Yeni Hayat

7,5/10  (106 Oy) · 
429 okunma  · 
69 beğeni  · 
2.553 gösterim
"Yeni Hayat özel bir vaka."
-The Guardian-

Orhan Pamuk'un tuhaf, şiirsel ve başdöndürücü bu romanı 1994 yılında yayımlandığında, tıpkı anlattığı sihirli kitap gibi esrarlı havasıyla kült roman olmuş, bir anda yüz binlerce okura ulaşmış, kırkı aşkın dile çevrilmişti.

"Yeni Hayat insana Walter Benjamin'in, 'Bütün büyük edebiyat eserleri bir biçimi ya sona erdirir ya da bir yenisini başlatır, yani özel vakalardır' sözünü hatırlatıyor. Yeni Hayat özel bir vaka."
-The Guardian-

"Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti." Orhan Pamuk'un coşkulu, lirik ve sihirli romanı Yeni Hayat bu sözlerle başlıyor. Okuduğu bir kitaptan sarsılarak etkilenen, sayfalardan neredeyse fışkıran ışığa bütün hayatını veren ve kitabın vaat ettiği yeni hayatın peşinden koşan genç bir kahramanın olağanüstü hikâyesi bu. Kitabın etkisiyle âşık oluyor, üniversite öğrenciliğinden uzaklaşıyor, İstanbul'dan ayrılıyor, bitip tükenmeyen otobüs yolculuklarına çıkıyor, taşra şehirlerine doğru savruluyor. Onunla birlikte ve aynı hızla sürüklenen okuyucu, kahramanın okuduğu kitabı değil, başından geçenleri izleyerek bize özgü bir hüznün ve şiddetin ta kalbinde buluyor kendini. Siyah-beyaz televizyonlu kahvelere, video seyredilen otobüslere, trafik kazalarına, siyasi kumpas ve cinayetlere, bayi örgütlerine, paranoyakça kuramlara, saat kadar dakik muhbirlere, kaybolan eski eşyaların şiirine ve taşranın öfkesine uzanan bu harikulade yolculuk, Orhan Pamuk'un çağdaş dünya romanının en özgün yaratıcılarından biri olduğunu bir kere daha kanıtlıyor. Bir yandan Hayat'ın, Eşsiz Anlar'ın, Ölüm'ün, Yazı'nın, Kaza'nın sırlarına, bir yandan da çocukluğun resimli romanlarına, bir belirip bir kaybolan arzu meleğine ve Dante'nin, Rilke'nin şiirlerine açılan benzersiz bir roman. Hayatla okumanın kesiştiği alanda seyreden ve her sayfada katman katman genişleyen sarsıcı bir yol hikâyesi.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  247
 • ISBN:
  9789750826481
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Fırat Çağlar MANTAŞ 
 29 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Okuduğum en akıcı Orhan Pamuk kitabı… Pamuk’un eserlerinde akıcılığı aramadım hiç, böyle bir beklentiyle okumadım en azından, fakat Yeni Hayat bu konuda diğer kitaplarından çok daha farklıydı. Kitaba başlar başlamaz romanın farklılığını, sürükleyici ve detaylarla dolu olduğunu anlıyorsunuz. Her zamanki gibi küçük nesnelere bile koca anlamlar yüklüyor Orhan Pamuk. İsimler, markalar, şehirler her biri titizlikle seçilmiş. Aslında tüm bu detayların simgelediği şeyleri daha iyi anlayabilmek için, romanı en az iki kere okumak gerektiğini düşünüyorum. Ya da çok detaylı bir okumayla kitabın derinliklerine inmek gerekiyor. Kitabı bitirince böyle bir istek oluştu bende. Ne kadar dikkat etsem de kaçırdığım detaylar vardır diye düşünüyorum.

