Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu

7,7/10  (37 Oy) · 
100 okunma  · 
32 beğeni  · 
1.460 gösterim
"Italo Calvino'nun Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu adlı yeni romanını okumaya başlamak üzeresin. Rahatla. Toparlan. Zihnindeki bütün düşünceleri kov gitsin. Seni çevreleyen dünya bırak belirsizlik içinde yok oluversin" cümlesiyle başlayan, Calvino'nun yazarlık dehasını konuşturduğu, Calvino'nun Calvino'yu okuduğu, okurluk ve yazarlık üzerine bir başyapıt olan Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, ilk kez özgün dilinden yapılan çevirisiyle Türkçede...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  249
 • ISBN:
  9789750813818
 • Çeviri:
  Eren Yücesan Cendey
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
UĞURCAN KOÇ 
06 Haz 23:29 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu incelemede kitabın içeriğiyle ilgili önemli noktalar olabilir!

Eğer kitabı okumayı düşünüyorsanız ve etkilenmeyeceğinize inanıyorsanız okumaya devam edin.
Ya da yine okumayı düşünüyor ve etkilenmenize rağmen kitabı okuyacağınız süreye kadar hafızanızdan atabileceğinize inanıyorsanız yine devam edin.
Ya da sadece bu incelemeyi ben yaptığım için okumak istiyorsanız yine okumaya devam edin.
Ya da bu müthiş kitabı hiç okumayın ve aşağıda bahsedeceğim şeylerin çok daha detaylısını tatma zevkinden kendinizi mahrum bırakın.
Ya da bu kitabı okuyun ve sonrasında keyifle üzerine konuşalım.

Hala incelemeyi okumayı sürdüryorsanız başka bir ihtimal sizi cezbetmiş olabilir.
Ya da sadece merak ediyorsunuz.
Ya da sadece okumak istiyorsunuz.
O halde tercih sizin...

Bir kış gecesi eğer bir yolcu; Malbork kasabasının dışında, sarp yamaçtan sarkarken, rüzgardan ve baş dönmesinden korkmadan gölgenin yoğunlaştığı aşağıya bakarak birbirine bağlanan çizgilerin ağında, birbiriyle kesişen çizgiler ağında ay ışığında aydınlanan yapraklardan halının üstünde, boş bir mezarın çevresinde "Oracıkta somunu bekleyen öykü hangisi?"

Yukarıdaki başlangıç bu kitabın başlangıcı değil. Bu cümleler kitabın içindeki öykü başlıklarının birleşimini oluşturuyor ve gayet anlamlı bir roman başlangıcı değil mi?

Başlangıç demişken kitabın "Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu" adlı ilk hikayesinden önce sizi müthiş karşılayan bir Calvino var. Seçerek yaptığım alıntıları okuduğunuzda eminim siz de sorarsınız kendinize nasıl bir kitap bu? ( #18459454 , #18459903 , #18461065 ,
#18463098 )

Henüz kitaba başlamadan aldığım müthiş bir gazla kitaba hemen devam edip hunharca sayfalara daldığımı düşünüyorsunuz değil mi? Hayır. Önce bu farklılığın keyfini çıkardım, ilk kez karşılaştığım bir hazırlıktı bu; hem de yazar tarafından! Bu özgüven, bu cümleler, bu daha girişte bile insanı cezbeden anlatım nereden geliyordu? Nasıl bir kitap böyle bir giriş barındıyordur? Ne amaçla?...

Bu bana Zweig'ın satranç kitabına, bir kitaba ulaşan ve onun ne kitabını olduğunu hemen öğrenmesini bastırarak onu elde etmenin vermiş olduğu hazzı yaşamak isteyen Dr. B'yi anımsattı.

Calvino daha girişte bu etkiyle sizi öyle konsantre bir şekilde kitaba başlatıyor ki resmen her kelimeyi yutmak istiyorsunuz. Yazar dikkatinizi çekti, sizi uyardı, gerçekten uyardı, hatta sigara içtiğinizi bilip küllüğünüze kadar uyardı. Bu girift ve katmanlı romanın okunmasını sağlamak için bunu yapmak zorundaydı. Nitekim ilk öyküsüyle de karanlık bir giriş yaparak konsantrasyonunuzu iyice tavana çıkardı ancak hikaye asıl şimdi başlıyordu.

