Günübirlik Hayatlar (Gerçek Psikoterapi Öyküleri)

·
Okunma
·
Beğeni
·
26473
Gösterim
Adı:
Günübirlik Hayatlar
Alt başlık:
Gerçek Psikoterapi Öyküleri
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053435938
Kitabın türü:
Çeviri:
Elif Okan Gezmiş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Baskılar:
Günübirlik Hayatlar
Creatures of a Day
Gerçek Psikoterapi Öyküleri

Roma İmparatoru ve filozof Marcus Aurelius, "Hepimizinki günübirlik hayatlar; hatırlayanın, hatırlanandan farkı yok," diye yazmış. İşte ünlü psikiyatr Irvin Yalom da bu sonsuz varoluşun küçük bir parçasını işgal eden günübirlik hayatları, yani bizi yazıyor…

Yalom yıllarca üzerinde çalıştığı bu kısa hikâyelerde hastalarının mücadelelerini konu ettiği kadar kendi sarsıntılarını da anlatıyor ve iki önemli sorunun üzerine gidiyor: Kısa da olsa nasıl anlamlı bir yaşam sürüp her günün tadına varabiliriz? Ve kaçınılmaz son olan ölüm gerçekten ne ifade ediyor?

Öfke sorunu yaşayan bir kadın, her istediğine sahip ancak bir türlü mutlu olmayı bilmeyen bir iş adamı, insanın bu dünyadaki konumu üzerine düşünen ve bir yandan da kendi acısıyla başa çıkmaya çalışan yeni mezun bir psikolog… Irvin Yalom'un gerçek psikoterapi seanslarından derlediği bu hikâyeler, zorlukları ve tatlı anlarıyla yaşamı bir bütün olarak kabullenmeyi öğretirken aynı sayfaya her baktığınızda farklı şeyler görebileceğiniz bir başucu kitabı olduğunu kanıtlıyor.

"Hepimiz bu hayatta bizi anlayacak birilerine ihtiyaç duyuyoruz, ancak öncesinde farkına varmamız gereken birçok şey var. Günübirlik Hayatlar kendimizi, insanları ve dünyayı anlamamız için bize lekesiz bir ayna tutuyor."
-George Vaillant, Harvard Üniversitesi Psikiyatri Profesörü-

"Bu kitabı okumak, kendi zihninizi önünüze koyup sayfalarını çevirmek gibi… En derinlerde sakladığımız soruları öyle delici bir güçle bulup çıkarıyor ki!"
-Steven Pinker, Psikolog ve Yazar-

"İnsan olmanın ne anlama geldiği sorusuna ışık tutan, maddi ve manevi güçlüklerle dolu bu yolda bize ihtiyaç duyduğumuz yardım elini uzatan hikâyeler…"
-Daniel Menaker, Yazar-

"Bilge bir terapistin kaleminden çıkan dokunaklı ve hepimizi ilgilendiren gerçek deneyimler… Irvin Yalom'dan öğrenecek çok şey var."
- Abraham Verghese, Tıp Doktoru-

