Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu

7,9/10  (25 Oy) · 
76 okunma  · 
23 beğeni  · 
1.246 gösterim
"Italo Calvino'nun Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu adlı yeni romanını okumaya başlamak üzeresin. Rahatla. Toparlan. Zihnindeki bütün düşünceleri kov gitsin. Seni çevreleyen dünya bırak belirsizlik içinde yok oluversin" cümlesiyle başlayan, Calvino'nun yazarlık dehasını konuşturduğu, Calvino'nun Calvino'yu okuduğu, okurluk ve yazarlık üzerine bir başyapıt olan Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, ilk kez özgün dilinden yapılan çevirisiyle Türkçede...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  249
 • ISBN:
  9789750813818
 • Çeviri:
  Eren Yücesan Cendey
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ahmet Kara 
 30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 19 günde · 4/10 puan

Bir gencin baskı hatası nedeniyle bölümleri karışmış, daha doğrusu içine başka kitaplardan bölümler karışmış bir kitabı okuma deneyimiyle başlayan hikaye, kitabın orjinal metninin peşine düşülmesiyle ve bu süreçte keşfedilecek 8-10 farklı romanın, bu romanlardan pasajların eşliğinde devam ediyor.

En azından ben böyle anladım diyeyim :) Yazarın üslubuna herhangi bir eleştirim yok, fakat hikayenin içine giremedim. Pek benlik bir kitap değilmiş.

Hani kimi insan kısa romanları daha bir tercih eder, kimi de konular ve yazar sağlam olduktan sonra varsın uzun olsun, hatta mümkünse uzun olsun der ya, --garip bir yerden girdim kabul, bakalım toparlayabilecek miyim-- ben bunlardan ikinci gruba girerim çünkü daha verimli bulurum. Şöyle ki; kitap kısa da olsa, uzun da olsa, başlangıçtaki o “kitapla tanışma” evresi üç aşağı beş yukarı aynıdır. Kitap uzun olursa, tanışma sonrasında salt keyiften oluşan daha uzun bir okuma deneyimi seni bekler. İşte bu açıdan bakınca, Calvino’nun bu romanında kitap ilerliyor ama ben hep yeni bir kitaba başlıyormuşum gibi hissettim. Gerçekte de kurgu o şekilde zaten, kitaba hiç alışamıyorsunuz, hep yeni bir kitap, yeni başlangıçlar karşılıyor sizi ("Groundhog Day" diye bir film vardı, kasaba sakinleri hep aynı güne uyanıyorlardı, aklıma o geldi, onun gibi bir şeyden bahsediyorum). Dolayısıyla bana uğraş dolu geldi, olan biteni kavramakta/yakalamakta zorlandım. Karışık gibi oldu ama umarım anlatabildim.

Uzun lafın kısası, Calvino güzel, deneyselliğe de bayılırım, ama bu denemeyi pek tutmadım.

Cavanşir Gadimov 
17 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İlk defa bir kitaba 10 tam puan verdim. Çok farklı bir üslupta yazılmış, okurla konuşurcasına öykünün anlatıldığı bir kitap. Aslında okur ile konuşuyor. Okuru, okuma eylemini çok iyi analiz etmiş bir yazar ve anlatı ile okur arasındaki bağı hem romanda sergiliyor hem de uyguluyor.

