8,1/10  (33 Oy) · 
117 okunma  · 
32 beğeni  · 
1.345 gösterim
Büyük Rus yazarı Lev Nikolayeviç Tolstoy Savaş ve Barış, Anna Karenina, Diriliş gibi büyük romanları, Kazaklar, Hacı Murat, Baskın, İvan İlyiç'in Ölümü, Çocukluk-Ergenlik-Gençlik Yılları, Sivastopol Hikâyeleri gibi büyük ve küçük hikâyeleri ile Dünya Klasikleri arasında en önde yer almıştır.

Tolstoy üç hikâyeden oluşan bu Sivastopol Hikâyeleri kitabında Sivastopol'ün Fransızlar karşısında korkunç direnişini gerçekçi bir dille anlatmaktadır. Yazar kendi sözleriyle şöyle demektedir.

"Burada savaşı; kurallı, güzel ve parlak düzeniyle, müzikli trampetli sesleriyle, dalgalanan sancaklarıyla, atlarının sırtındaki generalleriyle görmüyorsunuz. Burada savaşın gerçek ifadesi olan kan, acı ve ölüm gibi kelimelerle bile ifedesi zor olan korkunç bir olayın gerçek yüzünü görüyorsunuz."

Ayrıca hikâyelerimin, ruhumun tüm gücüyle sevdiğim, onun tüm güzelliklerini vermeye çalıştığım, her zaman güzel olan, eskiden de, şimdi de, gelecekte de güzel olan kahramanı tektir: Gerçek!"
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9789944886383
 • Çeviri:
  Mazlum Beyhan
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ebru Ince 
 12 Mar 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Acemi bir Tolstoy okuyucusu olarak sıradan bir savaş hikayesi gibi başlayan SİVASTOPOL un derin anlamını kavrayabildim artık ..
'' Savaşlar yazarlar doguruyor ''

savaş görmuş bizzat içinde bulunmuş insanların bakışı ile sus pus evlerınde oturan elinde bir fincan kahveyle hımmm ''Bu da neymiş pek bir abartmış'' diye ahkam kesen okur arasındaki ...dönem,fikir,yediği ekmek,ayagındaki ayakkabı,silah namlusunun kokusu,top güllesinin kulak patlatan sesi, kadar fark var....

'' siz hiç ölüm korkusu nedir bilirmisiniz ? ya kan kokusu?
biz toplu halde dondukmu soguktan ? ya da bitlendikmi binlerce kişi ?
ekmegi ısırırken hüngür hüngür agladıkmı acaba ...ne kadar aç kaldık ? hangimizin bacagını sıhhıyede kopara kopara aldılar....

bu gün ölecegim diyerek güne başlayıp ...ölürken öldüğünü bile anlamayıp arkadaşına olan onıkı kopik borcunu düşünen adamların hikayesini anladığımız gün sanırım bizde insan olma yolunda bir adım daha ilerlemiş olacagız..

klasikler beni sıkıyor ,yoruyor , bunlar gelmiş geçmiş şeylerdir ,diye düşünüyorsanız söyleyecek birşeyim yok ama büyümek istiyorsanız ''OKUYUN''

barışla kalın....

Esther. Sema 
06 Mar 17:35 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Savaşın tam ortasında olduğunuzu hayal edin. Ancak gözlemci olarak. Bilinki daha zordur bu durum. Acı çeken insanlar, can çekişenler, o can çekişenlere yardım etmeye çalışan doktorlar... Tüm bunlarla başlıyor kitabın ilk kısmı. Tam da savaşın ortasına bizi koyarak yapmış Tolstoy bunu.

Savaşın ne kadar da çılgınca olduğuna ise vurgu yapıyor şu cümle ile:
" Ya savaş bir çılgınlık ya da bu çılgınlıktan geri duramıyorlarsa insanlar akıllı yaratıklar değiller, ki nedense böyle düşünmeye alışmışızdır." Syf. 24
Ne kadar da güzel ifade etmiş. Peki ne için savaşırız? Tabiki o kadar açık ki bunun cevabı: iki taraftan birinin açgözlülüğü yüzünden...

Açgözlülük bir tarafı savaşmaya iterken, diğer tarafı da savunmaya zorlar. Bu eserde de Sivastopol( Not: Sivasın metropolleşmiş hali değil:D) Rus savunma cephesi. Fransızlar ile savaşı anlatıyor bize.

İlerleyen kısımlarda askerlerin omuz omuza mücadelesini, yan yana birinin son nefesini verirken, diğerinin yaralanması hatta bir uzvunu dahi kaybetmesini, kurşunların ve top güllelerinin havada uçuşmasını, yine Tolstoy'un benzersiz betimlemesi ile bize okutturuyor.

Kitap küçük bir roman, ancak bölümler sanki aynı konu üzerinde, farklı hikayelere yer vermiş gibi. Tolstoy'un alışılmış anlatım tarzından biraz sıyrılmış. İnsanda vatan aşkı uyandıran bir eser. Heleki de şu dönemlerde...