Gayet normal bir romanın akıl dolu cümleleri arasında ilerlerken Calvino romanın karakteri olarak 'sen'i kullanıyor ve artık kitaba okurun gözünden devam ediliyor. Bu okurun cinsiyeti erkek.

Malbork Kasabasının Dışında'da artık bir de bayan okur var. Ancak erkek okur bundan habersiz. O sadece yarıda kalan Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu'nun devamının okunması ve bayan okurun cazibesine kapılmasında. Bununla başlayan serüvende Calvino bir ara aynayı bayan okura çeviriyor. Çok küçük bir bölüm de olsa bu kez bayan okurun gözünden ve hatta ikisinin ve tabiki yazarla birlikte üçünün gözünden ilerleyen bir roman haline geliyor.

Erkek okur bu serüvende kitapta on farklı öyküde on farklı karakterde karşımızda. Ancak bu karakterler arasında benzerlikler, öykülerde zihinsel geçişler söz konusu. Bunlar o kadar ince ince ve özenle yerleştirilmiş ki karşınıza çıktığında enteresan bir gülümseme oluşuyor yüzünüzde. Bazen kızıyorsunuz, bazen yok artık diyorsunuz. Kitabı fırlatıp atasınız geliyor. Ancak tahminimce de yazar bu kısımlar okunurken size kıs kıs gülüyor :)

Varysayımlar, kurgu ve zekanın müthiş birleşimi. Sadece ortada bir roman yok, on hikayelik bir kitap da; yazmanın, yazarın, okurun önemi var.

Eğer iyi bir yazar olmak istiyorsam bu kitabı mutlaka okurdum.
Daha iyi bir okur olmak istiyorsam da.

Calvino'nun yeri geldiğinde delirten, yoran (ama gerçekten yoran), ciddi konsantrasyon isteyen (girişte yazar bunu sizden bizzat istedi) bu kitabını kesinlikle tavsiye ediyorum.

Herkese keyifli okumalar...

Ahmet Kara 
 30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 19 günde · 4/10 puan

Bir gencin baskı hatası nedeniyle bölümleri karışmış, daha doğrusu içine başka kitaplardan bölümler karışmış bir kitabı okuma deneyimiyle başlayan hikaye, kitabın orjinal metninin peşine düşülmesiyle ve bu süreçte keşfedilecek 8-10 farklı romanın, bu romanlardan pasajların eşliğinde devam ediyor.

En azından ben böyle anladım diyeyim :) Yazarın üslubuna herhangi bir eleştirim yok, fakat hikayenin içine giremedim. Pek benlik bir kitap değilmiş.

Hani kimi insan kısa romanları daha bir tercih eder, kimi de konular ve yazar sağlam olduktan sonra varsın uzun olsun, hatta mümkünse uzun olsun der ya, --garip bir yerden girdim kabul, bakalım toparlayabilecek miyim-- ben bunlardan ikinci gruba girerim çünkü daha verimli bulurum. Şöyle ki; kitap kısa da olsa, uzun da olsa, başlangıçtaki o “kitapla tanışma” evresi üç aşağı beş yukarı aynıdır. Kitap uzun olursa, tanışma sonrasında salt keyiften oluşan daha uzun bir okuma deneyimi seni bekler. İşte bu açıdan bakınca, Calvino’nun bu romanında kitap ilerliyor ama ben hep yeni bir kitaba başlıyormuşum gibi hissettim. Gerçekte de kurgu o şekilde zaten, kitaba hiç alışamıyorsunuz, hep yeni bir kitap, yeni başlangıçlar karşılıyor sizi ("Groundhog Day" diye bir film vardı, kasaba sakinleri hep aynı güne uyanıyorlardı, aklıma o geldi, onun gibi bir şeyden bahsediyorum). Dolayısıyla bana uğraş dolu geldi, olan biteni kavramakta/yakalamakta zorlandım. Karışık gibi oldu ama umarım anlatabildim.

Uzun lafın kısası, Calvino güzel, deneyselliğe de bayılırım, ama bu denemeyi pek tutmadım.

Cavanşir Gadimov 
17 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İlk defa bir kitaba 10 tam puan verdim. Çok farklı bir üslupta yazılmış, okurla konuşurcasına öykünün anlatıldığı bir kitap. Aslında okur ile konuşuyor. Okuru, okuma eylemini çok iyi analiz etmiş bir yazar ve anlatı ile okur arasındaki bağı hem romanda sergiliyor hem de uyguluyor.

