7,9/10  (129 Oy) · 
300 okunma  · 
89 beğeni  · 
2.847 gösterim
Saramago'nun ölmeden önce yazdığı son romanı...

José Saramago ölümünden önce yazdığı ve yayımlandığı ülkelerde büyük tartışmalara yol açan son romanında insanlığın kutsal kitaplardaki başlangıcına geri dönüyor. 

Adem ile Havva'nın oğlu, kardeş katili, "sürgün ve gezgin" Kabil'le çıkılan bu yolculuk, Eski Ahit'in loş ve tekinsiz diyarlarında, zaman ve mekân kavramlarını altüst ederek, süreğen bir şimdiki zaman içinde, edebiyatla felsefenin kesiştiği dar alanlarda dolaştırıyor okuru. 

Suç, ceza, adalet, nefret, ihtiras gibi insana özgü kavramlar ile savaşlar, katliamlar, cinayetler, boyun eğmeler ve isyanlar gibi insana özgü eylemler arasında gidip gelirken, İbrahim'den Nuh'a, Adem ile Havva'dan Eyüb'e, Lilith'e kadar bütün kadim şahsiyetler de beklenmedik anlarda ve yerlerde karşımıza çıkıp insanlık panoramasını tamamlıyorlar. 

Gerçeğin ironik, yalın ve dolaysız dilini kullanan Saramago bu son romanıyla bize tüm zamanların sorusunu miras bırakmış oluyor: İnsan türü evrendeki yerini ve varlığını hak etmiş midir? 
(Tanıtım Bülteninden)

Ödüller: 1998 Nobel Edebiyat Ödülü 
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2011
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9789944756938
 • Orijinal Adı:
  Kaim
 • Çeviri:
  Işık Ergüden
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
KeMâL 
 24 Kas 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Kitabın yazım tarzı ile ilgili yorumlarıma geçeyim;
Öncelikle, kitabın inanılmaz güzel bir akıcılığı var. Yormadan keyifle okunacak bir kitap. Aynı zamanda bir masal havasında olmuş bu kitap. Yazar konuyu anlatırken araya girip oldukça komik ve esprili üslubu okuru gülümsetiyor, bazen sorgulatan yorumlarda bulunuyor. Bu kullandığı teknik ise okura alışılmışın dışında bizimle sohbet ediyormuş havası katıyor. Bazen sesli gülebilirsiniz. Bir de zaten Saramago’nun paragraf ve noktalama işaretlerini hiç kullanmıyor sağ olsun. Kendine göre etkileyici ve şaşırtan bir stili var.
Konusuna gelince;
Öncelikle kitabı dini anlamda hassas olan kesim sakıncalı görebilir ama zaten bunu edebi anlamda görmeliyiz. Yoksa çok farklı noktalara gidecek bir kitap. Eğer dini konularda hassas olanlar varsa hiç okumaya yeltenmesin elinden fırlatıp atabilir güzelim kitabı :) . Ben bile bu bazen "Hadi canım ! Bu kadar da olmaz ! " dediğim yerler oldu tabi ama şükür inancım kuvvetli bu yönde. Gelelim içeriğine.
Kabil Efendiyi (Allah'ı) sorguluyor. Bu durum ise oldukça ironik. Çıkar odaklı savaşlar, din ve inanç temeline oturtularak meşrulaştırılıyor. Tek tanrılı dinler tarihinde Kardeş katili olan, Kabil 'in Adem ve Havva’dan itibaren zamanda ileri ve geri giderek, bize yansıyan büyük olayların içinde girip farklı bir bakış açısı sunuyor. Kabil zamanda yolculuk yapıyor. Eyüp'ten, İbrahim Peygamber'e, Sodom ve Gomora'ya gidiyor. Lilith'ten oğlu oluyor ( Burada parantez açmak istedim. Bu bölüm oldukça erotik bir biçimde anlatılmış çok hoşuma gitmedi. ) , Nuh tufanına gidiyor. Bu zaman içinde edebiyatla felsefenin kesiştiği dar alanlarda dolaştırıyor okuru. Kitap dinler tarihini hicivli bir şekilde eleştirmiş. Yaradılış mitlerine, destanlarına farklı bir açıdan bakan bir kitap olmuş. Kitabı okurken lütfen ön yargılarınızı ve inançlarınızı bir kenara koyup ta okuyun. Saramago'nun vermek istediği mesaj bize sorgulamayı öğretmek. Sorgulamayı körü körüne bağlanmamayı inanılmaz güzel göstermiş. Mizahi anlatımları hem güldürdü hem düşündürdü. Eğer kitaptan doğru mesajı alırsanız hiçbir şeyi kayıtsız şartsız kabul edilmeyeceğini anlayabilir ve soru/sorular sormaya başlayabilirsiniz.
Tabuları sorgulayan, size güzel birkaç saat geçirtecek dolu bir kitap okumak isterseniz şiddetle tavsiyemdir. Bazı konularda hak verdim bazısında vermedim. Kişisel görüşüm kitap ne okunmalı ne de okunmamalı derim ama sorgulamayı öğretmek için yazılmış bir şaheser.