Askerlerin öleceklerini bile bile nasıl korkusuz vatan için savaştıklarını da görüyoruz. Okuması ve dili sade, sıkmayan bir kitap.
Okumayı düşünenlere keyifli okumalar dilerim...

Sivastopol benzeri kitaplar

Mete Karagöl 
24 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

tolstoy bence dünya edebiyatının en iyi kalemidir!

gelelim kitaba: kırım savaşı sırasında sivastopol'de görev alan tolstoy harika betimlemelerle harika bir eser ortaya koymuş ve savaş ve barış'a zemin hazırlamış.

kitabın sürükleyici olmadığı doğru, yavaş ilerliyor ama bu kitap okunmalı...

Nur Zorlu 
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

Biraz ağır ilerlemesine rağmen muhteşem betimlemeleri var.Kendinize savaşın içinde hissediyorsunuz.Psikolojik analizlerini de çok başarılı.Ben beğendim,tavsiye ederim....

Emrah KARACAOĞLU 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 3/10 puan

Aşırı derecede olmasa da savaş dönemlerinde yazılmış bir roman. Meşhur bir Sivastopol ve orada geçen savaş. okurken bazen kendinizi o savaşın içinde bulabilirsiniz..

Kitaptan 20 Alıntı

Esther. Sema 
06 Mar 16:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ölüm korkusu insan oğlunda doğuştan var olan bir duygudur.

Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 142 - T. İŞ BANKASI YAYINLARI. 4. Baskı)Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 142 - T. İŞ BANKASI YAYINLARI. 4. Baskı)
Esther. Sema 
05 Mar 23:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kibir! İçinde bulunduğumuz yüzyılın karakteristik özelliği ve özel bir hastalığı sanki bu

Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 31 - T. İŞ BANKASI YAYINLARI 4. Baskı)Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 31 - T. İŞ BANKASI YAYINLARI 4. Baskı)
Ebru Ince 
12 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Bunca ölüm ,bunca acıyla karşılaştırıldığında. ..
"Savaşı bando mızıka ve dalgalanan sancaklar eşliğinde at oynatan generaller ,
düzgün sıralar olusturup pırıltılı giysiler içinde geçit yapan askerler olarak değil ,gerçek yüzüyle görüyorsunuz : KAN ,ACI VE ÖLÜM OLARAK..."

Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 11 - Türkiye ış bankası klasikleri)Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 11 - Türkiye ış bankası klasikleri)
Ebru Ince 
12 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

26 Haziran 1855 ..
"Benim hikayemin kahramanı hakikattir : ruhumun bütün gücüyle sevdiğim ve olanca güzelliğiyle canlandırmaya çalıştığım, hakikat..hep en güzeldi o , her zaman da en güzel olarak kalacak ..."

Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 86 - Türkiye ış bankası klasikleri)Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 86 - Türkiye ış bankası klasikleri)
Ebru Ince 
 12 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Paradoks..
"Sık sık düşündüğüm tuhaf bir şey vardır : savaşın taraftarından biri ötekine, iki ordudan da birer asker evlerine göndermeyi önerseydi ne olurdu... ?
Tuhaf bir düşünce gibi geliyor..ama neden uygulanmasın ki ..?
Sonra her iki taraftan birer asker daha terhis edilecek,derken üçüncüler ,sonra dördüncüler ...iki orduda da birer asker kalana dek sürdürülecek bu iş ... Bu durumda ,akıllı varlıkların akıllı temsilcileri arasında ortaya çıkan gerçekten karmaşık siyasal sorunlar ille de dövüşerek çözülecekse ,varsın bu iki asker dövüşsünler..."Biri kenti kuşatsın ,öbürü de savunsun ! "

Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 24 - Türkiye ış bankası klasikleri)Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 24 - Türkiye ış bankası klasikleri)

Benim öykümün kahramanı, hakikattir: Ruhumun bütün gücüyle sevdiğim ve olanca güzelliğiyle canlandırmaya çalıştığım, hakikat... hep en güzeldi o, her zaman da en güzel olarak kalacak..

Sivastopol, Lev Nikolayeviç TolstoySivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Oblomov 
17 Oca 00:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu işin özü esası fazla düşünmemektir: Düşünmezsen bir şeyin yoktur. İnsanın başına her ne gelirse fazla düşünmekten gelir.

Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 9 - İş Bankası Kültür Yayınları)Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 9 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Leva 
05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsanın başına her ne gelirse fazla düşünmekten gelir.

Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 9 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 9 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Ebru Ince 
12 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Bizden değil gerçi. ..yabancı
"Nasılsın? "diye soruyorsun yaralıya. Gözbebeklerini sesin geldiği yöne doğru çeviriyor, ama ne görebiliyor, ne de anlayabiliyor sizi...
"Yürekim yaniyor"(kitapta yazıldığı gibi )
diyor....

Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 10 - Türkiye ış bankası klasikleri)Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 10 - Türkiye ış bankası klasikleri)
Fatıma 
28 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şöhret düşkünlüğü, şöhret düşkünlüğü, şöhret düşkünlüğü... Her yerde, hatta tabutun başında bile en yüce duygularla ölüme hazır insanların arasında bile. Şöhret düşkünlüğü!

Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 41)Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 41)
2 /