Günübirlik Hayatlar (Gerçek Psikoterapi Öyküleri)

·
Okunma
·
Beğeni
·
15.658
Gösterim
Adı:
Günübirlik Hayatlar
Alt başlık:
Gerçek Psikoterapi Öyküleri
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053435938
Kitabın türü:
Çeviri:
Elif Okan Gezmiş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Gerçek Psikoterapi Öyküleri

Roma İmparatoru ve filozof Marcus Aurelius, "Hepimizinki günübirlik hayatlar; hatırlayanın, hatırlanandan farkı yok," diye yazmış. İşte ünlü psikiyatr Irvin Yalom da bu sonsuz varoluşun küçük bir parçasını işgal eden günübirlik hayatları, yani bizi yazıyor…

Yalom yıllarca üzerinde çalıştığı bu kısa hikâyelerde hastalarının mücadelelerini konu ettiği kadar kendi sarsıntılarını da anlatıyor ve iki önemli sorunun üzerine gidiyor: Kısa da olsa nasıl anlamlı bir yaşam sürüp her günün tadına varabiliriz? Ve kaçınılmaz son olan ölüm gerçekten ne ifade ediyor?

Öfke sorunu yaşayan bir kadın, her istediğine sahip ancak bir türlü mutlu olmayı bilmeyen bir iş adamı, insanın bu dünyadaki konumu üzerine düşünen ve bir yandan da kendi acısıyla başa çıkmaya çalışan yeni mezun bir psikolog… Irvin Yalom'un gerçek psikoterapi seanslarından derlediği bu hikâyeler, zorlukları ve tatlı anlarıyla yaşamı bir bütün olarak kabullenmeyi öğretirken aynı sayfaya her baktığınızda farklı şeyler görebileceğiniz bir başucu kitabı olduğunu kanıtlıyor.

"Hepimiz bu hayatta bizi anlayacak birilerine ihtiyaç duyuyoruz, ancak öncesinde farkına varmamız gereken birçok şey var. Günübirlik Hayatlar kendimizi, insanları ve dünyayı anlamamız için bize lekesiz bir ayna tutuyor."
-George Vaillant, Harvard Üniversitesi Psikiyatri Profesörü-

"Bu kitabı okumak, kendi zihninizi önünüze koyup sayfalarını çevirmek gibi… En derinlerde sakladığımız soruları öyle delici bir güçle bulup çıkarıyor ki!"
-Steven Pinker, Psikolog ve Yazar-

"İnsan olmanın ne anlama geldiği sorusuna ışık tutan, maddi ve manevi güçlüklerle dolu bu yolda bize ihtiyaç duyduğumuz yardım elini uzatan hikâyeler…"
-Daniel Menaker, Yazar-

"Bilge bir terapistin kaleminden çıkan dokunaklı ve hepimizi ilgilendiren gerçek deneyimler… Irvin Yalom'dan öğrenecek çok şey var."
- Abraham Verghese, Tıp Doktoru-

"Irvin Yalom'a hayran olmamak elde değil. İnsanlığın kederini ve neşesini usta bir romancı gibi işlerken hayatlarımızdaki küçük detayların önemini fark etmemizi sağlıyor."
-Jay Parini, Yazar ve Akademisyen-
(Tanıtım Bülteninden)
İş adamından sanatçıya 10 farklı hayat hikayesi . Üzüntü, merhamet ve endişe. Rüyalardan çıkarılmaya çalışılan tedavi sonuçları. Yine beğenerek okuyacağınız psikoterapi öyküleri. Keyifli okumalar...
Ölüm korkusu (kaygısı), ölümü hatırlatan yaşanmış anılardan oluşan on terapi öyküsü.
Kendisi de psikanalist olan yazar hastalarının durumunu zekice analiz ediyor.
Öykülerdeki ortak varoluşsal temalı konuların işlenmesi, hayatımızı sorgulamamızı, sağlıklı yaşam sürmenin değerini bize bir kez daha hatırlatıyor.
Hikayeler genel anlamda sürükleyici. Bazı bölümlerde hastaların yazarın diğer kitaplarından sürekli bahsetmesi, beğenmesi, terapi randevusu almalarına vesile olmasından sık sık bahsetmesi diğer kitaplarının reklamını da yapıyor gibi geldi bana.
Burada yazar, hastalığın teşhisinde geleneksel sınıflandırmanın yani basmakalıp psikoterapi tekniklerinin uygulanmasından ziyade terapi ilişkisinin önemine dikkat çekiyor. Öğretim programlarında bu gerçeğe önem ve ağırlık verilmemesinden şikayetçi.
Terapi öyküleri gerçek olmakla birlikte, tek bir hikaye dışında (bölüm 8-Ellie) farklı isimler kullanmış ve yer yer kurgusal anlatıma başvurmuş.
Kendiniz veya çevrenizdeki insanların hayatlarından izler yakaladığınızda, bu kitap sizin için daha anlamlı ve özel olacaktır.

