1000Kitap Logosu
Atalarımız
Atalarımız
Atalarımız

Atalarımız

İkiye Bölünen Vikont / Ağaca Tüneyen Baron / Varolmayan Şövalye

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.6
33 Kişi
102
Okunma
34
Beğeni
1.245
Gösterim
435 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 12 sa. 19 dk.
Adı
Atalarımız (İkiye Bölünen Vikont / Ağaca Tüneyen Baron / Varolmayan Şövalye)
Basım
Türkçe · Türkiye · Yapı Kredi Yayınları · Mart 2020 · Karton kapak · 9789750813924
Orijinal adı
I Nostri Antenati
Italo Calvino’nun 50’li ve 60’lı yıllarda yazdığı ikiye Bölünen Vikont, Ağaca Tüneyen Baron ve Varolmayan Şövalye adlı romanlarını, hayattayken Atalarımız başlığı altında toplamasının nedeni, yazarın kendi deyişiyle “çağdaş insanın atalarının soyağacını çıkarmak”tır. Çevremizdeki her insanın, kendimizin dahi yüzünde onların izleri saklıdır çünkü... Ağaca Tüneyen Baron’un ilk kez özgün dilinden yapılan çevirisinin yer aldığı Atalarımız’da Medardo’nun, Cosimo’nun ve Agilulfo’nun kişiliğinde savaşlardan, yıkımlardan, değişen değerlerin çağından geçen insanların kişiliğinde billurlaşan, aslında insanlık tarihinin kaybetme ve kazanma hikâyeleridir...
3 mağazanın 3 ürününün ortalama fiyatı: ₺26
8.6
10 üzerinden
33 Puan · 7 İnceleme
Arda ÖS
Atalarımız'ı inceledi.
435 syf.
·
7 günde
·
6/10 puan
BELKİ DE ALIŞMAK LAZIM.
Her üç hikayede de gerçeküstü, gerçekle harmanlanmış. Alışılmadık bir tarz. Olaylar çok hızlı akıyor ve güzeli siz de bu akışa kapılıyorsunuz. Ağaca Tüneyen Baron gerçekten güzeldi. İkiye Bölünen Vikont ise İtalo Calvino’yu keşfetmek için fırsat ama Varolmayan Şövalye…herhalde kurgudan dolayı bir türlü akmayan, siziiçine almakta zorlanan bir öykü. Bu kitap, bir resim olsaydı, size Picasso eserlerini çağrıştırırdı. Son tahlilde hepsi zevk meselesi. Ben hala Picasso’nun fikirlerini ve cesaretini eserlerinden daha etkileyici bulanlardanım. İtalo Calvino için bir şeyler demek için en az bir kitabını daha okumalıyım. Tarz etkileyici ama…işte o “ama” her şeyi arada bırakıyor. Kesinlikle kötü değil, sadece alışılmadık.
Atalarımız
8.6/10
· 102 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Aslıhan Gönen
Atalarımız'ı inceledi.
436 syf.
·
11 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
italo calvino’nun, ikiye bölünen vikont, ağaca tüneyen baron ve varolmayan şövalye isimli öykülerini atalarımız adı altında topladığı kitaptır. kitaba atalarımız ismini vermesinin nedeni kendi deyimi ile “çağdaş insanın atalarının soyağacını çıkarmak” içindir. calvino bu üç öyküyü 1950-1960 arasındaki 10 yıllık süreçte kaleme almıştır. ikiye bölünen vikont öyküsünde medardo’nun her şeyi ikiye bölmesinin sebebi şu eşsiz kelimelerle anlatılmıştır: “bütün olan her şey böyle ortadan bölünebilecek olsa,” dedi, kayalara dizdiği, çırpınan yarım ahtapotları okşayan dayım, “herkes körelmiş, cahil bütünlüğünden sıyrılırdı. bütünken, her şey doğal, bulanık, hava gibi saçmaydı benim için; her şeyi gördüğümü sanıyordum, oysa gördüğüm kabuktu sadece. sen de bir gün kendinin yarısı olursan, ki olmanı dilerim evladım, tam beyinlerin sıradan akıllarının ötesinde neler bulunduğunu anlarsın. kendinin, dünyanın yarısını yitirmiş olacaksın, ama kalan yarı, bin kez daha derin, daha değerli olacak. o zaman sen de, her şeyin kendin gibi bölünmesini, parçalanmasını isteyeceksin, çünkü güzellik de, bilgi de, adalet de ancak parçalara bölünmüş olanda vardır.” ağaca tüneyen baron öyküsünde şu kısacık cümle ise bir çok soru işaretine cevap verir nitelikte: “neye inanacağını bilmese de, sonuna dek kesinlikle inanmaya çalışarak iman etmeye adanmış ömrünün sonunda, ölmeden önce neye inandığını hala anlayabilmiş değildi.” varolmayan şövalye öyküsündeki şu cümle adeta hayatın kısa bir özeti: öykü yazma sanatı, yaşamdan anlayabildiğimiz hiçten, geri kalan bütün şeyleri çıkarmayı bilme sanatıdır; ama sayfa sona erdi mi yaşam yeniden başlar ve bir bakarız ki, bildiğimiz şey gerçekten koca bir hiçmiş.
Atalarımız
8.6/10
· 102 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
pina
Atalarımız'ı inceledi.
436 syf.
·
7 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Bu kadar ilginç zekice yazılmış olan 3 hikayeyi de severek okudum. Oldukça absurd ama bir o kadarda güldüren harika bir kurguyla yazılmış. Açıkcası bu kadar iyi olacağını düşünmemiştim.Daha sonra kitapla ilgili düşüncelerimi daha detaylı yazacağım
Atalarımız
8.6/10
· 102 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
ludmilla.
Atalarımız'ı inceledi.
436 syf.
·
Puan vermedi
Büyülü Gerçekçilik sever miyim? Evet. Peki gerçeğin büyüden biraz daha önde olmasını ister miyim ? Evet. Bu sorunun cevabına Latin Amerika-İtalya hattında bir müddet dolaştıktan sonra ulaşmış olduğumu düşünsem de garip bir şekilde okuma rotam beni Marquez, Borges, Cortazar ve Buzzati'yi okuduktan çok çok sonra cevaba en yakın olan yazara, Calvino'ya ulaştırdı. Calvinoyu meşhur Atalarımız kitabı ile tanıdım. Sonrasında İtalyanın taşrası denilebilecek Abruzzo eyaletinde Adriyatik denizi kıyısında Palomar ile tanıştım.Gittiğim her ülkede -fazla değiller- meydanların, köprülerin ve caddelerin silüetlerinde Görünmez Kentler'in izlerini sürdüm. Şüphesiz bunların üçü de Calvino'nun büyük bir yazar olarak anılmasına yetecek güçlü/sıradışı/büyüleyici metinlerdir ancak yazdıklarıyla ortaya çıkan külliyat Calvino'yu büyük okuma yolculuğum sırasında bir mihenk taşı haline getirmiştir. Okuduğum bir edebi metne değerlendirirken Calvinonun eserleriyle mihenge vuruyorum. Bir sıfır noktası, referans değeri benim için.Bir kış gecesi eğer bir yolcu olur da görünmez kentlere kadar ulaşırsa burayı bir zirve kabul ederek başka yollara,büyük dağlara, sırlı kentlere giden yolları aramaktan vazgeçebilir.Bu sebeple Calvino evrenine soğuk savaş döneminde yazdığı bu meşgur öyküleriyle dahil olmaktan ziyadesiyle memnunum.
Atalarımız
8.6/10
· 102 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2