Yusuf Atılgan

Yazar 8,0/10 · 2472 Oy · 7 kitap · 7400 okunma ·  968 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

968 okur beğendi.
2.472 puanlama · 1.086 alıntı
5 haber · 17.291 gösterim
7.400 okur kitaplarını okudu.
3.637 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
177 okur kitaplarını şu anda okuyor.
182 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Yusuf Atılgan'ın Biyografisi

Yusuf Atılgan (d. 27 Haziran 1921, Manisa - ö. 9 Ekim 1989, İstanbul) Türk roman ve öykü yazarı.

1936 yılında Manisa Ortaokulu'nu, 1939 yılında ise Balıkesir Lisesi'ni ve ikinci sınıftan sonra askeri öğrenci olarak devam ettiği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. Nihat Tarlan'ın yönetiminde hazırladığı bitirme tezinin konusu Tokatlı Kani: Sanat, şahsiyet ve psikoloji idi. Aynı dönemde Akşehir'de Maltepe Askeri Lisesi'nde bir yıl edebiyat öğretmenliği yaptı. Üniversite öğrenciliği sırasında Türkiye Komünist Partisi'ne katılarak faaliyette bulunduğu iddiasıyla sıkıyönetim mahkemesince tutuklanarak ceza kanunu'nun 141. maddesi uyarınca hapse mahkûm edildi. altı ay Sansaryan Han'da, dört ay da Tophane Cezaevi'nde olmak üzere on ay hapis yattı.

26 Ocak 1946'da serbest kalmış, öğretmenliği elinden alınmıştır. 1946 yılında Manisa'nın Hacırahmanlı Köyü'ne yerleşerek çiftçilik yaptı. 1976'da İstanbul'a döndü danışmanlık, çevirmenlik ve redaktörlük yaptı. Yazımı devam eden "Canistan" adlı romanını tamamlayamadan 9 Ekim 1989'de kalp krizi nedeni ile İstanbul, Moda'da öldü.

Aylak Adam ve Anayurt Oteli adlı romanlarında psikolojik yabancılaşma ve yalnızlık temasını başarıyla işleyen bir yazar olarak tanındı ve modern Türk edebiyatının önde gelen ustaları arasında yer aldı. 1987'de Anayurt Oteli romanı, Ömer Kavur tarafından aynı adlı sinema filmi olarak çekildi.

Yusuf Atılgan'ın Kitapları Kitap Ekle

8,3/ 10  (1.571 Oy) ·  4.515 Okunma
7,3/ 10  (662 Oy) ·  2.183 Okunma
8,1/ 10  (135 Oy) ·  405 Okunma
6. Sevgili Halil Kardeş (Köye Mektuplar)
6,2/ 10  (6 Oy) ·  17 Okunma
Vedat Geçit, bir alıntı ekledi.
02 Eki 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Sustu. Konuşmak gereksizdi. Bundan sonra kimseye ondan söz etmeyecekti. Biliyordu; anlamazlardı."

Aylak Adam, Yusuf Atılgan (Kitabın son cümlesi)Aylak Adam, Yusuf Atılgan (Kitabın son cümlesi)
Murat IŞIK, bir alıntı ekledi.
27 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İnsanları yalan söyledikleri zaman dinlemeyi severim. Olmak istedikleri ama olamadıkları ''kişi''yi anlatırlar .

Aylak Adam, Yusuf AtılganAylak Adam, Yusuf Atılgan
BİROL COŞKUN, bir alıntı ekledi.
21 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Ne çok yalan söyleniyordu yeryüzünde; sözle, yazıyla, resimle ya da susarak.''

Anayurt Oteli, Yusuf AtılganAnayurt Oteli, Yusuf Atılgan
seher, bir alıntı ekledi.
04 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir gün sana dünyada katlanılacak tek şeyin sevgi olduğunu öğreteceğim.”

Aylak Adam, Yusuf AtılganAylak Adam, Yusuf Atılgan
Vedat Geçit, bir alıntı ekledi.
02 Eki 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Birden kaldırımlardan taşan kalabalıkta onun da olabileceği aklıma geldi.