Hayatı sağlıklı ve dolu dolu yaşamanız ümidiyle...
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.363 Oy)19.133 beğeni43.592 okunma3.028 alıntı183.875 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.762 Oy)13.477 beğeni34.694 okunma3.455 alıntı146.805 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.590 Oy)8.869 beğeni28.844 okunma851 alıntı140.316 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.325 Oy)9.290 beğeni25.770 okunma1.851 alıntı119.425 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.928 Oy)8.889 beğeni26.433 okunma2.694 alıntı115.388 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.606 Oy)9.109 beğeni25.468 okunma1.536 alıntı127.456 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.734 Oy)11.480 beğeni28.599 okunma1.577 alıntı149.933 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.493 Oy)8.083 beğeni22.907 okunma852 alıntı90.346 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.686 Oy)5.790 beğeni19.757 okunma849 alıntı101.765 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.051 Oy)6.401 beğeni16.901 okunma2.774 alıntı86.464 gösterim
Irvin Yalom'dan okuduğum ilk kitap gerçek psikoterapi öykülerini derlediği "Günübirlik Hayatlar" oldu. Kitaptaki öykülerde neredeyse her hasta yazara falanca kitabının hayatındaki etkisinden bahsediyor, tabii ki bende de onlara karşı bir merak uyandı. Yani öncelikle, Yalom okumaları yapmayı düşünenler için bu kitabı son sıralara koymalarını tavsiye edebilirim.

Ben de geleceğin psikologlarından biriyim. Şu an ingilizce hazırlık okuduğum için henüz alanıma dair hiçbir eğitimim yok, zaten bu yüzden arkadaşım bölümden önce farklı vakalar görmek için okumamı önerdi. Açıkçası biraz teorik bilgi edindikten sonra okumayı tercih ederdim. Bir hasta terapi için geliyor, "Vay canına, epey ilginç bi ruh hali, acaba bunu nasıl atlattı?!" diye düşünüyorum ama öyküler sonuçlanmıyor. Irvin Yalom epey edebi bir dille vakaları anlatmayı istediği yerde kesiyor, pek çok hastanın akıbeti belli olmuyor, ben de "Eee ne oldu şimdi???" diye düşünüyorum. Elimdekinin akademik bir eser olmadığının bilincindeyim, bu yüzden de bu konuda şikayet etmeye pek hakkım yok sanırım. Yine de siz bir an önce işini öğrenmek için sabırsızlanan ufak bir öğrencinin heyecanı diyip hoş görün. :))

Bunun dışında gerçekten güzel şeyler kattığını kabul etmeliyim, her ne kadar içinde kurgusal kısımlar olsa da genel olarak gerçek problemleri; varoluşla, ölümle, yaşamakla ilgili olayları okumak ve bunların üzerine düşünmek çok motive etti beni. Özellikle 60 yaşındaki bir kadının terapisi sırasında 13 yaşındaki halini anlatıyor olması, insanın geçmişi ve geleceği arasındaki o akıl almaz dengeyi daha çok düşünmeme sebep oldu. Galiba bununla ilgili hep şaşırmaya ve düşünmeye de devam edeceğim. :)

