Adı:
Dar Kapı
Baskı tarihi:
Şubat 2009
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752639249
Kitabın türü:
Orijinal adı:
La Porte Etroite
Çeviri:
Buket Yılmaz
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Hayatın biricik anlamı olacak kadar derin bir aşkın trajediye dönüştüğü Dar Kapı'da sorgulanan, erdeme giden yolun zorluğudur. Jerome bütün erdemlerini aşkıyla ayakta tutarken, Alissa gerçek erdemin her şeyden arınmış olması gerektiğine inanır.

Fedakârlık nedir, insan aşk için nelerden vazgeçer? Peki ya ilahi aşk?.. Saflık için, Tanrı'ya tertemiz geri dönmek için, erdem olarak kabul edilen değerleri korumak için insan hayatını verebilir mi?

Dar Kapı, tercihlerini zor olandan yana kullananların yaşadığı ruhsal fırtınalarını gözler önüne sererken, Nobel Edebiyat Ödüllü André Gide, çarpıcı üslubuyla okuru derinden etkiliyor.
(Tanıtım Bülteninden)
Andre Gide'nin okuduğum ikinci kitabı
dili çok sade, anlamak için ekstra bir çabaya gerek duymazsınız
sadece cümleleri takip etmeniz yeterli...

Daha önce Vadideki Zambak'ı okumuştum. Benzer bir aşk hikayesini sezdim. Yanlış anlaşılmasın olaylar benzer değil, mantığı benzer; ben böyle aşka "aşk yapmak" diyorum

Biliyoruz ki aşkta acı vardır ama bu istenen bir şey değil, onun doğasında vardır kendiliğinden gelişir. Aşk yapmak olarak adlandırdığım durumda ise bilinçli olarak acı oluşturulmaya çalışılır. Kavuşmak istenir fakat kavuşmamak için elinden gelen her şey yapılır; sever ama dokunamaz (fırsatı varken), özlemi dindirmek varken katmerleştirilir, bir engel yokken engel oluşturulmaya çalışılır.... yani tam uymayacak ama yapay sancı ile doğum yapmak gibi bir şey düşünebiliriz...