Kübra 
 10 Şub 22:39 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

"Italo Calvino'nun Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu adlı yeni romanına başlıyorsun. Rahatla. Toparlan." cümleleriyle başlayan ve okumak üzerine bir başyapıt olarak kabul edilen bu deneysel roman ilk sayfadan son sayfaya tüm özellikleriyle benzersiz bir kitap. Eşsiz anlatımı yazarın tüm kitaplarını okumak isteği uyandırırken bu kitaptan sonra Calvino'ya hayran kalmamak imkansız. Konusu ise şöyle: Erkek okur bir gün bir kitap alır, kitap hatalı basılmıştır. Yaklaşık on sayfadan sonra sayfalar tekrar eder. Üstelik kitap öyle bir kitaptır ki ilk sayfadan itibaren esir eden cinstendir. Sonra kitapçıya gider, meğerse kitabım tüm baskıları hatalıdır ve aynı dertten muzdarip kadın okurla karşılaşır. Yerine, doğru zannederek aldıkları kitap da aslında bütünüyle farklı çıkar, ortak tek noktaları ise onun da ilki gibi yarım kalmasıdır. Kadın ve erkek okur yeni bir kitaba yöneldikçe kitaplar eksik çıkmakta, merak seviyesi iyice artmaktadır. Sırlar açığa çıkarken kader ağlarını bu iki okur için örmeye çoktan başlamıştır. Kitap içinde kitap Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu... Yazar öyle başarılı ki, 10 adet eksik kitap yazmış ve bu kitapların hepsi 5 ila 10 arasında sayfa sayısıyla sınırlı olmasına rağmen birbirinden ilgi çekici, merak uyandırıcı. Ana hikaye de aynı şekilde. Üstelik bunların hepsi farklı türlerde ve yazar hepsinde çok başarılı.

Erkan Akdemir 
24 Nis 18:47 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir yazarı hiç okumadiysam öncelikle hakkında bilgi toplarım. Bir kaç kitabını incelerim. O kitaplardan en çok dikkatimi çekeni alıp okurum. Kitabı beğenirsem o yazarın başka kitaplarını almaya devam ederim.
Italo Calvino da yine böyle tanıştığım bir yazar. Kitap ismi öncelikle dikkatimi çekti. Ve arkasındaki kısa özet de.
Gelelim kitaba.
Öncelikle okuduğum en değişik ve en güzel kitaplardan biri.
Roman içinde roman okuyorsun. Eline bir roman alıyorsun biraz okuyorsun bir bakıyorsun başka bir romanın içindesin. İlk okuduğun romanın peşine düşüyorsun ama devamını bulamıyorsun. 10 yarım roman var içinde. 10 farklı konuyu ele alan ama aynı zamanda birbirinin devamı niteliğinde 10 kitap. Okunan her romandan sonra yazar seninle konuşuyor. Sanki karşında senin okurken düşündüklerini hissettiklerini sana anlatıyor.
Dili ve konusu itibariyle muhteşem bir kitap. Kesinlikle okunmalı.

Exlibris 
11 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap okurluk, yazarlık, yayıncılık, eleştirmenlik üzerine deneysel bir roman. Okuma mekânı ve atmoferinden başlayrak, okurla yazar arasındaki, okurla başka okurlar arasındaki, okurla okumaz arasındaki, yazarla çevirmen, yazarla ekonomik sistem, çevirmenle yayınevi ve yazarla yazar arasındaki ilişkileri farklı roman parçaları halinde ama bir bütünlük içinde ele almış. Beğendiğim bölümler: "Sarp yamaçtan sarkarken", "Gölgenin Yoğunlaştığı aşağıya bakarak", "Malbork kasabasının dışında"

nyks 
20 Şub 18:33 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Harika bir eser. Kurgusu öyle mükemmel düşünülmüş ki içine gerçekten bir karakter gibi alıyor okurken. Okumadan önce çok merak ediyordum çünkü farklı bir kitap olduğunu sürekli duyuyordum. Gerçekten iyi ki okumuşum diyeceğinizi düşünüyorum. Içindeki öyküler gerçekten merak uyandırdı keşke hepsinin sonunu okuyabilseydik :ı bu kitaba puanım kesinlikle okumalısınız oluyor! (:

İlayda G. 
21 Nis 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 5/10 puan

Güzel bir kitap ama kitabın yarısından fazlasını okuduktan sonra neler olduğu anlaşılıyor. Bir olaydan bir olaya pat diye öbürüne atlanıyor, yarıda kalıyor hep. Sıkıcıydı ama sonlarına doğru ancak merak sardı.