Bir kitapla değişen birçok hayat var romanda. Ve bunlar başkahramanımız Osman tarafından anlatılıyor bizlere. Canan'a olan aşkı ve okuduğu kitabın etkisiyle yıllarca yolculuk yapan Osman tuhaf hislerle hayatına yön veriyor ve bu yüzden hikaye oldukça ilginç ilerliyor. Şaşırdığım noktalar oldu kitapta. Farklı ve zekice hazırlanmış bir kurguya sahip. Bu titizliği bütün Orhan Pamuk kitaplarında görmek mümkün. Birçok farklı noktaya da değiniyor yazar. Mesela Batının kendi ürünlerini piyasamıza sokarak, yıllardır tüketmekte olduğumuz şekerlerimizden bile bizi nasıl vazgeçirdiğini anlatıyor. Kendi değerlerimizi unutarak, Batının varlığını her alanda hissettirmesine izin vermemizden bahsediyor. Bunu yaparken elbette marka isimlerini de kullanıyor. Ayrıca yazarın diğer kitaplarından izlerde bulacaksınız. Bence bu da güzel bir hava katmış kitaba.

Hayranlıkla okuduğum ve oldukça etkilendiğim bir Orhan Pamuk kitabıydı. Belki başkahramanı etkilediği kadar etkilemeyecektir hayatımı fakat güçlü bir etki bıraktığını söyleyebilirim. Keyifli okumalar.

şeyma özaslan 
14 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Detaylara dikkat ederek okunmak şartıyla, okuyucuyu içine çeken, duygularınıza hitap eden bir kitap Yeni Hayat. Bir gün bir kitap okuyup hayatı değişen bir genci anlatıyor. Gizemli bir havada geçiyor herşey ve neyi anlatmak istediğini bir süre anlayamadım. Ta ki Dr. Narin karakteriyle tanışana kadar. Kazalar, ölümler, aşk, değişim, zaman, unutuş, çocukluk... Kurgusu da tevafuklarla dolu bir kitap. Hatta ne kadar dikkatli okursanız o kadar çok ayrıntı yakalıyorsunuz bu da ayrı bir zevk oluyor. Ve şu uyarıyı benim de yapmam gerekecek: Otobüs yolculuğundayken sakın okumayın !

HÜLYA BİLGİN 
06 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabın iflah olmaz kahramanı ile yolculuk yapmak büyüleyici...her yolculuk ayrı bir dünya...her durak ayrı bir yolculuk...Pamuk'un sihirli dünyası yine etkileyici.. Biraz karmaşık olsa da elinizden düşmeyecek bir kitap.

Handan sarıcaoğlu 
03 May 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 5/10 puan

Ve bitti.. beni tatmin ettiğini söyleyemicem. Kitabı sonradan anlamaya algılamaya başladım galiba.. benim açımdan çok yeterli bir konuya sahip değildi biraz iteleyerek okudum.Aslında anlatmak istediği çok daha başka bir konu ama ben içeriğe fazla giremedim ya gerçekten zor bir kitap yada ben odaklanamadım. Yine de Orhan PAMUK`un diğer kitaplarına şans vermek isterim.

Birsen Ergün 
12 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'Yeni Hayat' ilk çıktığında en çok okunan ama en az anlaşılan kitaplardanmış. Ben de ilk okuduğumda aynı çelişkiyi yaşamıştım. Yıllar sonra yüksek lisans yaparken hocamız Orhan Pamuk'u inceleyeceğimizi belirttiğinde 'Yeni Hayat'tan hiçbir şey anlamadığımı söylemiştim ve şansıma (?) üzerinde çalışmam için bana verildi. Birbirinden farklı katmanlarla örülmüş, sembollerle donanmış bir roman. Güç anlaşılması da belki de bu sebeple. Postmodernist bir yazar olan Pamuk, hemen bütün kitaplarında bu yönteme yer veriyor ve kullandığı bir şekerleme paketinden saat markasına kadar bütün renklerin, isimlerin vb. hepsine bir amaç ve anlam yüklüyor. 'Yeni Hayat' üzerinde en çok söz söylenen, çalışma hazırlanan romanlarından biri. Yapısalcı kuramdan tasavvufa kadar birçok yöntemle incelenmiş, hatta renkler üzerinde bile söz söylenmiş. Ben de Lacan psikolojisine göre inceledim ve yazarın hepimizin hayatında var olan bir yolculuğun izlerini buldum. İlkinde anlamadıysanız bile farklı zamanlarda bir daha okumanızı tavsiye ederim.

