Adı:
Dar Kapı
Baskı tarihi:
1 Eylül 2013
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752639249
Kitabın türü:
Orijinal adı:
La Porte Etroite
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Baskılar:
Dar Kapı
Dar Kapı
Hayatın biricik anlamı olacak kadar derin bir aşkın trajediye dönüştüğü Dar Kapı'da sorgulanan, erdeme giden yolun zorluğudur. Jerome bütün erdemlerini aşkıyla ayakta tutarken, Alissa gerçek erdemin her şeyden arınmış olması gerektiğine inanır.

Fedakârlık nedir, insan aşk için nelerden vazgeçer? Peki ya ilahi aşk?.. Saflık için, Tanrı'ya tertemiz geri dönmek için, erdem olarak kabul edilen değerleri korumak için insan hayatını verebilir mi?

Dar Kapı, tercihlerini zor olandan yana kullananların yaşadığı ruhsal fırtınalarını gözler önüne sererken, Nobel Edebiyat Ödüllü André Gide, çarpıcı üslubuyla okuru derinden etkiliyor.
164 syf.
·7 günde·7/10
Andre Gide'nin okuduğum ikinci kitabı
dili çok sade, anlamak için ekstra bir çabaya gerek duymazsınız
sadece cümleleri takip etmeniz yeterli...

Daha önce Vadideki Zambak'ı okumuştum. Benzer bir aşk hikayesini sezdim. Yanlış anlaşılmasın olaylar benzer değil, mantığı benzer; ben böyle aşka "aşk yapmak" diyorum

Biliyoruz ki aşkta acı vardır ama bu istenen bir şey değil, onun doğasında vardır kendiliğinden gelişir. Aşk yapmak olarak adlandırdığım durumda ise bilinçli olarak acı oluşturulmaya çalışılır. Kavuşmak istenir fakat kavuşmamak için elinden gelen her şey yapılır; sever ama dokunamaz (fırsatı varken), özlemi dindirmek varken katmerleştirilir, bir engel yokken engel oluşturulmaya çalışılır.... yani tam uymayacak ama yapay sancı ile doğum yapmak gibi bir şey düşünebiliriz...