En çok da bu işin sadece bir "iş" olmadığını görmeyi sevdim okurken. Yalom bir hastasının sorununu anlamak için evine gidip gözlem yapıyor; başka bir hastasına yardımcı olması için önereceği kitapları kendi de okuyor, alıntılar seçiyor; onların başarılarının yanında ölümleriyle bile yüzleşiyor bazen. Asla sınırları yok psikolog/psikiyatrist olmanın çünkü söz konusu olan insan. Bu gerçeği başından beri biliyordum zaten ama ciddiyeti biraz daha oturdu kafama sanırım.

Benim için gerçekten keyifli ve verimli bir okuma oldu. İnşallah birkaç yıl sonra alanıma hakim bir şekilde tekrar okumak ve öyküleri bilgi sahibi olarak gözden geçirmek istiyorum. O zaman güncellenmiş bir incelemede görüşürüz. :))
Irvin D. Yalom okuması çok rahat psikoterapi öykülerinden oluşan bir kitap yazmış. Kitap 10 seans/kişiden oluşturulmuş. Bu seansların ortak özelliği ise Yalom ile görüşmeye gelen kişilerin bir şekilde ölümle tanışmış olmaları. Ölüm fikri karşısında insanların ne kadar sorgulayıcı olduklarını görüyoruz. Kitabı okurken sanki seans yapılırken bende uzaktan izliyormuşum gibi hissettim. Beğendiğim bir kitap oldu. Yazarın diğer kitaplarını da mutlaka okuyacağım. Seray ablama teşekkür ediyorum beni bu yazarla,kitapla tanıştırdığı için :)
Kitap 10 tane psikoterapi öyküsünden oluşuyor.Yalom'cuğumun kendi bazı hastalarıyla yaşamış olduğu terapi süreçleri.Kısa ve öz.Yalomcuk kitabı daha çok terapi hakkında rehberlik amaçlı yazmış.Nitekim kitabın sonunda şöyle diyor Yalom:

''İnsan ruhuna ve kişisel gelişimine ilgi duyan sizler için bu öykülerde resmedilen zamansız varoluşsal krizlerde kendini görecek okurlar için ve terapiye girmeyi düşünen ya da zaten terapi süreinde olan bireyler için yazıyorum.Dilerim bu terapi öyküleri, kendi şeytanlarıyla mücadele edenlere cesaret verir.Bir başka dileğim de mesleğe yeni başlayan terapistlerin bu metinden bir şeyler çıkarabilmesidir.''Kitaptan çıkardığım sonuç...Hmmmm....Sevgili arkadaşlar bütün sorunlar bizim kafamızda bitiyor.Sorun ne olursa olsun çözümü beynimizde.Kitaptaki son öyküde Marcus Aurelius'un dediği gibi '' fikriniz olmazsa, zarar gördüm diye bir şikayet olmaz; zrar gördüm diye bir şikayet olmazsa, zarar da olmaz.' Yani zarar gördüm düşüncesini ortadan kaldırırsanız, zarar görmüş olmazsınız.Ne zaman ölürseniz ölün şu an yaşıyorsunuz.Ozaman sevgili arkadaşlar anı yaşayın ve ölme bir şey bırakmayın.En önemlisi kendinizi sevin. Sizden bir tane var. :)))

O değil de kitabın son öyküsünde Roma imparatoru ve filozof Marcus Aurelius'tan ve onun kitabı ''Düüşünceler''den bahsetmiş bayağı .Öyle ki incelemesi yapılmış kitap içinde.Okuma listeme ekledim kitabı:D