"Irvin Yalom'a hayran olmamak elde değil. İnsanlığın kederini ve neşesini usta bir romancı gibi işlerken hayatlarımızdaki küçük detayların önemini fark etmemizi sağlıyor."
-Jay Parini, Yazar ve Akademisyen-
(Tanıtım Bülteninden)
208 syf.
İş adamından sanatçıya 10 farklı hayat hikayesi . Üzüntü, merhamet ve endişe. Rüyalardan çıkarılmaya çalışılan tedavi sonuçları. Yine beğenerek okuyacağınız psikoterapi öyküleri. Keyifli okumalar...
208 syf.
·4 günde·Beğendi
Ölüm korkusu (kaygısı), ölümü hatırlatan yaşanmış anılardan oluşan on terapi öyküsü.
Kendisi de psikanalist olan yazar hastalarının durumunu zekice analiz ediyor.
Öykülerdeki ortak varoluşsal temalı konuların işlenmesi, hayatımızı sorgulamamızı, sağlıklı yaşam sürmenin değerini bize bir kez daha hatırlatıyor.
Hikayeler genel anlamda sürükleyici. Rahatsız olduğum tek yönü, bazı bölümlerde hastaların yazarın diğer kitaplarından sürekli bahsetmesi, kitaplarını beğendiklerini sık sık belirtmeleri ve terapi randevusu almalarına vesile olmasından bahsetmeleri yazarın diğer kitaplarının reklamını yapıyor gibi geldi bana.
Burada yazar, hastalığın teşhisinde geleneksel sınıflandırmanın yani basmakalıp psikoterapi tekniklerinin uygulanmasından ziyade terapi ilişkisinin önemine dikkat çekiyor. Yazar, öğretim programlarında bu gerçeğe önem ve ağırlık verilmemesinden şikayetçi.
Terapi öyküleri gerçek olmakla birlikte, tek bir hikaye dışında (bölüm 8-Ellie) farklı isimler kullanmış ve yer yer kurgusal anlatıma başvurmuş.
Kendiniz veya çevrenizdeki insanların hayatlarından izler yakaladığınızda, bu kitap sizin için daha anlamlı ve özel olacaktır.

Hayatı sağlıklı ve dolu dolu yaşamanız ümidiyle...
208 syf.
·7 günde·8/10
Irvin D. Yalom'u "Nietzshce Ağladığında" eseri ile tanıdım. Gerçekten harika bir kitaptı.
"Günübirlik Hayatlar" kitabında ise; 10 tane hikaye vardır. Bu hikayeler, özelikle ölüm korkusu yaşayan hastalarına yaptığı terapileri anlatmaktadır.
İyi okumalar...
208 syf.
Bir yandan varoluşsal acılarıyla boğuşan bir psikolog,
Bir yandan mutlu olmayı beceremeyen yaşam yoksunu bir işi adamı,
Bir yandan öfke kontrolü olmayan bir kadın...

Gerçek hikayelerden alınmış olan ve bir çok hikayenin bir araya getirildiği bir eser olmuş. -ki Yalom eserlerinin güzelliği de burada. Ancak bu eser özelinde durum biraz daha mutsuzca yapılan arayış tadı veriyor. Kitabı yazarken 80'li yaşlarını aşmakta olan Yalom'un iyiden iyiye ölüm olgusu ve bu olgu üzerinden yaşamın anlamı ve kaynağı üzerine çaresizce giriştiği arayış hali göze çarpmıyor değil.

nasıl anlam katabiliriz hayatımıza? Ne katarsak anlam kazanmış olur? Ölümün niteliği nedir? Ölüm insana ne katar? ne eksiltir? gibi satır arası sorularıyla çok geniş yelpazeye sahip bir konuyu 200 sayfada işlemiş.

Eğer kendi özelinde ''acıdan zevk almak'' diye cevaplamıyorsa bu soruları, sorguladığı form üzerinden stoa felsefesine kaydığını rahatlıkla söyleyebilirim. -ki bence bu noktada hata yapmıştır. Ölüm üzerinden yaşam olumlaması yanlış bir bakış açısıdır. Hayatın kendisini olumsuzlamasını bu şekilde yorumlamamak gerekir diye düşünüyorum. Bu insan açısından bencilce bir yaklaşımdır. Hayat ben'in dışındadır. Bu yüzdendir ki kendimizi hayat-ölüm dengesi içerisinde hiç gibi hissederiz. Burada büyük bir trajediden başka bir şey yoktur. Dolayısıyla ölüm olgusunun insanın yaşama tutundurduğu görüşü değil, insanın güç istencine sahip olmasından ötürü bu hiç gibi hissetme durumunu yadsıyıp yaşama tutunduğunu söyleyebilirim. Ancak insanın eksik kaldığı nokta kendini aşılacak bir şey olarak değerlendirmiyor oluşu. Hayata anlam katılması da, bu katımsal eylemde neyi alacağımız da, ölümün niteliğinin değersizliği de ortaya çıkmış olur. Dolayısıyla Günübirlik yaşamımızın temel güdüsü ölüm-yaşam dengesi değil, üstinsan ve sonsuzluktur.

