Günübirlik Hayatlar (Gerçek Psikoterapi Öyküleri)Irvin D. Yalom

·
Okunma
·
Beğeni
·
14.827
Gösterim
Adı:
Günübirlik Hayatlar
Alt başlık:
Gerçek Psikoterapi Öyküleri
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053435938
Kitabın türü:
Çeviri:
Elif Okan Gezmiş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Gerçek Psikoterapi Öyküleri

Roma İmparatoru ve filozof Marcus Aurelius, "Hepimizinki günübirlik hayatlar; hatırlayanın, hatırlanandan farkı yok," diye yazmış. İşte ünlü psikiyatr Irvin Yalom da bu sonsuz varoluşun küçük bir parçasını işgal eden günübirlik hayatları, yani bizi yazıyor…

Yalom yıllarca üzerinde çalıştığı bu kısa hikâyelerde hastalarının mücadelelerini konu ettiği kadar kendi sarsıntılarını da anlatıyor ve iki önemli sorunun üzerine gidiyor: Kısa da olsa nasıl anlamlı bir yaşam sürüp her günün tadına varabiliriz? Ve kaçınılmaz son olan ölüm gerçekten ne ifade ediyor?

Öfke sorunu yaşayan bir kadın, her istediğine sahip ancak bir türlü mutlu olmayı bilmeyen bir iş adamı, insanın bu dünyadaki konumu üzerine düşünen ve bir yandan da kendi acısıyla başa çıkmaya çalışan yeni mezun bir psikolog… Irvin Yalom'un gerçek psikoterapi seanslarından derlediği bu hikâyeler, zorlukları ve tatlı anlarıyla yaşamı bir bütün olarak kabullenmeyi öğretirken aynı sayfaya her baktığınızda farklı şeyler görebileceğiniz bir başucu kitabı olduğunu kanıtlıyor.

"Hepimiz bu hayatta bizi anlayacak birilerine ihtiyaç duyuyoruz, ancak öncesinde farkına varmamız gereken birçok şey var. Günübirlik Hayatlar kendimizi, insanları ve dünyayı anlamamız için bize lekesiz bir ayna tutuyor."
-George Vaillant, Harvard Üniversitesi Psikiyatri Profesörü-

"Bu kitabı okumak, kendi zihninizi önünüze koyup sayfalarını çevirmek gibi… En derinlerde sakladığımız soruları öyle delici bir güçle bulup çıkarıyor ki!"
-Steven Pinker, Psikolog ve Yazar-

"İnsan olmanın ne anlama geldiği sorusuna ışık tutan, maddi ve manevi güçlüklerle dolu bu yolda bize ihtiyaç duyduğumuz yardım elini uzatan hikâyeler…"
-Daniel Menaker, Yazar-

"Bilge bir terapistin kaleminden çıkan dokunaklı ve hepimizi ilgilendiren gerçek deneyimler… Irvin Yalom'dan öğrenecek çok şey var."
- Abraham Verghese, Tıp Doktoru-

"Irvin Yalom'a hayran olmamak elde değil. İnsanlığın kederini ve neşesini usta bir romancı gibi işlerken hayatlarımızdaki küçük detayların önemini fark etmemizi sağlıyor."
-Jay Parini, Yazar ve Akademisyen-
(Tanıtım Bülteninden)
İş adamından sanatçıya 10 farklı hayat hikayesi . Üzüntü, merhamet ve endişe. Rüyalardan çıkarılmaya çalışılan tedavi sonuçları. Yine beğenerek okuyacağınız psikoterapi öyküleri. Keyifli okumalar...
Ölüm korkusu (kaygısı), ölümü hatırlatan yaşanmış anılardan oluşan on terapi öyküsü.
Kendisi de psikanalist olan yazar hastalarının durumunu zekice analiz ediyor.
Öykülerdeki ortak varoluşsal temalı konuların işlenmesi, hayatımızı sorgulamamızı, sağlıklı yaşam sürmenin değerini bize bir kez daha hatırlatıyor.
Hikayeler genel anlamda sürükleyici. Bazı bölümlerde hastaların yazarın diğer kitaplarından sürekli bahsetmesi, beğenmesi, terapi randevusu almalarına vesile olmasından sık sık bahsetmesi diğer kitaplarının reklamını da yapıyor gibi geldi bana.
Burada yazar, hastalığın teşhisinde geleneksel sınıflandırmanın yani basmakalıp psikoterapi tekniklerinin uygulanmasından ziyade terapi ilişkisinin önemine dikkat çekiyor. Öğretim programlarında bu gerçeğe önem ve ağırlık verilmemesinden şikayetçi.
Terapi öyküleri gerçek olmakla birlikte, tek bir hikaye dışında (bölüm 8-Ellie) farklı isimler kullanmış ve yer yer kurgusal anlatıma başvurmuş.
Kendiniz veya çevrenizdeki insanların hayatlarından izler yakaladığınızda, bu kitap sizin için daha anlamlı ve özel olacaktır.

