Bütün Öyküleri

8,0/10  (43 Oy) · 
116 okunma  · 
32 beğeni  · 
1.212 gösterim
Yalnızlık, özgürlük, iletişimsizlik, bunaltı gibi temaları modern anlatının kuralları içinde samimi bir dille ve destansı bir boyutta işleyen Yusuf Atılgan, Bodur Minareden Öte ile Türk öykücülüğünün ustaları arasındaki yerini almıştı. Atılgan, bu kitaptan sonra iki masal (Korkuta Masal", "Cerene Masal") ve iki öykü ("Ağaç", "Eylemci" yazdı. Üçüncü baskısı Eylemci adıyla yayımlanan Bodur Mimareden Öte ve masal kitabı ekmek Elden Süt Memeden elinizdeki bu kitapta bir araya getirildi. Böylece Yusuf Atılganın öykü ve masalları tek ciltte toplanmış oldu. Ekmek Elden Süt Memeden için "1970 yılı gözünde yazılmış bu iki masal çocukları olduğu kadar büyükleri de ilgilendirir sanırım. İkinsinde de ninemin anlattığı masalların öğelerinden yararlandım" diyen Yusuf Atılgan, halk edebiyatı formlarını kendine özgü bir ustalıkla modern bir anlatıma dönüştüürüyor. İnsan ruhunun dehlizlerinden kotarılmış öyküler ve masal gibi iki masal...
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  124
 • ISBN:
  9789753637909
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Admış 
19 Şub 04:17 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

14 öyküden oluşan hoş bir eser. Yusuf Atılgan, Türk Edebiyatı'nda az ama öz roman yazan ve yazdığı romanlarla (toplamda 2 tam 1 yarım roman yazmasına rağmen her biri baş yapıt niteliği taşımaktadır.) çarpıcı bir etki bırakmıştır. Böylesine güçlü bir kaleme sahip bir yazar, Keşke ömrü vefa etseydi de Türk Edebiyatı'na daha fazla sayıda eser bıraksaydı.' dedirtiyor insana. Evet, hikayeleri romanları kadar çarpıcı ve güçlü olamasa da, hikayeleri de gayet güzel. Okumanızı tavsiye eder miyim? Açıkçası ben de tereddütteyim.. Okunası hikayeler ama diğer 2,5 (3) romanını okumanızı "özellikle Aylak Adam'ı okumanızı" şiddetle tavsiye edebilirim.. Okumak isteyenlere şimdiden keyifli okumalar dilerim..

şule 
22 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yusuf Atılgan'ı bir de öykülerle tanımak güzel bir tat veriyor. Her bir öyküde yine kendimizden, ondan ve her şeyden bir şeyler bulabiliyoruz, tabiki Atılgan'ın gözünden.

yücelözmen 
16 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Çoğu insanlar gibi düşünmeden konuşsaydım kimse bir şey demeyecekti; ama ben düşündüğümü söylemeye kalktım. Yukarıya bildirildi; başöğretmen beni getirtip ağzıma acı biber sürdü. ‘Böyle gidersen beynine de biber sürülür’ dedi. (Ceren’e Masal)
Yukarıda alıntıladığım kitaptaki Ceren'e Masal adlı "Ekmek Elden Süt Memeden" adlı bölümden. Kitap Kasabadan, Köyden, Kentten, Eylemci ve Ekmek Elden Süt Memeden adlı 5 bölümden oluşuyor.
Evdeki, Tutku, Bodur Minareden Öte, Ağaç ve "Ekmek Elden Süt Memeden" adlı bölümdeki iki masal özellikle okunmalı. Öykülerde ortak tema yalnızlık, iletişimsizlik, iç sıkıntısı, bunaltı. Bu temalar çerçevesinde ele alınan öykülerde dil de oldukça başarılı. Yazarın Aylak Adam, Anayurt Oteli kitaplarını okuyanlar öykülerini de mutlak okumalı.

berna noviç 
26 Nis 20:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Gerçek olan bu boşluk mu? Değil !
Bir şey var , ama eksile eksile var.

