Adı:
Görünmez Kentler
Baskı tarihi:
Şubat 2021
Sayfa sayısı:
204
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750804663
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Le Citta Invisibili
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Görünmez Kentler
Görünmez Kentler
Modern dünyanın masal anlatıcısı Italo Calvino'nun kaleme aldığı Görünmez Kentler, uzun süredir raflarda bulunamayan bir eser. Marko Polo'nun Tatar imparatoru Kubilay Han'a sunduğu bir dizi düşsel gezi notundan oluşan kitapta Calvino, her birine birer kadın adı verdiği kentleri anlatmış ve bu kentleri, Marko Polo ile Han'ın söyleşileriyle birbirine bağlamış. Calvino'nun kelimeleri kullanışındaki ustalık, Görünmez Kentler'e farklı farklı anlamlar yüklüyor; okuru her seferinde başka yolculuklara sürüklüyor. Bu yolculuk sırasında, Görünmez Kentler'in kapısını okura, Işıl Saatçıoğlu'nun özenli çevirisi aralıyor.
206 syf.
·Puan vermedi
GÖRÜNMEZ KENTLER- ITALO CALVINO

"Bir kentte hayran kaldığın şey onun yedi ya da yetmiş yedi harikası değil, senin ona sorduğun bir soruya verdiği yanıttır."

*Marco Polo'nun olmayan(düşsel) kentlere yaptığı yolculukları Kubilay Han'a anlatmasından oluşuyor kitap. Her kentin farklı bir kadın ismi var. İtalo Calvino, İtalyan edebiyatının en gözde isimlerinden. Anlattığı masallar çok derinlikli. Bu kitapda da masalsı bir dil tutturmuş. Kitap çok kaliteli olmasının yanında, içine girilmesi ve dünyasının kavranması da bir o kadar zor. Ama ara metinlerde geçen, felsefi ikili konuşmalar altını çizilecek türden. Hana sunduğu düşsel yolculuklara han ilk başta kuşkuyla yaklaşsa da o da yavaşca bırakıyor kendini bir düşün ürünü olan kentlere.

"Bellek denen şey çok zengin :sürekli yineler göstergeleri, yineler ki kent varolmaya başlasın."

*Ve Marco Polo ona bir yol sunuyor, fethedilecek yerlerden ziyade, düşlerle inşa edilecek farklı hikâyeleri olan 55 tane kent. Birer duygu anlatır her kent. Her döndüklerinde de yolculuktan, biraz daha yenilenmişlerdir. Veya daha da eksik kalmışlardır.

"Hep başın arkaya dönük mü ilerlersin sen? Ya da
"Gördüğün şey hep geride kalan mıdır?" Ya da daha doğrusu
"Hep geçmişe mi senin yolculuğun?"
204 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10 puan
Daha bitirmeden dayanamadım zaten az kaldı... Not alarak inceledim ilk defa çünkü hak ediyor.

DİKKAT!!! HAYAL GÜCÜ GELİŞTİRİCİ KİTAPTIR.

Kafasında tasarladığı muhteşem kentlere kadın isimleri takma inceleginde bulunmuş Calvino. Marco Polo yolculuklarında gördüğü kentleri Kubilay Han'a anlatır. Anlatırken hem kendini sorgular hem de Kubilay'ın sorgulamasına izin verir kendisini.

'Bir hayali gezi rehberidir.' Calvino'nun muhteşem mekan tasvirleri bu görüşümü destekler. Çünkü bu mekanları bu şekilde anlatmasını gezginler ve hayal gücü müthiş gelişmiş yazarlar yapabilir.
Her Bölümünde ayrı ayrı gözlemlemeyi öğretir. Kentlerin belli geometrik formlar içerisinde gömülü olduğunu düşünür. Hatta binalar bile bu belli geometrik düzen içerisindedir. Hem diziliş hem de görünüşleri olarak.

Kurgulanan kentler genellikle ütopiktir. Yer yer distopiktir de... Bazıları da gerçek olabilir.

