Bütün Öyküleri

7,9/10  (53 Oy) · 
159 okunma  · 
44 beğeni  · 
1.410 gösterim
Odam uzaktı. Bir park çıktı önüme. Elmayı çıkardım. Sanki küfeden aldığım değildi bu, kırmızılı yeşilli iri bir elmaydı. Karşıdaki otların içine fırlattım. İçimde teneke borudan çıkan dumanı gördüğümdeki aynı kazıntı vardı. Yandaki kanepede oturan bir adam bana bakıyordu: beni görüyormuş, ben oradaymışım gibi.

Yusuf Atılgan, ilkgençlik yıllarında yazdığı öyküleriyle Tercüman gazetesinin açtığı yarışmada ödül kazanmış, daha sonra öykülerini edebiyat dergilerinde yayımlamıştı. Tek öykü kitabı Bodur Minareden Öte’yi 1960 yılında çıkardı. Yazarın bütün öyküleri ilk kez 1992 yılında Eylemci adıyla basıldı, Bütün Öyküleri başlığını taşıyan ve Ekmek Elden Süt Memeden’deki çocuk öykülerini de kapsayan bu kitapsa 2000’de yayımlandı. Edebiyatımızın bu büyük yazarının öyküleri okura romanlarının atmosferi ve coğrafyası hakkında ipuçları verecektir.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2017
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789750735660
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
gökçe türkkan 
24 Haz 16:29 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sevdiğim yazarlara inceleme yazarken, ayrı bir mutlu olma hali kuşanıyorum. Yusuf Atılgan, Türk Edebiyatında, herkese hitap etmeyen duruşu ve kalemiyle beni her zaman çekti, okuttu ve sevdirdi. Edebi hayatına kattığı çok az sayıdaki eserleriyle, kendine has bir dünya kurmuştu ve öyle kalmayı tercih etti. Sanırım onu okuyan ve sevenlerinde bir nevi o dünyada kalmalarını, anlamalarını istedi. Aylak Adam ile başladığım Yusuf Atılgan arşivime Bütün Öyküleri'ni de eklediğim için hoşnutum.
Öykülerinde konular yine yazarın müptelası olduğu temaları içeriyordu. Yalnızlık, yabancılaşma, iç sorgulama, bağımsızlık (en çokta bunu seviyorum) çokça rastlayacağımız anlatılardı.
Kasabadan, Köyden, Kentten, Eylemci, Ekmek Elden Süt Memeden başlıklarıyla öyküler birbirinden ayrılmış.
Kasabadan bölümündeki "Evdeki", Köyden bölümündeki bir kümes hayvanının gözünden dünyanın nasıl görüldüğünü anlatan çok hoş bir hikaye olan "Kümesin Ötesi", Eylemci bölümünden, emekli bir öğretmenin komünistleri bombalamak istemesini anlatan yine aynı adlı "Eylemci" adlı öyküyü ve Ekmek Elden Süt Memeden adlı bölümdeki, bir çocukla bir köpeğin dostluğunu masalsı bir dille anlatan "Korkut'a Masal" masalını çok beğenerek okudum.
Kitabı, tüm Yusuf Atılgan sevenlere ve yazarı okumak isteyenlere tavsiye ediyorum. Hep böyle harika yazarlar ve onların güzel kitaplarıyla kalalım.

Mehmet Admış 
19 Şub 04:17 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

14 öyküden oluşan hoş bir eser. Yusuf Atılgan, Türk Edebiyatı'nda az ama öz roman yazan ve yazdığı romanlarla (toplamda 2 tam 1 yarım roman yazmasına rağmen her biri baş yapıt niteliği taşımaktadır.) çarpıcı bir etki bırakmıştır. Böylesine güçlü bir kaleme sahip bir yazar, Keşke ömrü vefa etseydi de Türk Edebiyatı'na daha fazla sayıda eser bıraksaydı.' dedirtiyor insana. Evet, hikayeleri romanları kadar çarpıcı ve güçlü olamasa da, hikayeleri de gayet güzel. Okumanızı tavsiye eder miyim? Açıkçası ben de tereddütteyim.. Okunası hikayeler ama diğer 2,5 (3) romanını okumanızı "özellikle Aylak Adam'ı okumanızı" şiddetle tavsiye edebilirim.. Okumak isteyenlere şimdiden keyifli okumalar dilerim..

Metin Özdemir 
13 Ağu 11:59 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yine güzel bir kitap bitirdiğim için mutluyum hem de bir çırpıda okuyuverdim. İçsel dünya, dış dünyayı gözlem ve birbirinden güzel 14 öykü. Olaylara farklı bakabilmenin hazzı. 80'lerde 90'larda çocuk olmanın izleri... Ana tema kalabalık içinde yalnızlık... Kalabalık içinde yalnız kalanlar! Bu kitap tam size göre... Ayrıca hayvanlar üzerinden topluma mesajlar da az değil...

