla sınıflara ayrılan halksa, yoğun denetim ve gözetim altında yaşamaktadır. Güneşse, kimselerin nasıl, neden olduğunu hatırlamadığı bir dönemden bu yana, "Gökcisim" denilen dev bir kütlenin ardındadır. Her yer buz tutmuş, yaşam sevinci tüm canlılardan el ayak çekmiştir. Gelgelelim yıpratıcı uykusuzluğuna çare arayan bilim kadını Yuna, geçmişine, kaderine ve en önemlisi de, bir kadın olarak tutkularına sahip çıkarak, beklenmedik bir şekilde gerçekleri sorgulamaya başlar. Topluma dayatılan kuralların, değişmez varsayılan yasaların, sonu gelmez sansürün mutlak olmadığını fark eden Yuna, sorumluluğunu üstlenip, deyim yerindeyse, güneşe açılan kapıyı aralamayı göze alacaktır.
Geçmişle hesaplaşmalar, düzenle çatışan tutkular ve insanı dönüştüren aşklar… Ayşe Kulin, okurlarını sarsıcı bir gelecek hayal etmeye davet ettiği Tutsak Güneş'te, genç bir kadının unutulmaz uyanış hikâyesini anlatıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
440 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Tutsak Güneş'i okurken Bir Gokcisminin ülkenin tam önünde durmasından dolayi Güneşsiz bir ülkede,Uluhan'ın yönetiminde yaşayan insanlar ile tanışıyorsunuz. Teknoloji şimdiki zamandan daha da gelişmiş mesela arac kullanirken direksiyon yok, gidalarin birçoğu da toz halinde. En cok hosuma giden de açlığı kisa surede gidermek icin olan haplar. :) Teknoloji guzel ama ülkede olan bazi durumlar insanı üzüyor ve aslında bu durumlara da bizler de pek uzak sayılmayız.
Kitabı okurken mevcut düzene karşı çıkan insanlar var. Çünkü bu düzende kadınların haklarını savunması yok. Özgürlük yok. İnternetten diğer Ülkelerdeki gelişmelere de bakamıyorsunuz çünkü bakarsanız özgür olmadığınızı anlayacaksınız. Ve kitaptaki ana karakter olan Prof. Otis (Adı Yuna) bu bahsettiklerimden yana pek şikayetçi değil. Yani bu düzen için eylem yapan insanlardan birisi değil çünkü kendisi Prof olduğu için kendisini alanına adamış bir kişi. Daha sonraları bu düzenin aslında hiç de iyi olmadığını anlıyor. Anlamasında ki en büyük etken de annesi Samira Elan Otis oluyor. Samira, kızına hiç belli ettirmeden ülkenin düzenine karşı gelen kişilerden birisi olarak yaşıyor. Eylemlere katiliyor yani aslinda Ülkenin geleceği güzel olsun diye elinden geleni yapan bir karakter.

Bu mevcut düzeni daha yakından tanıyıp farkında olmadığınız bazı durumların farkına varabilmek için Tutsak Güneş sizler için doğru bir kitap.
Mutlaka okuyun.
440 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Distopik roman olarak karşımıza çıkıyor "Tutsak Güneş" ama gayet gerçek, en azından ülkemde her sayfası yaşandı ve hala yaşanıyor. Belki de bu yüzden bir çırpıda bitiyor kitap. Hele de yaşananlara duyarlı iseniz dün, bugün yaşadığınız her hadiseyi ve hatta yarın yaşayacaklarınızı da okumak mümkün. Trajik bir gülümseme ile okudum sonuna kadar "evet yaaaa" diye diye.

Ayşe Kulin benim mesafeli durduğum (kendisine yetmez ama... durumundan dolayı kızgın olduğumu ifade etmeden geçemeyeceğim) ama ara sıra elime aldığımda sıkılmadan çarpıcı cümleler okuduğum yazarlardan. "Yetmez ama..." penceresinden bakmak gerekiyor sanki bu romana biraz. Sanırım en çok hayal kırıklığı yaşayan kesim onlar bugünkü Türkiye'de ve sanki bu kırgınlık, kızgınlık romanın her cümlesine işlemiş. Oldukça sert, dolaysız, direkt eleştiriler var romandaki Ramanis Cumhuriyeti yönetenlerine.

Kadın karakterler tamamen ele geçirmiş romanı ve çok da iyi olmuş, daha cesur olmuş roman. En çok dikkati çeken ise "cenaze seremonisi" kısmı sanırım romanın, değerli Saylan için kocaman bir saygı duruşu. İzleyenler, katılanlar hatırlayacaklardır Sn. Saylan'nın törenini. Bilmeyenler ise burada okuyabilir. (Işıklar içinde uyusun...)
Güzel bir distopik "Türkiye" romanı...
440 syf.
·Beğendi·9/10
Ben bu kitabın bitmesini istemedim… Ayşe Kulin bir röportajında bu kitabı istediğiniz gibi okuyabilirsiniz demişti; ister siyasi, ister fantastik. Kitabı okuyunca ne demek istediğini daha iyi anladım. Gelelim kitaba: Yazar hayali bir gelecekte, hayali bir başkaldırış hikâyesini anlatıyor ve günümüz Türkiye’sine de göndermelerde bulunuyor. Ülke din adamları ve polis gücüyle yönetiliyor. Baştakilerin keyfi yerinde çünkü kimse sorgulamıyor. Hayat kadınlar için daha da zor. Atkılarının renginden toplumdaki yerleri belli oluyor. Çocuğu olmuyorsa ya da en az üç çocuk doğurmadıysa kusurlu sayılıyorlar, hatta kocaları bu sebeple onları boşayabiliyor. Diyelim ki kadına şiddet uyguladınız, baba ya da koca hakkı denilen bir indirim bile var!!
Daha çok şey yazmak isterdim ama okumayanların hakkına girerim diye yazamıyorum. Kısacası, ben çok beğendim, herkese keyifli okumalar dilerim.
440 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
AYŞE KULİN' nin hayranı olarak zevkle okudum TUTSAK GÜNEŞ'i...Konusu tam olarak örtüşmese de Erdal Demirkıran' ın Sadece Başbakan Okusun ile çok benzer. Eeee nede olsa burası TÜRKİYE....
Handan' da olduğu gibi GEZİ RUHU' nada dokunmuş....
440 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10
Her zaman, kötü gelecek konulu kitaplardan uzak dururum, sanki değiştirebilirmişim gibi (!)...

Ayşe Kulin, bu kez tarzının dışına çıkarak, belki de rahatsızlığını, huzursuzluğunu dile getirme (kusmak da diyebiliriz), uyuyanları uyandırmak, karanlıktakilere ışık tutmak için bir yazar olarak görevini yerine getirmek istemiştir.

Kitap, Başarılı bir Türkiye Distopya'sı olmuş bence. Yaşadığımız ve yaşayacağımız Türkiye gerçeği, anlatılan olayların gerçekliği, ne kadar bizden olduğunu görmek, hatırlamak için okuyun bence! ...
440 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Ayşe Kulin’in kaleminden distopik bir roman çıkmıştı bu defa. Tür farklı olsada her zamanki akıcılıkta ilerliyor. Günümüzden fazlasıyla ilham almış durumda kitap. Gezi olayları, kadına şiddet, saray tartışmaları, sert sınıf ayrımları, çevre katliamları ve sınav kayırmaları hepsinden biraz mevcut. Bi çok sayfada kötü eleştirileri görünce kararsız kalmıştım ama iyi ki okumuşum. Sizede keyifli okumalar...
440 syf.
·7 günde·9/10
Özlenen bir Ayşe KULİN kitabı... Son kitabı Handan'ı okurken karşılaştığım hayal kırıklığını telafi etti diyebilirim. Akıcılığı ve sağlam kurgusuyla sizi içine çeken bir kitap olmuş bence. Tam olarak kıyaslanamasa da George ORWELL'ın 1984 adlı kitabının tarzına benziyor...
Kitabı okurken bir ütopya ile karşılaşacağınızı zannediyorsunuz ama bir de bakıyorsunuz ki aslında günümüz dünyası anlatılıyor. Siyasete uzak duran Yuna'nın yaşadığı olaylar karşısında hayata bakışının değişmesi ve kadınların hayata tutunma çabaları çok iyi işlenmiş kitapta...
Okuyun bence...
440 syf.
·Beğendi·7/10
Sevgili Ayşe Kulin'in okuduğum ilk kitabı olan Tutsak Güneş distopik bir eserdir. Hem geçmiş hem günümüz hemde gelecek zaman iç içe yazılmış kitabın arka kısımını okuduğumda daha sağlam bir içerik beklerdim, maalesef öyle olmadı bilim kurgu sevenler için ideal. Şu var ki biçok acı gerçeği göstermektedir.uzun fakat akıcı kitap bittikten sonra zaman zaman aklıma geliyor karakterler ve yaşantıları biraz hüzün biraz merak tadı bırakıyor damakta. Okuyacak arkadaşlara iyi okumalar dilerim :)
440 syf.
·10/10
Tutsak Güneş... Ayşe Kulin'in okuduğum ilk kitabıydı ve zaman zaman hatta çoğu zaman kitabın içinde ülkemizi gördüm. Her sayfayı okudukça ayrı bir haz alıyordum. Kurgusu, dili, verilen mesajlar gerçekten muhteşemdi. Bu kitabın bende şöyle de özel bir tarafı da var; hiç kitapları çizmeyen ben, çizmeye kıyamayan ben, bu kitabı okurken kendimi tutamayıp beğendiğim onlarca cümlenin altını çizmeye başladım ve o zamandan beri okuduğum her kitapta beğendiğim yerleri mutlaka çiziyorum. Kitap bence mutlaka okunmalı, okutulmalı...
440 syf.
·Puan vermedi
Sayfa 427 deki cümle ile başlamak istedim. '' Dünyamız değişmişti. Denizlerimiz kirlenmiş, akarsularımız kurumaya yüz tutmuş, ormanlarımız tükenmişti. İnsanların para ve iktidar hırsı dünyamızı dahi mahvetmeye yetmişti. Benim tek tesellim, bunca tahribata karşın, sevginin hala var olmasıydı.'' Çok uzun zamandır bu kadar farklı bir konuya denk gelmemiştim. Her cümleye farklı bir bakış açısıyla yaklaştım. Para hırsının, gücün, bencilliğin ve bunun gibi kirli bir sürü oyunun içinde olunmasının dünyanın sonunu nasıl getirdiğine şahit oldum. Kitabı okurken özgürlüğe, insanca yaşamaya hasret kaldım. Teknoloji üst düzeyde harika peki kadına verilen değer ? Robotlar, uçan arabalar, renk değiştiren kıyafetler nasıl olağanüstü..Hayattaki her şey değişmiş kadına şiddet dışında. Söz hakkı olmayan, değersizleştirilen, toplum dışına itilen, yapacağı tek şeyin çocuk doğurmak olduğuna inanılan kadınlar..Kısacası kanser hücresi gibi düşünceler. Dünyayı iki ayaklı bir köprü gibi düşünün. Sırtını uçurumla aramıza veren kadın... Bir ayak; çağdaşlaşırken toplum huzurunu gözeten, liyakate uyan, adaleti sağlayan, halkına eşit mesafede duran, sosyal devletin tüm gereklerini sağlayan, yeniklere açık, halkın nefes almasını sağlayan DEVLET.. Bir ayak: çalışarak, yılmadan toprağına, ülkesine, vatanına sahip çıkan, onu her daim ileriye taşıyan aydınlık günlerin emekçisi HALK.. Bu köprüyü sarsmayan değerlere ihtiyacımız var.Sevgiye, saygıya, insanca yaşamaya ihtiyacımız var. İyi okumalar :)
440 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10
Ramanis Cumhuriyeti her ne kadar adında Cumhuriyet geçsede yenilik ve özgürlük adına kadın hakları adına hiç bir şey yapılmayan tam tersi baskıcı, despot, çıkarcı bir hayali Ayşe Kulin ülkesi.
Belki de hayali olmayan,hepimizin bildiği, yakından tanınan bir ülke..

