Yaşamın Ucuna Yolculuk

8,4/10  (218 Oy) · 
727 okunma  · 
211 beğeni  · 
1.257 gösterim
Tezer Özlü, bir başka kutupta kendisiyle aynı yazgıyı paylaşan Oğuz Atay gibi, beklenmedik bir anda edebiyatımızdan demir aldı. Yazar ile sahici efsanesini birleştiren bu anlatı, hem yoğun bir vasiyetname niteliği taşıyor, hem de hayata ender görülen acılıkta bir perspektiften tanıklık ediyor.
Yayınevinin notu: Bu kitap yazarın Almanca kaleme aldığı "Auf dem Spur eines Selbsmords" (Bir intiharın izinde) adıyla 1983 Marburg Yazın Ödülü'nü alan metnin Türkçesidir. Bu kitap dilimizde, yazarı tarafından Yaşamın Ucuna Yolculuk (1984) adıyla bir anlamda yeniden yaratıldı.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  126
 • ISBN:
  9789753631549
 • Orijinal Adı:
  "Auf dem Spur eines Selbsmords"
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Yaşamın ucuna yolculuk etmek ve hatta ötesine geçmek isteyenlerin, hayatı sorgulayanların, yaşamın saçma olduğunu düşünenlerin, iç dünyasında yaşayanların kitabı.
Kasvetli cümleleri, suratınıza tokat gibi iniyor. Derin, karanlık, buz gibi bir kitap. Ama bunlar kitabı kötü yapmıyor; aksine size hayatı sorgulatıyor, kendinize olan tutumunuzu değiştiriyor. İnsan olmanın zayıflığını tüm gerçekliğiyle haykırıyor. Cümlelerin derinliği, içinize geçişi, sizleri sarsacak cinsten.
Tezer Özlü ile neden şimdiye kadar tanışmadım diye çok kızdım kendime. Kafka sevdalısı birisi benim gibi. Bulunduğu toplumu derinlemesine irdeleyen, bu düzene ayak uyduramayan bir kadın. Baş döndürücü tahlilleri, insanı kitap boyunca sarıp sarmalıyor.
Bu incecik kitabın etkisi uzun yıllar sürecek gibi duruyor. Kitaptan sonra kendimi daha iyi tanıyorum artık. İnsanlığmızı, yaşantılarımızın basitliğini, sistemin çürümüşlüğünü ve bunlara karşı duruşumuzdaki zayıflığı daha iyi anlıyorum.
Var olmak ancak bu kadar güzel ve bir o kadar karamsar sorgulanabilirdi.
Tezer Özlü gibi insanlar toplumun altına dinamitleri yerleştiren insanlardır. Gün gelecek fitili birisi tutuşturacak.

Murat Sezgin 
 19 Nis 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yaşamının ucuna yolculuk etmek isteyen Tezer Özlü, bu yolcuğulu şehir şehir gezerek somutlaştırmış bir nevi. Cesera Pavese, Franz Kafka ve Italo Svevo' yu içine dönük soruşturmasında yanına alıyor. Kendi varoluşunu sorguladığı, tüylerinizi diken diken eden, içine gömüldüğünüz cümlelerinde ister istemez sizde kendinizi sorguluyorsunuz. Okumaya başladığızda kitap kendini hep yanınızda bulunduracak. Şimdiden keyifli kaybolmalar. :)

Çok zor anlatmak ya da anlatamamak... İliklerinize kadar nasıl hissettiriyor, Svevo, Pavese ve Kafka ona nasıl hissettirdiyse, o da bize hissettiriyor...O farklı, onun için sıradan yaşayanlarız.
Yaşamın ucuna yolculuğu ince bir çizgi üzerinde yapıyor, "en iyi dostlarım romanların kahramanlarının gerisindeki yazarlar mı olmalıydı" diyor ve bunu gösterircesine, sevdiği üç yazarın peşine bir yolculuk yapıyor. Bu yolculuğu kendi içime bir yolculuk diye tanımlıyor. Okurken bu nedir diyorsunuz, nasıl bir felsefedir, nasıl bir derinliktir, bir cümle üzerinde düşünmek... alıntı deryası bir kitap... Kalıplara, sınırlara sığmayan bir kadın...

Şerife Nur Yüksel 
24 Tem 21:57 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Tezer Özlü'nün yolculuğunu okumaya başladıktan hemen sonra aklıma bir soru geldi ve dünden beri içimi kemiriyor. Kitaplarla olan samimiyetim insanlarla olanlardan çok çok fazla. Buna rağmen en sevdiğim yazar, en sevdiğim üç yazar beş yazar gibi bir listem hiç olmadı. Dünden beri düşünüyorum hâlâ en sevdiğim yazarı bulamadım. Baktım öyle olmuyor Tezer Özlü'nün yaptığını yaptım. Aklıma bu soruyla ilgili gelen tüm soruları arka arkaya yazdım bu yazıyı bitirdikten sonra onlara cevaplar vermeye ve asıl sorunun cevabını bulmaya çalışacağım.

Ana soruya cevap bulunca da Tezer Özlü gibi sevdiğim yazarların yaşadıkları yerlere,mezarlarına gitmeyi düşünüyorum. İşte Tezer Özlü okumak böyle bir şey. Aklınızdan dahî geçmeyen bir şeyi size başınıza ağrılar girecek kadar sorgulatıyor yetmiyor eğer gözlerinizi kapalı tutmaya meyilli değilseniz bambaşka bir dünyanın ışıklarını açıyor. Toparlayamadığım kafamı biraz daha dağıtıp beni bu hale getirdiğin için teşekkürler Tezer Özlü.

Kitabı okumaya başlamadan önce kitabın adı hakkında biraz düşünmenizi tavsiye ederim.İçerisinde bulunan derinliği fark etmenizi kolaylaştıracaktır bu. Siz "Yaşamın Ucuna Yolculuk" yapacak olsanız yanınıza arkadaş olarak kimi almak isterseniz hiç düşündünüz mü? Tezer Özlü düşünmüş. Ve yanına çok sevdiği üç yazarı almış. Cesera Pavese, Franz Kafka, İtalo Svevo. Üçü ile birlikte üçünü ziyarete gitmiş. Ve bize böyle bir yazın bırakmış. Teşekkürler Tezer Özlü.

İncelememi Tezer Özlü'nün kitapta geçen "Her varoluş kendisiyle birlikte ölümü getirmiyor mu? " sözüyle bitirmek istiyorum.

Keyifli okumalar. :)

Mehmet Admış 
21 Nis 16:24 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Her insanın vardır, çok beğendiği kitaplar.. Başucu kitapları deriz bunlara.. İşte, bu kitap da benim için başucu kitaplarım arasındaki yerini aldı.

Kitap bana göre Tezer Özlü'nün en başarılı eseri (en azından okuduklarım arasında).. Kitabın türünden de anlaşılacağı gibi, kitap bir anlatıdan oluşuyor. Özlü, diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitabında da kendi yaşadıklarına yer veriyor. Bir farkla! Bu sefer Özlü, diğer kitaplarının aksine, daha sade, yalın ve anlaşılır bir dil kullanmış. Diğer eserlerinde (Eski Bahçe~Eski Sevgi ve Çocukluğun Soğuk Geceleri) olduğu gibi, konular arasında geçişlerde kopukluk yok. Bu sayede de anlatmak istediğini hemen anlıyorsunuz.

Kitapta, o kadar güzel ifade etmiş ki düşüncelerini ve o kadar güzel edebi bir dille yansıtmış ki, her cümlenin altını çizmek, bir yere not etmek ve ya buraya alıntı olarak eklemek istiyorsunuz. Ama her biri, bir paragraf ve ya bir iki sayfa uzunluğunda olunca -bir de okurların çoğunun bunları zaten alıntı olarak eklediğini düşününce- alıntı olarak paylaşmaktan vazgeçtim.. Zira bunu yapmış olsaydım, belki de kitabı okumaya gerek bile kalmazdı..

Kitabın diğer bir güzel yanı ise şu; kitabı okuduğunuz zaman dört yazar hakkında fikir edinmiş olursunuz. Bunlar; Kafka, Svevo, Pvase ve tabii ki kitabın yazarı Tezer Özlü... Ayrıca Prag, Torino, Trieste gibi bazı kentler hakkında -Tezer Özlü gözünden- bilgi edineceksiniz.

Ayrıca diğer iki kitabından farklı olarak, burada Tezer Özlü'de bir kişilik bölünmesi gördüm. Cümlelerde bazen, ikinci tekil kişi zamiri kullanarak kendisiyle konuşuyordu. İki farklı kişiliğe bürünmüş gibiydi (belki de yanlış düşünüyorum, bilmiyorum)...

Son olarak okurlara; Eğer Tezer Özlü okumak ve yazınının size hitap etmediğini düşünüyorsanız bile, bu kitabı okuyun.. Eminim sevecek ve kendinizden bir şeyler bulacaksınız.. Yok bulamadıysanız da sıkıntı yok. Dört yazar ve adı geçen şehirler hakkında bir birikiminiz olacaktır.

Okuduğunuz için teşekkür eder, keyifli okumalar dilerim...

gonca kaya 
 14 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Alıntılarını sık sık gördüğüm ve kütüphanemde olmasına rağmen okumayı sürekli ertelediğim bir kitap. Kafka ve Hermann Hesse'yi göreceğimi bilsem elimi daha çabuk tutardım tabi ki.
Yaşamın kıyısına derin bir yolculuk,şehir şehir gezdiriyor yazar bizi bıkmadan. Her satırı anlam yüklü. Nefis bir kalem Tezer Özlü. Kitabın son satırını okuduktan sonra herkesin aklından şu cümle geçmiştir eminim "Çok erken gittin be". Okumak için elinizi çabuk tutun demeyeceğim, eşsiz bir dünyada yolculuk yapmaya hazır olduğunuzda elinize alın bu kitabı.

ipek 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

eserlerini çok derinden yazdığı,ve şiirsel anlatımıyla harikalar yaratan ve bazı yazarları örnek alarak çok iyi eserler veren en iyi yazarlardan biri.

Sıfırı Tüketenlerden 
03 Eyl 12:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap hakkında ne kadar konuşursam konuşayım, ne kadar yazarsam yazayım kesinlikle hissettiklerim için yeterli olmayacak. Zaten anlatı türünde olan eserin konusu hakkında değilde hissettirdikleri hakkında düşüncelerimi paylaşacağım.
Kitabı okuyor gibi değilde dinliyor gibi hissettim. Sanki yazar karşıma geçmiş uzun uzun anlatıyordu. Bende ona cevap vermezsem her şey havada kalıp toz olup uçacaktı. Bir günde bitebilecek bir kitabı sırf sindire sindire okuyabilmek için günlerce elimde gezdirdim. Kendimi bulduğum, katıldığım, altını çizdiğim, cevap yazdığım o kadar çok yer vardı ki... Sayfaları başa sarmaktan yıpranan bir kitap oldu. Yazara dair okuduğum ilk kitap olmasına rağmen anında hayran kaldım. Kitabı okurken yazara çay demlemek, kahve yapmak, sohbeti olabildiğince uzatmak istedim. Yazarı tanımak, onunla fiziksel olarak aynı ortamda bulunup sohbet etmek istedim. Kitaplarını yazma hikayesini, hayatını, düşüncelerini ilk ağızdan dinlemek istedim. Çoğu düşüncesine katılmama rağmen zıt düştüğümüz yerlerde vardı kitapta elbet. Onun dışında yaşamım boyunca alıntıları ve kendisiyle bana hep eşlik edeceğinden Sabahattin Ali'yi sevdiğim kadar eminim. Ve Türk edebiyatının gamlı prensesi Tezer özlü. Kitaplarla dolu minik gezegenime hoşgeldin.
#alıntılar
"Günler yetmiyor. Insan olmak yetmiyor. Sözcükler, diller yetmiyor."
"Insanın yalnız cesedi yalnız kalabilir. Canlı (cesedi) asla."
"Yaşanacak bir yaşam vardır.
Binilecek bisikletler vardır.
Yürünecek yaya kaldırımları ve tadına varılacak güneş batışları vardır."

Kuzey Şükrü Kaya 
13 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Beni derinden etkiledi bu eşsiz ve muazzam kitap!
Ah be Tezer, zorunda mıydın bu kadar içten ve bu kadar şiirsel bir dille yazmaya?
Kelimelerin diyorum; onlar, haykıran edebi can taşıyan kelimelerdir.
Franz Kafka- Pevase vs.... Ne kadar da güzel işlemişsin dizelere.
Bir varoluş manzarasını, yaşantısını, her şeyini tattırdın bana.
Ve neden intihar ettin?
Daha, benle sen kırmızı şarap içip otel odalarında sevmelere dalacaktık.
Sen hem Türk Edebiyatının gamlı prensesi...
Hem de benim hayatımın Edebiyat Kraliçesi...
Seni seviyorum desem az söylemiş olurum.
Seni çok seviyorum oysa ki ben...
Ve hemen diğer kitaplarında seni daha iyi tanımak için onlara koşacağım.
Ama bir müddet sonra.
Seni özlemek gerek.
Çünkü, sana daha iyi bir sevgiyle yaklaşıp sana daha çok bağlanmak istiyorum. :) <3

Hogír 
27 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

1K'da sürekli alıntılarına rastladığım (kitap 126 sayfa alıntı sayısı 180 ) Yaşamın Ucuna Yolculuk kitabını nihayet okudum.
Kitabın ilk olarak isminden bahsetmek istiyorum. Kitabın orijinal isminin çevirisi Bir İntiharın İzinde imiş. Tezer Özlü Türkçeye çevirirken Yaşamın Ucuna Yolculuk diye değiştirmiş. Bence kitabın orijinal adı kitabın içeriğine daha çok uyuyor. Ancak yaşamın ucuna yolculuk ismi kitabı dıştan daha bir etkili gösteriyor.
Kitap içeriğine gelirsek Tezer Özlü kendisini etkileyen üç ismin peşinden bizi şehir şehir yolculuğa çıkarıyor. Yolculuk Kafka ve Svevo ile başlayıp Pavese'nin intihar ettiği otelde bitiyor. Tezer özlü adeta varolmanın, yabancılaşmanın, yalnızlığın, bunalımın kitabını yazmış. Kitpta ara ara pavese den alıntılarda yapılmış. Tezer Özlü, Pavese'yi susuzluğunu gideren yazar olarak tanımlıyor. Bence Pavese'nin yaşamına intihar ederek son vermesi onu Tezer Özlü'nün gözünde daha da büyümesine neden olmuş.
Kitaptan çokmu büyük beklentim vardı bilmiyorum ama beklediğimi bulamadım. Beni daha çok sarsacak bir kitap bekliyordum. Beklentimi karşılayamadı açıkçası.
Ancak sorun bende de olabilir. Çünkü okumasına değer verdiğim bir kaç insan bu kitap hakkında çok güzel ifadeler kullanmıştı. Ondan kitabı okumanızı tavsiye ederim.
Not: Kitabı okurken aklıma neden bilmem ama Attila İlhan'ın, benden başka kimsenin tamamını zevkle dinlemediğini düşündüğüm, Kaptan şiiri geliyordu. Onuda paylaşayım istedim.
https://m.youtube.com/watch?v=vAhTP6Odmgs

5 /

Kitaptan 416 Alıntı

Bombaların patladığı, her gün, her gece silah seslerinin duyulduğu, her an, ölümün insanları bulduğu İstanbul kentinde dayanılmaz yaşamdan kaçılacak tek köşe gene kitaplardı.

Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü (Sayfa 67)Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü (Sayfa 67)
Murat Sezgin 
21 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hiçbir şeyin değişmeyeceği umutsuzluğuna kapıldığım kısa anlar kadar korkunç ve umutsuz anlar tanımıyorum.

Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü (Sayfa 59)Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü (Sayfa 59)
Murat Sezgin 
20 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsan ne denli derin düşünebiliyorsa, sevgisi o denli derindir. O denli doyumsuzdur.

Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü (Sayfa 22)Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü (Sayfa 22)
Murat Sezgin 
27 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsanın kendi yükünü taşıması, diğerlerinin yükünü taşımasından daha rahatlatıcı.

Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü (Sayfa 101)Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü (Sayfa 101)
Reina 
 05 Eki 2014 · Puan vermedi

Sizin düzeninizle, akıl anlayışınızla, namus anlayışınızla, başarı anlayışınızla bağdaşan hiç yönüm yok. Aranızda dolaşmak için giyiniyorum, hem de iyi giyiniyorum. İyi giyinene iyi değer verdiğiniz için. İçgüdülerimi hiçbir işte uygulamama izin vermediğiniz için. Hiçbir çaba harcamadan bunları yapabiliyorum, bir şey yapıldı sanıyorsunuz. Yaşamım boyunca içimi kemirttiniz. Evlerinizle. Okullarınızla. İş yerlerinizle. Özel ya da resmi kuruluşlarınızla içimi kemirttiniz. Ölmek istedim, dirilttiniz. Yazı yazmak istedim, aç kalırsın, dediniz. Aç kalmayı dendim, serum verdiniz. Delirdim, kafama elektrik verdiniz. Hiç aile olmayacak insanla bir araya geldim, gene aile olduk. Ben bütün bunların dışındayım. Şimdi tek konuğu olduğum bu otelden ayrılırken, hangi otobüs ya da tren istasyonuna, hangi havaalanı ya da hangi limana doğru gideceğimi bilmediğim bu sabahta, iyi, başarılı, düzenli bir insandan başka her şey olduğumu duyuyorum.”

Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer ÖzlüYaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü
Reina 
15 Ara 2014 · Puan vermedi

''Bir yüksekliğin, bir başıma olduğum bir yüksekliğin en ucundayım.
İnemiyorum.
Yaşayamıyorum.
Ölemiyorum. ''

Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer ÖzlüYaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü
Küçük kara balık 
09 Şub 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Gitmem gerek. Yeni resimler görmem gerek. Benimseyeceğim, içimdeki kıpırdanışları dolduracak bir resim bulana dek gitmem gerek.

Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer ÖzlüYaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü
Şerife Nur Yüksel 
23 Tem 16:01 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Çağımızın en büyük acısının yaşamını yabancı ülkelerde kazanmak zorunda bırakılmışlık olduğunu görüyorum.

Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü (Sayfa 55 - YKY)Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü (Sayfa 55 - YKY)

Kitapla ilgili 2 Haber

Tezer Özlü – Yaşamın Ucuna Yolculuk
Tezer Özlü – Yaşamın Ucuna Yolculuk “Kafesin biri, bir kuş aramaya çıktı.” Franz Kafka Yaşama ve onun getirdiklerine anlam verme arayışında olan bir yazarın, Tezer Özlü'nün satırları yalnızca Simav'dan Zürih'e kadar uzanabildi. Edebiyat dünyasının “özgürlük arayışı” kaidesiyle yazan kalemlerinden olan bu kadın; “hayatın içinde ne denli bir yolculuğa çıkarsak tam olarak istediğim yere varmış oluruz ya da hala varmak istediğimiz odağın başlangıcında mıyız?” sorusuyla yazdı ve yaşadı. İşte tam bu noktada, kitaptan bahsetmeden önce, basit bir anlatımla, deli dahiliğinin gölgesinde olan yazarın hayatını bilmemiz gerekiyor.