Beşeri aşk ve ilahi aşk arasındaki geçisin sancısı, özlem, fedakarlık, ölüm yalnızlığı gibi konuları işler. İki bölümden oluşur; birinci bölüm hikayenin kendisi, ikinci bölüm ise hikayedeki bazı soruların cevapları niteliğindeki günlük.
Andre Gide'den harika bir kitap daha.Yazar bu kitabında erdem veya ilahi aşk ile sevgiliye duyulan aşk arasında seçim yapmak zorunda kalan Alissa ve Jerome'nin hikayesini anlatıyor.Her zamanki sade ve akıcı uslubuyla yazmış,kesinlikle sıkılmadan sonuna kadar okunuyor.ilahi aşkı,fedakarlığı,gerçek sevgiyi her yönüyle muhteşem bir şekilde irdeleyerek bize anlatıyor.Kitabı okurken,önceki okuduğum kitaplarının aksine, bu defa bitime 20 sayfa kala artık final belli oldu diye düşünürken,yazar, yine yapacağını yapıyor ve ''kitap bitmedi daha diyeceklerim var'' dercesine devam ettirerek, son sayfada yine bir süpriz bir finalle kitabı sonlandırıyor.Yazarın bu okuduğum 5. kitabı.diğer kitapları gibi bunu da beğenerek okudum.okunmasını da tavsiye ederim.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.651 Oy)18.207 beğeni41.255 okunma2.673 alıntı173.692 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.200 Oy)8.507 beğeni27.271 okunma769 alıntı133.066 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.857 Oy)8.801 beğeni24.127 okunma1.626 alıntı112.032 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.757 Oy)6.066 beğeni15.963 okunma2.543 alıntı82.464 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.330 Oy)12.899 beğeni33.003 okunma3.103 alıntı138.803 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.193 Oy)3.708 beğeni12.274 okunma1.111 alıntı50.360 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.248 Oy)7.591 beğeni20.522 okunma3.689 alıntı122.756 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.537 Oy)8.488 beğeni25.051 okunma2.285 alıntı108.217 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.115 Oy)7.684 beğeni21.591 okunma773 alıntı84.374 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.443 Oy)5.552 beğeni18.838 okunma773 alıntı96.328 gösterim
"Allah affetsin!" Kitabın sonunda dediğim cümle.
Alissa adlı ana karakterimizin yaptıkları-yapmadıkları, söyledikleri-söylemedikleri, düşündükleri-düşünmedikleri vb. hissiyatları hariç her şeyiyle birlikte insanı çok garip sinir krizlerine sokuyor.
Neyse, çok uzatmak istemiyorum. Ama kitabı okuduktan sonra inançlarımızın insan psikolojisindeki etkisini daha arı bir şekilde görebilirsiniz ya da sinirlenip göremeyedebilirsiniz. Bilmiyorum. Bu kitap hakkında bildiğim bir şey varsa eğer o da; insanın kendisi en zor zanaat.
Bir proje kapsamında bu kitabı okumam gerektiği için okudum fakat kesinlikle beklentimi karşılamadı.
Kitabın ana konusu ilahi aşk olsa dahi olay örgüsü ve yazarın kurgusu çok pasif kalmış böyle olunca kitabın sıkıcı olması kaçınılmaz oldu.
Bence illa okunması gereken bir eser değil ..
Pastoral Senfoni'den sonra beklentimi yüksek tuttuğumdan mı bilmem pek etkileyici bulmadım Dar Kapı'yı. Aşk ve din arasında sıkışıp kalmış bir kız ile kendinden iki yaş küçük kuzeni Jérome arasındaki karamsar aşkı konu alıyor kitap. Kitap boyunca Alissa'nın -bu denli aşıkken ve bu aşk karşılıklı iken- neden Jérome'den kaçtığını düşünmekten hikayeye odaklanamadım. Kitabın ikinci yarısında bakış açısı değişiyor ve Alissa'nın günlüğüne geçiliyor. Orda şu yazıyor: " Ama gene de kaçıyorum ondan, üzüntüyle, neden kaçtığımı anlamadan." Neyse ki Alissa kendi bile anlamamış. :) Alissa'ya bu kadar odaklanmasaydım kitabı sürükleyici bulabilirdim. Çok az da olsa Leyla Mecnun hikayesini anımsatan tarafları vardı kitabın. İlahi aşka erişmek çabasıyla kayboluyor Alissa. "Tanrım, ama neden seninle arama daima onun görüntüsünü koyuyorsun?" İşte bu cümle bana göre tüm kitabın özeti. Sonuç olarak iyi veya kötü diyemiyorum orta da bir kitaptı benim için.
Dar Kapı uzun zaman önce okuduğum bir kitaptı. Kitap inceydi ama üslubunun aynı adı gibi beni daralttığını hatırlıyorum. Kadın kahramanımız çok hassas bir kişiliğe sahip ve sevgiye dair düşünceleri kendine ve karşı cinse işkence halini alıyor. Belki o dönemler için makbul bir durumdur ama yine de aşırı mızmız tavırlar olduğunu düşünüyorum. Konuda ilahi aşk işleniyor ve beşeri aşkla kıyaslanmak istenmiş. Saf olan İlahi aşkın kirletilmemesi adına iki gencin birbirlerini hasta edecek derecede depresif tavırlarla birbirlerinden uzakta kalma çabaları anlatılmış. Sorun da burada bence. Çünkü ilahi aşkı düşünen bir bireyin beşeri aşkla bu kadar içli dışlı olması, hadi oldu diyelim bu iki duyguyu aynı potada eriterek hayatına yön verememesi bir paradoks oluşturuyor.
Fransız bir yazar tarafından yazıldığı ve Nobel ödüllü olduğu için bu kitabı okumayı tercih ettim. Kitabın başlarında Jerome ve Alissa arasında geçen aşkı konu aldığını düşünüyoruz ama sonrasında görüyoruz ki konu beşerî aşktan ilahi aşka dönüyor. Alissa ilahi aşk için beşerî aşkından vazgeçiyor. Bu vazgeçiş çok hoşuma gitmedi açıkçası. İkisini bir arada götürebileceğimizi düşünüyorum. Peki Alissa bu kararı nedeniyle mutlu olabiliyor mu? Önemli soru bu. İyi okumalar dilerim.
Almadan önce incelemediğim bir kitaptı, keşke inceleseymişim. Bana çok hitap etmedi. Fazla aşk ve hüzün barındırıyor, sayfa sayfa Milena'ya mektupları çağrıştırdı. İlahi aşk ana konu tabi bu kitapta.
Olay örgüsü yoğun olmadığından ağır ilerledim, ilerlemeye zorladım en son kendimi yarım bırakmamak için.
Dar Kapı-Andre Gide

