7,8/10  (10 Oy) · 
35 okunma  · 
7 beğeni  · 
809 gösterim
Büyük Rus yazarı Lev Nikolayeviç Tolstoy Savaş ve Barış, Anna Karenina, Diriliş gibi büyük romanları, Kazaklar, Hacı Murat, Baskın, İvan İlyiç'in Ölümü, Çocukluk-Ergenlik-Gençlik Yılları, Sivastopol Hikâyeleri gibi büyük ve küçük hikâyeleri ile Dünya Klasikleri arasında en önde yer almıştır.

Tolstoy üç hikâyeden oluşan bu Sivastopol Hikâyeleri kitabında Sivastopol'ün Fransızlar karşısında korkunç direnişini gerçekçi bir dille anlatmaktadır. Yazar kendi sözleriyle şöyle demektedir.

"Burada savaşı; kurallı, güzel ve parlak düzeniyle, müzikli trampetli sesleriyle, dalgalanan sancaklarıyla, atlarının sırtındaki generalleriyle görmüyorsunuz. Burada savaşın gerçek ifadesi olan kan, acı ve ölüm gibi kelimelerle bile ifedesi zor olan korkunç bir olayın gerçek yüzünü görüyorsunuz."

Ayrıca hikâyelerimin, ruhumun tüm gücüyle sevdiğim, onun tüm güzelliklerini vermeye çalıştığım, her zaman güzel olan, eskiden de, şimdi de, gelecekte de güzel olan kahramanı tektir: Gerçek!"
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  215
 • ISBN:
  9756446471
 • Yayınevi:
  Şule Kelepir
 • Kitabın Türü:
Nur Zorlu 
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

Biraz ağır ilerlemesine rağmen muhteşem betimlemeleri var.Kendinize savaşın içinde hissediyorsunuz.Psikolojik analizlerini de çok başarılı.Ben beğendim,tavsiye ederim....

Emrah KARACAOĞLU 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 3/10 puan

Aşırı derecede olmasa da savaş dönemlerinde yazılmış bir roman. Meşhur bir Sivastopol ve orada geçen savaş. okurken bazen kendinizi o savaşın içinde bulabilirsiniz..

Kitaptan 2 Alıntı

Benim öykümün kahramanı, hakikattir: Ruhumun bütün gücüyle sevdiğim ve olanca güzelliğiyle canlandırmaya çalıştığım, hakikat... hep en güzeldi o, her zaman da en güzel olarak kalacak..

Sivastopol, Lev Nikolayeviç TolstoySivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy
UĞURCAN KOÇ 
05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsanın başına her ne gelirse fazla düşünmekten gelir.

Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 9 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 9 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)