Düşüngeç 
30 May 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Hayatımda ilk yarım bıraktığım kitap oldu...

Kaç sene önce okuduğumu hatırlamıyorum, ama galiba rahat yirmi sene kadar olmuştur. Çok sabretmiştim, sanırım ikiyüz sayfa kadar dişimi sıkarak okumuştum ve sonra amannnn diyip bırakmıştım. Bu kitaptan sonra, bu kadar sabırlıda olmadım, yarım bıraktığım hiçbir kitaba bu kitap kadar tahammül etmedim. Ki, oldukça fazla kitabı da yarım bıraktım.

Bu kadar önce okduğum bir kitabı eleştirmek ne kadar doğru bilmiyorum. Ama hatırımda kaldığı kadarı ile eleştireyim.

Bazı kavramlar, bazı kavramları bileyler. Örneğin ÖLÜM denen olgu, MERAK denen duyguyu bileyler. Öyle ki, merakımız yarım olanı, bütün olandan daha büyük görür. Hani Altın Yumurtlayan Tavuğu kesmekteki hatanın bilinmeyen sebebide budur. Çünkü yarım olan daha erotik ve daha BÜYÜKtür. Çünkü bileylenmiş merak duygusu yarım olanı, tam olandan daha çekici yapar.

İşte bu kitapta bu merak duygusunu sömürerek yazılmış, sayfalarca okumanıza rağmen, merakla bekleyişinize hiç aldırış etmeden, ne aradığına dair hiçbir işaret koymadan, sinirbozucu bir şekilde devam eden bir arayışı anlatıyordu. Düşünün, susadınız, su var ama o suyu size koklatmıyorlar bile. İşte kitapta hatırladığım kadarı ile aynen bunu yapmıştı. En sonunda lanet olsun diyip, ötesinde dünyanın en büyük sırrı bile olsa, senden öğrenmeyeceğim diyip ilk kez bir kitabı yarım bırakmıştım. Sonrasında ne oldu bilmiyorum, merakta etmedim açıkçası ama taa o günden beri Orhan Pamuk romanlarına elimi bile sürmedim. Garip bir antipati hissettim hep ona karşı.

Hasan sari 
28 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Orhan Pamuk'un bir çok kitabını okumamı saglayan kitaptır yenı hayat. Yazarin yazdığı en lirik kitap. Sadece başlamanız gerekiyor ve goreceksiniz ki ilk birkac sayfa sizi buyulemeye yetecektir. Yeni bir dunyayi arayan genç ve gencin aşık olduğu kız Canan. Okudugumda Canan'a aşık olmustum kitaptaki genç okur gibi. Sizde o genç okurun talihsizligini yaşayacaksınız ve kaybolmak isteyeceksiniz. Çaresizlik, kaybolanın peşinden koşmak, aramak ,ne aradığını bilmemek ve daha ne kadar cok sey varsa belirsizlik içinde sizinle olacak.

Asiye Yıldız 
12 Haz 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Bir kitap okudum ve hayatım değişti. Bende bir sürü kitap okudum ve hayatım değişirken güzelleşti. Roman kahramanın yolculukları ilham vericiydi. Ben bir yaz iznimi şehirden şehre gezerek geçirdim. Aklımda bu kitap vardı. Plan yapmadan, gözlemleyerek dolaştım. En sevdiğim tatil oldu. Güzergahım Batman, Diyarbakır, Urfa, Antep, Nevşehir, Ankara, Eskişehir, Bursa, Çanakkale ve dönüş İzmir'e idi.

