Canistan

8,2/10  (82 Oy) · 
250 okunma  · 
72 beğeni  · 
1.966 gösterim
Ocağın üstündeki rafta yanan zeytinyağı kandilinin soluk ışığında ayak ucunda duran adamın yüzü yabancı gibi değildi ama kim olduğunu çıkaramadı. Başında yerleşik bir ağrı vardı. “Çeteler. Sonunda basıldık işte. Aptal gibi fırladım dışarı; tüfeği alıp beklemeliydim. ‘Bağa çıkmayalım bu yaz; her gün gider geliriz; geceleri köyde kalalım’ deyip durduydu Fatma. Dinlemedim…”

Yusuf Atılgan’ın tamamlamadan bıraktığı üçüncü romanı Canistan, ölümünden çok sonra, ilk kez 2000 yılında yayımlandı. Romanın coğrafyası yine Manisa; ama bu kez dönem farklı. Anadolu’nun işgal edildiği, direniş çetelerinin kurulduğu yıllar, anasını bırakıp köylere, çiftliklere çalışmaya giden çalışkan, işbilir köylü çocuğu Selim… Okuyunca göreceksiniz; üç bölümden oluşan bu kısa anlatı hiç de yarım kalmış değil. Son derece güçlü bir dil ve sağlam gözlemlerle dolu, tam bir “usta” eseri…
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2017
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9789750735677
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
nejla güldalı 
 31 May 20:57 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitaba başlarken biraz tereddüt ettim. Çünkü yazar bu kitabı bitiremeden ölmüştü, sonu gelmemiş bir kitap bende nasıl bir duygu yaratır, acaba sonunu nasıl bitirecekti sorularıyla boğuşur muyum diye. Ama gerçek şu ki yazarın okuduğum ikici kitabı ama bence hangi kitabını okursam okuyayım bunun yeri farklı olacak diye düşünüyorum. Yazarın Aylak Adam’da da dediği gibi; Bir sanatçının en güzel eseri hiç bitmeyecek olanı değil mi?

Onur Erol 
18 Şub 20:52 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bu kitap için yarım kalmış bir roman diyemeyiz. Çünkü hikayedeki bir çok soru işareti aydınlanıyor. Belki daha başka olaylar da romanda olacaktı ama Atılgan'ın ömrü vefa etmedi. Kendisini rahmetle anıyoruz. Aylak Adam ve Anayurt Oteli gibi edebiyatımıza kült romanlar kazandırmış yazarın bu kitabını da seveceğinizden hiç şüpheniz olmasın.

Özen Bağ 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Yusuf Atılgan'ın tamamlayamadan hayata gözlerini yumduğu ama "yarım kalmış" da denilemeyen bir roman.Yazar bu eserinde de insan ruhunun kötücül yanlarını göstermiş, roman kahramanını idealize etmemiş,ona hayran olalım diye didinmemiş.Galiba yazarın kaleminin en çok da bu yanını sevdim ben.Henüz Yusuf Atılgan okumadıysanız Aylak Adam'ı en sona bırakın çünkü diğer romanlarında o tadı arayacak,bulamayacaksınız.

Mehmet Admış 
31 Oca 18:23 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yusuf Atılgan'ın son romanı.. Tamamlayamadan vefat etmiş.. Yarım kalmasına rağmen güzel bir roman.. Keşke ömrü yetseymiş de tamamlasaymış daha güzel olurdu. Ama yarım olmasına rağmen yine de çok iyi.. Kurtuluş Savaşı dönemlerinin Ege'sine bir pencere aralamış yazar... Tavsiye ederim, okumadıysanız okuyun...

Sanık'ın hikayesi yok a dostlar! Bir kitap ki hikaye içinde hikaye. İş içinde iş. Her bölümde bitip bir sonraki bölümde yeniden başlayan. Kendi başlarına dans eden ama hep beraber ahengi yakalayan. İşte bu kitap o kitap. İşte bunu yazan da, tabi ki Yusuf Atılgan.