Güneşin rengini geri getirmeye umut ile sarılan bir avuç insanın özgürlük mücadelesi. Zevkle okuduğum zaman zaman gözlerimin dolmasına sebep olan, ki bunun nedeni kitaba değil kendi ülkeme üzülmemden kaynaklanır, muhteşem bir Ayşe Kulin romanı..
440 syf.
Yazarın başarılı kitaplarından biriydi. Beğenerek okudum.Bana göre
tehlikeli konu seçilmiş.Ama gayet güzel bir dille nakletmiş okuycuya.Farklı bir ütopya gibi dursada kitabın dünyası gerçek kesitler vermiş bir yandan Ayşe Kulin.
""Halk robottan farksız dedin ya demin, sence hangi lider halkının koyun sürüsü gibi olmasını ister?" diye sordum, bana yanıt vermekte zorlanacağını umarak.
"Suça bulaşmış olanlar. Halkını sömürmüş, halkın sırtından rant edinmiş olanlar. İşte onlar, haliyle halk hiç uyanmasın, sorgulamasın ister. Ve bunu mümkün kılmak için elinden geleni yapar.""
Torpilli çocuklar halkın üstün zekalı çocuklarının hakkını yemeğe devam ederlerse,ilerde bir gün koca ülke,aptalların yönetiminde kalacak.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tutsak Güneş
Baskı tarihi:
Ekim 2015
Sayfa sayısı:
440
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051419336
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
"Güneşimizle aramızda kara kedi gibi duran o Gökcisim, bir gün çekip gidecekti elbette. Belki çok yakındı çözüm. Kapıdaydı. O an gelene kadar bize düşen, sanki güneş gökte parlıyormuşçasına yaşamayı sürdürmekti. Hayata tutunmaktı.
"

Yakın gelecekte, yeryüzünde bir ülke… Tiran ölmüş ve oğlu başa geçmiştir. Ülke, din ulemaları ve polisler ordusundan oluşan bir demir yumrukla yönetilmektedir. Katı yasalarla sınıflara ayrılan halksa, yoğun denetim ve gözetim altında yaşamaktadır. Güneşse, kimselerin nasıl, neden olduğunu hatırlamadığı bir dönemden bu yana, "Gökcisim" denilen dev bir kütlenin ardındadır. Her yer buz tutmuş, yaşam sevinci tüm canlılardan el ayak çekmiştir. Gelgelelim yıpratıcı uykusuzluğuna çare arayan bilim kadını Yuna, geçmişine, kaderine ve en önemlisi de, bir kadın olarak tutkularına sahip çıkarak, beklenmedik bir şekilde gerçekleri sorgulamaya başlar. Topluma dayatılan kuralların, değişmez varsayılan yasaların, sonu gelmez sansürün mutlak olmadığını fark eden Yuna, sorumluluğunu üstlenip, deyim yerindeyse, güneşe açılan kapıyı aralamayı göze alacaktır.
Geçmişle hesaplaşmalar, düzenle çatışan tutkular ve insanı dönüştüren aşklar… Ayşe Kulin, okurlarını sarsıcı bir gelecek hayal etmeye davet ettiği Tutsak Güneş'te, genç bir kadının unutulmaz uyanış hikâyesini anlatıyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 2.182 okur

  • Hüdanur Çelik
  • Ceyda Aksut
  • Özlem Sarı
  • Gülcan Özenç
  • Melike Aydoğan
  • Nur Hardaloğlu
  • Aslı Ayman
  • Zeynep
  • 20.06
  • Mehmet Birgül

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.2
14-17 Yaş
%6.1
18-24 Yaş
%12.2
25-34 Yaş
%21.4
35-44 Yaş
%34.2
45-54 Yaş
%15.3
55-64 Yaş
%1.8
65+ Yaş
%0.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%84
Erkek
%16

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23 (149)
9
%20.3 (132)
8
%22.2 (144)
7
%14.5 (94)
6
%6.6 (43)
5
%6.3 (41)
4
%2.6 (17)
3
%2.3 (15)
2
%0.9 (6)
1
%1.2 (8)

Kitabın sıralamaları