Görünmez Kentler

7,4/10  (58 Oy) · 
141 okunma  · 
36 beğeni  · 
2.337 gösterim
Modern dünyanın masal anlatıcısı Italo Calvino'nun Türkçede uzun süredir görünmeyen kitabı Görünmez Kentler, tekrar elimizin altında... Kubilay Han'ın atlasında yolculuk eden Marco Polo... Batının doğuyu gören gözünün kurduğu hayaller bir yanda, modern kentin içinden çıkılmazlığı ve geleceği öte yanda...

"Kitap bir alan; okur içine girmeli, dolanmalı, belki kendini kaybetmeli, ama belli bir noktada bir çıkış hatta birçok çıkış bulmalı. Kitap, dışarı çıkabilmek için bir yola koyulma olanağı."
Okur, kitabı eline aldığında, yazarın kentleri arasında dolanacağından, önüne altın harflerle sunulan olasılıkları yutacağından, sonunda okuduklarını kendi zihnindeki ideal kentlere ekleyeceğinden emin olmalı. Okur, kitabı, mümkünse, büyük bir caddenin kenarına dizilmiş kahve masalarından birine ilişerek, okumalı; göz önündeki gerçekle, göz önündeki kurguyu daha iyi görebilmek için...

"Belki de kent yaşamının kriz noktasına yaklaşmaktayız ve Görünmez Kentler, yaşanmaz hale gelen kentlerin kalbinden doğan bir rüya."
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  204
 • ISBN:
  9789750804663
 • Orijinal Adı:
  Le Citta Invisibili
 • Çeviri:
  Işıl Saatçioğlu
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Uğur Erdoğan 
06 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Calvino'nun okuduğum ilk kitabı. Ankara'daki toplantıda okumak için seçtiğimiz kitaptı. İsmi itibariyle aslında merak ettiğim bir kitaptı. Ancak okuduktan sonra kitabı pek beğenmedim.
Kitap Marco Polo'nun gezdiği şehirleri Kubilay hana anlatmasıyla ilgili.Anlattığı şehirler genel olarak kadın isimlerinden oluşuyor.Şehirleri 3-4 sayfada anlatıyor. Bir şehri okurken o şehri daha yeni kafanızda canlandırıyorken yeni bir şehir anlatmaya başlıyor.Bu yüzden şehirler bazen birbirine karışıyor.Bana göre kitapta bir bütünlük yok.
Toplantıda diğer bir iki kitabının iyi olduğunu Seray söyledi.Ancak ilk kitabını beğenmediğim Calvino'nun diğer kitaplarını okur muyum bilemiyorum:)

mustafa tamer akder 
17 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öncelikle kitap hakkında yorumuma başlamadan kitapla bağlantılı ufak bir bilgi vermek istiyorum. Bulmaca konu sayısal olmayan bütün bulmacalara mesafeliyim. Hiç sözel bulmaca çözmedim desem yalan olur ama çok zevk aldığımı ve kendimi verdiğimi söylenemez. Hatta sudoku da rakam yerine harf kullanıldığında çözme hızım en az 2-3 dakika düşüyor. :D Ondan kitabın göstergebilimsel üzerine olan kısmı hiç incelemedim. Bu yüzden kitabın asıl söylemek veya dikkat çekmek kısmını incelemedim demek oluyor göstergebilimsel'in tanımından anladığıma göre.
Gelelim kitap ile görüşmelerime, bu yorumda olumlu görüşlerimi ayrı olumsuz görüşlerimi ayrı sıralamayacağım. Göstergebilimsel kısmı incelemediğim için bir olumlu bir olumsuz düşüncelerimi söyleyeceğim. Öncelikle şehir tasvirleri zihnimde canlandırmak hoşuma gitti. Ama şehirlerde bir olay ve bir karakter olmaması(Çoğunda diyelim. Bazılarında vardı.) şehirleri içine girmemi engelledi sadece resim olarak kaldı. Kubilay han ile Marco Polo'nun muhabbetleri çok güzel olmakla beraber. Bence biraz daha derinlemesine olmalı idi. Kentleri gördüm ama hepsinin içine giremedim. İleride şehirleri sayısal olarak ayırıp tekrar okumayı düşünüyorum.