Güzel adam Yusuf Atılgan'ın tüm şiirlerinin toplanmış olduğu kitap , okuması çok keyifli

Y. Serkan Tuncer 
04 Nis 19:37 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Türk Edebiyatının güzide yazarlarından olan ve ne yazık ki çok fazla yazılı eseri bulunmayan Yusuf Atılgan'ın okurken su gibi akan ve okuyucusunu olayın içine çeken kısa öykülerini barındıran eseri okuyucuda keşke hiç bitmese dedirterek güzel bir tat bırakıyor.

Kitaptan 50 Alıntı

Sadettin TANIK 
 28 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

- Suçum neymiş benim? Ezilen sömürülen yoksul halka bir kurtuluş önlemi önermek suç mu?
- Değil ama senin önlemin komünistlik
- Sömürücülere gönüllü uşaklık eden, yüzünü göstermekten korkan yüreksiz faşistler vız gelir bana; elinden geleni ardına koyma...

Bütün Öyküleri, Yusuf AtılganBütün Öyküleri, Yusuf Atılgan
Zagor 
16 Oca 23:26 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Neden bu kadar güzelsin sen! Ne olur, biraz çirkinleş."

Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan (Sayfa 79 - Yapı Kredi Yayınları 12.Baskı)Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan (Sayfa 79 - Yapı Kredi Yayınları 12.Baskı)
Sadettin TANIK 
 28 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Emin Tınoğlu... Ülkü derneği yöneticisinin evine gidecekti bugün bombaları almak için.
............
Geçen ay kullandığı üç bombadan en etkilisi Devrim Kitabevi'ne attığı olmuştu. Dükkan harap olmuş; kitapçı ile bir alıcı ölmüş, biriside yaralanmıştı. "Devrim kitabeviymiş! Adından belli değil mi komünist yuvası olduğu? Alışveriş edenlerde öyledir. Kökünü kazımalı bunların."

Bütün Öyküleri, Yusuf AtılganBütün Öyküleri, Yusuf Atılgan
Zagor 
15 Oca 19:30 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Hak yiyende kalır mı?"

Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan (Sayfa 38 - Yapı Kredi Yayınları 12.Baskı)Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan (Sayfa 38 - Yapı Kredi Yayınları 12.Baskı)
Zagor 
16 Oca 10:12 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"İnsanların birbirine benzerlikleri, tümünün iki ayaklı oluşu şaşılacak şeydi."

Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan (Sayfa 62 - Yapı Kredi Yayınları 12.Baskı)Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan (Sayfa 62 - Yapı Kredi Yayınları 12.Baskı)

Cadde kalabalık gibi geldi bana. İnsanların birbirine benzerlikleri, tümünün iki ayaklı oluşu şaşılacak şeydi.

Bütün Öyküleri, Yusuf AtılganBütün Öyküleri, Yusuf Atılgan
Zagor 
17 Oca 01:44 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Alaca Ceren
'Bir kötülük edemem sana, yakınıma gel' dedim. 'İnsan oğlusun, güvenemem' dedi.

Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan (Sayfa 120 - Yapı Kredi Yayınları 12.Baskı)Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan (Sayfa 120 - Yapı Kredi Yayınları 12.Baskı)
Zagor 
17 Oca 13:33 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Para
"Cebindeki tomarı yokladı. Oradaydı. Rahatlık verici; sevmediği, alışamadığı işinden onu kurtaracak, bu toplumda kişinin özgür kalabilmesi için tek araç olarak düşündüğü paraydı bu."

Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan (Sayfa 65 - Yapı Kredi Yayınları 12.Baskı)Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan (Sayfa 65 - Yapı Kredi Yayınları 12.Baskı)
5 /