Kentlerin detaylarını ve kafasında tasarladığı en dikkat çekici noktalarını belirtmiş. Bazı kentlerin farklı bakış açılarından nasıl göründüğünü anlatmış.
Bir bölümde kentin geçmiş ile şimdiki arasındaki bağlamı anlatmış.

Herkese okuması tavsiye edilir. Herkesin anlayabileceği dilde. Rahatça bir solukta okunabilen bir kitap

Spoiler İçerebilir

Kubilay Han, Polo'nun hayalinde kurduğu bir kenti değişik bir şekilde anlattığını düşünmüş hatta ara ara sıkılmıştır. Ama buna rağmen Polu'nun anlattıkları ilgi çekicidir. Kubilay Polo'nun anlattıklarının gerçek olup olmadığını sorgular. Sürekli sorgular Polo'nun anlattıklarını. Bazen de Kubilay Han anlatır kentlerini. Onun anlattıklarını ise Gezgin Polo bilir hepsini. Polo bir süre anlattıktan sonra hayalinde canlandırdığı kentleri Venedik çerçevesinde geliştiğini fark eder. Bunu fark etmesini Kubilay sağlar.

Felsefî bir sorgulama- düşünme biçimleri vardır. Buna göre anlatılanları sorgular ikisi de.
204 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Yine bir “akademik çeviri” poz atması ve 29. baskıya kadar gelmiş metinde çeviri hataları; tüm varolan kent isimleri Türkçe halleriyle kullanılmışken Eriha, İngilizce ismiyle “Jericho” olarak kullanılmış. Nerdeyse tüm cümleler devrik. Tamam, arada uygun düşen yerde edebi havayı zenginleştirebilir devrik cümle ama fiilin sonda olduğu pek cümle kullanmamış Işıl bey. Kitap, çevirmenin ilk 60 sayfayı işgal eden (zaten toplamda 150 sayfa, sayfa boşluklarını çıkarsan 80-90 sayfa ancak çıkar) yazısı, aşırı yorumdan okuyucuyu bayıyor.bırakmıyorlar ki okuduğunuzdan kendi istediğimiz şeyi anlayalım, kendi dünyamızda bir yorum yaratalım. Hayır, “ben daşşşşşklı çevirmenim, saksı değilim, beni okuyacaksınız, en çok da benii!!” pozu, tüm kitabın sayfalarına attırılmış. Sevmiyorum ben böyle şeyleri.

Eserin kendisi muhteşem. Calvino yaratıcılığı ve zekasıyla hayran bıraktı beni.

Ama YKY’nin “ille de akademik olsun ister çamurdan olsun” çevirileri artık hafiften bir havale geçirtecek sanırım bana.
204 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitabın ilk 50 sayfalık bölümü "Görünmez Kentler Üzerine" yazılmış yazılar ve Sunuş kısmından oluşuyor.Uzun bir bölüm gibi gelse de kitabın içeriğini anlamak açısından oldukça açıklayıcı.

Görünmez Kentler, Marco Polo'nun Kubilay Han'a sunduğu gezi notu ;ancak bu kentlerin hepsi kurmaca ve kadın isimleri verilmiş.

Kubilay Han'ın atlasında yolculuk yapan Marco Polo 'nun gezdiği kentler bildik kentler değil. Kimi camdan kimi ahşaptan kimi topraktan kurulmuş, kimi gökyüzünde kimi yerin dibinde,kiminde ruh var kiminde hayaller...
Marco Polo da Batı'dan Doğu' ya gezdiği yerleri, bu yerlerle ilgili gözlemlerini, kentler ve insan yaşayışlarını, kenti kent yapan unsurları seyahat dönüşünde Han'a aktarıyor ve bu melankolik imparator ile düşünüp yorum yapıyorlar.

