Düşünceler

8,6/10  (7 Oy) · 
12 okunma  · 
6 beğeni  · 
526 gösterim
"Hükümdarlar filozof, filozoflar hükümdar olsaydı, kentlerin yüzü ışırdı." Marcus Aurelius'un adı anıldığında insan kaçınılmaz olarak Platon'un bu ünlü sözünü anımsıyor...

Düşünceler, Marcus Aurelius'un epiktetos ve Stoa felsefesinin düşüncelerinden etkilenerek, evren; us; usa uygunyaşamak; yaşam; ölüm; her şeyin sürekli değişim içinde olması; ün, mal mülk gibi dünyasal değerlerin geçiciliği; insanların kukla gibi içgüdüleri tarafından oynatılması üstüne gün gün kaleme aldığı nükteli notlarıdır...Ta eis Eauton adıyla, 12 kitap olarak Yunanca yazılmış bu yapıt, birçok kuşak tarafından bütün zamanların en büyük yapıtlarından biri sayıldı.

Marcus Aurelius'un "sen" diye seslendiği okur değil, kendisidir. Düşünceler, başkasına öğütler değil, kişinin kendisiyle yaptığı vicdan muhasebesi, bilgelik yolundaki gelişme sürecidir.

Şadan Karadeniz'in çevirisiyle ilk kez Türçede...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2004
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9789750808258
 • Orijinal Adı:
  Pensieri
 • Çeviri:
  Şadan Karadeniz
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serpil Ağ 
 10 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

" Hükümdarlar filozof, filozoflar hükümdar olsaydı, kentlerin yüzü ışırdı " demiş Platon. Kitabı okuyunca, Platonun ne kadar çok yerinde bir cümle kurduğuna şahit oldum. Düşünün ki, 2000 yıl önce yaşamış olan bir kişi var karşımızda ve hala ismini dilimizden düşürmeyiz. Yaptıklarını, söylevlerini mümkün olduğunca kendi dünyamızda uygulamaya çalışırız. Neden mi ! Çünkü, Marcus Aurelius, 2000 yıl önce görmüş, insanlığın doğa ve insan üzerindeki yıkımını... Gördüklerini de, gün gün günlükler tutarak, insanın ahlaklı ve erdemli olmasını kısaca, insan olmanın felsefesini, hem kendine hem de derleyen kişiler sayesinde biz okurlara anlatmış yazar. Bazı düşünceler, bir yada iki satıra sığacak kadar kısa bazıları ise, uzundur. Düşünceler, alıntılardan ve stoacı ( insan olmanın amacı, mutluluktur, sloganını benimsemiş kişilerin oluşturduğu felsefe okulu) öğretilerden çağrışımlar taşımaktadır. Ara sıra yazarın kendi düşüncelerine de, rastladığımız düşünceleri mutlaka okumalısınız .Asla pişman olmazsınız...

Molla 
 22 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

170 - 180 yılları arasında askeri harekatlar sırasında yunanca olarak kağıda döker. Kitabı basmak amacıyla değil, kendine notlar olarak yazmıştır.
Stoacılar için insanın temel amacı mutluluktur. Mutluluğa ulaşmak içinse doğaya uygun yaşamak gerekir.
Marcus Aurelius Düşünceler'i stoacı felsefinin süzgecinden geçirerek notlarını düşüyor. Bir insanın her sabah uyanıp aynaya bakarak kendisiyle yüzleşmesi gibi kendisiyle yüzleşiyor Marcus ve vicdanını sorguluyor.

müşkülpesent adam 
18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · 8/10 puan

Felesefenin her zaman düşüncede kalmadığını, hayata uygulanabileceğini ve aslında felesefenin çıkış noktasının mutlu bir hayat sürmek olduğunu hatırlatan bir kitap. Hayatında köklü değişiklikler yapmak isteyenlere tavsiyemdir.

Kitaptan 23 Alıntı

"Bu sınırlı zamanın yok olup gideceğinin, senin de yok olup gideceğinin ve o zamanın bir daha eline geçmeyeceğinin bilincine varmanın vakti geldi,geçiyor."

Düşünceler, Marcus AureliusDüşünceler, Marcus Aurelius

Aslında hiç kimse ne geçmişi ne de geleceği yitirir, çünkü sahip olmadığı şeyi kim alabilir ondan ?