Merve Eyvaz 
02 Tem 21:44 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Konusu okumak ve okur olmak üzerine olan bir farklı bir roman...çok farklı şu ana kadar okuduğum hiçbir kitaba benzemiyor...okuyun pişman olmazsiniz diye düşünüyorum...italo Calvino belli ki çok farklı tarza sahip bir yazar.

Eys 
28 Haz 16:55 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Hiç kitabım kalmamıştı. Aylar önce sınav dönemimde yarım bıraktığım bu kitaba başlamaktan başka çarem yoktu... Yarım bıraktığımda düşüncelerim şu yöndeydi; yazar bilmişlik taslayan bir küstahın teki. Kitabını açıp okumamla ilgili rahatla, toparlan gibi komutlar veriyordu ve ben inadına ne rahatlamış ne de toparlanmıştım. Kitabı alırken neden aldığımı, ne düşündüğümü sorgulamaya başlamış, konusu hakkında hiçbir fikrim olmayan bu saçma kişisel gelişim(?) kitabıyla işim yok diye düşünerek bir kenara fırlatmıştım.(tabiki gerçek bir fırlatmadan söz etmiyorum...)

Ah işte yaklaşık 5 6 gün önce bazı sebepler yüzünden kitap alamadığım için bu kitabı tekrar elime almak zorunda kaldım. Okudum, okudum. Ve anladım ki bu kişisel gelişim kitabı değilmiş. Her sayfayı şaşkınlıkla ve kafa karışıklığıyla çevirdim. Bunu kötü anlamda söylemiyorum. Okuduğum diğer kitaplara hiç benzemiyordu. Kitabı değil okuru okuyordunuz. Bazen her şey karışıveriyor bazen çözülüveriyordu. Bazen kendimi kaptırıyordum bazen okumakta zorlanıyordum.

Kitabın sonuna dair hiçbir fikrim yoktu ve az önce bitti, hayranlık duydum yazarın zekasına. Alışılageldik bir kitap değildi, özgündü, en azından benim açımdan. Sadece olması gerekenden bir tık uzun olduğunu düşünüyorum, çok daha kaliteli olurdu, sanki uzatılmış gibiydi.

Genel olarak beni heyecanlandıran bir kitap oldu. Herkese öneriyorum. Farklılığı kitabı okumaya değer kılıyor. Beğenmeseniz de pişman olmazsınız. Yalnız yapılan incelemelerde kitabın içeriğiyle ilgili kitabın tadını kaçırabilecek bilgiler var, ben okumamanızdan yanayım çünkü kitapla ilgili bir bilginiz olmadığında her şey daha ilginç ve heyecan verici olacaktır. Benim gibi yapmayın, sabırlı olun

Kübra 
 10 Şub 22:39 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

"Italo Calvino'nun Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu adlı yeni romanına başlıyorsun. Rahatla. Toparlan." cümleleriyle başlayan ve okumak üzerine bir başyapıt olarak kabul edilen bu deneysel roman ilk sayfadan son sayfaya tüm özellikleriyle benzersiz bir kitap. Eşsiz anlatımı yazarın tüm kitaplarını okumak isteği uyandırırken bu kitaptan sonra Calvino'ya hayran kalmamak imkansız. Konusu ise şöyle: Erkek okur bir gün bir kitap alır, kitap hatalı basılmıştır. Yaklaşık on sayfadan sonra sayfalar tekrar eder. Üstelik kitap öyle bir kitaptır ki ilk sayfadan itibaren esir eden cinstendir. Sonra kitapçıya gider, meğerse kitabım tüm baskıları hatalıdır ve aynı dertten muzdarip kadın okurla karşılaşır. Yerine, doğru zannederek aldıkları kitap da aslında bütünüyle farklı çıkar, ortak tek noktaları ise onun da ilki gibi yarım kalmasıdır. Kadın ve erkek okur yeni bir kitaba yöneldikçe kitaplar eksik çıkmakta, merak seviyesi iyice artmaktadır. Sırlar açığa çıkarken kader ağlarını bu iki okur için örmeye çoktan başlamıştır. Kitap içinde kitap Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu... Yazar öyle başarılı ki, 10 adet eksik kitap yazmış ve bu kitapların hepsi 5 ila 10 arasında sayfa sayısıyla sınırlı olmasına rağmen birbirinden ilgi çekici, merak uyandırıcı. Ana hikaye de aynı şekilde. Üstelik bunların hepsi farklı türlerde ve yazar hepsinde çok başarılı.

