Bütün Öyküleri

8,0/10  (93 Oy) · 
271 okunma  · 
79 beğeni  · 
2.009 gösterim
Odam uzaktı. Bir park çıktı önüme. Elmayı çıkardım. Sanki küfeden aldığım değildi bu, kırmızılı yeşilli iri bir elmaydı. Karşıdaki otların içine fırlattım. İçimde teneke borudan çıkan dumanı gördüğümdeki aynı kazıntı vardı. Yandaki kanepede oturan bir adam bana bakıyordu: beni görüyormuş, ben oradaymışım gibi.

Yusuf Atılgan, ilkgençlik yıllarında yazdığı öyküleriyle Tercüman gazetesinin açtığı yarışmada ödül kazanmış, daha sonra öykülerini edebiyat dergilerinde yayımlamıştı. Tek öykü kitabı Bodur Minareden Öte’yi 1960 yılında çıkardı. Yazarın bütün öyküleri ilk kez 1992 yılında Eylemci adıyla basıldı, Bütün Öyküleri başlığını taşıyan ve Ekmek Elden Süt Memeden’deki çocuk öykülerini de kapsayan bu kitapsa 2000’de yayımlandı. Edebiyatımızın bu büyük yazarının öyküleri okura romanlarının atmosferi ve coğrafyası hakkında ipuçları verecektir.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2017
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789750735660
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Basak Basak 
20 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Öykü okumayı sevmediğimi zannediyordum. Ta ki Yusuf Atılgan ile tanışana kadar.. Yapı Kredi Yayınları yazarın tüm öykülerini bir kitapta toplamış ve çok da güzel olmuş. İlk sayfayı okuduğum an anladım ne kadar güzel bi kitaba başladığımı. Hiç bitmesindi hiç... Dili o kadar güzel o kadar akıcı ki başladığınız öykünün nasıl bittiğini anlamıyorsunuz bile. Yaşadığı toplumu çok iyi gözlemleyerek uç noktalara değinmiş. Aslında hepimizin yaşadığı ya da yaşayabileceği durumları bir çırpıda okumuş oluyoruz. Her bir öyküde başka bir hayat gördüm başka bir hayat yaşadım. O hayatlara üzüldüm ya da sevindim. Okuduğum kitabın duygu silsilesi yaratması benim çok hoşuma giden bir durum. Hiç bir kelimeye takılmadan bir engelle karşılaşmadan film seyreder gibi derinliğini anlamaya çalıştım bunu yaparken de hiç yorulmadım. Cümlelerin her biri dolu dolu ve bu doluluk mütevazılık ile örülü. Kimi hikayede yalnızlık karşıladı beni. Gördüğüm bu yalnızlık çok onurlu ve kararlı ne istediğini bilen bi kadına aitti. Kimi hikayede bir adam tanıdım. Tanıdığım o adam sevdiği kadın uğruna kendi kurallarından vazgeçmişti.
Beni o kadar içine aldı ki kişilerden biri gibi oldum sanki her öyküyü bitirdiğimde. Kitabı bitirdiğimde sanki çok sevdiğim bi dostumu uzaklara uğurlar gibi hissettim...

gökçe c. 
24 Haz 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sevdiğim yazarlara inceleme yazarken, ayrı bir mutlu olma hali kuşanıyorum. Yusuf Atılgan, Türk Edebiyatında, herkese hitap etmeyen duruşu ve kalemiyle beni her zaman çekti, okuttu ve sevdirdi. Edebi hayatına kattığı çok az sayıdaki eserleriyle, kendine has bir dünya kurmuştu ve öyle kalmayı tercih etti. Sanırım onu okuyan ve sevenlerinde bir nevi o dünyada kalmalarını, anlamalarını istedi. Aylak Adam ile başladığım Yusuf Atılgan arşivime Bütün Öyküleri'ni de eklediğim için hoşnutum.
Öykülerinde konular yine yazarın müptelası olduğu temaları içeriyordu. Yalnızlık, yabancılaşma, iç sorgulama, bağımsızlık (en çokta bunu seviyorum) çokça rastlayacağımız anlatılardı.
Kasabadan, Köyden, Kentten, Eylemci, Ekmek Elden Süt Memeden başlıklarıyla öyküler birbirinden ayrılmış.
Kasabadan bölümündeki "Evdeki", Köyden bölümündeki bir kümes hayvanının gözünden dünyanın nasıl görüldüğünü anlatan çok hoş bir hikaye olan "Kümesin Ötesi", Eylemci bölümünden, emekli bir öğretmenin komünistleri bombalamak istemesini anlatan yine aynı adlı "Eylemci" adlı öyküyü ve Ekmek Elden Süt Memeden adlı bölümdeki, bir çocukla bir köpeğin dostluğunu masalsı bir dille anlatan "Korkut'a Masal" masalını çok beğenerek okudum.
Kitabı, tüm Yusuf Atılgan sevenlere ve yazarı okumak isteyenlere tavsiye ediyorum. Hep böyle harika yazarlar ve onların güzel kitaplarıyla kalalım.

