Adı:
Divan
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
444
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755391991
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Lying on the Couch
Çeviri:
Özden Arıkan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ayrıntı Yayınları
Daha önce yayımladığımız Nietzsche Ağladığında kısa sürede kendi hayranlarını yaratarak bir 'kült' romana dönüştü. Bunun gibi yoğun metinlerde pek rastlanmayan bir ilgiyle karşılaşarak büyük övgüler aldı. Aynı yazarın hayranlarını hayal kırıklığına uğratmayacak bir başka romanını sunuyoruz bu kez: Divan. Yine yoğun, şaşırtıcı ve sürükleyici...
Tek kelimeyle müthiş bir kurgusu var. Okurken kendinizi alamıyorsunuz. İşler kitabın sonuna doğru daha da heyecan verici oluyor.

Kitaptaki evlilik ilişkileri, ülkemizdekine hiç benzemiyor. Okurken -Bu Amerikalılar ne geniş insanlarmış! diyebilirsiniz. Psikoloji sevenler için güzel bir kitap.

Keyifli Okumalar.
Anlamsız ağır cümlelerin olduğu, son derece içine girilmeyecek girilemeyecek bir kitap ben beğenmedim. Okumak için çok da sebebin gerekmediği bir kitap.
Ödünç kitap almayı sevmem aslında,altını çizemediğimden,kendimi engellenmiş gibi hisseder ve kitabı eksik okuduğumu düşünürüm,bir alışkanlık işte.Ancak bu kitabı görünce dayanamadım istedim fakat kitap korsan çıktı,çok sinirliyim.Çünkü gerçekten akıp giden bir kitap,Yalom'un muhteşem dili sizi kitaba hapsettiriyor daha en başından.Fakat konsantre olmuş bir halde kitabı okurken arka sayfayı çevirince cümle başka yerden devam ediyor,diğer sayfada yine öyle,kesintiyle biten cümle başka bir konuyla yepyeni bir cümleyle devam ediyor arka sayfada filan.deli oldum,başım döndü,sinir katsayım arttı,adapte olmuşken üstelik..en kısa zamanda orijinalden okurum inşallah.
Kitabın son cümlesini okurken hem çok tatmin olmuş hissediyordum hem de daha fazlasını istiyordum. Psikoloji ile ilgilenen hatta daha fazlası geleceğini bunun üzerine kurmak için çabalayan biri olarak benim için ders niteliğinde bir kitaptı. Aynı zamanda da gayet kaliteli ve inanılmaz zevkli bir romandı. Kitabın temel konusu aslında psikoterapide ahlaki çerçeveler, bunun sorgulanması üzerineydi. Tabii can alıcı, akıl karıştıran örnekler ile. Kitapta birçok yan hikaye var denebilir tabii muhteşem bir şekilde birbirine bağlı, güçlü bir örgü ile.
Uzun zamandır, ileride bir hastam olduğu vakit onun anlattığı çevresine olacak tutumumu düşünüyordum. Bu kitapta bu olay çok farklı bir şekilde sunuluyor ve ben alacağımı aldım.
Kitabı bitirip bir gözden geçirdiğimde en sevdiğim özellik ise kitabın, belki iyimser bir biçimde, her insanın iyiye gidebileceği mesajı vermesiydi. Günümüz popüler kitaplarında genellikle yazar taraf tutar. Her zaman iyi ve kötü karakter vardır fakat genellikle griliği unuturlar. Bu tarz kitapları çok okumuş biri olarak taraf tutmaya çok yatkınım ve şimdi baktığımda, bunu fark etmemiş olsaydım ileride bu insanlara olan bakışımda bir robotluğa sebebiyet verebilirdi ve bunu asla istemezdim. Bu kitapta bana bunu, başından sonuna kadar nefret ettiğim iki karakteri gayet mantıklı yollarla sevdirerek aşıladı.
Psikanaliz bakış açısını ve psikoterapi seanslarinı çok başarılı bir şekilde işlemiş bir roman.Yapilan analizleri, akıcı ve etkileyici bir dille aktarmayı başarmış bir roman. Psikoterapi alanında meydana gelebilecek etik ikilemleri çok güzel bir şekilde değinmiş ve bu anlamda yararlanabilecek çok güzel bir yapıt olmuş.
tüm kitapları gibi bunda da eşsiz bi yorum..olaylara farklı bakış açılarından bakmayı öğretiyor bana..tek solukta okuduğum kitap
Yalom'u okumayı pşanşayanların ilk seçkisi olması gereken kitabıdır. Bunu okuduktan sonra etrafına "bu zat şöyle davranıyor, sebepleri bunlar bunlar olabilir" diye ahkam kesmeye başlıyorsunuz ve bu da çok eğlenceli. Etraınızdaki bir çok saçma sapan davranışı, doğru-yanlış, anlamlandırmanıza yardım edebilecek, kafa açıcı, farklı yerden baktıran bir göz gibi.
Sen çok yaşa Yalom!
Psikoloji her daim ilgimi çekmiştir.Ve bu kitap merakımı daha da artırdı.Gerçekten ustaca yazılmış.Kurgu insanı sürüklüyor.Zihnimde çok farklı bakış açıları kazandığımı hissediyorum.Cinsellik,para,hırs, dolandırıcılık...Ve hatta poker oynama taktikleri :) Bunların psikoloji ile birleşimi gerçekten farklıydı.Okumanızı öneririm şiddetle.Bu arada tıbbi terimler başlarda biraz fazla ama konuyu gölgeleyecek kadar değil.Keyifli okumalar :)
Yalom'dan okuduğum ikinci kitap. Yazarın kurgusu ve üslubu çok kuvvetli fakat içerikte cinsel öğeleri çok kullanmış. Bunu edebiyat olarak mı ya da Amerikan psikanalizminin gerçeği mi olarak değerlendireceğim, bilemedim.
Yalom'un okuduğum ikinci ktabı, psikoterapiyi ve edebiyatı gayet anlaşılır bir dille birleştiren yazar.