Merve 
12 Haz 04:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yarım kalmış karışık bir romanımsı. Yusuf atılganın 3 romanını da okuyayım diye düşünerek okumak istemiştim. Ama canistan kitabı ismi kadar güzel değil. Beklentinizi fazla yüksek tutmayınız

menesim 
03 May 11:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bittiğinde zerre yarım kalmışlık hissi yaşatmayan yarım kalmış kitap. Tamamlansaydı da niye bitti ki, denilecekti, öyle güzel olmuş. Köy yaşantısı böyle kolay yazılmaz, deyip daha önce bir romanını yakmış olsa da yazabileceğini Canistan ile gösterebilmiş Yusuf Atılgan. Aylak Adam'ın aforizmaları yok ama doğa var, cinsellik ve sevgi, intikam, günahlar ve korkular, hayat var.

Aslıhan Alpaslan 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evde kızımın kütüphanesinde okuyabileceğim bir şeyler ararken baktım benim Canistan orda duruyor pek sevindim kızımda okumuş diye hatta benim çok yapmadığım kitaplarda not alma, altını çizmeleri de yapmış.Bu da bana bu kitabı inceleme bahanesi verdi. Hatırlıyorum da bu kitabı okurken kitap koşmuş ben arkasından yetişmeye çalışmıştım. Hızlı, çabucak okunan, akıcı bir romandı. Aklımda kalan köy kadınlarının yaşadığı cinselliğin ayıpsızlığı, köy insanın gündelik işlerinin düzenidir. Ne var ki yazar yaşasaydı son bölümünde neler anlatırdı merak etmekten de kendimi alamamıştım. Benim için Türk yazarlar hep bir tık önde olacağı için keyifli okumalar diliyorum...

Zehra 
08 May 21:43 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Sıradan insanın dünya üzerindeki sıradan çabasına dair hiçte sıradan olmayan başarılı bir Atılgan romanı.tamamlanmamış gibi dursa da bu haliyle bile bitmiş bir roman gibi görünüyor. Yusuf Atılgan köy hayatında deneyimlediği bilgileri romana yansıtmış. Tarımla alakalı , tarla sürme, sebze ekme gibi faaliyetler detaylı bir şekilde anlatılmış. Yazarın vefatı nedeniyle son bölüm yazılamamış. Kısa bir roman tek seferde okunabilir

Banksy 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Keyif alarak okuduğum bir kitaptı. Beni etkiledi bir an o köyde olanları izliyor gibi oldum. Yazar kitabı anlatırken kitabın akışını bozmadan ve sıkmadan anlatmış. Kitap hakkında söylenecek olumsuz bir bölüm yok ancak biraz daha uzun olsaydı daha iyi olabilirdi. Yusuf Atılgan yazdığı bu eserle de beni hayal kırıklığına uğratmadi. Keyifli okumalar.

3 /

Kitaptan 26 Alıntı

Zagor 
08 Ağu 16:55 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hacı Vehbi
— Ne zaman hacca gittin amca? diye sordu.
— Ne gitmesi oğul, bizim gibi tencerede pişirip kapağında yiyenler hacca mı gidebilir... Askerliğimde devlet Hicaz'a gönderdi beni de hacı oldum orda.

Canistan, Yusuf Atılgan (Sayfa 70 - Yapı Kredi Yayınları 10.Baskı Mayıs 2013)Canistan, Yusuf Atılgan (Sayfa 70 - Yapı Kredi Yayınları 10.Baskı Mayıs 2013)
Zagor 
08 Ağu 00:05 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tokuç Osman Ağa
Mayıs başı işlerin sıkıştığı zaman, herkes ovadaydı elbet. 'Çiftçinin işi bitmez; yalnız yağmurda, karda, bir de arifede, bayramda dinlenir' derdi Tokuç Osman.