Erkan Akdemir 
24 Nis 18:47 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir yazarı hiç okumadiysam öncelikle hakkında bilgi toplarım. Bir kaç kitabını incelerim. O kitaplardan en çok dikkatimi çekeni alıp okurum. Kitabı beğenirsem o yazarın başka kitaplarını almaya devam ederim.
Italo Calvino da yine böyle tanıştığım bir yazar. Kitap ismi öncelikle dikkatimi çekti. Ve arkasındaki kısa özet de.
Gelelim kitaba.
Öncelikle okuduğum en değişik ve en güzel kitaplardan biri.
Roman içinde roman okuyorsun. Eline bir roman alıyorsun biraz okuyorsun bir bakıyorsun başka bir romanın içindesin. İlk okuduğun romanın peşine düşüyorsun ama devamını bulamıyorsun. 10 yarım roman var içinde. 10 farklı konuyu ele alan ama aynı zamanda birbirinin devamı niteliğinde 10 kitap. Okunan her romandan sonra yazar seninle konuşuyor. Sanki karşında senin okurken düşündüklerini hissettiklerini sana anlatıyor.
Dili ve konusu itibariyle muhteşem bir kitap. Kesinlikle okunmalı.

Exlibris 
11 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap okurluk, yazarlık, yayıncılık, eleştirmenlik üzerine deneysel bir roman. Okuma mekânı ve atmoferinden başlayrak, okurla yazar arasındaki, okurla başka okurlar arasındaki, okurla okumaz arasındaki, yazarla çevirmen, yazarla ekonomik sistem, çevirmenle yayınevi ve yazarla yazar arasındaki ilişkileri farklı roman parçaları halinde ama bir bütünlük içinde ele almış. Beğendiğim bölümler: "Sarp yamaçtan sarkarken", "Gölgenin Yoğunlaştığı aşağıya bakarak", "Malbork kasabasının dışında"

nyks 
20 Şub 18:33 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Harika bir eser. Kurgusu öyle mükemmel düşünülmüş ki içine gerçekten bir karakter gibi alıyor okurken. Okumadan önce çok merak ediyordum çünkü farklı bir kitap olduğunu sürekli duyuyordum. Gerçekten iyi ki okumuşum diyeceğinizi düşünüyorum. Içindeki öyküler gerçekten merak uyandırdı keşke hepsinin sonunu okuyabilseydik :ı bu kitaba puanım kesinlikle okumalısınız oluyor! (:

İlayda G. 
21 Nis 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 5/10 puan

Güzel bir kitap ama kitabın yarısından fazlasını okuduktan sonra neler olduğu anlaşılıyor. Bir olaydan bir olaya pat diye öbürüne atlanıyor, yarıda kalıyor hep. Sıkıcıydı ama sonlarına doğru ancak merak sardı.

2 /

Kitaptan 35 Alıntı

Bengü 
26 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hangi liman büyük bir kütüphaneden daha güvenli bir biçimde açar sana kollarını?

Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo CalvinoBir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo Calvino
UĞURCAN KOÇ 
 02 Haz 02:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İşte artık kitabın ilk sayfalarına gömülmeye hazırsın. Yazarın benzersiz tarzıyla buluşmak için ilk adımını atıyorsun. Hayır. Bu tarz sana hiç tanıdık gelmiyor. Zaten bu yazarın başkalarınınkinden farklı olan, benzersiz bir anlatım biçimi olduğunu kim söyledi ki? Kaldı ki, onun kitaptan kitaba farklılıklar gösteren bir yazar olduğu bilinir. Ve zaten onu tanınır kılan da bu farklılıktır. Ne var ki bu kitabın şimdiye kadar yazdıklarıyla en azından senin anımsadıklarınla hiç ilgisi yok gibi görünüyor. Bu bir hayal kırıklığı yarattı mı? Göreceğiz. Belki en başta, hani adını duyduğunda ona belli bir yüz yakıştırdığın kişiyle tanıştığında, zihnindeki çizgileri bu gördüğün yüzdekilere uydurmaya çalıştırıp şaşırman gibi bir bocalama yaşayabilirsin. Ama sonra devam edersin, kitabın gene de kendini sana okuttuğunu fark edersin; yazardan beklentinden bağımsız olarak kitap kendi başına ilgini çeker, hatta iyice düşünecek olursan böyle olmasını, tam olarak ne olduğunu bilmediğin bir şeyle yüzleşmeyi yeğlersin.

Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo Calvino (Sayfa 24 - Yapı Kredi Yayınları)Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo Calvino (Sayfa 24 - Yapı Kredi Yayınları)

Elimizden kaçan bir şey olmalıdır... Çünkü iktidar, etki edebileceği bir nesne, kollarını uzatabileceği bir yer arar.

Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo CalvinoBir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo Calvino

"Sabırlı olman ve kitabı evdeyken açman tercih nedenidir. Şimdi zamanı geldi. Odandasın, huzur içindesin, kitabın ilk sayfasını açıyorsun, yok hayır, ne kadar uzun olduğunu anlamak için önce sonuna bakıyorsun. Neyse ki pek uzun sayılmaz."

Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo Calvino (Sayfa 24)Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo Calvino (Sayfa 24)

"Belki de daha kitapçıdayken kitabı karıştırmaya başladın. Ya da selofana sarılı olduğu için yapamadın bunu. Şimdi otobüstesin, bir elinle tepedeki direğe asılı olarak, insanların arasında dikilmektesin; hem dala asılı kalıp hem de muzunu soymak isteyen maymunu anımsatan maymunsu davranışlarla, serbest elinle kitabı açmaya uğraşıyorsun. Sağındaki solundaki yolcuları dirseklediğinin farkında değilsin, en azından özür dile bari."

Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo Calvino (Sayfa 23)Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo Calvino (Sayfa 23)
UĞURCAN KOÇ 
02 Haz 01:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Italo Calvino'nun Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu adlı yeni romanını okumaya başlamak üzeresin. Rahatla. Toparlan. Zihnindeki bütün düşünceleri kov gitsin. Seni çevreleyen dünya bırak belirsizlik içinde yok oluversin. Kapıyı kapasan iyi olur; öte yanda mutlaka çalışmakta olan bir televizyon vardır. Hemen seslen ötekilere: "Hayır, televizyon seyretmek istemiyorum!" Sesini yükseltmezsen duymazlar seni. "Kitap okuyorum. Rahatsız edilmek istemiyorum!" O gürültü arasında seni işitmemiş olabilirler, daha yüksek sesle söyle, bağır hatta: "Ben, Italo Calvino'nun yeni romanını okumaya başlıyorum!" Bunu söylemek istemiyorsan, seni huzur içinde bırakmalarını umut edelim.

Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo Calvino (Sayfa 19 - Yapı Kredi Yayınları)Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo Calvino (Sayfa 19 - Yapı Kredi Yayınları)
UĞURCAN KOÇ 
02 Haz 01:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Işığı, görüşünü yormayacak bir biçimde ayarla. Bunu hemen şimdi yap, çünkü okumaya daldığında bir daha yerinden kımıldamak istemeyeceksin. Öyle ayarla ki, okuduğun sayfa gölgede kalmasın, kurşuni fon üzerindeki kara harfler birbirine dolanmasın, fare sürüsü gibi birbirine yamanmasın; öte yandan kağıdın üzerine pek güçlü ışık gelmemesine ve acımasız beyazlığın Güney ülkesinde öğle güneşi vurmuşcasına harflerin gölgelerini kemirerek yansıtmamasına özen göster. Okuma eylemini yarıda kesmesi olası her ne varsa, hepsini engellemeye çalış. Tiryakiysen, sigaran elinin altında olsun, küllüğün de öyle. Daha ne kaldı? Çişin var mı? Tamam, sen bilirsin.

Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo Calvino (Sayfa 20 - Yapı Kredi Yayınları)Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo Calvino (Sayfa 20 - Yapı Kredi Yayınları)

Seni en çok çıldırtan şey, nesnelere ilişkin durumlarda ya da insan eylemlerinde rastlantısalın, yazgısalın, olasının insafına kalmış olmak, senin ya da başkalarının umursamazlığının, üstünkörülüğünün, özensizliğinin kurbanı olmak. Bu gibi durumlarda sana egemen olan tutku o dalgınlığın ya da umursamazlığın huzursuz edici etkisini silmek; olayları olağan akışına döndürmek sabırsızlığıdır.

Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo CalvinoBir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo Calvino
4 /

Kitapla ilgili 1 Haber