Beşeri aşk ve ilahi aşk arasındaki geçisin sancısı, özlem, fedakarlık, ölüm yalnızlığı gibi konuları işler. İki bölümden oluşur; birinci bölüm hikayenin kendisi, ikinci bölüm ise hikayedeki bazı soruların cevapları niteliğindeki günlük.
160 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Andre Gide'den harika bir kitap daha.Yazar bu kitabında erdem veya ilahi aşk ile sevgiliye duyulan aşk arasında seçim yapmak zorunda kalan Alissa ve Jerome'nin hikayesini anlatıyor.Her zamanki sade ve akıcı uslubuyla yazmış,kesinlikle sıkılmadan sonuna kadar okunuyor.ilahi aşkı,fedakarlığı,gerçek sevgiyi her yönüyle muhteşem bir şekilde irdeleyerek bize anlatıyor.Kitabı okurken,önceki okuduğum kitaplarının aksine, bu defa bitime 20 sayfa kala artık final belli oldu diye düşünürken,yazar, yine yapacağını yapıyor ve ''kitap bitmedi daha diyeceklerim var'' dercesine devam ettirerek, son sayfada yine bir süpriz bir finalle kitabı sonlandırıyor.Yazarın bu okuduğum 5. kitabı.diğer kitapları gibi bunu da beğenerek okudum.okunmasını da tavsiye ederim.
160 syf.
·5 günde·6/10
Fedakarlık nedir? Aşk tam olarak bir kalıba sığabilir mi? Erdem ile aşk nasıl kavramlardır? Saf bir şekilde Tanrı'ya dönülebilir mi?
Dar bir kapı var ve bu kapıdan iki kişi geçemez. İncil'de bahsedilen yoldan geçebilmek için ya aşktan vazgeçilmek zorunda ya da... Tercih şıkları zor, insanı arafta bırakıyor.
Jerome her şeyini, her şey anlamına getirdiği aşkına adıyor bunun yanı sırasında Alissa, onu terk ederek dar kapıdan geçmesini istiyor.
Çok fazla anlam yüklediğimiz aşkın, trajediye dönüştüğü etkileyici bir kitap.. Tavsiye ederim, iyi okumalar..
160 syf.
·7 günde·Puan vermedi
"Allah affetsin!" Kitabın sonunda dediğim cümle.
Alissa adlı ana karakterimizin yaptıkları-yapmadıkları, söyledikleri-söylemedikleri, düşündükleri-düşünmedikleri vb. hissiyatları hariç her şeyiyle birlikte insanı çok garip sinir krizlerine sokuyor.
Neyse, çok uzatmak istemiyorum. Ama kitabı okuduktan sonra inançlarımızın insan psikolojisindeki etkisini daha arı bir şekilde görebilirsiniz ya da sinirlenip göremeyedebilirsiniz. Bilmiyorum. Bu kitap hakkında bildiğim bir şey varsa eğer o da; insanın kendisi en zor zanaat.
160 syf.
·2 günde·7/10
Pastoral Senfoni'den sonra beklentimi yüksek tuttuğumdan mı bilmem pek etkileyici bulmadım Dar Kapı'yı. Aşk ve din arasında sıkışıp kalmış bir kız ile kendinden iki yaş küçük kuzeni Jérome arasındaki karamsar aşkı konu alıyor kitap. Kitap boyunca Alissa'nın -bu denli aşıkken ve bu aşk karşılıklı iken- neden Jérome'den kaçtığını düşünmekten hikayeye odaklanamadım. Kitabın ikinci yarısında bakış açısı değişiyor ve Alissa'nın günlüğüne geçiliyor. Orda şu yazıyor: " Ama gene de kaçıyorum ondan, üzüntüyle, neden kaçtığımı anlamadan." Neyse ki Alissa kendi bile anlamamış. :) Alissa'ya bu kadar odaklanmasaydım kitabı sürükleyici bulabilirdim. Çok az da olsa Leyla Mecnun hikayesini anımsatan tarafları vardı kitabın. İlahi aşka erişmek çabasıyla kayboluyor Alissa. "Tanrım, ama neden seninle arama daima onun görüntüsünü koyuyorsun?" İşte bu cümle bana göre tüm kitabın özeti. Sonuç olarak iyi veya kötü diyemiyorum ortalarda bir kitaptı benim için.
160 syf.
·2 günde·2/10
Bir proje kapsamında bu kitabı okumam gerektiği için okudum fakat kesinlikle beklentimi karşılamadı.
Kitabın ana konusu ilahi aşk olsa dahi olay örgüsü ve yazarın kurgusu çok pasif kalmış böyle olunca kitabın sıkıcı olması kaçınılmaz oldu.
Bence illa okunması gereken bir eser değil ..
130 syf.
·1 günde
Andre Gide'yi merak etmeme rağmen anca şuan okuyabildim. Kendisinin üslubu oldukça soylu bir igreti oluşturdu. Soylu ünvanı tiksinti verir; gerçeği yansilamaktan öte onu saklar. Şeyin bir parçasını tekillikler üzerinden sunmaya çalışır. Işın içine deneyimin ilginçliği ve dilin ustaligi ile sadelik ya da ağırlık katar. Gide, sadeliği seçmiş. Her ne kadar yer yer önemli noktalar - yaşantısını oldukça dahil eden bir yazar - olsa da, açıkçası bende muntazam bir tiksinti oluşturdu. Tam bir Jansenistin yaşamını örnekleyen Alissa karakterinin merkezi rol oynadığı bir eser !