Mithril / Luthien 
30 May 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hayatımda okuduğum en cesurca kaleme alınmış eserlerden biri diyebilirim. O kadar cesur ki, inceleme yazabilmek için cesaretimi toplamam 2 haftamı aldı...
Öncelikle şunu belirteyim ki, din konusunda hassas bir kişiyseniz ve bir kitabı sadece edebi olarak ele alabileceğinize inanıyorsanız okuyabilirsiniz ama din konusunda hassas olup da bir de üstüne içerik konusunda da hassas davranacaksanız okumamanızı tavsiye ederim. Ancak saydığım gruplar dışında görmüşseniz kendinizi, kesinlikle okumalısınız.
(Bundan sonrası spoiler içerebilir)
Kitap, Adem ile Havva'nın yaratılışından başlar, cennetten kovulmalarına değinir ve Habil ile Kabil'in arasında geçen kardeş katli olayıyla tepe noktasına varır. Tanrı tarafından lanetlenen Kabil, zaman ve mekan tanımadan sürekli seyahat edecektir, bir yerde uzun süre kalamayacaktır. Böylece Kabil, Nuh tufanı, Sodom ve Gomora olayı, Musa'nın göçü, İbrahim'in oğlunu kurban etme girişimi gibi dini mitolojik olayları gezmeye başlar. Ve bu olaylarda Kabil'İn ciddi bir şekilde Tanrı'yı eleştirmesine şahit oluruz.

Muzaffer Akar 
25 Haz 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu kitabı okumama vesile olan İzmir 1000Kitap ekibine teşekkür ederim. Edebiyatla felsefe el ele verirse böyle muhteşem bir yapıt çıkıyor ortaya. İnsan dünyayı ve yaşamayı hakediyor mu? Tanrı, tanrılığı hakediyor mu?, Dinler tarihindeki kadim mitler nasıl oluştu, kimler tarafından hangi dersler verilmek isteniyor? Tuhaf bir ironiyle ve cesaretle yazılmış kitap, bir çok dini konuyu sorguluyor ve sorgulatıyor. Anlatım ve kurgu çok başarılı, kesinlikle çok keyif alarak okudum.

Nurhan Işkın 
 01 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap, Nobel ödüllü olduğu için beklentimi çok yüksek tuttum herhalde ki beğenmedim. Kadını çok aşağılamış yazar. Tanrı'yı sorgularken tüm insanlık suçunu ona yüklemiş, hatta çok basite alarak kaleme almış. Bir şeyi sorgularken bunu iyi araştırmak lazım diye düşünenlerdenim. Bu kitap hiç bir kutsal kitaba dayanmıyor, fantastik bir eser desem ona da uymuyor. Açıkçası hayal kırıklığı yaşadım...

Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

José Saramago' nun okuduğum ikinci kitabı, Körlük kitabından aldığım tadı bu kitabında bulamadım maalesef. Kitabı okuyan dostların incelemelerinin tamamını okudum, onun için aynı konuların tekrarını yapmak istemiyorum. Yaradanı kardeş katili Kabil üzerinden sorgulamak hiç ahlaki değildi. Olabildiğince edebi bir eser olarak okumaya gayret göstersem de belirli bir aşamadan sonra dayanamıyorsunuz yapılan ironiye. Keşke imkan olsaydı da sorsaydık José Saramago beye ALLAH' ın adaletini gördün mü ? Öğrendin mi diye

Bu kitabı okumadan önce tüm önyargılarınızı kenara bırakmanızı ve düşünce biçimini rahatlatmanız gerekiyor. Okuması zor kitaplardan biriydi ve insana resmen bakış açısını anlatan en iyi eser olarak görüyorum. Yazar tam anlamıyla size "Gel bir de buradan bak" diyor. Fantastik kurgu ve çok güzel bir anlatım. Kitabı öneren dostuma çok teşekkür ediyorum.

mehmet temiz 
 07 May 22:21 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Yazarın okuduğum bu ikinci kitabında,kendine has yazım şekline biraz alışmış gibi oldum diyebilirim.nokta,virgül ve noktalı virgül dışında her hangi bir işaret kullanmayışı,diyaloglarda kimin konuştuğunu belirtmeyişi,satır başı ve parağraf başlarını çok nadir kullanması artık yazılacak şeyler değil.bunlar yazarın kendine has uslubu. Belkide yazar, bu özelliğinden dolayı nobel edebiyat ödülü almıştır.Kitaba gelince,yazar, kardeş katili Kabil'i,zaman ve mekan gözetmeksizin,kutsal kitaplarda anlatılan,bir çok önemli olayın içine direk veya gözlemci olarak dahil ederek,bu olayları, kendi bakış açısına göre, masalımsı bir hava da; ve bunu yaparken de yine aralara çok ince mesajlar yerleştirerek anlatıyor.Özellikle dramatik olayların olmasında tanrının sorumluluğunu sorgulaması toplumun büyük kesimince rahatsız edici olarak karşılansa da ,bu durumun yazarın tamamen kendi düşüncesinin yansıması olduğunu unutmamak gerekir. kitap ayrıca yazarın son kitabı olması bakımından da ayrı bir özellik taşımaktadır.