Yalomun yaşının getirdiği etkiye dayanarak ele aldığı felsefi yaklaşım dışında oldukça beğendim kitabı.
208 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Irvin Yalom'dan okuduğum ilk kitap gerçek psikoterapi öykülerini derlediği "Günübirlik Hayatlar" oldu. Kitaptaki öykülerde neredeyse her hasta yazara falanca kitabının hayatındaki etkisinden bahsediyor, tabii ki bende de onlara karşı bir merak uyandı. Yani öncelikle, Yalom okumaları yapmayı düşünenler için bu kitabı son sıralara koymalarını tavsiye edebilirim.

Ben de geleceğin psikologlarından biriyim. Şu an ingilizce hazırlık okuduğum için henüz alanıma dair hiçbir eğitimim yok, zaten bu yüzden arkadaşım bölümden önce farklı vakalar görmek için okumamı önerdi. Açıkçası biraz teorik bilgi edindikten sonra okumayı tercih ederdim. Bir hasta terapi için geliyor, "Vay canına, epey ilginç bi ruh hali, acaba bunu nasıl atlattı?!" diye düşünüyorum ama öyküler sonuçlanmıyor. Irvin Yalom epey edebi bir dille vakaları anlatmayı istediği yerde kesiyor, pek çok hastanın akıbeti belli olmuyor, ben de "Eee ne oldu şimdi???" diye düşünüyorum. Elimdekinin akademik bir eser olmadığının bilincindeyim, bu yüzden de bu konuda şikayet etmeye pek hakkım yok sanırım. Yine de siz bir an önce işini öğrenmek için sabırsızlanan ufak bir öğrencinin heyecanı diyip hoş görün. :))

Bunun dışında gerçekten güzel şeyler kattığını kabul etmeliyim, her ne kadar içinde kurgusal kısımlar olsa da genel olarak gerçek problemleri; varoluşla, ölümle, yaşamakla ilgili olayları okumak ve bunların üzerine düşünmek çok motive etti beni. Özellikle 60 yaşındaki bir kadının terapisi sırasında 13 yaşındaki halini anlatıyor olması, insanın geçmişi ve geleceği arasındaki o akıl almaz dengeyi daha çok düşünmeme sebep oldu. Galiba bununla ilgili hep şaşırmaya ve düşünmeye de devam edeceğim. :)

En çok da bu işin sadece bir "iş" olmadığını görmeyi sevdim okurken. Yalom bir hastasının sorununu anlamak için evine gidip gözlem yapıyor; başka bir hastasına yardımcı olması için önereceği kitapları kendi de okuyor, alıntılar seçiyor; onların başarılarının yanında ölümleriyle bile yüzleşiyor bazen. Asla sınırları yok psikolog/psikiyatrist olmanın çünkü söz konusu olan insan. Bu gerçeği başından beri biliyordum zaten ama ciddiyeti biraz daha oturdu kafama sanırım.

Benim için gerçekten keyifli ve verimli bir okuma oldu. İnşallah birkaç yıl sonra alanıma hakim bir şekilde tekrar okumak ve öyküleri bilgi sahibi olarak gözden geçirmek istiyorum. O zaman güncellenmiş bir incelemede görüşürüz. :))
208 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Irvin D. Yalom okuması çok rahat psikoterapi öykülerinden oluşan bir kitap yazmış. Kitap 10 seans/kişiden oluşturulmuş. Bu seansların ortak özelliği ise Yalom ile görüşmeye gelen kişilerin bir şekilde ölümle tanışmış olmaları. Ölüm fikri karşısında insanların ne kadar sorgulayıcı olduklarını görüyoruz. Kitabı okurken sanki seans yapılırken bende uzaktan izliyormuşum gibi hissettim. Beğendiğim bir kitap oldu. Yazarın diğer kitaplarını da mutlaka okuyacağım. Seray ablama teşekkür ediyorum beni bu yazarla,kitapla tanıştırdığı için :)
208 syf.
·2 günde·8/10
Genel anlamda ölüm korkusuyla yüzleşmek zorunda kalıp, hayatlarını sorgulayan on farklı kişi, on farklı hikaye...

Sürükleyici, etkili, düşündüren bir eser olmuş. Psikoloji kitaplarina merakliysaniz okumanızı tavsiye ederim.
208 syf.
·22 günde·9/10
Arkadaşımdan psikolojik kitap önerisi istedigimde bana Nietzsche Ağladığında deyip kütüphaneye gittiğimde kitabı bulamayıp yazarin başka bir kitabını aldığım kitap.Beni diğer kitaplarını da okumama istek uyandırdı.Psikoterapi öykülerinden oluşuyor.Toplam 10 bölümden oluşuyor.Öykülerin ortak yanı kişilerin bir şekilde ölümle ilgili bir düşüncesinin olması.Kişilerin ölüm korkusu sık sık dile getiriliyor.Burada bir nevi yazar kendi yaşınin getirdiği bir ölüm korkusunu dile getirip kendisini de bu duyguyla karşılaştığını dile getirebiliriz.Dili rahat olup okunmasi kolay bir kitaptır.
208 syf.
·65 günde·7/10
Merhaba sevgili okur,
••• Günü birlik hayatlar, aile ziyaretlerim sırasında okuduğum bir kitaptı.Kitapta Irvin Yalom’un gerçek piskoterapi seanslarından derlediği 10 hikaye yer alıyor.Kitap kurgusal bir bütünlüğü olmadığı ve kısa hikayelerden oluştuğu için okumalar arasında zaman olması sorun yaratmadı. İnsana yol açan, zihnini tazeleyen ve insanların daha iyi anlaşılmasını sağlayan bir kitaptı. Olumsuz olarak söyleyebileceğim tek şey; kitaplarının ve kendisinin, dikkat çekecek kadar fazla,reklamını yapmış olmasıydı.

••• Marcus Aurelius’un Düşünceler adlı kitabından alıntılar mevcuttu ve ilgimi çeken bir isim oldu. Üzerinde araştırma yapıp okuma listeme eklemeyi düşünüyorum.

••• Puanım:7/10 Kişisel gelişim kitaplarını pek sevmem ancak bu farklı bir kitaptı.Dilerseniz listenizdeki kitaplar arasına alarak okuyabilirsiniz.

Bir kaç alıntı:

*** O halde sana ait olan bu ufak zaman diliminden doğayla uyum içinde geç ve memnuniyetle tamamla yolculuğunu. Tıpkı olgunlaşan bir zeytinin, düşerken kendisini yaratan doğaya ve üstünde büyüdü acil şükran duyması gibi.

*** Kişinin özgüveninin ve kendine dair yargılarının merkezinde bir başkasının zihninden ziyade kendisi yer almalıdır.

*** Her insan kendisini diğer insanlardan daha çok sevdiği halde neden kendi fikrine diğer insanlarınkinden daha az önem verir?

*** Eğer bir hatalı olduğunu ispat eder, bir sözümün veya davranışımın yanlış olduğunu bana gösterirsen memnuniyetle değişirim. Ben hakikatin peşindeyim. Hakikat kimseye zarar vermemiştir. Asıl zararlı olan, insanın kendi yanılsamalarını ve cehaletini ısrarla sürdürmesidir.

