İkiye Bölünen Vikont

7,6/10  (8 Oy) · 
30 okunma  · 
7 beğeni  · 
783 gösterim
İkiye Bölünen Vikont'ta; savaştan dönen ve savaş sırasında bedeni ikiye bölünen Vikont Medardo'nun tuhaf hikâyesi, Kont'un yeğeninin çocuksu bakış açısıyla anlatılıyor.

Etraftaki tüm hayvanlar hatta bazen bitkiler boyan boya ikiye bölünmüş halde bulunmaya başlarlar. Zalimce davranışlar sergileyen kont, etrafındakileri sürekli olarak ölüm cezasına çarptırır.

Fakat zaman geçtikçe Kont, daha başka davranışlar da sergilemeye başlar. Çok geçmeden olayların iç yüzü açığa çıkar.

Vikontun bedeninin bir yarısında “iyi”, diğer yarısında kötü” kişiliğin uç noktaları yaşamaktadır ve bunların tekrar bir araya gelmesi olanaksız görünmektedir. İnsan olmanın doğasını yansıtan romanın baş karakteri Kont üzerinden insanın bölünmüşlüğü anlatılır, roman insanın kendisini hep eksik hissetmesi ve aslında bu eksik yanla kendisini yaşatmaya çalışması gibi fikirlerle zenginleşir...
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2011
 • Sayfa Sayısı:
  102
 • ISBN:
  9789750815461
 • Çeviri:
  Rekin Teksoy
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kübra 
30 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Türklerle yapılan savaşta, bir top güllesinin bedenini ikiye ayırdığı vikontun bedeninden iki ayrı insan oluşur (?) Bunların kesin çizgilerle birbirinden ayrılan Kötü Vikont ve İyi Vikont olduğu anlaşılır. İlk önce Kötü Vikont köye döner ve tabiri caizse halkın ağzına limon sıkar. Niye limon? Adamlar onu görünce yüzlerini ekşitmeden duramazlar da ondan. Kötü Vikont tam bir psikopattır, her şeyi ikiye ayırır. Dallarda yarısı uçmuş armutlar, yerlerde yarısı gitmiş mantarlar, yarısı gitmiş sincap bile vardır artık. Canidir. Acımasızdır. Bazen öyle sinsi yaklaşır ki elinizi eşek arısı kovanına sokturup, kahkaha atar. İyi Vikont köye gelince, kötüsüne alışmış olan halk vikontun numara yaptığını sanır ama diğer yarısı olduğu sonradan anlaşılır. O da nerde yardıma muhtaç insan var oradadır. Hastalara bakar, hep iyiliğin peşinden koşar. Ve bir gün karşı karşıya gelirler. Ne mi olur? Söylemem. :) Ben çok keyifle okudum, ilgi çekici, tuhaf bir hikayeydi. Kitabın basımı da çok güzel, keyifle okutuyor insana. Çizimli bir kitap, çizimler gereksiz olmuş bence ama onlar da komik. Sembollü hikayeleri sevenlere, tavsiye ederim.

Derya Berber Tali 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Savaşta ikiye bölünen Vikont üvey yeğeni tarafından anlatılıyor. ikiye bölünen Vikont un sadece bedeni değil duyguları da ikiye bölünüyor ;bir tarafı sınırsız iyilik yapmak isterken diğeri acımasızlık da sınır tanımıyor. İki yarım Vikont aynı kıza sevdalaninca aralarında da mücadele başlıyor ve asıl mesaj bu Savaşla gözler önüne seriliyor. 100 sayfalik ince bir kitap.olaylar çok hızlı geçilmiş olmasına rağmen hem kisaligi hem verdiği mesaj bakımından orta okul öğrencilerine okutulabilir.

Kerim Efe 
21 May 23:02 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Uç noktaların etkilerini gözlerinizde hayal meyal canlandıracak bir hikâye. Bu kitap daha çok çocuklar için hazırlanmış versiyon elbette lâkin yine de aşırıkların sosyal ortamda yarattığı etkinin ne olacağını göz ucuyla gösteriyor bizlere. İnsan yalnız kalmayı başarabilirse bu tür sorunlarla karşılaşacağımızı sanmıyorum lâkin toplum içindeysek eğer, uymamız gereken kurallar ve girmemiz gereken kalıplar var.
Bu kitapta da sade iyiliğin de sade kötülüğün de bir anlamı olmadığını da görüyoruz. Biri olmazsa diğerinin kıymeti bilinmeyecek; daha doğrusu kötüler olmasa iyilerin kıymeti bilinmeyecek. Hepimizin içinde kötünün de olması gerek, yeter ki kontrol edebilelim.