sözü bitirirken yine kitabn başka öyküsünde bahsedilen Roy Roggers'ın şarkısını bırakayım sevdim ben.İyi okumalar diliyorum :)))
https://www.youtube.com/watch?v=lq5vrpwdMGM .
Arkadaşımdan psikolojik kitap önerisi istedigimde bana Nietzsche Ağladığında deyip kütüphaneye gittiğimde kitabı bulamayıp yazarin başka bir kitabını aldığım kitap.Beni diğer kitaplarını da okumama istek uyandırdı.Psikoterapi öykülerinden oluşuyor.Toplam 10 bölümden oluşuyor.Öykülerin ortak yanı kişilerin bir şekilde ölümle ilgili bir düşüncesinin olması.Kişilerin ölüm korkusu sık sık dile getiriliyor.Burada bir nevi yazar kendi yaşınin getirdiği bir ölüm korkusunu dile getirip kendisini de bu duyguyla karşılaştığını dile getirebiliriz.Dili rahat olup okunmasi kolay bir kitaptır.
Irvin Yalom'un okuduğum ilk kitabı. Bir arkadaşım Yalom'un dilinden bahsederken öylesine güzel övgüler yapmıştıki doğrusu çok merak etmiştim. Hakkını vermek gerek. Gercekten çok etkileyici bir anlatım. Zekice bir anlatım ki bunu kısacık on hikayede gayet net görebilirsiniz. Hastaları ile konuşma tarzı çok ilginç. Son derece doğal ve yalın. Onun ilgi çekici kılan yanı da bu olsa gerek. Benim etkilendiğim bir diğer nokta kendisine yönettiği eleştirileri açıkça hastaları ile paylaşabilmesi oldu. Hastalarının düşüncelerinin derinine inmeye çalışırken kendi düşüncelerinin de açığa çıktığını görüyor, sorguluyor ve savaşıyor çoğu zaman. Özellikle üzerinde durulan konu ise ölüm korkusu. Ölümün yakın bir zamanda sanada uğrayabileceğini etrafında bir yerlerde görmeden yoksaymak ve gördüğün zaman bu duyguyla savaşmaya başlamak...
Yalom'un diğer kitaplarını da şimdide incelemeye koyuldum. Psikoloji alanına ilgi duyuyorsanız Yalom tercihlerde bulunabilir.
İlk defa Yalom'un bir kitabını okudum. Kitap 10 farklı hikayeden oluşuyor.10 bölümden 9 unun ölüm korkusuyla ilgili olması dışında okuyucuyu sıkan birşey yok.Vakit geçirmek için güzel bir kitap..
Kitaba başlamadan önce yüzeysel olarak incelediğimde, Bir Psikiyatristin Gizli Defteri'ne çok yakın bulmuştum ve psikoloji ile ilgilenenlere çok şey katacağını düşündüğüm 10 farklı gerçek psikoterapi öykülerinden oluşan biraz da rehber niteliğinde olan bir kitap.

İçeriğine bakıldığında ise ölüm kaygısı sıkça işleniyor. Her okurun kendinden bir şeyler bulabileceği ve Yalom'un deyimiyle "Her yaşamın günübirlik olduğu, kaçınılmaz sonun herkese uğrayacağı" gerçeğiyle yüzleşeceğini düşündüğüm hikayeler barındırıyor.

Roma İmparatoru ve filozofu olan Marcus Aurelius'un Düşünceler kitabından bolca alıntı yapılmış olması beni her ne kadar sevindirse de bu bilgelikteki bir insandan bu zamana kadar bi'haber yaşamış olmanın utancını yaşamadım değil..