Yazar aslında olmayan daha doğrusu olması mümkün olmayan kentleri anlatırken "Kent kavramı bizim için ne anlama geliyor?" sorusuna da cevap arıyor.Hatta "Kent yaşamının kriz noktasına yaklaşmaktayız ve Görünmez Kentler, yaşanmaz hale gelen kentlerin kalbinden doğan bir rüya." diyerek kendi ütopyasını bize sunuyor.

Yazarla tanışma kitabım oldu Görünmez Kentler ve anlatım tarzını ve kurgusunu oldukça farklı buldum. Yer yer kitabın içine girmekte zorlansam da ben tarzını çok sevdim, özellikle kentleri betimlerken sahip olduğu hayal gücü beni etkiledi.
Dediğim gibi farklı tarzda yazılmış bir kitap, herkes severek okur mu bilemem ama beni hem zorlayan hem bağlayan bir kitap oldu.Kitaplar yoldaşınız olsun.Keyifli okumalar dilerim dostlar...
204 syf.
·6 günde·8/10 puan
Kurgu; Doğu dillerini bilmeyen gezgin #marcopolo 'nun imparator Kubilay Han'a, sözcüklerin dolduramadığı boşluklu özgür bir alanda başta el kol hareketleri veya objelerle anlattığı ve her birine kadın ismi verilmiş 11 duraklı 55 kurmaca kent. Yolcu, sırasıyla bu 55 kente uğruyor, yol aldıkça her durakta bir şeyleri yitiriyor: Anılar, arzular... Yazarın sanatının en güçlü eğretilemesi olan Kent simgesi başrolü oynuyor.

Temel sorgu; gelişen modern kentler üzerine tartışma ve kimlik krizi aslında. Düzenin simgesi olarak kristal labirent tasvir edilen dünya, Kubilay Han'ın atlasındaki ütopik ve distopik kentler arasında sızan her bir ışık, kuvars gibi değişik noktaları, yitirilmişliği yansıtıyor. Kentlerde sadece ticari mal değil anılar ve arzular da takas edilebiliyor. Yerde nadir görülen insanların olduğu Bauci, mal ve arzuların takas edildiği Eufemia, yaklaşıldığında değişen İrene, ölüler kenti Adelma, kaybolunan Penteselia.

Modern dünyanın masalcısı Calvino'dan, masal ile gerçek arası dinamik 'Yeni Gerçekçilik' akımını hak eden ve en çok şeyi kısaca anlatabildiği için övündüğü bir başyapıt. Her okurun kendi yolunu kaybedip bulabileceği labirentlerde kuş gibi hafif imgeli bir eser. Evrenin simgesi ya da modeli olan 55 kısa KENT anlatısı: Kimlik ve özgürlük arayışı. (Kolay okuma ve anlaşılabilirlik için önsöz ve sunuş açıklamalarını muhakkak okuyun)
204 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Merhaba Italo Calvıno’nun “Görünmez Kentler” kitabıyla geldim.
Kitap başında ön söz, sunuş, çevirmenin açıklamaları gibi bölümle başlıyor. Her ne kadar uzun bir bölüm olsa da kitabı anlama açısından açıklayıcı nitelikteydi.

Kitapta 55 tane olmayan, kurmaca kent mevcut. Yazar bu kentlerin her birine bir kadın ismi vermiş.
Kurguya eşlik eden kişiler ise, Venedikli ünlü seyyah Marco Polo ve Moğol hükümdarı Kubilay Han. Marco Polo gezdiği, gördüğü kentleri birtakım hareketlerle, imgelerle, sözcüklerle Kubilay Han'a aktarmaktadır. Marco Polo, Kubilay’a hem sınırsız imparatorluğu içindeki kentleri hem de sınırları dışındaki camdan, demirden, ahşaptan, kumdan, topraktan, diğer yapı malzemelerinin karışımından ve bazen sadece ruhtan, inançtan ama daha çok da hayalden ve rüyadan yapılmış kentleri anlatır. Kitapta tek beğendiğim kısım Kubilay Han ve Marco Polo'nun diyalogları oldu. Okurken kent anlatımlarından ziyade bu diyalogları okumak daha keyifli geldi.