Oblomov 
14 Mar 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

İyilik ve kötülük kavramlarının işlendiği çok eğlenceli fantastik bir hikaye.Savaştan dönen ve savaş sırasında bedeni ikiye bölünen Vikont Medardo'nun tuhaf hikâyesi yeğeninin ağzından anlatılıyor. Vikontun bedeninin bir yarısında "iyi", diğer yarısında "kötü" kişiliğin uç noktaları yaşamaktadır ve bunların tekrar bir araya gelmesi olanaksız görünmektedir.

Kitaptan 9 Alıntı

Kübra 
30 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

''Bütün olan her şey böyle ortadan ikiye bölünebilecek olsa,'' dedi, kayalara dizdiği, çırpınan yarım ahtapotları okşayan dayım, ''herkes körelmiş, cahil bütünlüğünden sıyrılırdı. Bütünken, her şey doğal, bulanık, hava gibi saçmaydı benim için; her şeyi gördüğümü sanıyordum, oysa gördüğüm kabuktu sadece. Sen de bir gün kendinin yarısı olursan, ki olmanı dilerim evlat, tam beyinlerin sıradan akıllarının ötesinde neler bulunduğunu anlarsın. Kendinin, dünyanın yarısını yitirmiş olacaksın, ama kalan yarı, bin kez daha derin, daha değerli olacak. O zaman sen de, her şeyin kendin gibi bölünmesini, parçalanmasını isteyeceksin, çünkü güzellik de, bilgi de, adalet de ancak parçalara bölünmüş olanda vardır.''

İkiye Bölünen Vikont, Italo Calvino (Sayfa 54)İkiye Bölünen Vikont, Italo Calvino (Sayfa 54)
Kübra 
30 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

O sıralarda dayım ilk gençliğini sürüyordu; duyguların karışık bir coşku halinde olduğu, iyi ile kötünün ortaya çıkmadığı çağı, ölümcül, kıyıcı bile olsa, her yeni deneyimin etkileyici, yaşam sevgisi dolu olduğu çağı.

İkiye Bölünen Vikont, Italo Calvino (Sayfa 8)İkiye Bölünen Vikont, Italo Calvino (Sayfa 8)

“İkiye bölünmüş olmanın iyi tarafı şu ki pamela, yeryüzündeki her erkeğin, her kadının, her şeyin kendi eksikliği konusunda duyduğu acıyı anlıyorsun.”

İkiye Bölünen Vikont, Italo Calvinoİkiye Bölünen Vikont, Italo Calvino

Ömrü boyunca gemilerde doktorluk yapmış, aralarında Kaptan Cook'unkiler de bulunan uzun ve tehlikeli yolculuklara katılmış, ama hep güverte altında pişti oynadığından, dünyanın hiçbir yerini görememişti

İkiye Bölünen Vikont, Italo Calvino (Can Yayınları)İkiye Bölünen Vikont, Italo Calvino (Can Yayınları)
Derya Berber Tali 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bütünken, her şey doğal, bulanık, hava gibi saçmaydı benim için.Güzellik de ,bilgi de,adalet de ancak parçalara bölünmüş olanda vardır.

İkiye Bölünen Vikont, Italo Calvino (Sayfa 53 - Yapı Kredi Yayınları)İkiye Bölünen Vikont, Italo Calvino (Sayfa 53 - Yapı Kredi Yayınları)
mehmet aysu 
31 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Düşman sahibi olmak, sonra da bunların kafalarında tasarladıkları gibi olup olmadıklarını görmek kadar keyifli bir şey yoktu insanlar için.

İkiye Bölünen Vikont, Italo Calvino (Sayfa 13)İkiye Bölünen Vikont, Italo Calvino (Sayfa 13)
EVRİM BOZTEPE 
03 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

''ister istemez,üzerinde fazla durmadan din tartışmalarına da değindiler,bunun insanlığın genel kötülüklerinden kaynaklanan yıkımların bir uzantısı olduğunu belirttiler.Medardo,kıyıcılığın kendisinin bağlı olduğu kiliseden geldiğini vurguladı,bu na karşılık Kalvinciler Tanrıbilim açısından hataya düşme korkusunun da etkisiyle ,inançla ilgili açıklamalar getirmediler.''

İkiye Bölünen Vikont, Italo Calvino (Sayfa 83 - YKY)İkiye Bölünen Vikont, Italo Calvino (Sayfa 83 - YKY)