Hayatı sağlıklı ve dolu dolu yaşamanız ümidiyle...
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.020 Oy)17.390 beğeni39.248 okunma2.082 alıntı164.337 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (9.961 Oy)12.408 beğeni31.571 okunma2.743 alıntı131.795 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.802 Oy)8.092 beğeni25.845 okunma615 alıntı125.883 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.412 Oy)8.364 beğeni22.663 okunma1.419 alıntı104.823 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.185 Oy)8.097 beğeni23.823 okunma1.861 alıntı101.681 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (6.931 Oy)8.315 beğeni23.083 okunma1.117 alıntı112.109 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.108 Oy)10.772 beğeni26.406 okunma1.376 alıntı139.162 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (6.780 Oy)7.312 beğeni20.431 okunma670 alıntı78.956 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.221 Oy)5.335 beğeni18.024 okunma687 alıntı91.741 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.487 Oy)5.767 beğeni15.128 okunma2.187 alıntı78.062 gösterim
Irvin Yalom'dan okuduğum ilk kitap gerçek psikoterapi öykülerini derlediği "Günübirlik Hayatlar" oldu. Kitaptaki öykülerde neredeyse her hasta yazara falanca kitabının hayatındaki etkisinden bahsediyor, tabii ki bende de onlara karşı bir merak uyandı. Yani öncelikle, Yalom okumaları yapmayı düşünenler için bu kitabı son sıralara koymalarını tavsiye edebilirim.

Ben de geleceğin psikologlarından biriyim. Şu an ingilizce hazırlık okuduğum için henüz alanıma dair hiçbir eğitimim yok, zaten bu yüzden arkadaşım bölümden önce farklı vakalar görmek için okumamı önerdi. Açıkçası biraz teorik bilgi edindikten sonra okumayı tercih ederdim. Bir hasta terapi için geliyor, "Vay canına, epey ilginç bi ruh hali, acaba bunu nasıl atlattı?!" diye düşünüyorum ama öyküler sonuçlanmıyor. Irvin Yalom epey edebi bir dille vakaları anlatmayı istediği yerde kesiyor, pek çok hastanın akıbeti belli olmuyor, ben de "Eee ne oldu şimdi???" diye düşünüyorum. Elimdekinin akademik bir eser olmadığının bilincindeyim, bu yüzden de bu konuda şikayet etmeye pek hakkım yok sanırım. Yine de siz bir an önce işini öğrenmek için sabırsızlanan ufak bir öğrencinin heyecanı diyip hoş görün. :))

Bunun dışında gerçekten güzel şeyler kattığını kabul etmeliyim, her ne kadar içinde kurgusal kısımlar olsa da genel olarak gerçek problemleri; varoluşla, ölümle, yaşamakla ilgili olayları okumak ve bunların üzerine düşünmek çok motive etti beni. Özellikle 60 yaşındaki bir kadının terapisi sırasında 13 yaşındaki halini anlatıyor olması, insanın geçmişi ve geleceği arasındaki o akıl almaz dengeyi daha çok düşünmeme sebep oldu. Galiba bununla ilgili hep şaşırmaya ve düşünmeye de devam edeceğim. :)

En çok da bu işin sadece bir "iş" olmadığını görmeyi sevdim okurken. Yalom bir hastasının sorununu anlamak için evine gidip gözlem yapıyor; başka bir hastasına yardımcı olması için önereceği kitapları kendi de okuyor, alıntılar seçiyor; onların başarılarının yanında ölümleriyle bile yüzleşiyor bazen. Asla sınırları yok psikolog/psikiyatrist olmanın çünkü söz konusu olan insan. Bu gerçeği başından beri biliyordum zaten ama ciddiyeti biraz daha oturdu kafama sanırım.