*** Kendi algılarımızın bize zarar verebileceğini öğrendim. Algılarını değiştirirsen zarardan kurtulursun. Dışardaki hiçbir unsur sana zarar veremez çünkü sana yalnızca kendi bozuk ahlâkın zarar verebilir. Bir düşmana verebilecek yegane karşılık, onun gibi olmamaktır.

*** Yargıları kesip atarsan kurtulursun. Bunu kim engelleyebilir ki? Her şey düşüncenin verdiği biçimi alır. Ve düşüncenizin kontrolü sizin elinizdedir. Dolayısıyla yargılarınızı ortadan kaldırmaya karar verdiğinizde huzura kavuşursunuz.
208 syf.
Irvin Yalom'un okuduğum ilk kitabı. Bir arkadaşım Yalom'un dilinden bahsederken öylesine güzel övgüler yapmıştıki doğrusu çok merak etmiştim. Hakkını vermek gerek. Gercekten çok etkileyici bir anlatım. Zekice bir anlatım ki bunu kısacık on hikayede gayet net görebilirsiniz. Hastaları ile konuşma tarzı çok ilginç. Son derece doğal ve yalın. Onun ilgi çekici kılan yanı da bu olsa gerek. Benim etkilendiğim bir diğer nokta kendisine yönettiği eleştirileri açıkça hastaları ile paylaşabilmesi oldu. Hastalarının düşüncelerinin derinine inmeye çalışırken kendi düşüncelerinin de açığa çıktığını görüyor, sorguluyor ve savaşıyor çoğu zaman. Özellikle üzerinde durulan konu ise ölüm korkusu. Ölümün yakın bir zamanda sanada uğrayabileceğini etrafında bir yerlerde görmeden yoksaymak ve gördüğün zaman bu duyguyla savaşmaya başlamak...
Yalom'un diğer kitaplarını da şimdide incelemeye koyuldum. Psikoloji alanına ilgi duyuyorsanız Yalom tercihlerde bulunabilir.
208 syf.
·7 günde·10/10
Açıklama, bir yanılsamadır; bir serap, bir kurgu, teskin eden bir ninnidir. Açıklama, herhangi bir varoluşa sahip değildir.Hatta gerçek adını da söyleyelim: Ödleklerin, varoluşun rizikosunun, fütursuzluğunun ve değşkenliğinin yarattığı, o insanın betini benzini attıran korkuya karşı geliştirdikleri bir savunmadır.
|Irvin D.Yalom
Günübilirlik hayatlar
208 syf.
İnsanin hayatı nasıl daha anlamlı kılabileceğini ölüm gerçeği ile ele alan Irvin Yalom kitabı.
Kitabın dili gayet akıcı ve okumak için illa psikoloji üzerine ayrıntılı bilgi sahibi olmanız gerekmiyor. Irvin Yalom yapmış olduğu psikoterapilerde sormuş olduğu sorular ile hedefini tam on ikiden vuruyor. Mesela şuan bende göz yaşlarınızın rengi olsa hangi renk ile ifade edersiniz sorusunu kendim adıma düşünüyorum. Hepimizin kaçmış olduğu gerçekleri hatırlatan bu kitap yalomun eşine söylemiş olduğu ' birlikte geçen altmış yıl bana az geliyor ' ifadesiyle de evliliğine imrenerek bakmanıza neden olabilir.
Eğer biri hatalı olduğumu ispat eder, bir sözümün veya davranışımın yanlış olduğunu bana gösterirse memnuniyetle değişirim. Ben hakikatin peşindeyim. Hakikat kimseye zarar vermemiştir. Asıl zararlı olan, insanın kendi yanılsamalarını ve cehaletini ısrarla sürdürmesidir.
Marcus Aurelius, Düşünceler
Irvin D. Yalom
Sayfa 195 - Pegasus Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Günübirlik Hayatlar
Alt başlık:
Gerçek Psikoterapi Öyküleri
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053435938
Kitabın türü:
Çeviri:
Elif Okan Gezmiş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Baskılar:
Günübirlik Hayatlar
Creatures of a Day
Gerçek Psikoterapi Öyküleri