Ahmet Kara 
 24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · 8/10 puan

Calvino’nun okuduğum ilk kitabı oldu. Yazarın masalsı anlatım üslubundan oldukça etkilendiğimi söyleyebilirim. Kitap boyunca türlü kentlere dair sayısız betimleme adeta bir cümbüş halinde önünüzde akıyor. Bu betimlemelerde kullanılan kelimeler/imgeler ister istemez hayal gücünüzü tetikliyor, içinizde sanki kitapta anlatılan masalsı ortamlarda/kentlerde olduğunuz hissi oluşuyor. En azından ben öyle hissettim diyeyim :)

Kitabı okurken Calvino’nun zekasını, hayal gücünü, kelimelerle arasının bu denli iyi olmasını takdir ettim (bu arada, YKY baskısından okudum, çevirmen Işıl Saatçıoğlu da çok iyi iş çıkarmış).

Bu kitap bir roman yada öykü değil, bir anlatı. Calvino okumaya devam edeceğim, sırada “Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu” kitabı var (bu ikinci kitap –benim de favorim olan– roman türünde olduğu için doğrusu daha bir heyecanlıyım).

Gamze maraz 
20 Nis 15:59 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

55kentin anlatıldığı bir kitap. Kent isimleri kadın isimlerinden oluşuyor. Yazarın amacı geçmişte yaşanmış, gelecekte yaşanabilecek kentleri düşündürmektir. Belki de geçmişte yoktur. Sadece hayallerde vardır. İmgeler kullanıldığı için dikkatle okunması gereken bir kitap. Bir şey birden fazla şeyi çagırıstırıyor. Marco polo ve kubilay hanın satranc oynarken ettikleri muhabbetleri hayalî yerleri içeriyor marconun gidip gördüğü kentler imparatorun düşündüklerinden daima farklıydı.. Çünkü ne anlatırsan anlat karşındakinin seni anladığı kadarsın..

Zeynep güler 
12 May 00:05 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · Puan vermedi

Yazar her kente ayrı bir kişilik kazandırmış ve bilimi felsefeyi ve edebiyatı bir arada toplamış...poetika denilen okuduklarımiźdan farklı içine alan her kenti gidip görmüşüz gibi anlatmış.anlattığı kent değil insanlar çünkü dahası hepsinden var o insanların.mutlaka okunmalı .en önemlisi de cehennem yaşadığımız yer...anlamlı

Ömer Faruk Erdoğan 
 29 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Birbirinden bağımsız kentler anlatılıyor kitapta. Bu anlatımlar, çokça betimleme içeren ve her bir kent için birkaç sayfa süren anlatımlar. Birkaç sayfa ardından başka bir kent, sonra bir diğeri, ve bir tane daha... Böylece o kadar çok kent okumuş oluyoruz ki... Bu yüzden, mümkün olduğunca dikkatli okumak gerek.

Olumlu ya da olumsuz bir fikir belirtmeyeceğim. Çünkü çok şey vaat eden bir kitap okudum ve bu okuma, vaatlerin gerçekleşmesine yetmedi. İleri bir zamanda daha dikkatli bir şekilde tekrar okuduğumda, ikinci bir inceleme ile burada olacağım.

Crossfire 
18 Tem 23:25 · Kitabı okudu · 5 günde · 6/10 puan

Soyut anlatımlı ve bol bol tasvirlerin olduğu, hayali kentlerin bölüm bölüm anlatıldığı bir eskiz toplaması gibi bir şey. Ben çok aşina değilim çokça betimlemelere. Yazar burada kent isimlerini hep kadınlardan seçmiş, kentlerin özelliklerinin çoğunu da kadınlara benzetmeye çalışmış gibiydi. Beğenene de beğenmeyene de saygı duyarım genel olarak. Belki ileride diğer kitaplarını da okurum.

Birsu Alkoçoğlu 
 30 May 16:16 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 7/10 puan

Dikkatle incelendiğinde, günümüzdeki kent algısının ne denli yozlaşmış olduğunu gözler önüne seriyor. Kenti kent yapan, mimari güzellikleri bir kenara, insanlarıdır. Aralarındaki sosyal ve ekonomik ayrılıklar geçmiştekinden çok daha farklıdır ve Calvino bunu çok önceden görmüş ve istediği dünyayı yaratmıştır. Okurken gülümsemeniz sağlayacak betimlemelere sahip, harikulade bir kitap

tahsin erkuş 
 01 Haz 20:38 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi

Yazar hayalindeki her bir kenti ,çok güzel şekilde tasvir etmiştir.Bazı kentlerde kaybolabilir ,bazılarında kendinizi hayal edersiniz.Benzetmeler çok güzel.Marco Polo ve Kubilay Han arasındaki konuşma da çok güzeldi .Mimari açıdan da önemli bir kitaptır.Her şehir bir tasarım ürünüdür.