İçine girmenin, kendini vermenin zor olduğu bir kitap. Kurgu, anlatım tarzı alışılmadık bir tarzda. Herkesin sevebileceğinden emin değilim. Ben de çok severek okuyamadım ama bırakmak da istemedim, yazarın muhteşem hayal gücü, sağlam betimlemeleri kitabı devam ettirmemi sağladı. Okuduktan sonra üzerine araştırılıp düşünüleceklerden.

Meraklısına,
Naçizane tavsiyemle,
Kitapla kalın..
204 syf.
·10/10 puan
Marco Polo’dan Kubilay Han’a aktarılan. Var olan yahut olmayan. Bir bilinmezlik. Zihinde yaratılan ya da bazen yaratılması pek mümkün olmayan.

Kitabı okumaya “şefaat” değil “seyahat” diyerek başlıyor insan. Marco Polo gezdiği, gördüğü kentleri anlatıyor Kubilay Han’a. Sınırları, mekanları, kentlerin içinde yaşayan insanları, o insanların davranışlarını, merdivenleri, sokak lambalarını anlatıyor bizlere. Gözlerinizi kapatmanıza gerek kalmadan beliriyor hepsi kafanızın içinde.
Bahsi geçen bütün kentler beynimin kıvrımları arasında dolaşıyor. Bazı kentlerin içinde ise ben dolaşıyorum. Kimi zaman Anastasia’da, kimi zaman Aglaura’da , Ersilia’da, kimi zaman Leandra’dayım. Ve daha nicesinde.
Okumak çok keyifliydi. Uzun bir süre herkese bahsedeceğim bu kitaptan.
204 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Calvino'nun en bilinen eserlerinden olan Görünmez Kentler, Marco Polo'nun gezdiği yerleri Kubilay Han'a anlattığı bir dönemde geçiyor. Polo her şehre bir kadın ismi veriyor ve bu şehirleri çok kısa bir şekilde aktarıyor. Her şehir birbirine çok benziyor, hatta neredeyse birbirinin aynısı ama aynı zamanda birbirinden çok farklı özellikler içeriyor.
Kitap çok imgesel anlatıma sahip ve bir cümleyi okurken farklı birçok düşünce dolaşıyor zihninizde. Aslında bu şehirlerin hepsini görmüş olabileceğinizi anlıyorsunuz ve Marco da hepsini Venedik'ten yola çıkarak anlattığını söylüyor. Şehirlerin anlatımının mutlu şehirlerden mutsuz ve kötü şehirlere doğru gittiğini fark ettim ve bu da ilginç bir nokta bence.
Calvino'yu ve yazımını tam anlayabildiğimi söyleyemem şuan ama diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum, bu şekilde çok daha iyi anlayacağım kendisini.
204 syf.
·3 günde·6/10 puan
Calvino'nun okuduğum ilk kitabı. Ankara'daki toplantıda okumak için seçtiğimiz kitaptı. İsmi itibariyle aslında merak ettiğim bir kitaptı. Ancak okuduktan sonra kitabı pek beğenmedim.
Kitap Marco Polo'nun gezdiği şehirleri Kubilay hana anlatmasıyla ilgili.Anlattığı şehirler genel olarak kadın isimlerinden oluşuyor.Şehirleri 3-4 sayfada anlatıyor. Bir şehri okurken o şehri daha yeni kafanızda canlandırıyorken yeni bir şehir anlatmaya başlıyor.Bu yüzden şehirler bazen birbirine karışıyor.Bana göre kitapta bir bütünlük yok.
Toplantıda diğer bir iki kitabının iyi olduğunu Seray söyledi.Ancak ilk kitabını beğenmediğim Calvino'nun diğer kitaplarını okur muyum bilemiyorum:)