Düşünceler, Marcus AureliusDüşünceler, Marcus Aurelius
Serpil Ağ 
 22 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Her zaman mutlu yaşayabilirsin. çünkü doğru yolu izlemek, ona göre düşünmek ve davranmak senin elindedir. Şu iki ilke, Tanrı'nın ve insanların ve ussal her yaratığın ruhlarının ortak niteliğidir; başkalarının seni engellemesine izin verme, kendi iyiliğini doğruyu istemekte ve doğru davranmakta ara ve arzularını buna göre sınırlandır.

Düşünceler, Marcus Aurelius (Sayfa 80 - YKY)Düşünceler, Marcus Aurelius (Sayfa 80 - YKY)
Serpil Ağ 
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Neşelenmek istediğinde, çevrende yaşayanların iyi niteliklerini düşün; örneğin birinin enerjisi, ötekinin sakınganlığı, bir üçüncüsünün cömertliği, bir başkasının bir başka niteliği. Hiçbir şey çevremizdeki insanların karakterlerine yansıyan erdemlerinin imgeleri kadar memnunluk verici değildir, özellikle hepsi bir aradaysa. Öyleyse bu örnekleri hep aklında tut.

Düşünceler, Marcus Aurelius (Sayfa 92 - YKY)Düşünceler, Marcus Aurelius (Sayfa 92 - YKY)

Tam anlamıyla dürüst ve arınmış bir insanın zihninde, hiçbir zaman iltihaplanmış bir doku, bir bozulma, görünüşte sağlıklı ama içi çürümüş bir şey bulamazsınız.

Düşünceler, Marcus AureliusDüşünceler, Marcus Aurelius

"Hepimizinki günübirlik hayatlar; hatırlayanın hatırlanandan farkı yok. Hepsi geçici. Hem anılar hem de onların nesnesi. Her şeyi unutmuş olacağın günler kapıda, her şeyin seni unutacağı günler yakın. Bil ki çok geçmeden hiç kimse ve hiçbir yerde olacaksın."

Düşünceler, Marcus AureliusDüşünceler, Marcus Aurelius

Hiçbir zaman istemine karşı, bencilce, düşüncesizce ya da gönülsüzce davranma; birbirine karşıt nedenler sürüklemesin seni; düşünceni allayıp pullayarak güzelleştirmeye çalışma. Fazla konuşmaktan, gereğinden fazla işe kalkışmaktan kaçın.

Düşünceler, Marcus AureliusDüşünceler, Marcus Aurelius

İnsan ömrü bir an sürer, özümsüz artsız aralıksız bir akış, algımız belirsiz, tüm bedenimiz bozulmaya yazgılı,ruhumuz bir kargaşa,yazgımız öngörülemez, ünümüz güvenilmezdir. Tek sözcükle, bedenimize ait olan her şey akan bir ırmaktır, ruhumuza ait olan her şey de salt düş ve yanılsamasıdır; yaşamımız yabancı bir ülkede savaş zamanı ve yolculuktur, ölümden sonraki ünümüz ise unutulmuştur. Bize koruyacak ne kalıyor geriye? Tek,biricik şey, felsefe. Bu da; içimizdeki koruyucu ruhu el değmemiş ve arı olarak koruyabilmekte yatar, her zaman hazlara ve acılara egemen, rastgele ya da yapmacık amaçlar ya da ikiyüzlülükle davranmayan, başkalarının belli bir şeyi yapmalarından ya da yapmamalarından bağımsız; bundan başka kendisine ait olan her şeyi, ona ayrılan her şeyi, kendisiyle aynı kaynaktan gelen bir şey gibi alır; her şeyden önce de ölümü dingince bekler, çünkü, onun her canlının oluştuğu ögelerin serbest bırakılmasından başka bir şey olmadığına inanır. Eğer bu ögeler için durmadan birbirlerine dönüşmekte korkulacak bir şey yoksa, onların tümünün değişmesinden ve dağılmasından biz neden korkalım? Çünkü bu doğaya uygun olarak meydana gelen hiçbir şey kötü olamaz.

Düşünceler, Marcus AureliusDüşünceler, Marcus Aurelius
3 /