Roma İmparatoru ve filozof Marcus Aurelius, "Hepimizinki günübirlik hayatlar; hatırlayanın, hatırlanandan farkı yok," diye yazmış. İşte ünlü psikiyatr Irvin Yalom da bu sonsuz varoluşun küçük bir parçasını işgal eden günübirlik hayatları, yani bizi yazıyor…

Yalom yıllarca üzerinde çalıştığı bu kısa hikâyelerde hastalarının mücadelelerini konu ettiği kadar kendi sarsıntılarını da anlatıyor ve iki önemli sorunun üzerine gidiyor: Kısa da olsa nasıl anlamlı bir yaşam sürüp her günün tadına varabiliriz? Ve kaçınılmaz son olan ölüm gerçekten ne ifade ediyor?

Öfke sorunu yaşayan bir kadın, her istediğine sahip ancak bir türlü mutlu olmayı bilmeyen bir iş adamı, insanın bu dünyadaki konumu üzerine düşünen ve bir yandan da kendi acısıyla başa çıkmaya çalışan yeni mezun bir psikolog… Irvin Yalom'un gerçek psikoterapi seanslarından derlediği bu hikâyeler, zorlukları ve tatlı anlarıyla yaşamı bir bütün olarak kabullenmeyi öğretirken aynı sayfaya her baktığınızda farklı şeyler görebileceğiniz bir başucu kitabı olduğunu kanıtlıyor.

"Hepimiz bu hayatta bizi anlayacak birilerine ihtiyaç duyuyoruz, ancak öncesinde farkına varmamız gereken birçok şey var. Günübirlik Hayatlar kendimizi, insanları ve dünyayı anlamamız için bize lekesiz bir ayna tutuyor."
-George Vaillant, Harvard Üniversitesi Psikiyatri Profesörü-

"Bu kitabı okumak, kendi zihninizi önünüze koyup sayfalarını çevirmek gibi… En derinlerde sakladığımız soruları öyle delici bir güçle bulup çıkarıyor ki!"
-Steven Pinker, Psikolog ve Yazar-

"İnsan olmanın ne anlama geldiği sorusuna ışık tutan, maddi ve manevi güçlüklerle dolu bu yolda bize ihtiyaç duyduğumuz yardım elini uzatan hikâyeler…"
-Daniel Menaker, Yazar-

"Bilge bir terapistin kaleminden çıkan dokunaklı ve hepimizi ilgilendiren gerçek deneyimler… Irvin Yalom'dan öğrenecek çok şey var."
- Abraham Verghese, Tıp Doktoru-

"Irvin Yalom'a hayran olmamak elde değil. İnsanlığın kederini ve neşesini usta bir romancı gibi işlerken hayatlarımızdaki küçük detayların önemini fark etmemizi sağlıyor."
-Jay Parini, Yazar ve Akademisyen-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 2.715 okur

  • İlkim
  • İrem Koçoğlu
  • Zeynep Dila
  • Beril
  • Sultan Yağmur
  • Mavigökyüzü
  • Okuyanbaykus
  • Yaşar Erdoğan
  • Fatime
  • Durmuş İnce

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.4
14-17 Yaş
%1.4
18-24 Yaş
%19.9
25-34 Yaş
%33.3
35-44 Yaş
%25.2
45-54 Yaş
%9.6
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%2.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%74.4
Erkek
%25.6

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.2 (165)
9
%19.4 (151)
8
%31.5 (245)
7
%16.7 (130)
6
%6.2 (48)
5
%2.4 (19)
4
%1.2 (9)
3
%0.9 (7)
2
%0.3 (2)
1
%0.3 (2)

Kitabın sıralamaları