Adı:
Canistan
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750735677
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Canistan
Canistan
Ocağın üstündeki rafta yanan zeytinyağı kandilinin soluk ışığında ayak ucunda duran adamın yüzü yabancı gibi değildi ama kim olduğunu çıkaramadı. Başında yerleşik bir ağrı vardı. “Çeteler. Sonunda basıldık işte. Aptal gibi fırladım dışarı; tüfeği alıp beklemeliydim. ‘Bağa çıkmayalım bu yaz; her gün gider geliriz; geceleri köyde kalalım’ deyip durduydu Fatma. Dinlemedim…”

Yusuf Atılgan’ın tamamlamadan bıraktığı üçüncü romanı Canistan, ölümünden çok sonra, ilk kez 2000 yılında yayımlandı. Romanın coğrafyası yine Manisa; ama bu kez dönem farklı. Anadolu’nun işgal edildiği, direniş çetelerinin kurulduğu yıllar, anasını bırakıp köylere, çiftliklere çalışmaya giden çalışkan, işbilir köylü çocuğu Selim… Okuyunca göreceksiniz; üç bölümden oluşan bu kısa anlatı hiç de yarım kalmış değil. Son derece güçlü bir dil ve sağlam gözlemlerle dolu, tam bir “usta” eseri…
96 syf.
·Beğendi·10/10
CANİSTAN : Can Ülkesi (Hangi sözlükte yazıyor?Ben uydurdum Yusuf Atılgan'a katkı olsun)

Bu kitap hakkında söylenip duran, "yarım kalmıştır" sözü rivayetten ibaret olup muhtemelen yalandır..

Taşra edebiyatını çok az okuyan, hatta neredeyse hiç okumayan biri olarak tamamen içgüdülerimle bir cahil cesareti örneği göstererek söze başlamak istiyorum. Bu kitap belki de binlerce sayfalık taşra edebiyatının adeta bir özeti gibidir, hap niyetine şifa niyetine okunasıdır.

Yusuf Atılgan rahmetli öldüğü sıra kitap üzerinde çalışıyormuş, belki de bitirdi nereden biliyorsunuz yani ?

Şu yeryüzünde yaşlanıp da sonra çocukluğunu yad etmek istemeyen kim vardır, hele de güzel geçtiyse veya yaralarıyla birlikte de olabilir.. İşte Atılgan da memleketi Manisa'ya ışık tutmuş, hem de çocukluğundan bile eski bir devre neredeyse. Kitabın ilk sayfasında ilk cümlede hatta bir tarih var,yazarın doğum gününe rastlıyor..Kendi çocukluğundan da pek çok iz olduğunu tahmin ediyorum.

Bir delikanlı düşünün 15 yaşlarında, hayatın bütün yükünü omuzlasın ve de daha önemlisi aşkın bütün yükünü..

Bu kitap çoktan hak ettiği saygı duruşuna acep ne gün kavuşacak ?

Utanarak söyleyebilirim, Yaşar Kemal gibi Anadolu'yu anlatan pek çok yazarımızla tanışmadım henüz lakin dediğim gibi hissediyorum ki onlardan bir parça var bu kitapta..

Anadolu mu istersin, kurtuluş savaşı önü arkası civarı mı, yoksa gencecik delikanlının ilk aşkını mı, yoksa ekmek kavgasını mı, yoksa aile dramını mı, yoksa insan olmanın kıskanç haset hallerini mi ne sayayım daha ne istersen var..

Aylak Adam elbette muazzam bir kitaptır Atılgan'ın imzasıdır lakin bu kitap bazı açılardan onun da önündedir kanaatimce.

Manisa benim için askerlik şehrim demek, yeri de ayrıdır. 70 küsür sayfalık şu kitabı imkanı olan lütfen (hatta yalvarırım) okusun, sonra pişman olana ben kitap parasını iade edeyim hiç sorun değil :)))

Aşk, sevgi,cinsellik. Arkadaşlık,dostluk,mecburi arkadaşlık kisvesi. Anadolu'nun bağrından kopan ne varsa bu kitapta var, yoksa abartıyor muyum? Bilemem tabi herkesin görüşü kendine..

Başka sözüm yok sayın okur, karar senin..
96 syf.
·9/10
Okuyalı uzun bir zaman oldu ama hâlâ aklımın bir köşesinde.Kitabı okumadan önce Sayın ATILGAN'ın kitabı bitiremeden vefat ettiğini öğrendim.Bu nedenle sonu gelmemiş bir kitaba çekinerek yaklaştım ancak hiç de öyle olmadı.Akıcı üslubunun yanı sıra ele aldığı konular ile okuru hikayeye tam manasıyla ortak ediyor.İyi okumalar dilerim.
78 syf.
·4 günde·8/10
“Can-is(tan)yan”

Anadolu’nun işgal altında olduğu dönemde Manisa civarlarındaki iki köy arkadaşını, yaşantılarını, aşklarını ve hazin kıskançlığı kaleme almış yazar. Hani candan öte arkadaşlarınız olurda kardeşim dersiniz ya işte bu da Selim’le Tokuç Ali’nin trajik arkadaşlığı. Can-isyan ettiren bir dostluk...