Alissa ve Jerome otobiyografik izler taşıyan bu nadide eser bize erdem ile aşkın bir bayanda nasıl vücut bulup şekillendiğini anlatıyor elbette hüzün yine eksik kalmıyor.
Eserimiz bir hayli akıcı yazarımızın kullandığı tuhaf betimlemeler insanı sıkmadan daha çok esere bağlıyor ve Alissa'nın birkaç yazardan aldığı satırlar kitaba ve hayata anlam kazandırıyor.Tüm olanlar bana da anılarımı canlattı, gözler önüne sürdü keyifle okudum.
Andre Gide'nin ve bir dönem edebiyatının kuşkusuz en sağlam, düşünülmüş, anlamlı romanıdır bana göre Dar Kapı. Kitabı kaba taslak ele alırsak bir aşk romanı, burdan başlamakta yarar var. Ancak önceki okuduğunuz aşk romanlarından sıyrılacağına, Dar Kapı'nın sizin için ayrı bir yer edineceğine eminim. Aşkın insandaki yansımasına çok güzel eğilmiş Gide. Ama asıl hoşuma giden kısım aşkı aşka giderek anlatması. Ve bir de İlahı aşka değindiğini unutmamak gerekiyor.
Gerek olay örgüsüyle; gerek düşündürücü, felsefi sözleriyle Dar Kapı her insanın kalbinde bulunması gereken bir kitap.
Teşekkürler...
Sevgili jerome,
Bana yaptığın teklif üzerine iyice düşündüm. Senin için fazla yaşlı olmaktan korkuyorum. Şu anda belki bunu fark etmiyor olabilirsin, çünkü henüz başka kadınları tanıma fırsatın olmadi. Ancak ileride seninle olduktan sonra senin artık benden hoşlanmadigini gördüğüm takdirde çekeceğim acıları düşünüyorum. Bunlari okurken kızacaksin; itirazlarini duyar gibi oluyorum; yine de hayatta biraz daha ilerleyene kadar beklemeni istiyorum. " ..
'Insana güvenen insanin vay haline' diyor incilde
..
Neydi aşk? Var mıydı aşk? Nerdeydi aşk? Yanmak miydi sevmek mi? nelerden vazgeçebilir ne kadar bekleyebilirdik aşk için? bir sevdayı kaybetmemek adına ardımızı dönüp gitmeli mi yoksa kalıp savaşmalı mıydık? sevgili jerome unutabilmek gerçekten mümkün değil mi?
.. Nobel Edebiyat ödüllü #kitap
Dar kapi / andré gide aklımda bi takim sorularla kaldığım bi eserdi
Yazar kendi yaşantısını kaleme almış. Aşkı ve erdemi değişik bir üslupla okuyucuya aktarmış. Yaşananların değil yaşanamayanların hikayesidir "Dar Kapı." Kitabın kahramanları kendi yarattıkları o dar kapıdan bir türlü geçemezler.
Öyleyse sen, umutsuz bir aşkı, insanın uzun süre yüreğinde saklayabileceğine inanıyorsun?
André Gide
Cem yayınevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dar Kapı
Baskı tarihi:
Şubat 2009
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752639249
Kitabın türü:
Orijinal adı:
La Porte Etroite
Çeviri:
Buket Yılmaz
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Hayatın biricik anlamı olacak kadar derin bir aşkın trajediye dönüştüğü Dar Kapı'da sorgulanan, erdeme giden yolun zorluğudur. Jerome bütün erdemlerini aşkıyla ayakta tutarken, Alissa gerçek erdemin her şeyden arınmış olması gerektiğine inanır.

Fedakârlık nedir, insan aşk için nelerden vazgeçer? Peki ya ilahi aşk?.. Saflık için, Tanrı'ya tertemiz geri dönmek için, erdem olarak kabul edilen değerleri korumak için insan hayatını verebilir mi?

Dar Kapı, tercihlerini zor olandan yana kullananların yaşadığı ruhsal fırtınalarını gözler önüne sererken, Nobel Edebiyat Ödüllü André Gide, çarpıcı üslubuyla okuru derinden etkiliyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 283 okur

 • Serdar Küçükbozdöl
 • Burcu ÖZGÜR
 • Mustafa Dal
 • Ahmet Şerif Develer
 • kütüphaneci esra
 • Mücahit TUNA
 • 1okur
 • DerinDeniz
 • Yusuf Kunduz
 • Arif kılınç

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.7
14-17 Yaş
%2.4
18-24 Yaş
%19.7
25-34 Yaş
%35.4
35-44 Yaş
%22
45-54 Yaş
%7.1
55-64 Yaş
%1.6
65+ Yaş
%3.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%63.5
Erkek
%36.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20.2 (19)
9
%17 (16)
8
%24.5 (23)
7
%23.4 (22)
6
%7.4 (7)
5
%2.1 (2)
4
%3.2 (3)
3
%1.1 (1)
2
%1.1 (1)
1
%0