Sıradaki romanımı belirleyen ve kendisini insanlara yardım etmeye adamış olan Irvin Yalom'a teşekkürü bir borç bilirim.
Herkese keyifli okumalar dilerim!
Ölümle yüzleşmekten korkuyorsanız bu kitap tam sizin için olabilir. Ölüme hiç bu açıdan bakmadığınızdan eminim. Yalom halen daha günümüzün en önemli psikoterapistlerindendir. İşlenen tema ölümle ilgili olunca bunalıma gireceğinizi düşünebilirsiniz fakat ben kitabı bitirdiğimde içimde tatlı bir huzur doldu sebebini bilmediğim. Bu kitaptan sonra hayatımın her anını daha dolu dolu yaşamam gerektiğini anladım diyebilirim...
Psikolojiye ilgisi olan biri olarak kitabı sevdim. Gerçek hikayelerden oluşması da ayrı bir güzeldi. Sürekleyicilik kısmında biraz zorlandım. Ama bazı hikayeler beni içine çekti. Keyifle okudum.
Irvın Yalom, varoluşçu psikoterapinin en önemli temsilcilerinden olan bir psikoterapisttir. Psikoterapi bilimini edebiyat diliyle anlatan bir yazar. Peki Varoluşçu psikoterapi nedir? Felsefesi nedir? İnsanın kendini ve maddeyi sorgulamasıyla ortaya çıkan açmazları anlamaya çalışmaktır varoluşçu psikoterapi. Varlığını fark edebilen tek yaratıktır insan. Varlığımızı fark etmeyle birlikte, varlığımızın nedenlerini de sorgulamaya başlarız. Yani insanın varlığına anlam arama süreci.. Bu süreçte yaşadığı açmazlarla karşılan insanın hissettiği endişe, korku, bunaltı duyguları.. Bu duygular içinde kendini anlamlandırma ihtiyacı duyar. Bu süreçte varlığına anlam arayan insan şu beş soruyu cevaplamaya çalışır:
1. Hayatın anlamı nedir?
2. Geleceği bilmek ve belirlemek mümkün müdür?
3. Ölümden başka hakikat var mıdır?
4. Kaderimizin sorumluluğu kime aittir?
5. Hayatta yalnız mıyız?


Yalom’un bu kitabında yer alan 10 psikoterapi öyküsünde bu soruları cevaplamaya çalışırken bocalayan insanlara (danışan) rastlayacaksınız. Yalom, bu kitabında zaten iki önemli sorunun üstünde oldukça duruyor. Biri; eninde sonunda bitecek olan bu hayatı nasıl daha anlamlı yaşarız? Diğeri de; sonunda gelecek olan ölüm bizler için neler ifade ediyor? Ölüm korkusuyla ne kadar yüzleşiyoruz?
Psikologların başucu kitabı olduğu kadar, herkesin zihninde bu kitaptan satırlar kalmalı diye düşünüyorum.. Okurken satırlarda kendi hayatlarınızdan da parçalar, çıkmazlar göreceksiniz.
Bu arada kitapta yer alan son öyküde, Marcus Aurelius’un “Düşünceler” kitabından çok güzel alıntılara yer verilmiştir(öyküdeki danışanın bu varlığını anlamlandırmaya çalışırken bu kitabın etkisinden bahsediliyor.) Okuyacaklar listeme ben bu kitabı da ekledim:)

’Düşünceler’den en çok beğendiğim alıntıyla sözlerimi noktalarsak: “Hepimizinki günübirlik hayatlar: hatırlayanın, hatırlanandan farkı tok. Hepsi geçici. Hem anılar hem de onların nesnesi. Herşeyi unutmuş olacağın günler kapıda, her şeyin seni unutacağı günler yakın. Bil ki çok geçmeden hiç kimse ve hiçbir yerde olacaksın.”
Eğer biri hatalı olduğumu ispat eder, bir sözümün veya davranışımın yanlış olduğunu bana gösterirse memnuniyetle değişirim. Ben hakikatin peşindeyim. Hakikat kimseye zarar vermemiştir. Asıl zararlı olan, insanın kendi yanılsamalarını ve cehaletini ısrarla sürdürmesidir.
Marcus Aurelius, Düşünceler
Irvin D. Yalom
Sayfa 195 - Pegasus Yayınları
Her insan kendisini diğer insanlardan daha çok sevdiği halde neden kendi fikrine diğer insanlarınkinden daha az önem verir ?
Ona sarılmak istedim ama aramızdaki uçurum, köprü kurulamayacak kadar genişti.
Irvin D. Yalom
Sayfa 64 - Pegasus Yayınları
Yaşamak ve sorgulamak arasında bir seçim yapmam gerekirse her defasında yaşamayı seçerim. Açıklama illetinden itinayla kaçınırım. Bunu sana da tavsiye ederim.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Günübirlik Hayatlar
Alt başlık:
Gerçek Psikoterapi Öyküleri
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053435938
Kitabın türü:
Çeviri:
Elif Okan Gezmiş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Gerçek Psikoterapi Öyküleri