Kitaplarında psikiyatristlerin ve duayenlerinin çürük elmalarından mı bahsediyor yoksa bahsettiği zaaflar kendisinin mi?.. Belki hiç biri.. Belki ikisi birden..

Konu olarak sürükleyici olmamasına rağmen yine de her seferinde bende merak uyandırmayı başaran ve kitabı okumayı sürdürmemi sağlayan yazar Yalom,

Terapi süreçlerini okurken gündelik insana yabancı olmayan konularla karşılaşıp sürecin içinde iç görü yaparak belki kendinize bir şeyler katabileceğiniz ya da kendinizde bir şeyler bulabileceğiniz bir kitap.

Irvin Yalom sevdiğim yazarlardan biri, özellikle kendi alanında cesur yaklaşımları olduğunu düşündüğüm, dürüst ve kendisiyle barışık bulduğum bir yazar,

okurlara tavsiye ederim.
Divan; Yalom'un okuduğum ikinci kitabı ama diğer kitaba nazaran cümlelerini birkaç defa okuyup varoluşsal olarak kendime çok şey bulduğum bir kılavuz. Kitaptaki karakterler alelâde seçilmiş değil sanki her biri modern çağda bulunan bir tiplemeyi canlandırıyor. Özellikle kitabın son kısımlarında yer alan Carol ve Marshal'ın diyaloglarını kitabı bitirdikten sonra bende içimdeki benle canladırdım diyebilirim. Özellikle Marshal'ın para konusundaki endişe ve tutumları modern çağın problemi ve kitaptaki şu sorgulama cümlelerini paraya haddinden fazla değer veren herkese söylemek ve sormak isterdim: "Ben olsam kendi benliğinin en gizli derinliklerine bakmasını isterdim ve benliğinin merkezinde, özünde, varoluş nedeninin para biriktirmek olduğuna gerçekten inanıp inanmadığını incelemesini. Bazen böyle hastalara, geleceğe kendi izdüşümlerini çıkarmalarını söylerim; ta ölüm anına, cenaze törenlerinin yapıldığı ana kadar bir izdüşüm,hatta kendilerini mezarda hayal edip mezartaşları için bir yazı hazırlamalarını isterim. Müvekkilin, mezartaşına parayla ilgili takıntısının kazılı olduğunu görse ne hissederdi acaba? Hayatının bu şekilde özetlenmiş olmasını ister miydi?"
Ve ben kitabı bitirdikten sonra sakince yanıma koyup kitapta Ernest'in tavsiye ettiğini yaptım. Bir yolunu bulup kendimden bir iki adım geri gittim ve kendimi belli bir mesafeden görmeye çalıştım. Son zamanlarda gerçek benden bir nebze uzaklaşmış olduğumu fark ettim. Umarım hepimiz hem Ernest'in hem Jung'un hem de diğer birçok kişinin söylediği gibi dışarı gitmenin anlamsız olduğunu gerçek benin her daim içimizde bulunduğunu anlayabilenlerden oluruz.
Hepinize iyi okumalar dilerim
Psikoloji bölümü öğrencilerine özellikle tavsiyemdir.