Bütün Öyküleri benzeri kitaplar

Çağrı Taş 
 23 Kas 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yusuf Atılgan'ı okumaya öyküleriyle başladım ve bu kadarını beklemiyordum. Her bir öyküsü ayrı güzel olmasına karşın 'Tutku' öyküsü şaheserdir. İnsanı kör kuyulara atıp merdivensiz bırakır. Okuyunuz okutunuz seviniz efendim.

gözlerinde şimdiye dek görmediğim acıyan bir bakış vardı. ya anamınkiler? öylesi değildi onlar. bunlardaki acımaya bir başka, bir anlatamayacağım şey karışıktı; maviyle karışık acıma.

Metin Özdemir 
13 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yine güzel bir kitap bitirdiğim için mutluyum hem de bir çırpıda okuyuverdim. İçsel dünya, dış dünyayı gözlem ve birbirinden güzel 14 öykü. Olaylara farklı bakabilmenin hazzı. 80'lerde 90'larda çocuk olmanın izleri... Ana tema kalabalık içinde yalnızlık... Kalabalık içinde yalnız kalanlar! Bu kitap tam size göre... Ayrıca hayvanlar üzerinden topluma mesajlar da az değil...

şule 
22 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yusuf Atılgan'ı bir de öykülerle tanımak güzel bir tat veriyor. Her bir öyküde yine kendimizden, ondan ve her şeyden bir şeyler bulabiliyoruz, tabiki Atılgan'ın gözünden.

yücelözmen 
16 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Çoğu insanlar gibi düşünmeden konuşsaydım kimse bir şey demeyecekti; ama ben düşündüğümü söylemeye kalktım. Yukarıya bildirildi; başöğretmen beni getirtip ağzıma acı biber sürdü. ‘Böyle gidersen beynine de biber sürülür’ dedi. (Ceren’e Masal)
Yukarıda alıntıladığım kitaptaki Ceren'e Masal adlı "Ekmek Elden Süt Memeden" adlı bölümden. Kitap Kasabadan, Köyden, Kentten, Eylemci ve Ekmek Elden Süt Memeden adlı 5 bölümden oluşuyor.
Evdeki, Tutku, Bodur Minareden Öte, Ağaç ve "Ekmek Elden Süt Memeden" adlı bölümdeki iki masal özellikle okunmalı. Öykülerde ortak tema yalnızlık, iletişimsizlik, iç sıkıntısı, bunaltı. Bu temalar çerçevesinde ele alınan öykülerde dil de oldukça başarılı. Yazarın Aylak Adam, Anayurt Oteli kitaplarını okuyanlar öykülerini de mutlak okumalı.

Mete Karagöl 
18 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 4/10 puan

maalesef romanları kadar başarılı değildir öyküleri. hatta birçok kez kitabı yarıda bırakmak bile isteyebilirsiniz. ama sabırla sonuna kadar okursanız anlatacak bir şeyleriniz olur...