Canistan, Yusuf Atılgan (Sayfa 19 - Yapı Kredi Yayınları 10.Baskı Mayıs 2013)Canistan, Yusuf Atılgan (Sayfa 19 - Yapı Kredi Yayınları 10.Baskı Mayıs 2013)
ELİF KÖSE 
06 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...Bağırmanı duysalar bile kıçlarını kıpırdatmazlar korkudan; duymamak için kafalarını yorganın altına sokarlar...

Canistan, Yusuf Atılgan (Sayfa 10)Canistan, Yusuf Atılgan (Sayfa 10)
Ahmet Samsa 
29 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Mahmut bey gibi iyiler, yürekliler hep ölecek anlaşılan. Ne tuhaf, gâvurlar kovulduktan sonra buralar tümden korkaklarda, sünepelere kalacak.

Canistan, Yusuf Atılgan (Sayfa 63)Canistan, Yusuf Atılgan (Sayfa 63)
gökçe türkkan 
15 Nis 21:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Muallim Bey, mahallede sevilip sayılıyor, çoğu akşamlar kahvede konuşmalarını tavla, domino oynayanlar bile oyunu bırakıp dinliyorlardı. Çoğu zaman Hürriyet'in ne olduğunu, gelecekte Hürriyet'te yaşamanın iyiliklerini anlatırdı."

Canistan, Yusuf Atılgan (Sayfa 48)Canistan, Yusuf Atılgan (Sayfa 48)
Onur Erol 
18 Şub 20:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

- İyi de, bi şerbet yapıcak şeker yok, pekmez yok.
- Olmasa da olur kızım. Yoksul nikahı bu.

Canistan, Yusuf AtılganCanistan, Yusuf Atılgan
Onur Erol 
18 Şub 20:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Allah dert verdiyse dermanını da vermiştir bilene. Toprakta biten otların şifalısı var, ağulusu var. Hanginin neye yaradığını bileceksin. Ben daha gençken köyde bi Sağır Hayriye vardı; ot toplayıp ilâç karardı. Çoğunu ondan öğrendim.

Canistan, Yusuf AtılganCanistan, Yusuf Atılgan
ELİF KÖSE 
06 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...Öğretmenin dediğine göre dört beş yılda bir mebuslar seçilip İstanbul'da toplanacaklar, halkın yararına kanunlar yapacaklarmış. Oysa Selim, Esma gibilerin yaşamında nasıl bir değişiklik olabilirdi?...Onun yorumu şöyleydi: 'İstanbul'da, yukarıda büyükler, kodomanlar tepişecek herhalde, bizlerse gene çalışıp didinip sağ kalmaya uğraşacağız.''

Canistan, Yusuf Atılgan (Sayfa 50)Canistan, Yusuf Atılgan (Sayfa 50)
Onur Erol 
18 Şub 20:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Kadın incedalan, güzel. Yeniden evlenir. Al işte Naciye'yi... kocasının ölüm kâğıdı gelince günlerce ağlamış. Sonra ne oldu? Benimle evlenecek.

Canistan, Yusuf AtılganCanistan, Yusuf Atılgan
Onur Erol 
18 Şub 20:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Selim nasıl kırılmış olmalı ki bunca yıl taşımış kinini. Ben olsam bağışlardım. Selim'i tanıyınca nasıl sevinmişti yattığı yerde Ali.

Canistan, Yusuf AtılganCanistan, Yusuf Atılgan
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Arkada Kalanlar: "Posthumous Books"
Arkada Kalanlar: "Posthumous Books" Bugünlerde Umberto Eco’nun yeni bir kitabı yayınlanabilir desem ne dersiniz? 19 Şubat 2016 edebiyat ve kültür dünyası için önemli iki kaybın yaşandığı, Umberto Eco ve Harper Lee’nin gözlerini bu dünyaya kapadığı bir tarihti. Ancak Umberto Eco’nun “Pape Satàn Aleppe: Chronicles of a Liquid Society” adlı kitabının İtalyancası 26 Şubat’ta yayınlandı. Yakında İngilizce ve Türkçe baskısını da görebiliriz. Peki yazarlarının ölümünden sonra yayınlanan diğer kitapları merak ettiniz mi?