şule 
22 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yusuf Atılgan'ı bir de öykülerle tanımak güzel bir tat veriyor. Her bir öyküde yine kendimizden, ondan ve her şeyden bir şeyler bulabiliyoruz, tabiki Atılgan'ın gözünden.

yücelözmen 
16 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Çoğu insanlar gibi düşünmeden konuşsaydım kimse bir şey demeyecekti; ama ben düşündüğümü söylemeye kalktım. Yukarıya bildirildi; başöğretmen beni getirtip ağzıma acı biber sürdü. ‘Böyle gidersen beynine de biber sürülür’ dedi. (Ceren’e Masal)
Yukarıda alıntıladığım kitaptaki Ceren'e Masal adlı "Ekmek Elden Süt Memeden" adlı bölümden. Kitap Kasabadan, Köyden, Kentten, Eylemci ve Ekmek Elden Süt Memeden adlı 5 bölümden oluşuyor.
Evdeki, Tutku, Bodur Minareden Öte, Ağaç ve "Ekmek Elden Süt Memeden" adlı bölümdeki iki masal özellikle okunmalı. Öykülerde ortak tema yalnızlık, iletişimsizlik, iç sıkıntısı, bunaltı. Bu temalar çerçevesinde ele alınan öykülerde dil de oldukça başarılı. Yazarın Aylak Adam, Anayurt Oteli kitaplarını okuyanlar öykülerini de mutlak okumalı.

Mete Karagöl 
18 Eyl 23:34 · Kitabı okudu · 4/10 puan

maalesef romanları kadar başarılı değildir öyküleri. hatta birçok kez kitabı yarıda bırakmak bile isteyebilirsiniz. ama sabırla sonuna kadar okursanız anlatacak bir şeyleriniz olur...

Ömer Faruk Kaya 
05 Tem 18:51 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Yusuf Atılgan Türk Edebiyatı içinde önemli bir yere sahip ve bu yerini öykücülüğüyle de yeterince sağlıyor. İç dünyayı ifade eden iyi anlatılar, sağlam gözlemler ve usta bir kalem... Kısaca edebî bir tat almak isteyenlerin Türk öykücülüğünde uğrayabilecekleri bir adres.
Ancak son kısmı olan "Ekmek Elden Süt Memeden" kısmının, temelde çocuklar için iki masal içerdiği söyleniyorsa da çocuklara uygun olduğunu düşünmüyorum.

Y. Serkan Tuncer 
04 Nis 19:37 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Türk Edebiyatının güzide yazarlarından olan ve ne yazık ki çok fazla yazılı eseri bulunmayan Yusuf Atılgan'ın okurken su gibi akan ve okuyucusunu olayın içine çeken kısa öykülerini barındıran eseri okuyucuda keşke hiç bitmese dedirterek güzel bir tat bırakıyor.

Kitaptan 103 Alıntı

Sadettin TANIK 
 28 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

- Suçum neymiş benim? Ezilen sömürülen yoksul halka bir kurtuluş önlemi önermek suç mu?
- Değil ama senin önlemin komünistlik
- Sömürücülere gönüllü uşaklık eden, yüzünü göstermekten korkan yüreksiz faşistler vız gelir bana; elinden geleni ardına koyma...

Bütün Öyküleri, Yusuf AtılganBütün Öyküleri, Yusuf Atılgan
Zagor 
16 Oca 23:26 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Neden bu kadar güzelsin sen! Ne olur, biraz çirkinleş."

Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan (Sayfa 79 - Yapı Kredi Yayınları 12.Baskı)Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan (Sayfa 79 - Yapı Kredi Yayınları 12.Baskı)
Sadettin TANIK 
 28 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Emin Tınoğlu... Ülkü derneği yöneticisinin evine gidecekti bugün bombaları almak için.
............
Geçen ay kullandığı üç bombadan en etkilisi Devrim Kitabevi'ne attığı olmuştu. Dükkan harap olmuş; kitapçı ile bir alıcı ölmüş, biriside yaralanmıştı. "Devrim kitabeviymiş! Adından belli değil mi komünist yuvası olduğu? Alışveriş edenlerde öyledir. Kökünü kazımalı bunların."

Bütün Öyküleri, Yusuf AtılganBütün Öyküleri, Yusuf Atılgan
Zagor 
15 Oca 19:30 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Hak yiyende kalır mı?"

Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan (Sayfa 38 - Yapı Kredi Yayınları 12.Baskı)Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan (Sayfa 38 - Yapı Kredi Yayınları 12.Baskı)
Zagor 
16 Oca 10:12 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"İnsanların birbirine benzerlikleri, tümünün iki ayaklı oluşu şaşılacak şeydi."

Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan (Sayfa 62 - Yapı Kredi Yayınları 12.Baskı)Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan (Sayfa 62 - Yapı Kredi Yayınları 12.Baskı)
gökçe türkkan 
23 Haz 15:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Tabelacının önündeki levhada. 'A. Yayladan' yazılı. 'Ali ya da Ahmet'tir' diyorum içimden. Birisine sorsam? Sormam. Abdülkerim deyiverir de üzülürüm."

Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan (Sayfa 17)Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan (Sayfa 17)
TOUJOURS 
17 Ağu 04:59 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hiç ağlama emi? Gülerken senin kadar güzel, ağlarken senin kadar çirkin birini görmedim ben...

Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan (Sayfa 103 - Yapı Kredi Yayınları)Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan (Sayfa 103 - Yapı Kredi Yayınları)
Zagor 
17 Oca 13:33 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Para
"Cebindeki tomarı yokladı. Oradaydı. Rahatlık verici; sevmediği, alışamadığı işinden onu kurtaracak, bu toplumda kişinin özgür kalabilmesi için tek araç olarak düşündüğü paraydı bu."

Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan (Sayfa 65 - Yapı Kredi Yayınları 12.Baskı)Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan (Sayfa 65 - Yapı Kredi Yayınları 12.Baskı)