7,8/10  (17 Oy) · 
49 okunma  · 
14 beğeni  · 
888 gösterim
Büyük Rus yazarı Lev Nikolayeviç Tolstoy Savaş ve Barış, Anna Karenina, Diriliş gibi büyük romanları, Kazaklar, Hacı Murat, Baskın, İvan İlyiç'in Ölümü, Çocukluk-Ergenlik-Gençlik Yılları, Sivastopol Hikâyeleri gibi büyük ve küçük hikâyeleri ile Dünya Klasikleri arasında en önde yer almıştır.

Tolstoy üç hikâyeden oluşan bu Sivastopol Hikâyeleri kitabında Sivastopol'ün Fransızlar karşısında korkunç direnişini gerçekçi bir dille anlatmaktadır. Yazar kendi sözleriyle şöyle demektedir.

"Burada savaşı; kurallı, güzel ve parlak düzeniyle, müzikli trampetli sesleriyle, dalgalanan sancaklarıyla, atlarının sırtındaki generalleriyle görmüyorsunuz. Burada savaşın gerçek ifadesi olan kan, acı ve ölüm gibi kelimelerle bile ifedesi zor olan korkunç bir olayın gerçek yüzünü görüyorsunuz."

Ayrıca hikâyelerimin, ruhumun tüm gücüyle sevdiğim, onun tüm güzelliklerini vermeye çalıştığım, her zaman güzel olan, eskiden de, şimdi de, gelecekte de güzel olan kahramanı tektir: Gerçek!"
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  215
 • ISBN:
  9756446471
 • Yayınevi:
  Şule Kelepir
 • Kitabın Türü:
Ebru Ince 
 12 Mar 13:30 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Acemi bir Tolstoy okuyucusu olarak sıradan bir savaş hikayesi gibi başlayan SİVASTOPOL un derin anlamını kavrayabildim artık ..
'' Savaşlar yazarlar doguruyor ''

savaş görmuş bizzat içinde bulunmuş insanların bakışı ile sus pus evlerınde oturan elinde bir fincan kahveyle hımmm ''Bu da neymiş pek bir abartmış'' diye ahkam kesen okur arasındaki ...dönem,fikir,yediği ekmek,ayagındaki ayakkabı,silah namlusunun kokusu,top güllesinin kulak patlatan sesi, kadar fark var....

'' siz hiç ölüm korkusu nedir bilirmisiniz ? ya kan kokusu?
biz toplu halde dondukmu soguktan ? ya da bitlendikmi binlerce kişi ?
ekmegi ısırırken hüngür hüngür agladıkmı acaba ...ne kadar aç kaldık ? hangimizin bacagını sıhhıyede kopara kopara aldılar....

bu gün ölecegim diyerek güne başlayıp ...ölürken öldüğünü bile anlamayıp arkadaşına olan onıkı kopik borcunu düşünen adamların hikayesini anladığımız gün sanırım bizde insan olma yolunda bir adım daha ilerlemiş olacagız..

klasikler beni sıkıyor ,yoruyor , bunlar gelmiş geçmiş şeylerdir ,diye düşünüyorsanız söyleyecek birşeyim yok ama büyümek istiyorsanız ''OKUYUN''

barışla kalın....

Nur Zorlu 
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

Biraz ağır ilerlemesine rağmen muhteşem betimlemeleri var.Kendinize savaşın içinde hissediyorsunuz.Psikolojik analizlerini de çok başarılı.Ben beğendim,tavsiye ederim....

Emrah KARACAOĞLU 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 3/10 puan

Aşırı derecede olmasa da savaş dönemlerinde yazılmış bir roman. Meşhur bir Sivastopol ve orada geçen savaş. okurken bazen kendinizi o savaşın içinde bulabilirsiniz..

Kitaptan 12 Alıntı

Ebru Ince 
12 Mar 00:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Bunca ölüm ,bunca acıyla karşılaştırıldığında. ..
"Savaşı bando mızıka ve dalgalanan sancaklar eşliğinde at oynatan generaller ,
düzgün sıralar olusturup pırıltılı giysiler içinde geçit yapan askerler olarak değil ,gerçek yüzüyle görüyorsunuz : KAN ,ACI VE ÖLÜM OLARAK..."

Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 11 - Türkiye ış bankası klasikleri)Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 11 - Türkiye ış bankası klasikleri)
Ebru Ince 
12 Mar 00:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

26 Haziran 1855 ..
"Benim hikayemin kahramanı hakikattir : ruhumun bütün gücüyle sevdiğim ve olanca güzelliğiyle canlandırmaya çalıştığım, hakikat..hep en güzeldi o , her zaman da en güzel olarak kalacak ..."

Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 86 - Türkiye ış bankası klasikleri)Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 86 - Türkiye ış bankası klasikleri)
Ebru Ince 
 12 Mar 00:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Paradoks..
"Sık sık düşündüğüm tuhaf bir şey vardır : savaşın taraftarından biri ötekine, iki ordudan da birer asker evlerine göndermeyi önerseydi ne olurdu... ?
Tuhaf bir düşünce gibi geliyor..ama neden uygulanmasın ki ..?
Sonra her iki taraftan birer asker daha terhis edilecek,derken üçüncüler ,sonra dördüncüler ...iki orduda da birer asker kalana dek sürdürülecek bu iş ... Bu durumda ,akıllı varlıkların akıllı temsilcileri arasında ortaya çıkan gerçekten karmaşık siyasal sorunlar ille de dövüşerek çözülecekse ,varsın bu iki asker dövüşsünler..."Biri kenti kuşatsın ,öbürü de savunsun ! "

Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 24 - Türkiye ış bankası klasikleri)Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 24 - Türkiye ış bankası klasikleri)

Benim öykümün kahramanı, hakikattir: Ruhumun bütün gücüyle sevdiğim ve olanca güzelliğiyle canlandırmaya çalıştığım, hakikat... hep en güzeldi o, her zaman da en güzel olarak kalacak..

Sivastopol, Lev Nikolayeviç TolstoySivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy
UĞURCAN KOÇ 
05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsanın başına her ne gelirse fazla düşünmekten gelir.

Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 9 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 9 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Ebru Ince 
12 Mar 00:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Bizden değil gerçi. ..yabancı
"Nasılsın? "diye soruyorsun yaralıya. Gözbebeklerini sesin geldiği yöne doğru çeviriyor, ama ne görebiliyor, ne de anlayabiliyor sizi...
"Yürekim yaniyor"(kitapta yazıldığı gibi )
diyor....

Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 10 - Türkiye ış bankası klasikleri)Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 10 - Türkiye ış bankası klasikleri)

Şöhret düşkünlüğü, şöhret düşkünlüğü, şöhret düşkünlüğü... Her yerde, hatta tabutun başında bile en yüce duygularla ölüme hazır insanların arasında bile. Şöhret düşkünlüğü!

Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 41)Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 41)
Onur 
 31 Mar 14:01 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Korku bir kez yüreğe sızdı mı, artık başka duyguya yer bırakmaz.

Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 57 - İş Bankası Yayınları)Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 57 - İş Bankası Yayınları)
Onur 
 31 Mar 14:00 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ama diplomatların çözemedikleri bir sorunun barut ve kanla çözümlenebilmesi çok daha zor galiba.

Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 24 - İş Bankası Yayınları)Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 24 - İş Bankası Yayınları)

Sivastopol Öyküleri
Aralık’ta Sivastopol

Şafak vaktinin kızıllığı Sapun Dağı’nın doruğunu yeni yeni
kızıla boyamaya başlamıştı; denizin koyu mavi yüzeyi gecenin
karanlığını üzerinden atmış, neşeli parlaklığını yansıtmak için
güneşin ilk ışıklarını bekliyordu; koydan doğru soğuk bir hava
ile sis geliyordu; kar yoktu, yerler siyahtı; ama sabahın
dondurucu soğuğu insanın yüzüne yapışıyor, ayaklarının
altında çatırdıyordu; sabahın sessizliğini yalnızca Sivastopol’da
patlayan bombaların yankılanan seslerinin zaman zaman karıştığı,
uzaktan gelen denizin uğultusu bozuyordu.
Gemilerde vardiya değişimi çanları çalıyordu.

Nöbetçilerin tüfeklerini şakırdatarak görev değiştirdikleri;
doktorun revire gitmek için acele ettiği; bir erin siperden çıkıp,
buz gibi suyla elini yüzünü yıkadıktan sonra hafiften kızarmaya
başlayan doğu yanına dönüp çabucak haç çıkararak dua ettiği;
develere yüklü, kanlar içinde ölülerle dolu sandıkların mezarlık
yolunda gıcırdayarak ilerlediği Kuzey istihkâmlarında
şafağın ışığı yavaştan, gecenin karanlığının yerini almakta...

Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 33 - İletişim Yayınları 2314 • İletişim Klasikleri 97)Sivastopol, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 33 - İletişim Yayınları 2314 • İletişim Klasikleri 97)
2 /