mustafa tamer akder 
22 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Çok ilginç bir kitaptı. Tanrıya karşı sert sorgulamaları olan , dinlerdeki mantık hatalarını inceden alaya alan beyni düşünmeye yönelten farklı bir kitap. Beni rahatsız eden kadınları bakış açısı oldu. Ademin elmayı yemesine sebep olduğunu kısımdan sonra kadınların ruhlarını şeytanlığa daha yatkın olduğunu ima etmiş gibi geldi. Kurgu kısmına gelecek olursak boşlukları olan ve dinlerdeki mantık hatalarına gönderme yaparken arada kendi mantık hataları yapması biraz ironi olmuş. :D Dil olarak yalın ama noktalama işaretlerini takmaması nedeniyle biraz eziyet geçeceğiniz kitaplardan(Körlüğü okuduysanız , bu kitapta körlük kadar eziyet çekmeyeceğinizi düşünüyorum. ) Din konusunda katı olan insanların bu kitabı okumalarını önermiyorum. Boşu boşuna kendinizi eziyet etmeyin.

Zeynep Öztürk 
06 May 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitap Kabilden başlayıp Nuh peygamberin gemisiyle bitiyor.İlk başlarda sıkıcı gibi gelmisti ama sonradan cok akiciydi.Yazar dinin olusumunu Ve peygamberleri ve o donemi roman seklinde ele almış.

seher 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Jose Saramago kitabında Havva ile Adem’in oğlu Kabil'in kardeşi Habil’i öldürmesi ve Tanrı tarafından lanetlenerek yolculuğa çıkması ile başlayan dinler tarihini konu almaktadır. Bir edebi eser olarak dili ağır olmasına rağmen akıcı bir anlatım söz konusudur.Kitapta dikkat çekici unsur Tanrı kavramı ve Tanrının doğasına ilişkin sorgulamaları açısından yazarın cesurca bir anlatım yapmasıdır.Kitabı okurken aklıma en çok gelen soru dünyada her gün milyonlarca masum çoçuk ölürken ' İnsan türü evrendeki yerini ve varlığını hak etmiş midir' sorusu oldu.

3 /

Kitaptan 267 Alıntı

Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

...,bana kim olduğumu sorarsan, senin kim oluğunu bilme hakkımı da tanırsın.

Kabil, José SaramagoKabil, José Saramago
Ayçagül Akar 
25 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İmkansız olanı yapamasam da, elimden geleni yapacağım.

Kabil, José Saramago (Sayfa 102)Kabil, José Saramago (Sayfa 102)
Muzaffer Akar 
24 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Belirsizliğin yolu başlangıçta dardır, ama onu genişletmeye hazır biri elbette olacaktır; bir halk özdeyişini tekrarlarsak, belirsizlik yemek yemek ya da kaşınmak gibidir, önemli olan başlamaktır.

Kabil, José Saramago (Sayfa 86)Kabil, José Saramago (Sayfa 86)
Muzaffer Akar 
23 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Gözün gördüğü en ufak bir yol izi yok, buradan herhangi bir yere de hiçbir yere de gidilebilir; tıpkı yenilenebilen ya da kendini göstermek için en iyi fırsatı kollamaya karar vermiş yazgılar gibi.

Kabil, José Saramago (Sayfa 105)Kabil, José Saramago (Sayfa 105)

Kadınları tanımadığın anlaşılıyor, her şeyi yapabilir onlar, iyiyi de kötüyü de, canları isterse taca tahta tenezzül etmeyip âşıklarının giysisini nehirde yıkamaya da giderler, herkesi ve her şeyi ittirip tahta oturmaya da, ellerinden her şey gelir.

Kabil, José Saramago (Sayfa 46)Kabil, José Saramago (Sayfa 46)
Umay Özsoy 
02 Nis 19:53 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Genellikle söylenenin tersine, gelecek önceden yazılıdır, ama biz bütün bunların yazılı olduğu sayfayı okumayı bilmiyoruz, dedi kabil

Kabil, José Saramago (Sayfa 110 - Kırmızı kedi yayınevi)Kabil, José Saramago (Sayfa 110 - Kırmızı kedi yayınevi)

Hayatta neden ve niçin olduğunu bilmeden çocuk yapmaktan başka hedef olmaması çok kötü.

Kabil, José Saramago (Sayfa 34)Kabil, José Saramago (Sayfa 34)

Kitapla ilgili 2 Haber