Benim için gerçekten keyifli ve verimli bir okuma oldu. İnşallah birkaç yıl sonra alanıma hakim bir şekilde tekrar okumak ve öyküleri bilgi sahibi olarak gözden geçirmek istiyorum. O zaman güncellenmiş bir incelemede görüşürüz. :))
Irvin D. Yalom okuması çok rahat psikoterapi öykülerinden oluşan bir kitap yazmış. Kitap 10 seans/kişiden oluşturulmuş. Bu seansların ortak özelliği ise Yalom ile görüşmeye gelen kişilerin bir şekilde ölümle tanışmış olmaları. Ölüm fikri karşısında insanların ne kadar sorgulayıcı olduklarını görüyoruz. Kitabı okurken sanki seans yapılırken bende uzaktan izliyormuşum gibi hissettim. Beğendiğim bir kitap oldu. Yazarın diğer kitaplarını da mutlaka okuyacağım. Seray ablama teşekkür ediyorum beni bu yazarla,kitapla tanıştırdığı için :)
Arkadaşımdan psikolojik kitap önerisi istedigimde bana Nietzsche Ağladığında deyip kütüphaneye gittiğimde kitabı bulamayıp yazarin başka bir kitabını aldığım kitap.Beni diğer kitaplarını da okumama istek uyandırdı.Psikoterapi öykülerinden oluşuyor.Toplam 10 bölümden oluşuyor.Öykülerin ortak yanı kişilerin bir şekilde ölümle ilgili bir düşüncesinin olması.Kişilerin ölüm korkusu sık sık dile getiriliyor.Burada bir nevi yazar kendi yaşınin getirdiği bir ölüm korkusunu dile getirip kendisini de bu duyguyla karşılaştığını dile getirebiliriz.Dili rahat olup okunmasi kolay bir kitaptır.
Irvin Yalom'un okuduğum ilk kitabı. Bir arkadaşım Yalom'un dilinden bahsederken öylesine güzel övgüler yapmıştıki doğrusu çok merak etmiştim. Hakkını vermek gerek. Gercekten çok etkileyici bir anlatım. Zekice bir anlatım ki bunu kısacık on hikayede gayet net görebilirsiniz. Hastaları ile konuşma tarzı çok ilginç. Son derece doğal ve yalın. Onun ilgi çekici kılan yanı da bu olsa gerek. Benim etkilendiğim bir diğer nokta kendisine yönettiği eleştirileri açıkça hastaları ile paylaşabilmesi oldu. Hastalarının düşüncelerinin derinine inmeye çalışırken kendi düşüncelerinin de açığa çıktığını görüyor, sorguluyor ve savaşıyor çoğu zaman. Özellikle üzerinde durulan konu ise ölüm korkusu. Ölümün yakın bir zamanda sanada uğrayabileceğini etrafında bir yerlerde görmeden yoksaymak ve gördüğün zaman bu duyguyla savaşmaya başlamak...
Yalom'un diğer kitaplarını da şimdide incelemeye koyuldum. Psikoloji alanına ilgi duyuyorsanız Yalom tercihlerde bulunabilir.
İlk defa Yalom'un bir kitabını okudum. Kitap 10 farklı hikayeden oluşuyor.10 bölümden 9 unun ölüm korkusuyla ilgili olması dışında okuyucuyu sıkan birşey yok.Vakit geçirmek için güzel bir kitap..
Kitaba başlamadan önce yüzeysel olarak incelediğimde, Bir Psikiyatristin Gizli Defteri'ne çok yakın bulmuştum ve psikoloji ile ilgilenenlere çok şey katacağını düşündüğüm 10 farklı gerçek psikoterapi öykülerinden oluşan biraz da rehber niteliğinde olan bir kitap.

İçeriğine bakıldığında ise ölüm kaygısı sıkça işleniyor. Her okurun kendinden bir şeyler bulabileceği ve Yalom'un deyimiyle "Her yaşamın günübirlik olduğu, kaçınılmaz sonun herkese uğrayacağı" gerçeğiyle yüzleşeceğini düşündüğüm hikayeler barındırıyor.

Roma İmparatoru ve filozofu olan Marcus Aurelius'un Düşünceler kitabından bolca alıntı yapılmış olması beni her ne kadar sevindirse de bu bilgelikteki bir insandan bu zamana kadar bi'haber yaşamış olmanın utancını yaşamadım değil..

Sıradaki romanımı belirleyen ve kendisini insanlara yardım etmeye adamış olan Irvin Yalom'a teşekkürü bir borç bilirim.
Herkese keyifli okumalar dilerim!
Psikolojiye ilgisi olan biri olarak kitabı sevdim. Gerçek hikayelerden oluşması da ayrı bir güzeldi. Sürekleyicilik kısmında biraz zorlandım. Ama bazı hikayeler beni içine çekti. Keyifle okudum.
Ölümle yüzleşmekten korkuyorsanız bu kitap tam sizin için olabilir. Ölüme hiç bu açıdan bakmadığınızdan eminim. Yalom halen daha günümüzün en önemli psikoterapistlerindendir. İşlenen tema ölümle ilgili olunca bunalıma gireceğinizi düşünebilirsiniz fakat ben kitabı bitirdiğimde içimde tatlı bir huzur doldu sebebini bilmediğim. Bu kitaptan sonra hayatımın her anını daha dolu dolu yaşamam gerektiğini anladım diyebilirim...
Öncelikle kitap 10 psikoterapi öyküsünden oluşuyor. Bu öyküler, danışanların çeşitli problemlerini ortaya çıkmasına sebep olan, bilinçdışına itilmiş ölüm korkusu etrafında toplanmış. Yazarın özellikle bu tarz sorunu yaşayan danışanları seçmesinin nedeni, yaşının getirdiği varoluşsal kaygının temeli olan ölüm korkusu. Kitap sadece danışanların problemlerini esas alarak ilerlemiyor. Terapi sürecinde terapist, hümanist tavrıyla danışanla düzgün ve şeffaf bağ kurarak işbirliğini de kapsayacak şekilde altta yatan varoluşsal problemlerin gün yüzüne çıkması sağlanmak isteniyor.. Ayrıca terapist sürecin işleyişine dair düşüncelerini kendisine has üslubuyla dile getirmesi kitaba ayrı önem katmış. Sonuç itibariyle yazarın amacı, kendisine has mütevazi, içten diliyle kendisiyle birlikte okuyucuyu da varoluşsal problemlerle yüzleştirerek farkındalık kazandırmak.
Ayrıca kitabın adı, 10. Bölümde Marcus Aurelius’un Düşünceler adlı kitabında geçen alıntı doğrultusunda verilmiş. Kitabın anafikrini de oluşturan alıntısı:
“Hepimizinki günübirlik hayatlar; hatırlayanın, hatırlanandan farkı yok. Hepsi geçici. Hem anılar hem de onların nesnesi. Her şeyi unutmuş olacağın günler kapıda, Her şeyi unutmuş olacağın günler yakın. Bil ki çok geçmeden hiç kimse ve hiçbir yerde olacaksın. “
Kitabı okumanızı tavsiye ederim.
Kısa öykülerden oluşan ve her hikayede hemen hemen ölüm korkusuna değinen bu kitap, yazarın okuduğum ilk kitabı. Beni çok etkilediğini söyleyemem ama altta yazan paragrafı okuduğumda çok düşündüğümü söyleyebilirim.

"Kendi yaşamımla ilgili şey. Gelecekte beni bekleyen ölümümle ilgili şeyler. Ölümün kalıcılığını düşünüyorum. Sonsuza kadar ölü olmayı düşünüyorum. Nedense bu düşünce, yani sonsuza kadar ölü olma düşüncesi, bir türlü aklımdan çıkmıyor. Katolik arkadaşlarıma ve onların öbür dünyadaki yaşamla ilgili inançlarına o kadar imreniyorum ki... Keşke ben de öyle şeylere inanabilseydim." SF23

Bu paragrafı okuduğumda, aklıma Ateistler İçin Din kitabı geldi. O kitap devamlı, kendi açımızdan, mutlu ve huzurlu olabilmemiz, hayat içindeki dengeyi sağlayabilmemiz için dinin bazı yönlerini kullanabileceğimizi savunuyor. Sanırım bu paragraf, onun ispatı. Dini tamamen hayatımızdan çıkarmak yerine, onu daha iyi bir hayat yaşayabilmemiz için hayatımıza uygulayabiliriz.
Eğer biri hatalı olduğumu ispat eder, bir sözümün veya davranışımın yanlış olduğunu bana gösterirse memnuniyetle değişirim. Ben hakikatin peşindeyim. Hakikat kimseye zarar vermemiştir. Asıl zararlı olan, insanın kendi yanılsamalarını ve cehaletini ısrarla sürdürmesidir.
Marcus Aurelius, Düşünceler
Irvin D. Yalom
Sayfa 195 - Pegasus Yayınları
Her insan kendisini diğer insanlardan daha çok sevdiği halde neden kendi fikrine diğer insanlarınkinden daha az önem verir ?
Ona sarılmak istedim ama aramızdaki uçurum, köprü kurulamayacak kadar genişti.
Irvin D. Yalom
Sayfa 64 - Pegasus Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Günübirlik Hayatlar
Alt başlık:
Gerçek Psikoterapi Öyküleri
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053435938
Kitabın türü:
Çeviri:
Elif Okan Gezmiş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Gerçek Psikoterapi Öyküleri