_cassandra_ 
 09 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 5/10 puan

Marco Polo ve Kubilay Han'ın konuşmaları güzeldi, fakat nerdeyse hiç bir kentin içine giremedim ve kitabı bitirmiş olmak için okudum. Muhtemelen kitap güzel fakat bana hitap etmiyor. Ama bu İtalo Calvino ya bir şans daha vermemi engellemiyor, diğer kitaplarını da okumayı deneyeceğim.

2 /

Kitaptan 86 Alıntı

Meursault 
08 Mar 10:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir ambar dolusu hüzünle dönüyorsun gittiğin yerlerden...

Görünmez Kentler, Italo Calvino (Sayfa 143 - YKY)Görünmez Kentler, Italo Calvino (Sayfa 143 - YKY)
Meursault 
08 Mar 11:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her şeyin sırrı belki de hangi sözcüklerin söyleneceğini, hangi jestlerin yapılacağını, bunların sırasını ve ritmini bilebilmek.

Görünmez Kentler, Italo Calvino (Sayfa 195 - YKY)Görünmez Kentler, Italo Calvino (Sayfa 195 - YKY)
Meursault 
06 Mar 23:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap bir alan; okur içine girmeli, dolanmalı, belki kendini kaybetmeli, ama belli bir noktada bir çıkış hatta birçok çıkış bulmalı. Kitap, dışarı çıkabilmek için bir yola koyulma olanağı.

Görünmez Kentler, Italo Calvino (Sayfa 10 - YKY)Görünmez Kentler, Italo Calvino (Sayfa 10 - YKY)
Meursault 
07 Mar 20:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Hep başın arkaya dönük mü ilerlersin sen?"
ya da
"Gördüğün şey hep geride kalan mıdır?"
ya da daha doğrusu
"Yalnız geçmişe mi senin yolculuğun?"

Görünmez Kentler, Italo Calvino (Sayfa 76 - YKY)Görünmez Kentler, Italo Calvino (Sayfa 76 - YKY)

"Biz canlıların cehennemi gelecekte var olacak bir şey değil, eğer bir cehennem varsa burada, çoktan aramızda; her gün içinde yaşadığımız, birlikte, yan yana durarak yarattığımız cehennem. İki yolu var acı çekmemenin. Birincisi pek çok kişiye kolay gelir: Cehennemi kabullenmek ve onu görmeyecek kadar onunla bütünleşmek. İkinci yol riskli: sürekli bir dikkat ve eğitim istiyor; cehennemin ortasında cehennem olmayan kim ve ne var, onu aramak ve bulduğunda tanımayı bilmek, onu yaşatmak, ona fırsat vermek.

Görünmez Kentler, Italo CalvinoGörünmez Kentler, Italo Calvino
Meursault 
07 Mar 22:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Etrafında ne kadar karanlık var bunu bilmek istiyorsan, gözlerini kısıp uzak, zayıf ışıklara bakmalısın.

Görünmez Kentler, Italo Calvino (Sayfa 103 - YKY)Görünmez Kentler, Italo Calvino (Sayfa 103 - YKY)
Meursault 
07 Mar 15:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Doğru yolu bulmak için kaybolmak gerekir.... Labirent, içine giren kaybolsun ve dolaşsın diye yapılır. Ama labirent, o aynı kişiye, yeni
bir plan çizmesi ve labirentin gücünü yok etmesi için bir başkaldırıyı da düşündürür. Bunu başardığı takdirde insan labirenti yıkacaktır;
onu boydan boya geçen biri için labirent yoktur.

Görünmez Kentler, Italo Calvino (Sayfa 36 - YKY)Görünmez Kentler, Italo Calvino (Sayfa 36 - YKY)
Meursault 
07 Mar 16:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşadığımız dünyaya biçimini veren arzulardır.

Görünmez Kentler, Italo Calvino (Sayfa 42 - YKY)Görünmez Kentler, Italo Calvino (Sayfa 42 - YKY)
Meursault 
08 Mar 10:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Gerçek olamayacak kadar
gerçeğe benzer kentler bulurum sonra."

Görünmez Kentler, Italo Calvino (Sayfa 113 - YKY)Görünmez Kentler, Italo Calvino (Sayfa 113 - YKY)

Kitapla ilgili 1 Haber