Caner Aksakal 
26 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çok farklıydı, etkileyiciydi, bir kitap kendini nasıl kendine çeker tam olarak bunun yanıtı bu kitaptı farklı bir şeyler denemek isteyenlerin kesinlikle ilk olarak okuması gereken kitap bu olmalı...

Betül azizoğlu 
20 Oca 14:36 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir yazardan bekleyebileceğiniz en farklı üsluplardan biriyle yazılmıştı kitap.ilk başta adapte olmakta zorlansam da sonradan çok hoşuma gitti.sanki italo calvino o yazabileceği en muhteşem kitabı yazmaya çalışır gibi yazmış kitabı.bir kaç kere okuyup sıkılmayacağınız ve size farklı bir edebiyat dünyası sunan bir kitap

Kitaptan 19 Alıntı

Bengü 
26 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hangi liman büyük bir kütüphaneden daha güvenli bir biçimde açar sana kollarını?

Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo CalvinoBir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo Calvino

Elimizden kaçan bir şey olmalıdır... Çünkü iktidar, etki edebileceği bir nesne, kollarını uzatabileceği bir yer arar.

Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo CalvinoBir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo Calvino

"Sabırlı olman ve kitabı evdeyken açman tercih nedenidir. Şimdi zamanı geldi. Odandasın, huzur içindesin, kitabın ilk sayfasını açıyorsun, yok hayır, ne kadar uzun olduğunu anlamak için önce sonuna bakıyorsun. Neyse ki pek uzun sayılmaz."

Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo Calvino (Sayfa 24)Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo Calvino (Sayfa 24)

"Belki de daha kitapçıdayken kitabı karıştırmaya başladın. Ya da selofana sarılı olduğu için yapamadın bunu. Şimdi otobüstesin, bir elinle tepedeki direğe asılı olarak, insanların arasında dikilmektesin; hem dala asılı kalıp hem de muzunu soymak isteyen maymunu anımsatan maymunsu davranışlarla, serbest elinle kitabı açmaya uğraşıyorsun. Sağındaki solundaki yolcuları dirseklediğinin farkında değilsin, en azından özür dile bari."

Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo Calvino (Sayfa 23)Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo Calvino (Sayfa 23)

Seni en çok çıldırtan şey, nesnelere ilişkin durumlarda ya da insan eylemlerinde rastlantısalın, yazgısalın, olasının insafına kalmış olmak, senin ya da başkalarının umursamazlığının, üstünkörülüğünün, özensizliğinin kurbanı olmak. Bu gibi durumlarda sana egemen olan tutku o dalgınlığın ya da umursamazlığın huzursuz edici etkisini silmek; olayları olağan akışına döndürmek sabırsızlığıdır.

Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo CalvinoBir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo Calvino

"Henüz basılmış bir kitabın verdiği haz gerçekten çok özeldir; bu sadece satın alınmış bir kitap değil, bir yeniliktir; henüz üretimden çıkmış olması ve kitapların da büründüğü o süslü eşek havasını henüz koruduğu için böyledir; nitekim kitaplıkların hızlı hazanında onun da kapağı sararmaya başlayacak, kenarı puslu bir tülle örtülecek, sırtı köşelerinden yıpranacaktır."

Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo Calvino (Sayfa 22)Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo Calvino (Sayfa 22)
Tuba SEZER 
05 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Başlayan, ama bitmeyen öyküler dünyasında yaşıyoruz.

Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo Calvino (Sayfa 10)Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo Calvino (Sayfa 10)
Esra 
27 Haz 2016 · Kitabı okudu

Kaldı ki okur olarak sen de ne okumaktan hoşlanacağın konusunda emin değilsindir: Sana geçmişe dönme, yitirilmiş zamanları ve mekânları yeniden ele geçirme duygusu yaşatan eski bir istasyona varmak mı, yoksa hayatta olmanın haz verdiğini düşündüğümüz bugünde, günümüzün ışık ve sesler dünyasında yaşamak mı?

Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo Calvino (Sayfa 28)Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Italo Calvino (Sayfa 28)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber