Yaşamın Ucuna Yolculuk

8,6/10  (127 Oy) · 
437 okunma  · 
104 beğeni  · 
98 gösterim
Tezer Özlü, bir başka kutupta kendisiyle aynı yazgıyı paylaşan Oğuz Atay gibi, beklenmedik bir anda edebiyatımızdan demir aldı. Yazar ile sahici efsanesini birleştiren bu anlatı, hem yoğun bir vasiyetname niteliği taşıyor, hem de hayata ender görülen acılıkta bir perspektiften tanıklık ediyor.
Yayınevinin notu: Bu kitap yazarın Almanca kaleme aldığı "Auf dem Spur eines Selbsmords" (Bir intiharın izinde) adıyla 1983 Marburg Yazın Ödülü'nü alan metnin Türkçesidir. Bu kitap dilimizde, yazarı tarafından Yaşamın Ucuna Yolculuk (1984) adıyla bir anlamda yeniden yaratıldı.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  126
 • ISBN:
  9789753631549
 • Orijinal Adı:
  "Auf dem Spur eines Selbsmords"
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Yaşamın ucuna yolculuk etmek ve hatta ötesine geçmek isteyenlerin, hayatı sorgulayanların, yaşamın saçma olduğunu düşünenlerin, iç dünyasında yaşayanların kitabı.
Kasvetli cümleleri, suratınıza tokat gibi iniyor. Derin, karanlık, buz gibi bir kitap. Ama bunlar kitabı kötü yapmıyor; aksine size hayatı sorgulatıyor, kendinize olan tutumunuzu değiştiriyor. İnsan olmanın zayıflığını tüm gerçekliğiyle haykırıyor. Cümlelerin derinliği, içinize geçişi, sizleri sarsacak cinsten.
Tezer Özlü ile neden şimdiye kadar tanışmadım çok kızdım kendime. Kafka sevdalısı birisi benim gibi. Bulunduğu toplumu derinlemesine irdeleyen, düzen karşısında ayak uyduramayan bir kadın. Baş döndürücü tahlilleri insanı kitap boyu sarıp sarmalıyor.
O incecik kitabın etkisi uzun yıllar sürecek gibi. Kitaptan sonra kendimi daha iyi tanıyorum artık. İnsanlığı, yaşantılarımızın basitliğini, sistemin çürümüşlüğünü ve bunlara karşı duruşumuzdaki zayıflığı daha iyi anlıyorum.
Var olmak ancak bu kadar güzel ve bir o kadar karamsar sorgulanabilir.
Tezer Özlü gibi insanlar toplumun altına dinamitleri yerleştiren insanlardır. Gün gelecek fitili birisi tutuşturacak.

Murat Sezgin 
 19 Nis 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yaşamının ucuna yolculuk etmek isteyen Tezer Özlü, bu yolcuğulu şehir şehir gezerek somutlaştırmış bir nevi. Cesera Pavese, Franz Kafka ve Italo Svevo' yu içine dönük soruşturmasında yanına alıyor. Kendi varoluşunu sorguladığı, tüylerinizi diken diken eden, içine gömüldüğünüz cümlelerinde ister istemez sizde kendinizi sorguluyorsunuz. Okumaya başladığızda kitap kendini hep yanınızda bulunduracak. Şimdiden keyifli kaybolmalar. :)

ihtiyar 
06 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Çok zor anlatmak ya da anlatamamak... İliklerinize kadar nasıl hissettiriyor, Svevo, Pavese ve Kafka ona nasıl hissettirdiyse, o da bize hissettiriyor...O farklı, onun için sıradan yaşayanlarız.
Yaşamın ucuna yolculuğu ince bir çizgi üzerinde yapıyor, "en iyi dostlarım romanların kahramanlarının gerisindeki yazarlar mı olmalıydı" diyor ve bunu gösterircesine, sevdiği üç yazarın peşine bir yolculuk yapıyor. Bu yolculuğu kendi içime bir yolculuk diye tanımlıyor. Okurken bu nedir diyorsunuz, nasıl bir felsefedir, nasıl bir derinliktir, bir cümle üzerinde düşünmek... alıntı deryası bir kitap... Kalıplara, sınırlara sığmayan bir kadın...