Gide'nin kendisi yani Jerome, bir jansenistin kölesi rolünü görmüş. Tamamen yönlendirici etkinin altında ilahi ruha kurban edilen ikinci sınıf şahıstır. Her kim ne derse desin bu eserin gerçekliği hristiyanlık kokar. Oldum olası bir eserde sık sık ilâhi tanrısal lafazanlıkla karşılaşırsam mide ağrısından öte bir kusma hissi yaşarım. Ve bir eser canımı sıkarsa olabildiğince bir solukta okumaya çalışırım. Ne yazık ki eserin verdikleri bir yana, igreti duygum baskın çıktı. Okuyanlara da şimdiden kolaylıklar dilerim.
160 syf.
·549 günde·Puan vermedi
Dar Kapı uzun zaman önce okuduğum bir kitaptı. Kitap inceydi ama üslubunun aynı adı gibi beni daralttığını hatırlıyorum. Kadın kahramanımız çok hassas bir kişiliğe sahip ve sevgiye dair düşünceleri kendine ve karşı cinse işkence halini alıyor. Belki o dönemler için makbul bir durumdur ama yine de aşırı mızmız tavırlar olduğunu düşünüyorum. Konuda ilahi aşk işleniyor ve beşeri aşkla kıyaslanmak istenmiş. Saf olan İlahi aşkın kirletilmemesi adına iki gencin birbirlerini hasta edecek derecede depresif tavırlarla birbirlerinden uzakta kalma çabaları anlatılmış. Sorun da burada bence. Çünkü ilahi aşkı düşünen bir bireyin beşeri aşkla bu kadar içli dışlı olması, hadi oldu diyelim bu iki duyguyu aynı potada eriterek hayatına yön verememesi bir paradoks oluşturuyor.
160 syf.
Dar Kapı, insanoğlunun hep ulaşmaya çalıştığı kusursuz sevgi ve mutluluk konusunu ele alıyor.
İnsan hoşuna giden bir görüntüyü öyle yüceltir ki sonunda aradığı şeyin onda olmadığını anlayarak yıkılır.Bu yıkım iki şey arasında zorunlu bir tercih yapmayı gerektirir.
Akıcı bir üslupla kaleme alınmış bir kitap.Konusu bakımından da belki bir zamanlar hissettiklerinizi yeniden yaşatacaktır.Okumanız dileğiyle...
158 syf.
·8 günde·7/10
Fransız bir yazar tarafından yazıldığı ve Nobel ödüllü olduğu için bu kitabı okumayı tercih ettim. Kitabın başlarında Jerome ve Alissa arasında geçen aşkı konu aldığını düşünüyoruz ama sonrasında görüyoruz ki konu beşerî aşktan ilahi aşka dönüyor. Alissa ilahi aşk için beşerî aşkından vazgeçiyor. Bu vazgeçiş çok hoşuma gitmedi açıkçası. İkisini bir arada götürebileceğimizi düşünüyorum. Peki Alissa bu kararı nedeniyle mutlu olabiliyor mu? Önemli soru bu. İyi okumalar dilerim.
160 syf.
·Puan vermedi
Gerçek aşkı anlamak için okuyun ve insan gibi ızdırap çekin. Hayat felsefesinin içinde boğulun. Mutlaka okuyun... Beşeri aşkla ilahi aşk arasındaki ince çizgiye dokunduran yazar, içinizi parçalayan bir aşk hikayesini konu ediyor...
160 syf.
·Puan vermedi
Kitap boyunca Alissa'ya kızmaktan kendimi alıkoyamadım. Değişken ruh hali ve davranışları beni sinir krizine soktu. Jerome'ye de bir o kadar üzüldüm. Kitap genel olarak akıcıydı ve anlaşılır bir üslupla yazılmıştı. Altı çizilesi pek çok cümle de mevcut. Tavsiye ederim
Öyleyse sen, umutsuz bir aşkı, insanın uzun süre yüreğinde saklayabileceğine inanıyorsun?
André Gide
Cem yayınevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dar Kapı
Baskı tarihi:
1 Eylül 2013
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752639249
Kitabın türü:
Orijinal adı:
La Porte Etroite
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Baskılar:
Dar Kapı
Dar Kapı
Hayatın biricik anlamı olacak kadar derin bir aşkın trajediye dönüştüğü Dar Kapı'da sorgulanan, erdeme giden yolun zorluğudur. Jerome bütün erdemlerini aşkıyla ayakta tutarken, Alissa gerçek erdemin her şeyden arınmış olması gerektiğine inanır.

Fedakârlık nedir, insan aşk için nelerden vazgeçer? Peki ya ilahi aşk?.. Saflık için, Tanrı'ya tertemiz geri dönmek için, erdem olarak kabul edilen değerleri korumak için insan hayatını verebilir mi?

Dar Kapı, tercihlerini zor olandan yana kullananların yaşadığı ruhsal fırtınalarını gözler önüne sererken, Nobel Edebiyat Ödüllü André Gide, çarpıcı üslubuyla okuru derinden etkiliyor.

Kitabı okuyanlar 544 okur

  • SADIK AHMET GÜLLÜ
  • Bilge
  • Mariya DENİZ
  • Zişan
  • ⠀ ོEmine ireç⠀ ོ
  • Nisâ
  • Dr Dormicum
  • Vivienne
  • piktobet
  • Merve KARATAŞ

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.7
14-17 Yaş
%2.4
18-24 Yaş
%19.7
25-34 Yaş
%35.4
35-44 Yaş
%22
45-54 Yaş
%7.1
55-64 Yaş
%1.6
65+ Yaş
%3.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%63.5
Erkek
%36.5

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.3 (35)
9
%17.8 (28)
8
%23.6 (37)
7
%21 (33)
6
%8.9 (14)
5
%1.3 (2)
4
%1.9 (3)
3
%0.6 (1)
2
%0.6 (1)
1
%0