Roma İmparatoru ve filozof Marcus Aurelius, "Hepimizinki günübirlik hayatlar; hatırlayanın, hatırlanandan farkı yok," diye yazmış. İşte ünlü psikiyatr Irvin Yalom da bu sonsuz varoluşun küçük bir parçasını işgal eden günübirlik hayatları, yani bizi yazıyor…

Yalom yıllarca üzerinde çalıştığı bu kısa hikâyelerde hastalarının mücadelelerini konu ettiği kadar kendi sarsıntılarını da anlatıyor ve iki önemli sorunun üzerine gidiyor: Kısa da olsa nasıl anlamlı bir yaşam sürüp her günün tadına varabiliriz? Ve kaçınılmaz son olan ölüm gerçekten ne ifade ediyor?

Öfke sorunu yaşayan bir kadın, her istediğine sahip ancak bir türlü mutlu olmayı bilmeyen bir iş adamı, insanın bu dünyadaki konumu üzerine düşünen ve bir yandan da kendi acısıyla başa çıkmaya çalışan yeni mezun bir psikolog… Irvin Yalom'un gerçek psikoterapi seanslarından derlediği bu hikâyeler, zorlukları ve tatlı anlarıyla yaşamı bir bütün olarak kabullenmeyi öğretirken aynı sayfaya her baktığınızda farklı şeyler görebileceğiniz bir başucu kitabı olduğunu kanıtlıyor.

"Hepimiz bu hayatta bizi anlayacak birilerine ihtiyaç duyuyoruz, ancak öncesinde farkına varmamız gereken birçok şey var. Günübirlik Hayatlar kendimizi, insanları ve dünyayı anlamamız için bize lekesiz bir ayna tutuyor."
-George Vaillant, Harvard Üniversitesi Psikiyatri Profesörü-

"Bu kitabı okumak, kendi zihninizi önünüze koyup sayfalarını çevirmek gibi… En derinlerde sakladığımız soruları öyle delici bir güçle bulup çıkarıyor ki!"
-Steven Pinker, Psikolog ve Yazar-

"İnsan olmanın ne anlama geldiği sorusuna ışık tutan, maddi ve manevi güçlüklerle dolu bu yolda bize ihtiyaç duyduğumuz yardım elini uzatan hikâyeler…"
-Daniel Menaker, Yazar-

"Bilge bir terapistin kaleminden çıkan dokunaklı ve hepimizi ilgilendiren gerçek deneyimler… Irvin Yalom'dan öğrenecek çok şey var."
- Abraham Verghese, Tıp Doktoru-

"Irvin Yalom'a hayran olmamak elde değil. İnsanlığın kederini ve neşesini usta bir romancı gibi işlerken hayatlarımızdaki küçük detayların önemini fark etmemizi sağlıyor."
-Jay Parini, Yazar ve Akademisyen-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 847 okur

 • Ali Sonmez
 • Gülşah Özil
 • Ayşegül Akduman
 • Rana
 • Cemal Uluk
 • Kübra Kara
 • Kevser Yırtıcı
 • Kadriye kvk
 • Rose Roosewelt
 • Smlyfuu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.4
14-17 Yaş
%1.4
18-24 Yaş
%19.9
25-34 Yaş
%33.3
35-44 Yaş
%25.2
45-54 Yaş
%9.6
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%2.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%74.4
Erkek
%25.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.3 (52)
9
%20.3 (65)
8
%33.1 (106)
7
%18.4 (59)
6
%7.5 (24)
5
%2.2 (7)
4
%0.6 (2)
3
%0.9 (3)
2
%0.3 (1)
1
%0.3 (1)

Kitabın sıralamaları