Ceyhun guney 
06 May 11:11 · Kitabı okudu · 31 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yusuf Atılgan-Bütün Öyküleri

Yarım kalan Canistan romanı ile 3 romanı ve hikayelerinin toplandıgı bu kitapla toplamda 4 kitabı var.
Keşke daha fazla yazsaymış dediğimiz degerli yazarın kitap yorumuna gelince:
öncelikle dili ağır, anlatımı yoğun ve tarzı özgün dolayısıyla yazarın yazdıklarını anlamak ve okumak zor. Uzun cümleleri anlamak için defalarca okumak zorunda kaldım.
Oykü okuma alışkanlığı olmayanlar bence bu kitapla başlamasın, Öykü okumayı seven farklılık arayan okurlar içinde şiddetle tavsiye ederim.Hikayelerin içine sakladığı mesajlar ve anlattığı dönemin anadolusundan kesitler sunması benim için fazlasıyla memnunluk verici oldu. Tutku adlı oyku en begendiğimdi.


Ceyhun Güney

Ömer Faruk Kaya 
05 Tem 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Yusuf Atılgan Türk Edebiyatı içinde önemli bir yere sahip ve bu yerini öykücülüğüyle de yeterince sağlıyor. İç dünyayı ifade eden iyi anlatılar, sağlam gözlemler ve usta bir kalem... Kısaca edebî bir tat almak isteyenlerin Türk öykücülüğünde uğrayabilecekleri bir adres.
Ancak son kısmı olan "Ekmek Elden Süt Memeden" kısmının, temelde çocuklar için iki masal içerdiği söyleniyorsa da çocuklara uygun olduğunu düşünmüyorum.

Y. Serkan Tuncer 
04 Nis 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Türk Edebiyatının güzide yazarlarından olan ve ne yazık ki çok fazla yazılı eseri bulunmayan Yusuf Atılgan'ın okurken su gibi akan ve okuyucusunu olayın içine çeken kısa öykülerini barındıran eseri okuyucuda keşke hiç bitmese dedirterek güzel bir tat bırakıyor.

Kitaptan 81 Alıntı

Sadettin TANIK 
 28 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

- Suçum neymiş benim? Ezilen sömürülen yoksul halka bir kurtuluş önlemi önermek suç mu?
- Değil ama senin önlemin komünistlik
- Sömürücülere gönüllü uşaklık eden, yüzünü göstermekten korkan yüreksiz faşistler vız gelir bana; elinden geleni ardına koyma...

Bütün Öyküleri, Yusuf AtılganBütün Öyküleri, Yusuf Atılgan
Sadettin TANIK 
 28 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Emin Tınoğlu... Ülkü derneği yöneticisinin evine gidecekti bugün bombaları almak için.
............
Geçen ay kullandığı üç bombadan en etkilisi Devrim Kitabevi'ne attığı olmuştu. Dükkan harap olmuş; kitapçı ile bir alıcı ölmüş, biriside yaralanmıştı. "Devrim kitabeviymiş! Adından belli değil mi komünist yuvası olduğu? Alışveriş edenlerde öyledir. Kökünü kazımalı bunların."

Bütün Öyküleri, Yusuf AtılganBütün Öyküleri, Yusuf Atılgan
gökçe c. 
23 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Tabelacının önündeki levhada. 'A. Yayladan' yazılı. 'Ali ya da Ahmet'tir' diyorum içimden. Birisine sorsam? Sormam. Abdülkerim deyiverir de üzülürüm."

Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan (Sayfa 17)Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan (Sayfa 17)
İarea 
13 Oca 00:39 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Bu eli tutup avutmanın dayanılmaz isteği kabardı içimde. Birden elini çekti; kucağına indirdi, öteki elinin altına sakladı."

Bütün Öyküleri, Yusuf AtılganBütün Öyküleri, Yusuf Atılgan
B. 
13 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Dayanamayacaktım;
Kahredici bir sıkıntı vardı içimde.
Birden hatırladım.
Eve varınca kendimi öldürecektim.
Rahatladım."

Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan (Yapıkredi)Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan (Yapıkredi)

Cadde kalabalık gibi geldi bana. İnsanların birbirine benzerlikleri, tümünün iki ayaklı oluşu şaşılacak şeydi.

Bütün Öyküleri, Yusuf AtılganBütün Öyküleri, Yusuf Atılgan
Tolga 
02 Nis 10:52 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ceren'e Masal
" Bir kötülük edemem sana, yakınıma gel " dedim. " İnsan oğlusun, güvenemem " dedi.

Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan (Sayfa 120 - Yapı Kredi Yayınları (epub))Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan (Sayfa 120 - Yapı Kredi Yayınları (epub))