Aylak Adam, Yusuf Atılgan (Sayfa 1)Aylak Adam, Yusuf Atılgan (Sayfa 1)
Elif Kimya, bir alıntı ekledi.
31 Eki 2016 · Kitabı okudu

Ağaç dalındaki, gövdeden ayrılma eğilimini fark ettin mi bilmem? Hep öteye öteye uzar. Gövdenin toprağa kök salmış rahatlığından bir kaçıştır bu. Özgürlüğe susamışlıktır.

Aylak Adam, Yusuf Atılgan (Sayfa 127)Aylak Adam, Yusuf Atılgan (Sayfa 127)
Mâsiva, bir alıntı ekledi.
28 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

— Neden bu kadar kötümsersin?
— Sen neden değilsin? Çevrene bakmıyor musun?..

Aylak Adam, Yusuf AtılganAylak Adam, Yusuf Atılgan
Özgürlük, bir alıntı ekledi.
09 Oca 00:27 · İnceledi

- Nereye gidiyoruz biliyor musun ?
- Hayır.
- Seni ilk gördüğüm yere.

Aylak Adam, Yusuf Atılgan (Sayfa 66)Aylak Adam, Yusuf Atılgan (Sayfa 66)
Bütün Alıntıları Göster

Yusuf Atılgan ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

" Bir gün sana dünyada katlanilacak tek şeyin sevgi olduğunu öğreteceğim. " (Aylak Adam)
Türkiyedeki varoluşçuluğun temelini atan yazar.Sartre'den , Camus'dan tek eksiği Türkiye'de doğmuş olmak bence.Her başarılı yazar gibi yaşadığı dönemde anlaşılmamış, oyle ki para kazanmak icin spor yorumlari yapmak istemis bir zaman.Bu yüzden olsa gerek insanlardan kacip hayatını insanlardan uzak bir köyde tamamlamış. Biraz da bu yüzden olsa gerek benim için esas " tutunamayan"dir Yusuf Atilgan.Anayurt Oteli' nde yalnızlığı o kadar güzel anlatır ki " hiç gelmeyecek birinin bıraktığı fincandaki dudak izini öpmek" düşünsenize bu ruh hali daha nasıl izah edilebilir?
Eşiyle tanışmaları da tam "aylak adamca" olur. Eşi Atilgan' a daha doğrusu yazılarına aşık olur.Bunun üzerine kendisine mektup yazar ama bilir Atilgan'in bu tur mektuplara cevap vermediğini.Kafasına koyar bir yandan da bu yazıları yazan adam neye benzerse benzesin tanışıp duygularını anlatmak ister.Her gün onlarca mektup alan Atılgan bu mektupta bir farklılık sezer ve o zamana kadar yapmadığı bir şey yapıp cevap yazar. Bir yıl kadar sürer bu mektuplaşma, sonrasinda buluşurlar ve evliliğe kadar gider bu dostluk.
Aylak Adam ve Anayurt Oteli okuduğum kitapları yazarın. En kısa zamanda diğer kitaplarını da okumak istediğim usta yazar.

Şöyle başlayabilirim. Abartmadan, en kalpten gelen ile en sevdiğim yazar!
Bu nedenle biraz uzun yazacağım.

Aylak Adam romanı, C.’nin şu sözleri ile başlar: “Birden kaldırımlardan taşan kalabalıkta onun da olabileceği aklıma geldi. İçimdeki sıkıntı eridi.”

Modern bireyi, aşk, yabancılaşma ve yalnızlık temaları çerçevesinde, dildeki yalınlığının çarpıcılığıyla ileten Yusuf Atılgan, işlediği konular kadar üslubu ile de farklılaşmış ve Türk romanında modern anlatının öncülerinden olmuştur. Atılgan, romancı kimliğinden öte iyi de bir biçemcidir. Romanlarının her cümlesini tekrar tekrar yazdığından sıkça söz etmiştir. Belki de tam da bu titizliğinden ötürü hayatı boyunca sadece iki roman kazandırabilmiştir edebiyat dünyasına. Aylak Adam üzerine konuşurken, “Bence roman şiir gibi yazılır. Romanda deyişin çok büyük önemi var.” der ve eserlerinde biçem kaygısını içeriğe oranla ön planda tutar.
Kendi penceremden bakınca Anayurt Oteli’ni okuyunca esasen fotoğraf tamamen belirdi gözümde. Karanlık, karamsar, yaşamın kıyısında dolaşan, her tür ayrıksı deneyimi edinmiş bir yazarla karşı karşıyaydım. Cinselliği bu denli derinlemesine; insanın suç, günah ve hakikat çelişkisini bunca yalınlıkla anlatan birinin başka tür yaşam sürmesi olanaksızdı. Edebiyatımızın köy romanlarıyla dolup taştığı günlerde; sesi, soluğu tamamen farklı, kentli bir roman kurmuştu Yusuf Atılgan. Kahramanı Zebercet, bir kasabada otelde çalışıyordu, doğru. Ama burası dünyanın tüm otelleriydi ve Zebercet her an içimizden taşacak bir insandı. Şeytansı dürtüler, günahlarla dolu bir yazgı ve bitmez tükenmez bunalımlar içinde kayıp bir adam: Zebercet!
Şahan’dan öğrendiğimize göre “Zebercet benim” dermiş Yusuf Atılgan. Bunca iç karartan romanı; yaşamla ölüm arasında bir yerde yazdığını, söylemiş. “Sevgiyi yazdım ben orada” demesini düşündüm. Doğrusu bu. En karanlık, insanın en onulmaz yaralarını anlatan öyküler, eğer bize umuda dair bir çift söz etmezse ölüdür. Düşünüyorum; tüm büyük yapıtlar, eninde sonunda bize ipuçları sunar.
Diğer yandan Mersault’u tanıyordum. Bir an C. ile aynı soydan geldiklerini fark ettim. İstanbul sokaklarında, amaçsız biçimde salınan C. tam da bir yabancı, yaşamın anlamını yitirmiş, ‘saçma’nın kendisi olan kahramandı işte. Bizim edebiyatımızda bu tür kahramanların az olduğunu düşünüyordum. Üstelik çoğu derinleşmeyi başaramamış, tip olarak kalmış sanıyordum. C’nin babasıyla ilgili duyguları, romanda belirgin bir şekilde hissedilir. Bu kinin yanında kesinlikle korku da mevcuttur. Öyle ki bu korku sadece babasına karşı değil, okuldaki arkadaşlarına, tanıdıklarına hatta beraber olduğu kadınlara da karşı beslenecektir. Bu duygu yoğunluğu bazen o kadar artar ki çevresindeki herkese karşı “tahammülsüzlük” başlar. Aylak Adam’da diğerlerine karşı, sevgi ve samimiyet yoktur. J. P. Sartre’ın düşüncesi sanki Aylak Adam’ın ağzından çıkmış gibidir: “Başkaları cehennemdir!”
Bence dikkatli olun! Eğer kütüphanenizde bu iki kitap yan yana duruyorsa, “C”amus’den emanet “C” harfini koltuğunun altına almış olan Bay C’nin, Yabancı romanının sayfalarından size göz kırpması an meselesidir…
Aylak C, aramızda…
Camus’den emanet aldığı “C” harfi ile yanı başımızda, bir yerlerde aylak aylak gezmekte…

Yazıma yüzlerce güzel cümlelerinden biriyle tamamlayabilirdim ama onun son cümlesiyle hatta bence en güzel cümlesiyle bitireceğim. Çünkü bu yazıda kesinlikle olmalarını istiyorum. Bu cümle ile biten yazarı anlamak nasıl mümkün olabilirdi?

“Sustu. Konuşmak gereksizdi. Bundan sonra kimseye ondan söz etmeyecekti. Biliyordu; anlamazlardı.”