Yusuf Atılgan’ın yarım kalmış romanı...
“İşkence” adını koymuş önceleri ve dört bölüme ayırmış:

|.Duruşma
Bu bölümde öç alma, hesaplaşma anlatılıyor. Kitabın sonu gibi...

||.Yargıç
Hesap soran Semih’in hayatını anlatıyor.

|||.Tanık
Olaya tanık olan kişi anlatıyor.

|V.Sanık
İşte bu bölüm yok... Yazar bu bölümü yazamadan hayatını kaybetmiştir. Türk edebiyatı açısından büyük bir kayıp.

Bu bölümün eksikliğini kesinlikle hissetmiyorsunuz... Sadece hikâyenin çok kısa olduğunu ve daha da uzatsaydı yazar daha çok seveceğimi düşündüm.Bu kitap aynı zamanda yazara başlangıç kitabım oldu. Benim gibi yazara yeni başlayanlar bu kitapla güzel bir geçiş yapabilirler.
Mutlu akşamlar diliyorum.
96 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitaba başlarken biraz tereddüt ettim. Çünkü yazar bu kitabı bitiremeden ölmüştü, sonu gelmemiş bir kitap bende nasıl bir duygu yaratır, acaba sonunu nasıl bitirecekti sorularıyla boğuşur muyum diye. Ama gerçek şu ki yazarın okuduğum ikinci kitabı ama bence hangi kitabını okursam okuyayım bunun yeri farklı olacak diye düşünüyorum. Yazarın Aylak Adam’da da dediği gibi; Bir sanatçının en güzel eseri hiç bitmeyecek olanı değil mi?
84 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Bu kitap için yarım kalmış bir roman diyemeyiz. Çünkü hikayedeki bir çok soru işareti aydınlanıyor. Belki daha başka olaylar da romanda olacaktı ama Atılgan'ın ömrü vefa etmedi. Kendisini rahmetle anıyoruz. Aylak Adam ve Anayurt Oteli gibi edebiyatımıza kült romanlar kazandırmış yazarın bu kitabını da seveceğinizden hiç şüpheniz olmasın.
96 syf.
·Puan vermedi
Bittiğinde zerre yarım kalmışlık hissi yaşatmayan yarım kalmış kitap. Tamamlansaydı da niye bitti ki, denilecekti, öyle güzel olmuş. Köy yaşantısı böyle kolay yazılmaz, deyip daha önce bir romanını yakmış olsa da yazabileceğini Canistan ile gösterebilmiş Yusuf Atılgan. Aylak Adam'ın aforizmaları yok ama doğa var, cinsellik ve sevgi, intikam, günahlar ve korkular, hayat var.
96 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Yusuf Atılgan'ın tamamlayamadan hayata gözlerini yumduğu ama "yarım kalmış" da denilemeyen bir roman.Yazar bu eserinde de insan ruhunun kötücül yanlarını göstermiş, roman kahramanını idealize etmemiş,ona hayran olalım diye didinmemiş.Galiba yazarın kaleminin en çok da bu yanını sevdim ben.Henüz Yusuf Atılgan okumadıysanız Aylak Adam'ı en sona bırakın çünkü diğer romanlarında o tadı arayacak,bulamayacaksınız.
96 syf.
·4 günde·9/10
Kitabın yarım kaldığını duyduğum zaman okumakta tereddüt etmiştim. Buna rağmen kitabın sonuna geldiğimde yarım kaldığı aklımdan çıkmıştı bile. Okurken kafamda oluşan sorular cevaplandı. Belki kitap tamamlansaydı farklı anlara, olaylara bizi sürükleyebilirdi. Ancak şuan ki haliyle okuduğumuz olayın sonuçlanmış olması tamamlanmamış lafını ortadan kaldırıyor. Ne anlattığına gelirsek, iki arkadaş, aralarından geçen bir olay, oluşan kin ve zamanla ortaya çıkan birikmiş olayların sonucu diyebiliriz. Kitabın bıraktığı etki kişiden kişiye değişse de ben elimden bırakamadan bir anda okudum.
96 syf.
·Puan vermedi
Yarım kalmış karışık bir romanımsı. Yusuf atılganın 3 romanını da okuyayım diye düşünerek okumak istemiştim. Ama canistan kitabı ismi kadar güzel değil. Beklentinizi fazla yüksek tutmayınız
96 syf.
Sanık'ın hikayesi yok a dostlar! Bir kitap ki hikaye içinde hikaye. İş içinde iş. Her bölümde bitip bir sonraki bölümde yeniden başlayan. Kendi başlarına dans eden ama hep beraber ahengi yakalayan. İşte bu kitap o kitap. İşte bunu yazan da, tabi ki Yusuf Atılgan.
96 syf.
Yazarın ölümü dolayısıyla yarım kalmış bir kitap olmasını hikayenin yarım kaldığını göstermiyor. Ana karakterlerin durumu belli olunca zaten hikaye bitmiş gibi oldu. Güzel akıcı bir kitap. Bir haftasonu ogleden sonra elinde çayınla güzel bir kafa dinlemelik kitap bence
78 syf.
·2 günde·9/10
Merhabalar,
Yusuf Atılgan,önce "İşkence" adını koymayı planladığı kitabının son bölümünü tamamlayamadan, kalp krizi geçirerek, Türk edebiyatına daha fazla katkı yapamayarak veda etti. Kitabın arka kapağında da yazdığı gibi bu kitaba "yarım kalmış bir roman" demek de oldukça zordur.
İlk bölüm olan "Duruşma" da: Tokuç Ali, oğlu ve eşiyle birlikte evdeyken çetelerin baskınına uğramasıyla başlıyor. Aslında bu basit bir baskın değil, çetenin başı, Tokuç Ali'nin çocukluk arkadaşı, kardeşim dediği, yanaşmaları olan Selim'dir. Selim yıllar sonra hem intikam almaya hem de Ali'yi küçük düşürerek altınlarını almaya gelir. İlk bölümde yıllar sonra hem onurunu kurtarmaya çalışan Selim'i hem de yıllarca içinde beslediği kinine şahit oluyoruz.
İkinci bölüm olan "Yargıç" kısmında ise; Selim'in yanaşma olarak kaldığı evden ayrıldıktan sonra neler yaşadığını uzun uzun okuyoruz.
Son bölüm "Tanık" da ise; Selim'in askerlik zamanı tanıştığı, çetelikte beraber çatıştığı Kadir'i okuyoruz. Aslında Kadir, Ali'ye yapılanlara tanık olduğu bölüm.
Hem uzun uzun devamı yazılacak hem de bu şekilde son bulabilecek bir kitap.
Yusuf Atılgan, bize dair olan; sevgiyi, dostluğu, aşkı, kardeşliği, aşkı anlattığı bu romanı kesinlikle tavsiye ederim. Sevgiyle, kitapla kalın.
— Ne zaman hacca gittin amca? diye sordu.
— Ne gitmesi oğul, bizim gibi tencerede pişirip kapağında yiyenler hacca mı gidebilir... Askerliğimde devlet Hicaz'a gönderdi beni de hacı oldum orda.
Yusuf Atılgan
Sayfa 70 - Yapı Kredi Yayınları 10.Baskı Mayıs 2013
Mayıs başı işlerin sıkıştığı zaman, herkes ovadaydı elbet. 'Çiftçinin işi bitmez; yalnız yağmurda, karda, bir de arifede, bayramda dinlenir' derdi Tokuç Osman.
Yusuf Atılgan
Sayfa 19 - Yapı Kredi Yayınları 10.Baskı Mayıs 2013
''Gençsin daha ,uygun bir kız buluruz sana.
Yeniden evlenirsin ''demişti.