Necmiye 
21 Nis 2015 · Kitabı okudu · 3/10 puan

okuyup da zorlada olsa bitirmeyi başardığım ve kitap bittikten sonra,verdiği mesajın,anlatmak istediğin şeyin ne olduğunu çözemediğim bir kaç kitapdan biri,Pamuğun bu kitabını okuduktan sonra cesaret edip de diğer kitaplarını zaten okuyamadım.

senayklbs 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Lirik tarzda sihirli bir kitap...
Yolculuğa çıkmadan evvel kesinlikle okunmamalı. Anlamak zor gelebilir ama okudukça kahramanla bütünleştikçe sizde kaybolacaksınız...

3 /

Kitaptan 76 Alıntı

Fırat Çağlar MANTAŞ 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Çünkü zaman üç boyutlu bir sessizliktir diye yazmıştı kitap."

Yeni Hayat, Orhan Pamuk (Sayfa 52 - İletişim Yayınları)Yeni Hayat, Orhan Pamuk (Sayfa 52 - İletişim Yayınları)
şeyma özaslan 
14 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kendime inandım. Kendime inandığım için benim irademe ve hayatımın şiirine başkaları da inandı.

Yeni Hayat, Orhan Pamuk (Sayfa 128)Yeni Hayat, Orhan Pamuk (Sayfa 128)
Birsen Ergün 
12 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

" Ben bir zamanlar başka biriydim, o başka biri de ben olmak isterdi."

Yeni Hayat, Orhan Pamuk (Sayfa 60)Yeni Hayat, Orhan Pamuk (Sayfa 60)
Fırat Çağlar MANTAŞ 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Hayat ne kadar da kırık dökük..."

Yeni Hayat, Orhan Pamuk (Sayfa 235 - İletişim Yayınları)Yeni Hayat, Orhan Pamuk (Sayfa 235 - İletişim Yayınları)
Feyza İrem 
 01 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bana gül ki o dünyanın ışığını bir kere olsun görebileyim yüzünde. Bana karlı kış günlerinde, elimde çantam okuldan dönerken çörek almak için girdiğim fırının sıcaklığını hatırlat, bana sıcak yaz gününde iskeleden denize ne neşeyle atladığımı hatırlat; hatırlat bana, ilk öpüşü, ilk kucaklayışı, tek başına taa tepesine çıktığım ceviz ağacını, kendimden öteye geçtiğim yaz akşamını, neşeyle sarhoş olduğum geceyi, yorganımın içini ve bana severek bakan güzel çocuğu hatırlat bana.

Yeni Hayat, Orhan Pamuk (Sayfa 81)Yeni Hayat, Orhan Pamuk (Sayfa 81)

"Bir yolculuk vardı, hep vardı, her şey bir yolculuktu. Bu yolculukta beni hep izleyen, en olmadık yerde karşıma çıkıverecekmiş gibi yapan, sonra kaybolan, kaybolduğu için de kendini aratan bir bakış gördüm; suçtan günahtan çoktan arınmış yumuşak bir bakış... Ben o bakış olabilmek isterdim. O kadar çok istedim ki bunları, o dünyada yaşadığıma inanasım geldi. Hayır, inanmaya gerek bile yoktu; orada yaşıyordum ben."

Yeni Hayat, Orhan PamukYeni Hayat, Orhan Pamuk
Birsen Ergün 
12 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"...okudukça, geri dönüşü olmayan bir yolda ağır ağır yol aldığımı biliyor, arkamda bıraktığım bazı şeylere ilgi ve merakımın kapandığını hissediyor, ama önümde açılmakta olan yeni hayata öylesine bir heyecan ve merak duyuyordum ki, varolan her şey bana ilgiye değer gibi geliyordu."

Yeni Hayat, Orhan Pamuk (Sayfa 9)Yeni Hayat, Orhan Pamuk (Sayfa 9)
şeyma özaslan 
14 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Çoğumuza olur, olmuştur, bir saattir anlayarak seyrettiğimizi sandığımız bir filmi aslında yanlış anlayan sinemadaki tek budalanın kendimiz olduğunu farkettiğimizde bir öfke sarar içimizi.

Yeni Hayat, Orhan Pamuk (Sayfa 110)Yeni Hayat, Orhan Pamuk (Sayfa 110)

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız