Adı:
İlkgençlik
Baskı tarihi:
Nisan 2015
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053324218
Kitabın türü:
Çeviri:
Ayşe Hacıhasanoğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
İlkgençlik
Delikanlılık
Yeniyetmelik
Tolstoy’un yarı otobiyografik denebilecek üçlemesinin ikinci kitabı olan İlkgençlik, ilk kez 1854 yılında Sovremennik dergisinde yayımlandı. İkinci kitap da ilki gibi samimi, sade bir kurguya sahiptir. Tolstoy kendini, ailesini ve çevresini gittikçe daha iyi kavrayan kahramanının manevi gelişimini eserinin merkezine alır. İlkgençlik Tolstoy’un benzersiz gözlem gücünün, muazzam tasvir yeteneğinin de ilk örneklerinden biridir.
144 syf.
·3 günde
Tolstoy'un yarı otobiyografik roman üçlemesinden ikincisi. Birkaç hafta önce Çocukluk kitabını okumuştum. Bu kitap'ta onun devamı, burda Tolstoy büyüyor artık, lise çağları, kafayı çalıştırıp düşünmeye de başladı. Gelecek var bu çocukta. Bedenen geliştiği gibi, düşünce olarakta Tolstoy'un gelişmesini görüyoruz romanda. Bunun dışında babaannesi, babası, kardeşleri, hocaları ve arkadaşlarıyla olan ilişkilerin ve olayların anlatıldığı bir kitap. İlk kitapta olduğu gibi burda da kurgu katmış Tolstoy, yani tamamen gerçek değil.
144 syf.
·1 günde·8/10
Kitabı alırken ve okurken bir hata yaptım. Araştırmadım. Eğer araştırmış olsaydım Tolstoy’un otobiyografi denebilecek üçlemesinin ikinci kitabını okumak üzere olduğumu anlayacaktım. Böylece ilk kitabı okumadan, ayrıca Tolstoy’un kendisinden söz ettiğini anlamadan kitabı okuyup bitirdim.
İlk kitabı okumamam yüzünden mi bilmiyorum ama karakterler konusunda devamlı, “Bu kimdi?” diye kendi kendime sordum ama birkaç bölüme kalmadan aklımdaki soru işaretleri giderildiği için çok da bir sıkıntı yaşamadım.
Bunun dışında kitap bana çok bir şey katmadı ancak bir biyografi kitabı olarak Tolstoy’un ilk gençliğini okumak, duygu ve düşüncelerinin gelişimini bilmek keyifliydi. Bunun dışında mutlaka okunması gerektiğini düşündüğüm bir kitap olmadı maalesef.
144 syf.
·Beğendi·8/10
ilkgençlik bitti. muhtemelen soğukların başıydı o meş'um sonu. acaba insanın zihnini diri ve dinç mi tutuyor soğuk? zira çocukluk'ta, edindiğim kanaat şu: akıp giden sanki ben yaşıyormuşum gibi içine alan esinti tadında ki günler nasıl geçip gitti. şimdi o sesler ve hayatlardan arta kalan satırlara dizili semboller. bir deyiş misali: bir gün gelecek unutulduğun bile unutulacak. ilkgençlik, başlı başına bahar yelinin tolstoy'ça esin kaynağı. kıpır kıpır. karl ivanoviç'in dramı öyle sarmallıyor ki herkese pay var. ve yas bitiyor. hayat göveriyor. soyut düşünceler. kuşkuculuğunu bir çırpıda biçimlendiren felsefi çıkarsamaları ileri yıllara bir gönderme olmuş. baba tekrar tahta oturuyor. artık usta. kendi adıma, "çocukluk" ve "ilkgençlik" hislerin ifadesinin kültürle coğrafyayla ve etnisiteyle uzak yakın alakası yok. insan her yerde insan...
128 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Yeniyetmelik, Tolstoy'un bilinen eserlerinden olmamasıyla beraber, okuduğunuzda sizi ergenliğinize götürecek çocukluk sorgulamalarını, ilk nefretlerinizi, ilk kinlerinizi, din hakkındaki ilk sorgulamalarınızı ve birçok şeyin ilklerini size hatırlatacak bir kitaptır. Kitap, erin çağındaki bir çocuğun gençliğe kadar yaşadığı dönemde çektiği sıkıntıları, içe dönükleşmesini, düşüncelerini ifade edemeyişlerini, çevresini algılama biçimini anlatıyor. Bende çocukluk anılarının tadını bıraktı, eğer erin çağınızı anmak isterseniz, tavsiye ederim.
144 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Merhaba,
Ilkgençlik kitabı ile Tolstoy'u tanımaya, onun hayatına tanıklık etmeye devam ediyoruz.
Bu kitapla da onun lise çağlarını ve yine aile fertleri, öğretmenleri, arkadaşlari ile olan iliskilerini okuyoruz.
Bunların yanı sıra abisi ile kendini kıyaslamasını, onunla yaptığı gizli yarışı ve içe kapanıklılığına tanıklık ediyoruz.
Manevi kayıplarını ve hayal dünyasının genişliğini de samimiyetle aktardığı bir kitap. Keyifli okumalar dilerim.
Ayrıntılı yorumum ay sonu okumalarım videosunda olacak.
Dilerseniz o zamana kadar Nisan 2019 da okuduklarımı paylaştığım videoma göz atabilirsiniz.

https://youtu.be/Mq-yQbCgXRY
144 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
İlkgençlik kitabını okumadan önce çocukluk kitabını okursanız kitap daha çekici ve anlaşılır oluyor elbette. Ama okumamışsanız bile Harika diyebilirim. Olaylardan çok yarattığı etkiye, hisse önem veren herkes okumalı şimdi sıra gençlik’te :)
128 syf.
·3 günde·7/10
Tolstoy bu eserinde ergenlik çağındaki bir gencin gözünden etrafındaki kişileri ve onlarla olan ilişkilerini anlatmış. Kitap kısa kısa bölümler halinde yazılmış, bu nedenle okuyucuyu sıkmıyor. Fakat ben okurken geçen isimleri ve karakterleri yerlerine oturtmakta zorlandım. Onun dışında akıcı bir dile sahip ve sayfa sayısı az olduğundan seyahatlerde okunabilecek ideal bir kitap.
144 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Uzun zamandır bir kitaptan bu kadar etkilendiğimi hatırlamıyorum. Ergen psikolojisini başından sonuna bu kadar güzel anlatan bir yapıt görmedim. Üstelik bunu sadece 144 sayfada yapmış. Ancak her bir cümle o kadar anlamlı ve muazzam ki insanı kendine hayran bırakıyor. Anne babalar kişisel gelişim raflarındaki ergen psikolojisini anladıklarını sanıp anlatmaya kalkışan yazarları okumaktansa oğullarındaki değişimi en güzel bu kitabı okuyarak anlayabilirler diye düşünüyorum. Kitaptaki son derece etkileyici cümleleri Türkçeye ustalıkla çeviren Ayşe Hacıhasanoğlu'na ayrıca teşekkür ederim. Keyifli okumalar.
144 syf.
·Puan vermedi
Annesinin vefatından sonra büyükannesinin yanına yerleşen Tolstoy'un ilkgençlik zamanlarını okuyoruz kitapta.
Hatırlatmakta fayda görüyorum;kitap tam bir otobiyografi kitabı değil.Sadece yazarın hayatından izler taşıyor.
Tolstoy'un ilkgeçlik zamanlarında ailesini,çevresini,kendisini daha iyi gözlemlemeye,tanımaya başladığını ve manevi gelişiminin tohumlarının atıldığını görüyoruz.
Bu seriyi okudukça okumadığım bazı kitaplarının muhtevalarını tahmin edebiliyorum.Dini,yoksullar üzerinden araştırmasının nedenlerini görebiliyorum.
Yani keyifle okumaya devam ediyorum.
128 syf.
Kitabın konusu kısaca:Babaannesinin ölümünden hemen sonra faytonla başlayan seyahat, seyahat sırasında yaşanan olaylar, anlatılıyor.Babaannesinin ölmesinde üzüntü değil, ölümün korkunçluğu duygusu hissedilir diyor tolstoy.Kitabın sonunda aklınızda soru işareti beliriyor. Ayrıca Kitap akıcı ve sayfa sayısı az.
144 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Otobiyografik eserler okumayı çok sevdiğimden sanırım, tek solukta biten ve devamını (Gençlik) sabırsızlıkla okumaya başladığım güzel eser. Yaşadığımız yerküreye doğmuş, üzerinde yürümüş, üzülmüş, eğlenmiş, düşünmüş, ağlamış, kahkahalar atmış ve en nihayetinde bu dünyaya bir de imza atabilmiş bir insanın hayatını, kendi kalemiyle anlattığı serinin ikinci kitabı ‘İlkgençlik’. Tolstoy müthiş tasvir yeteneğini hissettirerek okutuyor kitabı. Hatta biraz iddialı olarak, okuduğum en güzel mekan tasvirlerinden biriyle karşılaştım diyebilirim bu kitapta (kitabın birinci ve ikinci bölümündeki yolculuk anlatımı). Öyle ki, yolculuğun içerisinde hissediyor insan okurken kendini. Tek kelimeyle şahane.
