Isabelle

7,5/10  (11 Oy) · 
26 okunma  · 
5 beğeni  · 
639 gösterim
XIX. yüzyılın sonlarına doğru, Gérard Lacase, Francis Jammes ile André Gide'i yakında yıkıntılarından başka bir şey kalmayacak olan Quartfourche Şatosu'nu ziyarete götürür. Orada, onlara başından geçen kısa ve yoğun aşk hikâyesini anlatmaya koyulur.

Gérard, kütüphanesinde Bossuet üzerine araştırmalar yapmak üzere davet edildiği Quartfourche'ta, Casimir adlı küçük bir çocukla tanışmıştır. Çocuk; kalın bir sır perdesiyle örtülü geçmişe açılan kapının anahtarıdır. Gérard, çocuğun sadece resmini gördüğü annesine, önleyemediği bir tutkuyla bağlanır. Ne var ki, Isabelle gerçekte tam bir "femme fatale"dir. En azından Gérard öyle olduğunu düşünür.

André Gide, büyük bir ailenin parçalanmasını, ahlaki bir yıkılışı, bir şatonun çöküşünde simgeleştirirken, estetiğin sunduğu görünüm ile gerçeklik arasındaki uçuruma işaret ederek bu alçakgönüllü öyküye büyük bir derinlik kazandırıyor. Isabelle, büyük bir ailenin çöküşünü, bir şatonun çöküşüyle simgeleştiriyor
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2011
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789750713682
 • Çeviri:
  Aysel Bora
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Emre Şeyda 
07 Nis 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 6/10 puan

İzabel oldukça farklı bir o kadar da çekici bir roman olarak gördüm. Bununla beraber kitabın adı İzabel olmasına rağmen kim bu İzabel neyin nesi diye kendime onlarca soru sorarken en sonunda İzabelle karşılaştım ve Gérard Lacas'ın ona olan tutkusunu görmeye başladım. Bu gizemli kadına tutulan Gerard Lacas'ın anlatıları yer yer gizemli, bazen bunalımlı, bazen de heyecan verici olarak sürdü gitti. Küçük Kasimir kitapta en çok sevdiğim karakter oldu. Bazı karakterler ise olabildiğince nefretlikti. Buna papaz karakteri de dahil. Andre Gide'İn okuduğum ilk eseri olması nedeniyle ilk başlarda tutukluk yaşasam da sayfalar aktıkça bırakamadım ve bir solukta bitirdim. Andre Gide başlamak için iyi bir seçim olabileceğini düşünüyorum.

Kitaptan 5 Alıntı

İlayda G. 
12 Haz 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Fikirler çiçekler gibidir, sabah toplananlar en uzun süre taze kalanlardır.

Isabelle, André Gide (Sayfa 28)Isabelle, André Gide (Sayfa 28)
Gulan 
17 Mar 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sadece bakarsınız, artık heyecan duymazsınız; ve ruhu yalıtan o perdeyi yırtmak için gösterilen nafile çaba insanı her türlü suça, cinayete ya da intihara, deliliğe sürükleyebilir...

Isabelle, André Gide (Sayfa 59)Isabelle, André Gide (Sayfa 59)
Gulan 
17 Mar 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsan, bir ayağı çukurda olunca onu bir nebze olsun yaşatmayı vaat eden her şeye gülümsüyor.

Isabelle, André Gide (Sayfa 30)Isabelle, André Gide (Sayfa 30)
Gulan 
17 Mar 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Önemli olan tasvir etmek değil, görünenin altındaki gerçeği keşfetmektir...

Isabelle, André Gide (Sayfa 31)Isabelle, André Gide (Sayfa 31)
Gulan 
17 Mar 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bağışlamak ile göz yummak arasında sadece bir adım vardır.

Isabelle, André Gide (Sayfa 68)Isabelle, André Gide (Sayfa 68)