Biri bana kitap bittikten sonra ne oldugunu soyleseydi keske hikaye nereye gidecek merak ettim devamini :D
Eger konsantre olabilirseniz harika bir kitapti .olamiyorsaniz ; irvin d yalom kitaplarini sadece icinde ne oldugunu bilmediginiz bir binanin onunden gecerken ,sadece gecip giden biri gibi hissedersiniz .ve bence kapiyi acip iceride ne oldugunu ögrenebilirsiniz .
ben kurgularini seviyorum .yer yer psikoterapist ama cogunlukla psikiatriste giden biri gibi oldugumu hissettim .
Iyi okumalar dilerim .
Gördün mü, Carol? Satranç da hayat gibi: Oyun bitince bütün taşlar -piyonlar da, şahla vezir de- aynı kutuya koyuluyor.
Irvin D. Yalom
Sayfa 402 - Ayrıntı Yayınları
Doğum günleri, hayatımızın geçip gitmekte olduğunu hatırlatan hazin işaretlerdir ve doğum günlerini kutlamaktan amaç da bu hüznü inkâr etmektir.
Irvin D. Yalom
Sayfa 287 - Ayrıntı Yayınları
Bazen kader bizi öyle durumlara düşürür ki, doğruyu yapmakla yanlış yapmış oluruz.
Whittier'in o nefis dizeleri geldi de aklıma:

Kah dilden dökülür, kah kalem yazar/ En hazin sözler "Keşke" diye başlar.
Irvin D. Yalom
Sayfa 229 - Ayrıntı Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Divan
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
444
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755391991
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Lying on the Couch
Çeviri:
Özden Arıkan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ayrıntı Yayınları
Daha önce yayımladığımız Nietzsche Ağladığında kısa sürede kendi hayranlarını yaratarak bir 'kült' romana dönüştü. Bunun gibi yoğun metinlerde pek rastlanmayan bir ilgiyle karşılaşarak büyük övgüler aldı. Aynı yazarın hayranlarını hayal kırıklığına uğratmayacak bir başka romanını sunuyoruz bu kez: Divan. Yine yoğun, şaşırtıcı ve sürükleyici...

Kitabı okuyanlar 652 okur

  • Ayşe Deniz
  • Hiç Kimse
  • Sinem Demir
  • Çiğdem Yaşar
  • İlkcan
  • Erika
  • mustafa
  • selma
  • Dueirfcul
  • Leylim Ley

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.7
14-17 Yaş
%1.2
18-24 Yaş
%12.6
25-34 Yaş
%25.8
35-44 Yaş
%38.1
45-54 Yaş
%13.8
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%1.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%65.8
Erkek
%34.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26.8 (49)
9
%28.4 (52)
8
%21.9 (40)
7
%12.6 (23)
6
%5.5 (10)
5
%2.2 (4)
4
%1.1 (2)
3
%0.5 (1)
2
%0.5 (1)
1
%0.5 (1)

Kitabın sıralamaları