144 syf.
·1 günde
Soyut düşünceler,insanın belli bir anda ruhunun durumunu kavrama ve onun belleğini ve onu belleğine aktarma yeteneği sayesinde oluşur.Soyut düşüncelere olam eğilimin bilincimi öylesine anormal derecede geliştirmişti ki, en basit bir düşünceyi düşünmeye başladığımda bile düşüncelerimin içinden çıkılmaz analiz çemberinin içine düşüyor, artık kafamı kurcalayan konuyu değil, ne düşündüğümü düşünüyordum.Kafam karışıyordu.
L.N.Tolstoy
Tolstoy'un bizim eğitim sistemimize göre ortaokuldan üniversiteye geçiş dönemine kadarki döneme denk gelen dönemini anlattığı çocukluk eserinin devamı olan İlkgençlik eseri.
Tolstoy bu eserde somut kavramlardan soyut kavramlara geçiş yaptığı için , aşk gibi inanç gibi (öldükten sonraki yaşam) konuları kendi düşünceleri ile cozumlemeye çalışıyor.Bizim tabirini ile Ergenlik döneminde Tolstoy (Ergen Tolstoy ) birden öfke ile dolması veyahut birden sevgi ile dolmasına anlam veremiyor. Olabildiğince hırçın ve öfkeli bir Tolstoy görüyoruz.
Tolstoy'un İlkgençlik dönemini okuduğunuz da onun onunda bizim gibi biri olduğunu göreceksiniz. Bu düşünce ve bir ümit ile bende bir Tolstoy olabilirim heyecanı sonrası serinin son kitabi Gençlik'e geçip size iyi seyirler dilerim
Ağlayamıyordum ama yüreğimin üstünde taş gibi ağır bir şey vardı.
Lev Nikolayeviç Tolstoy
Sayfa 67 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 3.Basım
Kendimi her geçen gün daha yalnız hissediyordum, en büyük zevkim bir kenara çekilip düşünmek, gözlem yapmaktı.
Lev Nikolayeviç Tolstoy
Sayfa 83 - İş Bankası Kültür Yayınları 1. Baskı 2015
“Doğuştan utangaçtım ve çirkin olduğuma inandığım için utangaçlığım daha da artardı. Bir insanın yönünü çizmesinde hiçbir şeyin dış görünüş kadar dramatik bir etkisi olmadığına inanıyorum, aslında dış görünüşünün çekici olup olmadığına duyduğu inanç, dış görünüşten çok daha etkilidir.”
Lev Nikolayeviç Tolstoy
Sayfa 28 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 3.Basım, Ç: Ayşe Hacıhasanoğlu
Ömrüm boyunca bana pek çok zarar verecek olan kusurum: Gereksiz her şeye kafa yorma.
Lev Nikolayeviç Tolstoy
Sayfa 108 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 3.Basım
Başıma gelen bunca yıkımdan sonra ölmeyeceğimi, bir gün bunları dinginlikle anımsayacağımı o sıralarda bilebilir miydim?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İlkgençlik
Baskı tarihi:
Nisan 2015
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053324218
Kitabın türü:
Çeviri:
Ayşe Hacıhasanoğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
İlkgençlik
Delikanlılık
Yeniyetmelik
Tolstoy’un yarı otobiyografik denebilecek üçlemesinin ikinci kitabı olan İlkgençlik, ilk kez 1854 yılında Sovremennik dergisinde yayımlandı. İkinci kitap da ilki gibi samimi, sade bir kurguya sahiptir. Tolstoy kendini, ailesini ve çevresini gittikçe daha iyi kavrayan kahramanının manevi gelişimini eserinin merkezine alır. İlkgençlik Tolstoy’un benzersiz gözlem gücünün, muazzam tasvir yeteneğinin de ilk örneklerinden biridir.

Kitabı okuyanlar 186 okur

  • Veysel Demirkol
  • Buendia
  • Ebru Çelik
  • Ne Kitapsız Ne Kedisiz
  • Polad Muradlı
  • Min soo 김민수
  • Öznur Güçlü
  • Özgür Dikçi
  • Sinem Korkmaz
  • birokurpiraye

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20.4 (11)
9
%18.5 (10)
8
%27.8 (15)
7
%11.1 (6)
6
%0
5
%1.9 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%1.9 (1)