Filiz Özdem

Filiz ÖzdemRüya Bekleyen Adam yazarı
Yazar
Derleyen
Çevirmen
Editör
8.3/10
263 Kişi
1.036
Okunma
35
Beğeni
7bin
Görüntülenme

Hakkında

Filiz Özdem (İstanbul, 19 Temmuz 1965) İtalyan Lisesi ’nden mezun olduktan sonra İÜ Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi, aynı bölümde yüksek lisans programına devam etti. Çeşitli dergi ve gazetelerde şiirleri, yazıları, yorumlayıcı sanat metinleri ve çevirileri yayımlandı. Urfa, Balıkesir, Mersin, Mardin, Kars, İstanbul, Maraş, Denizli, Çanakkale üzerine şehir monografileri hazırladı. Pier Paolo Pasolini, Luigi Malerba, Italo Calvino, Edmondo de Amicis ve Carlo Collodi ’nin çeşitli kitaplarını çevirdi. Maltepe Sanat Galerisi Yayınları’ndan Saydam ve Seyirci (1999) adlı şiir kitabı yayımlandı. Korku Benim Sahibim (2007), Düş Hırkası (2009), Yalan Sureleri (2010), Rüya Bekleyen Adam(2012) adlı romanları ve çocuk edebiyatı alanında da pek çok kitabı YKY’den yayımlandı.  
Unvan:
Türk Yazar, Çevirmen, Editör
Doğum:
İstanbul, Türkiye, 19 Temmuz 1965

Okurlar

35 okur beğendi.
1.036 okur okudu.
14 okur okuyor.
362 okur okuyacak.
8 okur yarım bıraktı.
Reklam
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Hayat her yerde var. Kelebeklerin kanadında, merdivenlerin gölgesinde, kumdan kalelerde, ayrıkotlarında, çukurlarda, uğultuda, boğazda düğümlenen yumrularda, kapalı kutularda, verilen sözlerde...
Rastgele çağrışımlarla bize doluşan şeylere kulak versek hakikatin kapısı aralanır mı?.
Ne katı bir tanımdı o. Sen söyledin. Ölüm gelecek dedin. Geri dönüşü olmayan bazı şeyler vardır, ne yapsan değiştiremezsin, tıpkı ölüm gibi dedin.
Ruhun en derinlerine nakşolan acının, dışarıdan bakıldığında görülmese de, kokusu alınabilen bir şey olduğunu düşünmüşümdür hep.
Sayfa 86 - Yapı Kredi YayınlarıKitabı okudu
Reklam
Hiçbir şeye sesini çıkarmazdı, ama içinde, sesini çıkarmadığı şeylerin sesi birikirdi. Bir ses kumbarası gibi tıka basa dolardı içi: Söyleyemediği, üzüldüğü, yokluğunu hissettiği, anlayamadığı, yüzleşemediği, kızdığı, alındığı, göstermediği gözyaşlarının sesiyle. Bütün sesler, kim bilir nasıl bir infilakla metal, parlak gülleler olarak ortalığa saçılacakları günü dipte, haince göz kırparak, sinsice beklerdi.
Filiz Özdem
Filiz Özdem

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
Reklam
128 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
34 saatte okudu
Okuduğum ilginç kitaplardan bir tanesi. Filiz Özdem, varoluşsal sancı ile umudu birarada barındırmış ender yazarlardan olduğu kesin. Kitabın gelişme bölümünde agnostisizm ve nihilizmin kırıntıları da var ayrıca. Kurgu- örgü, giriş- gelişme ve sonuç bağlantısı zayıf olsada, asıl eleştiriyi kötü Türkçe üzerine almalı bence. Türkçe konusunda sıkıntıları var anladığım kadarıyla. Başka kitaplarını okur muyum, kesinlikle. Yazarı topyekûn toprağa gömmek adil olmaz diye düşünüyorum. ~~Objektif perspektif ~~
Korku Benim Sahibim
Korku Benim SahibimFiliz Özdem · Yapı Kredi Yayınları · 200762 okunma
40 syf.
·
Puan vermedi
·
3 saatte okudu
Bu kitabı aslında öğrencilerin seviyesine uygun olup olmadığını incelemek için okumuştum. Ancak okuduktan sonra şunu fark ettim; birkaç sayfalık bir çocuk kitabı da insanın kendini iyi hissetmesine neden olabiliyor ve güzel şeyler öğrenmesine katkı sağlayabiliyor. Ayrıca kitap içerik ve resimleme açısından da iyi bir şekilde hazırlanmış, sınıf öğretmenlerinin etkileşimli sesli okumalarında kullanabilecekleri ve yine öğrencilerin de okuyabilecekleri bir akıcılığa sahip.
Mutluluk Hediyesi
Mutluluk HediyesiFiliz Özdem · Yapı Kredi Yayınları · 202018 okunma
136 syf.
10/10 puan verdi
·
3 günde okudu
Hazin bir roman...
Yazarın Aşk Meçhule Yürür adlı kitabından sonra okuduğum ikinci kitabı oldu bu kitap. Duygu yoğunluğu, dili, üslubu, konusu, her şeyiyle çok ama çok sevdim. İnsanın içini sızlatan olaylar ve hayatlar okuyoruz maalesef. (Nedense okurken, Zeynep Kaçar'ın Kabuk kitabıyla Mehtap Ceyran'ın Mevsim Yas kitabındaki duyguları hissettim. Onlarda da yoğun acılar çok akıcı ve sade bir üslupla yansıtılıyordu, onları okuyup sevenler bence bunu da mutlaka sevecektir.) Son derece akıcıydı, bir oturuşta dahi bitebilir. Romandaki her karakterin dilinden ayrı ayrı geçmişlerini ve acılarını okuyoruz. Bu tarz kitapları çok seviyorum, ortak şeyler yaşansa da her kişi farklı bakış açısıyla ve kendi duygusuyla yansıtmış oluyor olayları bize, bu da okur olarak her bir karakterle empati kurmamızı sağlıyor. Filiz Özdem, hem çevirmen, hem çocuk kitapları yazarı olarak da kıymetli yazarlarımızdan. Bu kitabını okuduktan sonra diyorum ki, Filiz Özdem ne yazsa okurum! Mutlaka okumalısınız...
Rüya Bekleyen Adam
Rüya Bekleyen AdamFiliz Özdem · Yapı Kredi Yayınları · 2016216 okunma