-'' Karımın üstüne kimseyi istemem '' dedi.
...Bağırmanı duysalar bile kıçlarını kıpırdatmazlar korkudan; duymamak için kafalarını yorganın altına sokarlar...
Bağırmanı duysalar bile kıçlarını kıpırdatmazlar korkudan; duymamak için kafalarını yorganın altına sokarlar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Canistan
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750735677
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Canistan
Canistan
Ocağın üstündeki rafta yanan zeytinyağı kandilinin soluk ışığında ayak ucunda duran adamın yüzü yabancı gibi değildi ama kim olduğunu çıkaramadı. Başında yerleşik bir ağrı vardı. “Çeteler. Sonunda basıldık işte. Aptal gibi fırladım dışarı; tüfeği alıp beklemeliydim. ‘Bağa çıkmayalım bu yaz; her gün gider geliriz; geceleri köyde kalalım’ deyip durduydu Fatma. Dinlemedim…”

Yusuf Atılgan’ın tamamlamadan bıraktığı üçüncü romanı Canistan, ölümünden çok sonra, ilk kez 2000 yılında yayımlandı. Romanın coğrafyası yine Manisa; ama bu kez dönem farklı. Anadolu’nun işgal edildiği, direniş çetelerinin kurulduğu yıllar, anasını bırakıp köylere, çiftliklere çalışmaya giden çalışkan, işbilir köylü çocuğu Selim… Okuyunca göreceksiniz; üç bölümden oluşan bu kısa anlatı hiç de yarım kalmış değil. Son derece güçlü bir dil ve sağlam gözlemlerle dolu, tam bir “usta” eseri…

Kitabı okuyanlar 698 okur

  • İlker Uludağ
  • Damla yılmaz
  • Canan Demirer
  • Larathekiller
  • Tuğba
  • gece
  • Aslıhan Hazer
  • veysel demirkol
  • Rasin
  • Halime AYCAN

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.3
14-17 Yaş
%1.7
18-24 Yaş
%27.7
25-34 Yaş
%44.3
35-44 Yaş
%14.9
45-54 Yaş
%5.5
55-64 Yaş
%1.3
65+ Yaş
%0.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%54.8
Erkek
%44.9

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%14.4 (30)
9
%21.5 (45)
8
%27.3 (57)
7
%14.4 (30)
6
%5.7 (12)
5
%3.8 (8)
4
%0
3
%0.5 (1)
2
%0.5 (1)
1
%0.5 (1)

Kitabın sıralamaları