Geri Bildirim
Adı:
Divan
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
444
ISBN:
9789755391991
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Lying on the Couch
Çeviri:
Özden Arıkan
Yayınevi:
Ayrıntı Yayınları
Daha önce yayımladığımız Nietzsche Ağladığında kısa sürede kendi hayranlarını yaratarak bir 'kült' romana dönüştü. Bunun gibi yoğun metinlerde pek rastlanmayan bir ilgiyle karşılaşarak büyük övgüler aldı. Aynı yazarın hayranlarını hayal kırıklığına uğratmayacak bir başka romanını sunuyoruz bu kez: Divan. Yine yoğun, şaşırtıcı ve sürükleyici...
Tek kelimeyle müthiş bir kurgusu var. Okurken kendinizi alamıyorsunuz. İşler kitabın sonuna doğru daha da heyecan verici oluyor.

Kitaptaki evlilik ilişkileri, ülkemizdekine hiç benzemiyor. Okurken -Bu Amerikalılar ne geniş insanlarmış! diyebilirsiniz. Psikoloji sevenler için güzel bir kitap.

Keyifli Okumalar.
Anlamsız ağır cümlelerin olduğu, son derece içine girilmeyecek girilemeyecek bir kitap ben beğenmedim. Okumak için çok da sebebin gerekmediği bir kitap.

Benzer kitaplar

Ödünç kitap almayı sevmem aslında,altını çizemediğimden,kendimi engellenmiş gibi hisseder ve kitabı eksik okuduğumu düşünürüm,bir alışkanlık işte.Ancak bu kitabı görünce dayanamadım istedim fakat kitap korsan çıktı,çok sinirliyim.Çünkü gerçekten akıp giden bir kitap,Yalom'un muhteşem dili sizi kitaba hapsettiriyor daha en başından.Fakat konsantre olmuş bir halde kitabı okurken arka sayfayı çevirince cümle başka yerden devam ediyor,diğer sayfada yine öyle,kesintiyle biten cümle başka bir konuyla yepyeni bir cümleyle devam ediyor arka sayfada filan.deli oldum,başım döndü,sinir katsayım arttı,adapte olmuşken üstelik..en kısa zamanda orijinalden okurum inşallah.
Psikanaliz bakış açısını ve psikoterapi seanslarinı çok başarılı bir şekilde işlemiş bir roman.Yapilan analizleri, akıcı ve etkileyici bir dille aktarmayı başarmış bir roman. Psikoterapi alanında meydana gelebilecek etik ikilemleri çok güzel bir şekilde değinmiş ve bu anlamda yararlanabilecek çok güzel bir yapıt olmuş.
tüm kitapları gibi bunda da eşsiz bi yorum..olaylara farklı bakış açılarından bakmayı öğretiyor bana..tek solukta okuduğum kitap
Yalom'u okumayı pşanşayanların ilk seçkisi olması gereken kitabıdır. Bunu okuduktan sonra etrafına "bu zat şöyle davranıyor, sebepleri bunlar bunlar olabilir" diye ahkam kesmeye başlıyorsunuz ve bu da çok eğlenceli. Etraınızdaki bir çok saçma sapan davranışı, doğru-yanlış, anlamlandırmanıza yardım edebilecek, kafa açıcı, farklı yerden baktıran bir göz gibi.
Sen çok yaşa Yalom!
Yalom'dan okuduğum ikinci kitap. Yazarın kurgusu ve üslubu çok kuvvetli fakat içerikte cinsel öğeleri çok kullanmış. Bunu edebiyat olarak mı ya da Amerikan psikanalizminin gerçeği mi olarak değerlendireceğim, bilemedim.
Biri bana kitap bittikten sonra ne oldugunu soyleseydi keske hikaye nereye gidecek merak ettim devamini :D
Eger konsantre olabilirseniz harika bir kitapti .olamiyorsaniz ; irvin d yalom kitaplarini sadece icinde ne oldugunu bilmediginiz bir binanin onunden gecerken ,sadece gecip giden biri gibi hissedersiniz .ve bence kapiyi acip iceride ne oldugunu ögrenebilirsiniz .
ben kurgularini seviyorum .yer yer psikoterapist ama cogunlukla psikiatriste giden biri gibi oldugumu hissettim .
Iyi okumalar dilerim .
Divan; Yalom'un okuduğum ikinci kitabı ama diğer kitaba nazaran cümlelerini birkaç defa okuyup varoluşsal olarak kendime çok şey bulduğum bir kılavuz. Kitaptaki karakterler alelâde seçilmiş değil sanki her biri modern çağda bulunan bir tiplemeyi canlandırıyor. Özellikle kitabın son kısımlarında yer alan Carol ve Marshal'ın diyaloglarını kitabı bitirdikten sonra bende içimdeki benle canladırdım diyebilirim. Özellikle Marshal'ın para konusundaki endişe ve tutumları modern çağın problemi ve kitaptaki şu sorgulama cümlelerini paraya haddinden fazla değer veren herkese söylemek ve sormak isterdim: "Ben olsam kendi benliğinin en gizli derinliklerine bakmasını isterdim ve benliğinin merkezinde, özünde, varoluş nedeninin para biriktirmek olduğuna gerçekten inanıp inanmadığını incelemesini. Bazen böyle hastalara, geleceğe kendi izdüşümlerini çıkarmalarını söylerim; ta ölüm anına, cenaze törenlerinin yapıldığı ana kadar bir izdüşüm,hatta kendilerini mezarda hayal edip mezartaşları için bir yazı hazırlamalarını isterim. Müvekkilin, mezartaşına parayla ilgili takıntısının kazılı olduğunu görse ne hissederdi acaba? Hayatının bu şekilde özetlenmiş olmasını ister miydi?"
Ve ben kitabı bitirdikten sonra sakince yanıma koyup kitapta Ernest'in tavsiye ettiğini yaptım. Bir yolunu bulup kendimden bir iki adım geri gittim ve kendimi belli bir mesafeden görmeye çalıştım. Son zamanlarda gerçek benden bir nebze uzaklaşmış olduğumu fark ettim. Umarım hepimiz hem Ernest'in hem Jung'un hem de diğer birçok kişinin söylediği gibi dışarı gitmenin anlamsız olduğunu gerçek benin her daim içimizde bulunduğunu anlayabilenlerden oluruz.
Hepinize iyi okumalar dilerim
Psikoloji bölümü öğrencilerine özellikle tavsiyemdir.
Irvin D.Yalom'un okuduğum ilk eseri , Nietzsche Ağladığindaki yapıtıydı çok beğenmistim o yüzden bir başka kitabı olan , Divan eserini de bu yüzden alıp okudum.
Yazarın dili güzel konu bütünlüğü parça parça verip bütünlemesi harika kitabin kurgusu, zaten her hâlükârda güzel.
Yazarın kendisi doktor olduğu için uzmanlık dalıda psikiyatri e haliyle eserlerinin konusuda bunun etrafinda cerayen ediyor.Nasılki Tess'in Cerrah yapıtında neşterini iyi kullanıyorsan Irvin D.Yalomda yapıtında Psikiyatri'yi çok güzel ele alıyor hastanede onla seantaymis gibi sizi yapıta çekiyor.
Divan kitabında,iki ayrı psikiyatri ve bunların hastalarla olan ilişkilerini bir hasta doktor ilişkisi icinde anlatıyor.
Kitabi okuduğunuzda bazen hasta bazen doktor olabiliyorsunuz yazar bu konuda iyi.
Hasta doktor ilişkilerinde hastanin bazen doktora yaklaştığını cinsellik anlamında doktorun hasta-hekim ilişkisi olarak buna yenik düşmediğini, arzularına isteklerine boyun eğmedigini her seansta görebiliyoruz.
Tabi birde kitaba konu olan bir dolandırıcılık mevzusu var burda, hasta hekimi'ni dolandırıyor nasıl mı rolünu iyi yaparak.
Kitap sürükleyici okunmasını tavsiye ederim çok fazla degerlendirmede bulunmakta istemem okuyacak arkadaşlarım olursa önceden birçok şeyi bilerek, okumasınlar diye kitabı.
Gördün mü, Carol? Satranç da hayat gibi: Oyun bitince bütün taşlar -piyonlar da, şahla vezir de- aynı kutuya koyuluyor.
Irvin D. Yalom
Sayfa 402 - Ayrıntı Yayınları
Doğum günleri, hayatımızın geçip gitmekte olduğunu hatırlatan hazin işaretlerdir ve doğum günlerini kutlamaktan amaç da bu hüznü inkâr etmektir.
Irvin D. Yalom
Sayfa 287 - Ayrıntı Yayınları
Bazen kader bizi öyle durumlara düşürür ki, doğruyu yapmakla yanlış yapmış oluruz.
O fıkrayı bilirsin değil mi? Ameliyat başarılı geçti, yalnız... hasta öldü
Whittier'in o nefis dizeleri geldi de aklıma:

Kah dilden dökülür, kah kalem yazar/ En hazin sözler "Keşke" diye başlar.
Irvin D. Yalom
Sayfa 229 - Ayrıntı Yayınları
Kendinizle gurur duymak istiyorsanız, gurur duyabileceğiniz şeyler yapın.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Divan
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
444
ISBN:
9789755391991
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Lying on the Couch
Çeviri:
Özden Arıkan
Yayınevi:
Ayrıntı Yayınları
Daha önce yayımladığımız Nietzsche Ağladığında kısa sürede kendi hayranlarını yaratarak bir 'kült' romana dönüştü. Bunun gibi yoğun metinlerde pek rastlanmayan bir ilgiyle karşılaşarak büyük övgüler aldı. Aynı yazarın hayranlarını hayal kırıklığına uğratmayacak bir başka romanını sunuyoruz bu kez: Divan. Yine yoğun, şaşırtıcı ve sürükleyici...

Kitabı okuyanlar 606 okur

  • Merve Çamçakal
  • Funda Güneri
  • Pelin
  • Atakan Gazioğlu
  • Belma Kızılkaya
  • Melek Işık
  • Elif Yardımcı
  • Züleyha
  • Serpil Kurt
  • Alpay

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.6
14-17 Yaş
%0.7
18-24 Yaş
%13.7
25-34 Yaş
%25.4
35-44 Yaş
%38.8
45-54 Yaş
%15
55-64 Yaş
%1
65+ Yaş
%2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%66.1
Erkek
%33.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25.9 (44)
9
%28.2 (48)
8
%23.5 (40)
7
%12.4 (21)
6
%4.7 (8)
5
%2.4 (4)
4
%1.2 (2)
3
%0.6 (1)
2
%0.6 (1)
1
%0.6 (1)

Kitabın sıralamaları