Giriş Yap
Sibel
@desibel_
Bilmiyorum.
15 kütüphaneci puanı
2916 okur puanı
23 Oca 2018 tarihinde katıldı
Şu anda okuduğu kitap
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Sabitlenmiş gönderi
80 syf.
Elveda Cennet Bahçesi...
Kitabın ince olması, adı, konusu, kapak resmi okumam için fazlaca merak uyandırdı bende. Başları tam bir hayal kırıklığıydı benim için fakat ortası ve sonu güzeldi. Çoğu kişi mizahi yanını vurgulamış, ben dramatik yönünü daha ağır buldum bazı yerlerde gülümsetmesi dışında mizahi tarafını da göremedim. Bence yazarın mizah yapmak gibi bir çabası yok bu kitapta. Kestane olayını anlamak için tam üç kere okudum. Beklentimin altında bir kitap oldu. Ben ilk insanların güncelerini çok daha farklı hayal etmiştim, kitapta ise özellikle başlarında abartılacak derecede (bazen de gereksizce) kadın erkek farklılığına değinilmiş. İnsanlarımız sanki ilk insanlar değilde, uygarlığın bir noktasından koparılıp hafızaları silinmiş ve her şeyi hatırlamaları için tekrar doğaya salınmış gibiler. Pazar gününü dinleme günü ilan etmişler kendilerine :) Okullar tatil olunca ben hangi günde olduğumuzu bile bilmiyorum :) Kitap çok ince sanki ticari bir kaygıyla ya da bir proje için alelacele, özensizce yazılmış gibi. Adem, Hava ve Şeytan'ın güncelerinden oluşuyor. Olayların kronolojisi okurken biraz kafa karıştırıyor. Adem ile Hava'nın bildiğimiz dini ve mitolojik öyküleri ile kitaptaki öykü bazı yerlerde çelişiyor. Kitap bilimsel bir metin değil, kurgu dolayısıya asıl öykünün birebir aynısı olmayacak tabiki ama yine de böyle en önemli detaylarda çelişmesi benim gözümde puan kaybettiriyor. Spoiler İçerir Havva'nın Cennette acı ve korku duygularını yaşaması çok tuhaf... Cenetten düştükleri yerin Amerika kıtası olması, her ikisinin de sarı saçlı mavi gözlü olmasını Twain'in dar hayal gücü ve yetersiz bilgi birikimine veriyorum. Bir diğer asıl önemli sorun da Kabil'in doğum yeri. Kabil Cenette mi doğdu yoksa yeryüzünde mi? Daha da önemli bir soru Kabil doğdu mu yoksa onu leylekler mi getirdi? Adem onun doğumunda sanki hiçbir katkısı yokmuş gibi ayrıca Havva'nın dokuz aylık hamilelik ve doğum anına şahit olmamış gibi hareketler sergiliyor. Kitapta ilk insanlarla Şeytan'ın diyaloğu sonrasında ise ilk insanların monologları düşündürücü ve kitabın en güzel yerlerinden biriydi. İnsan, Şeytan ve Tanrı arasındaki bir meselede sadece Şeytan'a ve İnsana söz hakkı verilip Tanrı'ya hiçbir söz hakkı verilmemesi haksızlık olmuş. Twain adil olmak adına bir paragraf bile olsa Tanrıya söz hakkı verilebilirdi. İnsan'ın ölümle fiilen ilk tanışması çok dramatik... Halbuki Şeytan anlatınca kulağa çok güzel bir şeymiş gibi geliyordu. Habil'in ölümünün farkına varılması çok acımasızca tasvir edilmiş. Okurken çok üzüldüm. Can Yayınlarından okuduğum kitabın çevirisi harika ötesi. Ayrıca kitabın içindeki çizimleri de çok beğendim. İlkel insan ve kadın olan Havva'nın doğada özgürce dolaşması, vahşi hayvanlarla arkadaşlık kurması, doğa güzelliklerinin tadını hiçbir ücret ödemeden çıkarması, vize pasaport engeline takılmadan her yeri dolaşabilmeleri güzel şeyler. Biz modernler de umarım bir gün bu seviyeye ulaşabiliriz (vahşi hayvanlı kısım hariç tabi).
Mark Twain
Adem ile Havva'nın Güncesi
4 yorumun tümünü gör
Kurt yavrusu insanlarla birlikte büyümüş olsa bile yine kurt olur.
Gençlerle Başbaşa, Ali Fuad BaşgilSayfa 40 - Yağmur Yayınları, 150. baskı: 2022
Reklam
Ve hakiki manasıyla iyi insan, terbiye kumaşından dikilmiş süslü bir elbise ile değil, iç çehresi ve hamurunun mayası ile insandır.
Gençlerle Başbaşa, Ali Fuad BaşgilSayfa 39 - Yağmur Yayınları, 150. baskı: 2022
Alim gösterişli, insan kılıklı, müfrit nezaketli, üniformalı, fraklı nice insan görürsün ki yerinde ve zamanında hiç beklenmeyen kötülükler kusar.
Gençlerle Başbaşa, Ali Fuad BaşgilSayfa 39 - Yağmur Yayınları, 150. baskı: 2022

Okur takip önerileri

AsYa
@asi571Sibel ile benzer
liva
@aesriaSibel ile benzer
BirZarifEdebiyatDoktoru
@EceYerselSibel ile benzer
Daha fazla göster
Rabbim zamirlere fırsat vermesin
Terbiye ile değiştirdiğinizı sandığınız huylar, zaman ve yeri gelince saklı kalan bütün çirkinlikleri ile sırıtıp kendilerini meydana vururlar.
Gençlerle Başbaşa, Ali Fuad BaşgilSayfa 39 - Yağmur Yayınları, 150. baskı: 2022
Reklam
2
1771
17,7bin öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42