Roma İmparatoru ve filozof Marcus Aurelius, "Hepimizinki günübirlik hayatlar; hatırlayanın, hatırlanandan farkı yok," diye yazmış. İşte ünlü psikiyatr Irvin Yalom da bu sonsuz varoluşun küçük bir parçasını işgal eden günübirlik hayatları, yani bizi yazıyor…

Yalom yıllarca üzerinde çalıştığı bu kısa hikâyelerde hastalarının mücadelelerini konu ettiği kadar kendi sarsıntılarını da anlatıyor ve iki önemli sorunun üzerine gidiyor: Kısa da olsa nasıl anlamlı bir yaşam sürüp her günün tadına varabiliriz? Ve kaçınılmaz son olan ölüm gerçekten ne ifade ediyor?

Öfke sorunu yaşayan bir kadın, her istediğine sahip ancak bir türlü mutlu olmayı bilmeyen bir iş adamı, insanın bu dünyadaki konumu üzerine düşünen ve bir yandan da kendi acısıyla başa çıkmaya çalışan yeni mezun bir psikolog… Irvin Yalom'un gerçek psikoterapi seanslarından derlediği bu hikâyeler, zorlukları ve tatlı anlarıyla yaşamı bir bütün olarak kabullenmeyi öğretirken aynı sayfaya her baktığınızda farklı şeyler görebileceğiniz bir başucu kitabı olduğunu kanıtlıyor.

"Hepimiz bu hayatta bizi anlayacak birilerine ihtiyaç duyuyoruz, ancak öncesinde farkına varmamız gereken birçok şey var. Günübirlik Hayatlar kendimizi, insanları ve dünyayı anlamamız için bize lekesiz bir ayna tutuyor."
-George Vaillant, Harvard Üniversitesi Psikiyatri Profesörü-

"Bu kitabı okumak, kendi zihninizi önünüze koyup sayfalarını çevirmek gibi… En derinlerde sakladığımız soruları öyle delici bir güçle bulup çıkarıyor ki!"
-Steven Pinker, Psikolog ve Yazar-

"İnsan olmanın ne anlama geldiği sorusuna ışık tutan, maddi ve manevi güçlüklerle dolu bu yolda bize ihtiyaç duyduğumuz yardım elini uzatan hikâyeler…"
-Daniel Menaker, Yazar-

"Bilge bir terapistin kaleminden çıkan dokunaklı ve hepimizi ilgilendiren gerçek deneyimler… Irvin Yalom'dan öğrenecek çok şey var."
- Abraham Verghese, Tıp Doktoru-

"Irvin Yalom'a hayran olmamak elde değil. İnsanlığın kederini ve neşesini usta bir romancı gibi işlerken hayatlarımızdaki küçük detayların önemini fark etmemizi sağlıyor."
-Jay Parini, Yazar ve Akademisyen-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 749 okur

 • Komorebi
 • Ersin Kara
 • İlayda Dönger
 • Kübra
 • allliii
 • Gencay ALP
 • Buket
 • Zehra Eşkil
 • Güneş Köksal
 • Tahir EŞKİL

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.4
14-17 Yaş
%1.4
18-24 Yaş
%19.9
25-34 Yaş
%33.3
35-44 Yaş
%25.2
45-54 Yaş
%9.6
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%2.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%74.4
Erkek
%25.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%14.5 (41)
9
%21.2 (60)
8
%33.2 (94)
7
%17.7 (50)
6
%8.1 (23)
5
%2.8 (8)
4
%0.7 (2)
3
%1.1 (3)
2
%0.4 (1)
1
%0.4 (1)

Kitabın sıralamaları