gonca kaya 
 14 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Alıntılarını sık sık gördüğüm ve kütüphanemde olmasına rağmen okumayı sürekli ertelediğim bir kitap. Kafka ve Hermann Hesse'yi göreceğimi bilsem elimi daha çabuk tutardım tabi ki.
Yaşamın kıyısına derin bir yolculuk,şehir şehir gezdiriyor yazar bizi bıkmadan. Her satırı anlam yüklü. Nefis bir kalem Tezer Özlü. Kitabın son satırını okuduktan sonra herkesin aklından şu cümle geçmiştir eminim "Çok erken gittin be". Okumak için elinizi çabuk tutun demeyeceğim, eşsiz bir dünyada yolculuk yapmaya hazır olduğunuzda elinize alın bu kitabı.

ipek 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

eserlerini çok derinden yazdığı,ve şiirsel anlatımıyla harikalar yaratan ve bazı yazarları örnek alarak çok iyi eserler veren en iyi yazarlardan biri.

Hogír 
27 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

1K'da sürekli alıntılarına rastladığım (kitap 126 sayfa alıntı sayısı 180 ) Yaşamın Ucuna Yolculuk kitabını nihayet okudum.
Kitabın ilk olarak isminden bahsetmek istiyorum. Kitabın orijinal isminin çevirisi Bir İntiharın İzinde imiş. Tezer Özlü Türkçeye çevirirken Yaşamın Ucuna Yolculuk diye değiştirmiş. Bence kitabın orijinal adı kitabın içeriğine daha çok uyuyor. Ancak yaşamın ucuna yolculuk ismi kitabı dıştan daha bir etkili gösteriyor.
Kitap içeriğine gelirsek Tezer Özlü kendisini etkileyen üç ismin peşinden bizi şehir şehir yolculuğa çıkarıyor. Yolculuk Kafka ve Svevo ile başlayıp Pavese'nin intihar ettiği otelde bitiyor. Tezer özlü adeta varolmanın, yabancılaşmanın, yalnızlığın, bunalımın kitabını yazmış. Kitpta ara ara pavese den alıntılarda yapılmış. Tezer Özlü, Pavese'yi susuzluğunu gideren yazar olarak tanımlıyor. Bence Pavese'nin yaşamına intihar ederek son vermesi onu Tezer Özlü'nün gözünde daha da büyümesine neden olmuş.
Kitaptan çokmu büyük beklentim vardı bilmiyorum ama beklediğimi bulamadım. Beni daha çok sarsacak bir kitap bekliyordum. Beklentimi karşılayamadı açıkçası.
Ancak sorun bende de olabilir. Çünkü okumasına değer verdiğim bir kaç insan bu kitap hakkında çok güzel ifadeler kullanmıştı. Ondan kitabı okumanızı tavsiye ederim.
Not: Kitabı okurken aklıma neden bilmem ama Attila İlhan'ın, benden başka kimsenin tamamını zevkle dinlemediğini düşündüğüm, Kaptan şiiri geliyordu. Onuda paylaşayım istedim.
https://m.youtube.com/watch?v=vAhTP6Odmgs

Birsen Ergün 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bazen okurken kitaptaki mekanları, sevdiğim yazar/müzisyenlerin yaşadığı, kaldığı mekanları, eserlerini yazdığı yerleri takip etmek veya görmek hevesim olmuştu. Tezer Özlü bu anlatımıyla daha da depreştirdi bu isteğimi. Iyi ki okumuşum.

Yasonunkitapları 
 31 Mar 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tezer Özlü'nün okuduğum 2.kitabı Yaşamın Ucuna Yolculuk.Sanırım son olmayacağı kesin.Sıkılmadan beğenerek okudum kitabı.Tüm kitaplarını alıp okumak niyetim. Daha önce nerelerdeydin?? Kimsecikler söylemedi. O kitaptan ona ondan ona☺️ Bi kitap düşün o anlattıkça seninde anlatasın gelmiş kitabın boş kalan yerlerini de sen doldurmuşsun. Hertarafı yazılı karman çorman ama muhteşem,onun yolculuğu senin yolculuğun olmuş, senin kitabın olmuş..

selinay tuzun 
30 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu denli çok ülke, bu denli çok insan, bu denli çok roman kahramanı tanımalı mıydım. En yakın dostlarım romanların kahramanları gerisindeki yazarlar mı olmalıydı.