"Zaman zaman, sesin bana sanki çok uzaklardan ulaşıyormuş gibi bir duyguya kapılıyorum; görkemli ve dayanılmaz bir şimdinin tutsağıyım oysa; bütün ortak yaşam biçimlerinin, süreçlerin sonuna gelip dayandığı bir şimdi bu, alacakları yeni biçimleri bilmek de olanaksız. Kentleri yaşatan ve belki ölümlerinin ardından tekrar yaşatacak olan, gözle görülmeyen nedenleri dinliyorum senin sesinde ben."
Italo Calvino
Sayfa 177 - Yapı Kredi Yayınları
"Hep başın arkaya dönük mü ilerlersin sen?"
ya da
"Gördüğün şey hep geride kalan mıdır?"
ya da daha doğrusu
"Yalnız geçmişe mi senin yolculuğun?"
''İstediğin an uçabilirsin'' dediler, ''ama, her noktasıyla bu kentin aynısı başka bir Trude'ye varırsın, başı sonu olmayan tek bir Trude'yle kaplı dünya, havaalanında adı değişiyor o kadar''
Italo Calvino
Sayfa 169 - yapı kredi yayınları
İki yolu var acı çekmemenin: Birincisi pek çok kişiye kolay gelir: cehennemi kabullenmek ve onu görmeyecek kadar onunla bütünleşmek, ikinci yol riskli, sürekli bir dikkat ve eğitim istiyor; cehennemin ortasında cehennem olmayan kim ve ne var, onu aramak ve bulduğunda tanımayı bilmek, onu yaşatmak, ona fırsat vermek.”
"Kentlerle ilişkimiz rüyalarla olduğu gibidir: hayal edilebilen her şey aynı zamanda düşlenebilir, oysa en beklenmedik rüyalar bile bir arzuyu, ya da arzunun tersi, bir korkuyu gizleyen resimli bir bilmecedir. Kentleri de rüyalar gibi arzular veya korkular kurar; söylediklerinin ana hattı gizli, kuralları saçma, verdiği umutlar aldatıcı, her şey, başka bir şeyi gizliyor olsa da."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Görünmez Kentler
Baskı tarihi:
Şubat 2021
Sayfa sayısı:
204
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750804663
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Le Citta Invisibili
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Görünmez Kentler
Görünmez Kentler
Modern dünyanın masal anlatıcısı Italo Calvino'nun kaleme aldığı Görünmez Kentler, uzun süredir raflarda bulunamayan bir eser. Marko Polo'nun Tatar imparatoru Kubilay Han'a sunduğu bir dizi düşsel gezi notundan oluşan kitapta Calvino, her birine birer kadın adı verdiği kentleri anlatmış ve bu kentleri, Marko Polo ile Han'ın söyleşileriyle birbirine bağlamış. Calvino'nun kelimeleri kullanışındaki ustalık, Görünmez Kentler'e farklı farklı anlamlar yüklüyor; okuru her seferinde başka yolculuklara sürüklüyor. Bu yolculuk sırasında, Görünmez Kentler'in kapısını okura, Işıl Saatçıoğlu'nun özenli çevirisi aralıyor.

Kitabı okuyanlar 1.170 okur

  • Betül Beyza Çıtır
  • Engin Korkmaz
  • yusuf
  • Özlem Pekcan
  • gökçe
  • AA..
  • feyza Özyürek
  • Mercan
  • TARİH EN BÜYÜK TANIKTIR
  • Gizem Güler

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%4.8
13-17 Yaş
%1.6
18-24 Yaş
%22.6
25-34 Yaş
%42.7
35-44 Yaş
%21.8
45-54 Yaş
%4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%51.3
Erkek
%48.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.8 (68)
9
%16.9 (61)
8
%22.7 (82)
7
%19.9 (72)
6
%9.7 (35)
5
%4.1 (15)
4
%3.9 (14)
3
%1.4 (5)
2
%1.9 (7)
1
%0.3 (1)

Kitabın sıralamaları