Writer 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yaşamı gitmek olarak algılayan Türk Edebiyatının gamlı prensesi..
Okuyun , sizi güzel bir anlatı bekliyor.
"Kalıplardan kaçmak için gidiyorum.Gitmekten yılmayacağım.Kentlere gitmek.Kocalara gitmek.Geri dönmek.Ülkere gitnek.Tımarhaneye gitmek. Gene gitmek. Gene gelmek ,Hiçbir şey yıldırmayacak beni."

"Yaşamım boyunca içimi kemirttiniz.Evlerinizle.Okullarınızla.İş yerlerinizle.Özel ya da resmi kuruluşlarınızla içimi kemirttiniz. Ölmek istedim ,dirilttiniz.Yazı yazmak istedim aç kalırsın dediniz.Aç kalmayı denedim, serum verdiniz.Delirdim , kafama elektrik verdiniz"
Daha birçok kendimi bulduğum cümlelerin olduğu bu kitap sizi tesiri altına alacak.
Belki de sizin dile getirmeye korktuğunuz gerçekleri fark ettirecek.

3 /

Kitaptan 227 Alıntı

Bombaların patladığı, her gün, her gece silah seslerinin duyulduğu, her an, ölümün insanları bulduğu İstanbul kentinde dayanılmaz yaşamdan kaçılacak tek köşe gene kitaplardı.

Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü (Sayfa 67)Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü (Sayfa 67)
Murat Sezgin 
21 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hiçbir şeyin değişmeyeceği umutsuzluğuna kapıldığım kısa anlar kadar korkunç ve umutsuz anlar tanımıyorum.

Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü (Sayfa 59)Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü (Sayfa 59)
Murat Sezgin 
20 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsan ne denli derin düşünebiliyorsa, sevgisi o denli derindir. O denli doyumsuzdur.

Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü (Sayfa 22)Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü (Sayfa 22)
Murat Sezgin 
27 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsanın kendi yükünü taşıması, diğerlerinin yükünü taşımasından daha rahatlatıcı.

Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü (Sayfa 101)Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü (Sayfa 101)

Sizin düzeninizle, akıl anlayışınızla, namus anlayışınızla, başarı anlayışınızla bağdaşan hiç yönüm yok. Aranızda dolaşmak için giyiniyorum, hem de iyi giyiniyorum. İyi giyinene iyi değer verdiğiniz için. İçgüdülerimi hiçbir işte uygulamama izin vermediğiniz için. Hiçbir çaba harcamadan bunları yapabiliyorum, bir şey yapıldı sanıyorsunuz. Yaşamım boyunca içimi kemirttiniz. Evlerinizle. Okullarınızla. İş yerlerinizle. Özel ya da resmi kuruluşlarınızla içimi kemirttiniz. Ölmek istedim, dirilttiniz. Yazı yazmak istedim, aç kalırsın, dediniz. Aç kalmayı dendim, serum verdiniz. Delirdim, kafama elektrik verdiniz. Hiç aile olmayacak insanla bir araya geldim, gene aile olduk. Ben bütün bunların dışındayım. Şimdi tek konuğu olduğum bu otelden ayrılırken, hangi otobüs ya da tren istasyonuna, hangi havaalanı ya da hangi limana doğru gideceğimi bilmediğim bu sabahta, iyi, başarılı, düzenli bir insandan başka her şey olduğumu duyuyorum.”

Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer ÖzlüYaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü
Küçük kara balık 
09 Şub 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Gitmem gerek. Yeni resimler görmem gerek. Benimseyeceğim, içimdeki kıpırdanışları dolduracak bir resim bulana dek gitmem gerek.

Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer ÖzlüYaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü

''Bir yüksekliğin, bir başıma olduğum bir yüksekliğin en ucundayım.
İnemiyorum.
Yaşayamıyorum.
Ölemiyorum. ''

Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer ÖzlüYaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü
Rumeysa özaçmak 
29 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Herkes bir başka dili konuşuyor. Ya da anlamaya çalışıyor. Aynı dili konuşan iki kişi yok.

Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer ÖzlüYaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü

Kitapla ilgili 1 Haber